Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ


jujuland
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!Εργαζομαι για πρωτη φορα σεζον,αρχισα 1η Μαιου και τελειωνω 8 Οκτωβρη.Περυσι δεν ειχα εργαστει..δικαιουμαι τιποτα η παμε για του χρονου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη οι περισσοτεροι ρωτατε σχεδον το ιδιο αν δηλαδη δικαουστε επιδομα αναλογως με τα ενσημα που εχετε και απο ποτε τα εχετε ... μια πολυ χρησιμη εφαρμογη βαζετε ποσα ενσημα εχετε .. αν ειστε στα τουριστικα επαγγελματα η οχι .. και σας βγαζει αν δικαουστε επιδομα ποσα δικαουστε εφοσον δικαουστε και για ποσο.

Για την εφαρμογη πατηστε ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εργαζομαι για πρωτη φορα σεζον,αρχισα 1η Μαιου και τελειωνω 8 Οκτωβρη.Περυσι δεν ειχα εργαστει..δικαιουμαι τιποτα η παμε για του χρονου?

Δύο σεζόν χρειάζεται για πρώτη φορά

Εχε το νου σου για κάποια επιδόματα,αν δώσουν, και επίσης να βγάλεις κάρτα ανεργίας

Κατέθεσε επίσης τα χαρτιά σου,δεν χάνεις κάτι,να φαίνεσαι στο σύστημα....

Καλό είναι....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τα ενσημα μου ειναι τα εξης

 

10/17 10 ενσημα

 

11/17 25 ενσημα

 

12/17 19 ενσημα

 

2/18 19 ενσημα

 

6/18 3 ενσημα

 

7/18 16 ενσημα

 

8/18 22 ενσημα

 

9/18 22 ενσημα

 

10/18 2 ένσημα

 

Αν βρω κάποιον να μου κάνει μια εικονική πρόσληψη για 3 μέρες τον Νοέμβριο η τον Δεκέμβριο λογικά θα μπορώ να μπω ταμειο?

 

Ποια περιοδο πρεπει να κανω εικονικη και ποσα ενσημα? Μπορει παρακαλω να με βοηθησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εργαζομαι για πρωτη φορα σεζον,αρχισα 1η Μαιου και τελειωνω 8 Οκτωβρη.Περυσι δεν ειχα εργαστει..δικαιουμαι τιποτα η παμε για του χρονου?

 

Λοιπον για να ξεκαθαρίσουμε κατι δεν παίζει ρολο εαν ειχες 2 σεζον η μια και αυτο γιατι χρειάζεται 2 σεζον επειδή δεν βγαινουν τα ένσημα σου μιας και αφαιρουν τους 2 τελευταίους μηνες και χρειαζεσαι 150 ένσημα που σημαινει αν δουλευε απο 1 Μάιου μεχρι 01 Οκτωβρίου κολλησες μάξιμουμ 150 αν φυσικα σε κολλουσαν τοσα που τοσα ειναι τα τουριστικα ανα μηνα σε ξενοδοχεια ας πουμε δηλαδη 30 το μηνα και 25 επειδη οι περισσοτεροι εργοδοτες κολλανε λιγοτερα 25 ας πουμε εχουμε μαι λεμε 5 μηνες επι 25 ένσημα σύνολο 125 αν αφαιρεσεις τους 2 τελευταίους μηνες πας στα 75 αρα παπαλα επομενος τα 2 χρονια χρειαζονται για να μετρήσουν απο περυσι τα εξτρα ένσημα ωστε να βγουν πανω απο 150 και να το παρεις μιας και το φεκ λεει τα 2 τελευταία χρονια.....

Τωρα υπάρχει και αλλο φεκ που μιλάει για αυτους που πηγαν για πρώτη χρονια δυκολο μεν αλλα αν ο λογιστης και ο εργοδότης θελουν στο κανουν και λεεο το εξης οτι και ο κανονιμος αλλα θελει 100 ένσημα παλι αφαιρώντας τους 2 τελευταίους μηνες επομένως τι κανεις 5 μηνες επι 25 ενσημα παμε στα 125 ζητας απο τον εργοδοτη να σου κανει εικονική απόλυση οπως κανει σε ολους και εικονικη πρόσληψη ξανα στις 01 Νοεμβρίου κολλαει 2 ενσημα ξανα απόλυση. 2 του μηνα επομενος αν αφαιρέσεις τους 2 τελευταίους μηνες χανεις μονο 25 ένσημα αρα εισαι στα 102 και βγαινεις για 3 μηνο

Ετσι εκανα εγω πέρυσι και πήρα 3 μηνο

Εγω βεβαια φετος εχω αλλο θεμα πηρα ταμειο μεχρι 8 Φεβρουάριου εκανα πρόσληψη δουλεψα σε εστιαση πάλι μεχρι 28 Ιουλίου μαι εφυγα ξανα σεζον για 2 μηνες μεχρι 29 Σεπτεμβρίου 2 μηνες δηλαδη με μισα ενσημα και βαση το εποχικο επίδομα 458 εφαπαξ ειναι μια φορα λεει να μην εχω ενσημα το 2017 Νοέμβριο και Δεκέμβριο οανω απο 50 που δεν εχω και το έτος που προηγείται να εχω 75 που εχω απο την δουλεια στην Θεσσαλονίκη συν αυτα της σεζον απλα δεν ξερω αν τα μετραν αυτα της Θεσσαλονίκης εστιασης ηταν ως μπαρμαν αλλα δεν ξερω τι παίζει αν τα μετραν το δικαιούμαι επίσης δεν ξερω επειδη εκανα παύση του ταμειου και ειχα υπόλοιπο 70 ευρώ και θα το κανω την δευτερα εναρξη παλι αν αυτο με εμποδίζει να πάρω το εποχικο αυτα απο μενα με δικη μου εμπειρια ήμουνα οσο ποιο αναλυτικός γινοταν αν ξερει κάποιος κατι καο ηια τηξ δικη μου περιπτωση θα χαρω να μου πει!!

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας από πέρσυ τον Οκτώβρη μέχρι φέτος τον Οκτώβρη έχω 138 ενσημα.απο αυτά τα 22 ήταν τον Σεπτέμβρη και τα 2 τον Οκτώβρη δικαιούμαι ταμείο?

 

10/17 10 ενσημα

 

11/17 25 ενσημα

 

12/17 19 ενσημα

 

2/18 19 ενσημα

 

6/18 3 ενσημα

 

7/18 16 ενσημα

 

8/18 22 ενσημα

 

9/18 22 ενσημα.

 

8/18 2 ενσημα

 

Για να μπορεσω να παρω μαλλον χρειαζεται να μου κανει καποιος μια εικονικη προσληψη αρχες Νοεμβριου για να μετρησουν και τα ενσημα του Σεπτεμβριου ωστε να καταφερω να παρω το επιδομα ανεργιας,το θεμα ειναι ποσα ενσημα να πληρωσω για να μου βαλει? Το εχει κανει καποιος αυτο ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους...επειδη λόγω θέματος υγείας δεν μπορώ να πάω στον οαεδ και από το τηλέφωνο δεν μπορώ να βγαλω άκρη γιατί με κάνανε μπαλάκι από αριθμό σε αριθμό ζητάω την βοήθεια σας.Δεν έχω βγει ποτέ ταμείο,δουλεύω σε καφετέρια πάνω από 2 χρόνια και από τον Αύγουστο του 2016 μέχρι τον Αύγουστο του 2018 έχω 210 ένσημα..Αν γίνει η απόλυση 31/10 δικαιούμαι το επίδομα των 180€ για 5 μήνες?Σύμφωνα με την εφαρμογή που λέει πιο πάνω ο φίλος zerokill τα 200 ένσημα στη 2ετια είναι στάνταρ είτε βγεις πρώτη φορά ή γενικά? Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα στην παρέα, έχω να κάνω την εξής ερώτηση:

Είχα σύμβ.ορισμ.χρόνου 8 μηνών από 21/5/2018 έως 20/1/2019. Αυτή έληξε και γράφτηκα στο ταμείο ανεργίας, επίσης έκανα και αίτηση γιά το 3μηνο βοήθημα των 216€.

Τακτική επιδότηση δεν δικαιούμαι και δεν την έχω ξαναπάρει ποτέ στο παρελθόν.

Μέσω μίας φίλης μίλησα στο τηλ. με έναν γνωστό της-υπάλληλο ΟΑΕΔ επαρχίας και μου είπε τα εξής:

Θα πας τέλος Ιουλίου να σε προσλάβουν γιά 4-5 μέρες με πλήρη απασχόληση ,μετά απόλυση και μετά θα πάς τέλος Σεπτεμβρίου να κάνεις αίτηση για τακτική ανεργία και θα την πάρεις γιά 8 μηνές.

Αυτό ισχύει? και αν ναι πώς το υπολόγισε και μου το είπε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα έχω συμπληρώσει τα ενσημα για επιδομα αλλά!!!!για να μου δώσει απόλυση δε θέλει να με πληρώσει της αναλογίες αν προσληφθω για μια εβδομάδα απο αλλου και πάρω απολυση θα το δεχθούν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω συμπληρώσει τα ενσημα για επιδομα αλλά!!!!για να μου δώσει απόλυση δε θέλει να με πληρώσει της αναλογίες αν προσληφθω για μια εβδομάδα απο αλλου και πάρω απολυση θα το δεχθούν?
Και μια ημέρα να προσληφθεις και να απολυθείς από κάπου θα μπεις κανονικά ταμείο αν έχεις τα απαραίτητα ενσημα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα. Εκανα χαρτια για το ταμειο στις 2 απριλιου. Στις 19 απριλιου πληρωθηκα μαλλον λογω πασχα. Ξερει κανεις ποτε θα ξαναπληρωθω τωρα?? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω για το ταμείο ανεργίας.. Απολύομαι 31/7/19.. 9 μήνες δούλευα σα καθαρίστρια σε άλλη εταιρεία.. Από 16/4/18 ως 31/12/18 απολύθηκα και έπιασα δουλειά σε άλλη εταιρεία 16/1/19..και θα σταματήσω κανονικά απόλυση 31/7/19..δικαιούμαι ταμείο ανεργίας?? Πότε δεν έχω ξανά πάρει ταμείο ανεργίας.. 2016 - 2017 δεν έχω καθόλου ενσημα... Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση.. Edited by Sofi74
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μ να ρωτήσω κάτι σχετικά με το επίδομα ανεργίας! Έχω κάνει αίτηση επιδότησης από 20/5 πληρώντας τα κριτήρια και ακόμα επίδομα δεν έχω δει. Εν τω μεταξύ επικοινώνησα με δύο διαφορετικούς υπαλλήλους κ ο ένας μου είπε ότι πρέπει πρώτα να παραλάβω την απόφαση κ έπειτα θα μπει τ επίδομα και ο άλλος μου είπε ότι δεν έχει καταβληθεί λόγω φόρτου εργασίας. Ξέρεις κπ να με διαφωτίσει σχετικά γτ έχω ψιλό φρικάρει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μ να ρωτήσω κάτι σχετικά με το επίδομα ανεργίας! Έχω κάνει αίτηση επιδότησης από 20/5 πληρώντας τα κριτήρια και ακόμα επίδομα δεν έχω δει. Εν τω μεταξύ επικοινώνησα με δύο διαφορετικούς υπαλλήλους κ ο ένας μου είπε ότι πρέπει πρώτα να παραλάβω την απόφαση κ έπειτα θα μπει τ επίδομα και ο άλλος μου είπε ότι δεν έχει καταβληθεί λόγω φόρτου εργασίας. Ξέρεις κπ να με διαφωτίσει σχετικά γτ έχω ψιλό φρικάρει.

 

σε ποιο καταστημα εκανες τα χαρτια σου??κλειδαριθμους εχεις για το σαιτ του οαεδ?κανονικα ο πρωτος μηνας μπαινει σε διαστημα περιπου 1.5 μηνα αφου κανεις τα χαρτια και πληρωνεσαι το ποσο ολου αυτου του διαστηματος δηλαδα 400 συν οσο βγαινει για τις υπολοιπες μερες καποιες φορες αναλογα το καταστημα και το ειδος επιδοματος που παιρνεις κανει ενα μηνα ακριβως οπως ας πουμε τα εποχικα για αυτους που φευγουν σεζον μπες δες στο συστημα με τους κωδικους που εχεις στο οαεδ σε κατασταση ειναι....αυτο που σου ειπαν με την αποφαση παιρνεις και τα λεφτα δεν ισχυει απαραιτητα η αποφαση βγαινει μετα απο σχεδον 2 μηνες να την παρεις σιγα μην περιμενεις τοσο να δεις χρημα αλλα και αυτο παιζει αναλογα το καταστημα αυτα που λεω ειναι για Θεσσαλονικη που τα ζω εγω

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος!

Είμαι εκπαιδευτικός και το 2018 είχα ενταχθεί στο τακτικό επίδομα ανεργίας για 5 μήνες..και είχα "χρησιμοποιήσει" τους 4, λόγω πρόσληψης.

 

Φέτος, έχοντας 137 ένσημα το τελευταίο 14μήνο και χωρίς να υπολογίζω τους τελευταίους 2 μήνες εργασίας, (όπως αναφέρεται και στις προϋποθέσεις), η απόφαση ένταξης βγήκε μόνο για τον 1 μήνα ως συνέχεια από την προηγούμενη φορά και δεν ανανεώθηκε για περισσότερο.

 

Αξίζει να κάνω ένσταση ή όντως δεν μπορώ να πάρω επίδομα ξανά;

 

Υ.Γ.: Να συμπληρώσω ότι δεν έχω επιδοτηθεί στο παρελθόν ξανά, εκτός από αυτούς τους 4 μήνες, άρα δεν έχω συμπληρώσει ούτε τα 450 της τετραετίας.

Υ.Γ.2.: Ο Οαεδ δεν μπορεί να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες!! :wacko:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη στιγμή που θα ενταχθεις στο ταμείο και θα δικαιουσε Χ μήνες επιδότησης, αυτό το νούμερο παραμένει σε ισχύ είτε αθροιστικά μέχρι να το εξαντλήσεις είτε διαθέσιμο μέχρι να "γυρίσεις" 4ετια.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει θα με βοηθήσει πολύ! Περσυ επιδοτήθηκα πρώτη φορά για 5 μήνες καθώς δούλευα σεζόν σε ξενοδοχείο. Η επιδότηση μου περσυ ξεκίνησε 25/12. Όπως διαβάζω αν δουλεύεις 2η σεζόν σε ξενοδοχείο και έχεις επιδοτηθει στο παρελθόν αρκούν 100 ένσημα το 12μηνο. Επειδή ξεκίνησα τέλη Ιουνίου να δουλευω σε ξενοδοχείο και οριακά ίσως συμπληρώσω 80 ένσημα μέχρι τον Οκτώβρη ξέρετε αν θα προσμετρηθουν και να ένσημα του περσινού Οκτωβρίου (εφόσον λέει 12μηνο)? Ή επειδή επιδοτήθηκα για τον περσινό Οκτωβρη δεν ξαναμετριουνται αυτά? Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από εμένα, θα ήθελα μια διευκρίνηση όσον αφορά το ταμείο ανεργίας για πρώτη φορά.. Εργαζόμουν από 6-6-18 έως 31-10-18 και από εκεί έχω 109 ένσημα. Φέτος ξεκίνησα από 1-8-19 και η σύμβαση μου λήγει 31-10-19 όπου θα έχω 75 ένσημα. Από ότι καταλαβαίνω χρειάζομαι ακόμα 76 ένσημα ώστε να φτάσω σύνολο 250 χωρίς να μετράνε οι τελευταίο δύο μήνες δηλαδή 50 ένσημα.. Και όλα αυτα με dead line 6-6-20? Τα έχω καταλάβει σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα!

 

Θα ηθελα παρακαλώ παρα πολυ τα φωτα σας.

 

Δούλευα σε μια εταιρία 9 + χρόνια, την εκλεισαν και μας αναγκασαν να δηλωσουμε παραιτηση....

Ανοιξαν οι ίδιοι μια αλλη εταιρία και μας προσελαβαν όλους ξανα.. Δυστηχως αναγκάστικα να δηλώσω παραιτηση καθως τα νευρα μου δεν αντεχαν αλλο τις συνθηκες εργασιας.

Τωρα με πήραν σε μια καινουργια εταιρια και μπορει να μην προλαβω να κλεισω 1-2 μηνες καθως στο συμβολαιο γραφει ορισμενου χρονου.. αλλα οχι συγκεκριμενους μηνες. "Οσο με χρειαζεται το τμημα"

 

Μπορω να παρω ταμείο ανεργίας? Εαν με διωξουν στον μηνα πανω +-?

 

 

Σας ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φτανει να σε διώξουν ή να τελειωσει η σύμβαση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να κλεισω συγκεκριμενα ενσημα στην νεα δουλεια? 1 εβδομαδα ειναι οκ..? Η θα πρεπει να ειναι πανω απο μηνα πχ? Εχει σημασια αυτο?

Η μετρανε μονο τα ενσημα που ειχα απο τις 2 τελευταιες εταιρίες που παραιτηθηκα?

 

ΥΓ. Δεν εχω μπει ποτέ ταμείο ανεργίας στο παρελθόν. Εαν έμπαινα τωρα πόσο καιρό δικαιούμε?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Edited by Giovanni81
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να εργάζεσαι έστω και μία ημέρα και να απολυθείς.

Εάν έχεις full ένσημα , όπως περιγράφεις θα επιδοτηθείς για 365 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια ερωτηση σχετικα με το επιδομα ανεργιας.

η κοπελα μου δαουλευει σεζον στην Κυπρο. μπορει να μεταφερει τα ενσημα της Ελλαδα και με τα απαραιτητα δικαιολογητικα να μπει ταμειο ανεργιας εδω? και αν γνωριζει καποιος ποια δικαιολογητικα ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...