Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ


jujuland
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nα ρωτησω και εγω κατι επειδη με αυτες τις πιπες που γραφουν δεν μπορω να καταλαβω

 

Η αδερφη μου εχει 123 ενσημα το 2017 και μεχρι τον Απριλιο του 2018 για το ετος του 2018 θα εχει περιπου στα 70-75 ενσημα θα μπορει να μπει ταμειο ανεργιας?

 

Δειτε τι αναφερει το σαιτ του Οαεδ

 

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

 

Δες το ακριβως απο πανω post τα λεω αναλυτικα. Δε μετραει το ημερολογιακο ετος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες το ακριβως απο πανω post τα λεω αναλυτικα. Δε μετραει το ημερολογιακο ετος

 

Λογικα θα το παρει

Link to comment
Share on other sites

Δες το ακριβως απο πανω post τα λεω αναλυτικα. Δε μετραει το ημερολογιακο ετος

 

Ξεκινησε 5/7/17 να εργαζεται πως θα το υπολογισει?

 

Απο 5/7/17 εως 31/12/17 εχει 123 ενσημα

 

Απο 1/1/18 εως σημερα περιπου στα 60 και η συμβαση ληγει 18 Απριλη αν την απολυσουν θα παρει?

 

Δε μπορω να καταλαβω πως να τα υπολογισω

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρει επίδομα ανεργίας διότι δεν έχει 80 ένσημα για κάθε ένα από τα τελευταία δύο έτη .

Α' έτος 30/4/16-30/4/17

Β ετος 30/4/17-30/4/18

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε 5/7/17 να εργαζεται πως θα το υπολογισει?

 

Απο 5/7/17 εως 31/12/17 εχει 123 ενσημα

 

Απο 1/1/18 εως σημερα περιπου στα 60 και η συμβαση ληγει 18 Απριλη αν την απολυσουν θα παρει?

 

Δε μπορω να καταλαβω πως να τα υπολογισω

 

Μα πως θα μπορούσε να πάρει αφού δε δουλεύει ούτε ένα χρόνο φουλ και γράφουμε ότι θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 80 ένσημα κάθε χρόνο άρα θέλει και 80 ένσημα 18/4/16-18/4/2017 που δεν έχει. Εκτός αν έχει επιδοτηθεί ξανά από οαεδ οπότε αίρεται ο περιορισμός αυτός και αρκούν τα 125 ένσημα το τελευταίο 14 μηνο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αντί να λέει ο καθένας ότι του κατέβει δεν θα ήταν πιο εύκολο να πάει από τον ΟΑΕΔ να ρωτήσει είναι 5 λεπτά διαδικασία

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντί να λέει ο καθένας ότι του κατέβει δεν θα ήταν πιο εύκολο να πάει από τον ΟΑΕΔ να ρωτήσει είναι 5 λεπτά διαδικασία

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να καταθέσεις δικαιολογητικά,αυτό ξέρω εγώ που μπαίνω από το 1987

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αντί να λέει ο καθένας ότι του κατέβει δεν θα ήταν πιο εύκολο να πάει από τον ΟΑΕΔ να ρωτήσει είναι 5 λεπτά διαδικασία

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς η βλακεία είναι ότι πλέον στον ΟΑΕΔ δε σου λένε όπως παλιά άμεσα αν δικαιούσαι. Σου λένε θα πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά και σου δίνουν πλέον ημερομηνία σχεδόν 2 μήνες μετά να πας να πάρεις την απόφαση αν δικαιούσαι ή όχι επίδομα. Σε μια εποχή που με ένα υπολογιστή θα έπρεπε αυτόματα να βγαίνει επιτόπου η απόφαση τέτοια κατάντια. Και τα λεφτά μπαίνουν σχεδόν σε 45 μέρες αν δικαιούσαι.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

αν καταθέσεις τα χαρτιά σου η απόφαση βγαίνει επιτόπου αν είναι σωστά συμπληρωμένα,ειδικά αν είσαι παλιός

,και φυσικά υπάρχει η ημερομηνία πληρωμής,πέρα αυτού πλέον υπάρχει και η ηλεκτρονική παρακολούθηση του λογαριασμού σου για να μην ταλαιπωρείσαι

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε 5/7/17 να εργαζεται πως θα το υπολογισει?

 

Απο 5/7/17 εως 31/12/17 εχει 123 ενσημα

 

Απο 1/1/18 εως σημερα περιπου στα 60 και η συμβαση ληγει 18 Απριλη αν την απολυσουν θα παρει?

 

Δε μπορω να καταλαβω πως να τα υπολογισω

 

Δε το παιρνει με τοσα ενσημα? εσεις οι υπολοιποι τι λετε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει 80 ένσημα στο προηγούμενο έτος θα πρέπει να απολυθεί περίπου στις 15/10 ώστε να έχει 80 ένσημα από 15/10/16 μέχρι 15/10/17 και άλλα τόσα (και πολλά περισσότερα τον τρέχοντα χρόνο δηλαδή από 15/10/17 μέχρι 15/10/18.
Link to comment
Share on other sites

αν καταθέσεις τα χαρτιά σου η απόφαση βγαίνει επιτόπου αν είναι σωστά συμπληρωμένα,ειδικά αν είσαι παλιός

,και φυσικά υπάρχει η ημερομηνία πληρωμής,πέρα αυτού πλέον υπάρχει και η ηλεκτρονική παρακολούθηση του λογαριασμού σου για να μην ταλαιπωρείσαι

Δε ξέρω τι γίνεται σε άλλους ΟΑΕΔ αλλά άμπελοκήπων από εμπειρίες τουλάχιστον τρεις το τελευταίο εναμιση χρόνο με τελευταία τον Οκτώβριο από φίλο μου που απολύθηκε τότε η απόφαση βγήκε σε δύο μήνες και τα λεφτά μπήκαν σε 45 μερες. Σε κανέναν δεν υπήρχε καμία ενημέρωση πριν περάσει το χρονικό διάστημα για το αν θα πάρουν και για πόσο και όλοι είναι γραμμένοι ΟΑΕΔ και παίρνουν για δεύτερη η τρίτη φορά ταμείο οπότε αυτό που λες σιγουρα δεν ισχύει. Σε τσακωμό με υπαλλήλο ότι είναι δυνατόν να κάνετε δύο μήνες μας είπαν ότι αυτοι δε ξέρουν γιατί δε τα επεξεργάζονται εκεί θα ενημερωθεί το σύστημα και αυτοί δε μπορούν να ξέρουν κάτι. Τώρα αν άλλαξε κάτι από το νέο χρόνο δε το γνωρίζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

παράξενο,πάνε χρόνια τώρα που ξέρω αμέσως τα πάντα αμέσως μόλις καταθέσω τα χαρτιά μου,σε Αγ. Νικόλαος Κρήτης

άλλο σύστημα έχουν εδώ?τι να πω

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μετά από 17 μήνες εργασίας με οικειοθελή αποχώρηση χάνω το ταμείο. Για να έχω δικαίωμa να βγω ταμείο θα χρειαστώ (την επόμενη φορά από την επόμενη εργασία) να συμπληρώσω ξανά 125 ένσημα ή 'μετράνε' και αυτά που έχω ήδη και άρα θα μπορούσα να βγω ακόμη και με έναν ας πούμε μήνα εργασίας;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα..Να ρωτήσω λίγο πριν πάω στον ΟΑΕΔ γιατί ακόμα δεν είναι εύκολο λόγω πρωινής δουλειάς.Εκανα πρόσληψη σε καφετέρια τον Απρίλιο του 2016 και δουλεύω 2 4ωρα την εβδομάδα καθημερινές...τον Σεπτέμβριο πρέπει να σταματήσω και ήθελα να μάθω πως μετράνε τα ένσημα και αν μπορώ να βγάλω ταμείο..δεν έχω ξαναβγάλει ποτέ και επειδή ακόμα δεν είναι εύκολο να πάω να ρωτήσω είπα να κάνω μια αρχική ερώτηση σε σας.
Link to comment
Share on other sites

φιλος συμπληρωνει 4 χρονια (αυγουστος 2014) απο την τελευταια επιδοτηση τελη Αυγουστου φετος ....δικαουται επιδομα ανεργιας ξανα ολοκληρο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι ταμείο εάν έχω παραιτηθεί από μια δουλειά και πάω αμέσως σε άλλη και σε δύο μήνες με διωξουν?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι ταμείο εάν έχω παραιτηθεί από μια δουλειά και πάω αμέσως σε άλλη και σε δύο μήνες με διωξουν?

 

Αν πληρούνται όλες οι άλλες προϋποθέσεις (χρονος εργασίας, ένσημα κλπ) και μια μέρα να πας σε άλλη δουλειά και να σε διώξουν δικαιούσαι κανονικά ταμείο.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρούνται όλες οι άλλες προϋποθέσεις (χρονος εργασίας, ένσημα κλπ) και μια μέρα να πας σε άλλη δουλειά και να σε διώξουν δικαιούσαι κανονικά ταμείο.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια Σας, εργαζόμουν όλο το 2017 και είχα συνολικά για το 2017, 210 ένσημα. Εργαζόμουν και το 2018 μέχρι 30 Ιουνίου. Μέχρι τον Απρίλιο έχω συνολικά για το 2018 68 ένσημα, στη συνέχεια ο Μάιος με 18 και Ιούνιος με 21 αλλά νομίζω δεν υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες. Θα μπορέσω να μπω στο ταμείο ανεργίας; να διευκρινίσω ότι είναι πρώτη φορά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απαιτείται να έχεις 80 ημέρες σε κάθε από τα δύο τελευταία έτη θα χρειαστεί να κάνεις το κλασικό τρυκ του διμήνου.

Συγκεκριμένα έχεις δύο μήνες καιρό από την απόλυση για να γραφτείς στο ταμείο. Θα πας λοιπόν να γραφτείς όταν θα έχεις τα 80 ένσημα για φέτος (εξαιρουμένων των δύο τελευταίων μηνών ) δηλαδή θα πας την πρώτη Αυγούστου, ώστε να έχεις τα 80 ένσημα μέχρι τέλος Μαίου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απαιτείται να έχεις 80 ημέρες σε κάθε από τα δύο τελευταία έτη θα χρειαστεί να κάνεις το κλασικό τρυκ του διμήνου.

Συγκεκριμένα έχεις δύο μήνες καιρό από την απόλυση για να γραφτείς στο ταμείο. Θα πας λοιπόν να γραφτείς όταν θα έχεις τα 80 ένσημα για φέτος (εξαιρουμένων των δύο τελευταίων μηνών ) δηλαδή θα πας την πρώτη Αυγούστου, ώστε να έχεις τα 80 ένσημα μέχρι τέλος Μαίου.

 

Βασιλη μια ερωτηση... Οι τελευταιοι 2 μηνες ημερολογιακα δεν υπολογιζονται στον ΟΑΕΔ (δουλεψες δεν δουλεψες) η οι 2 τελευταιοι δουλεμενοι μηνες δηλαδη τα ενσημα των 2 δουλεμενων μηνων? (υποψην οτι τα ενσημα απο οσο ξερω απο φιλους εποχιακους οριστικοποιουνται πολλες φορες τον επομενο μηνα )

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

 

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

--------------------

Στο ανωτέρω κείμενο από την Σελίδα του Ο.Α.Ε.Δ. φαίνεται ότι η απαίτηση για τα 80 ένσημα κάθε χρόνο γίνεται από την υποβολή της αίτησης και όχι από την απόλυση.

Τα 125 όμως υπολογίζονται με την απόλυση και όχι με την αίτηση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που απάντησα το θέμα ήταν να βρεθούν τα 80 το τελευταίο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...