Jump to content

Sony Xperia XA 1


BILLY5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για την αγορά του εν λόγω κινητού και θα ήθελα τη γνώμη των κατόχων. Η καθημερινή χρήση θα περιλαμβάνει web, emails, social media και φωτογραφίες. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να έχει απροβλημάτιστο λειτουργικό χωρίς bugs, καλή φωτογραφική (σε σύγκριση με κινητά ίδιου budget) και να βγάζει η μπαταρία την ημέρα χωρίς άγχος.

Με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία σας, θα το προτείνατε για αγορά? Επίσης είναι κάτι που πρέπει να προσέξω όσον αφορά την εγγύηση, αν είναι branded κλπ? Η αγορά θα γίνει από σκρουτζομαγαζο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Καλησπερα :)

Το λειτουργικό του μεχρι και σήμερα που πηρε και το Oreo Update δεν μου εχει παρουσιάσει κανενα πρόβλημα και κανενα κόλλημα!

Η φωτογραφική του ειναι καλή για τα λεφτά της αλλα μην περιμένεις και παρα πολλά... Θα σου πρότεινα να δεις κάποια φωτο-samples που υπάρχουν στο ίντερνετ, να κάνεις μια σύγκριση με κάποιο αλλο και να καταλήξεις εσυ αν σου αρέσουν. Για 21 megapixels εγώ περίμενα καλύτερα αποτελέσματα.

Σε καλό φωτισμό βγάζει υπέροχες φωτογραφίες! Σε δύσκολες καταστάσεις ίσως σε απογοητεύσει...

 

Οσο για την μπαταρία, παρόλο που ειναι μικρή σε σχέση με αλλα κινητά, κρατάει αρκετά και θα σου βγάλει τη μέρα με λογική χρήση. Θα πρέπει ομως το βράδυ να το βαλεις στη φόρτιση για να εισαι ΟΚ την επόμενη μέρα. Αν παίζεις πολύ παιχνίδια ή βλέπεις αρκετά βίντεο ισως να μην σε βολέψει.

 

Θα το πρότεινα για αγορά λόγω μάρκας, εγγύησης κ.τ.λ κι επειδή δεν μου εχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

Παρολαυτα να ξέρεις οτι είναι αρκετό καιρό που εχει βγει στην αγορα και ισως κάποιοι άλλοι κατασκευαστές να προσφέρουν τα ίδια κι ίσως καλύτερα χαρακτηριστικά με την ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το ultra, το αγόρασα 4/2/18 όλα άψογα, μπαταρία κρατάει περίπου 1,5 μέρα, και η κάμερα του είναι μια χαρά. Αλλά μου έβγαλε καμένο pixel, κλασικά πρόβληματα της Sony κιτρινίλα, καμένο pixel. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, το κινητό τελικά αγοράστηκε. Το ξέρω ότι υπήρχαν και άλλα με καλύτερα χαρακτηριστικά στα χαρτιά στα ίδια χρήματά, αλλά όπως και να το κάνουμε η sony είναι sony. Μέχρι τώρα οι εντυπώσεις πολύ καλές, ελπίζω να βγει καλή η αγορά!
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά μια ερώτηση. Στις άκρες το touch πιάνει καλά σε εσάς? Ενώ στην υπόλοιπη οθόνη είναι ΟΚ, στις άκρες δεξιά και αριστερά δεν πιάνει καλά. Πχ όταν πληκτρολογώ όταν θέλω να πατήσω το γράμμα π, θέλει πολύ προσπάθειά. Έχει και σε άλλους αυτό ή είναι πρόβλημα , hardware?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικά γύρω γύρω έχει θέματα? Η μόνο σε μένα δεν πιάνει καλά?Το γράμμα "π" δύσκολα το πιάνει...Όταν είναι κλειδωμένο κατεβαίνει η οθόνη κ βλέπω πάνω ρυθμίσεις για να ανοίξω wifi, φακό, κτλ όταν είναι ξεκλείδωτο κ μου βγάζει ότι έχω ένα μήνυμα στο viber ή μια ειδοποίηση δεν μπορώ να το κατεβάσω να το δω :cry: Παίζει καμιά ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Γενικά γύρω γύρω έχει θέματα? Η μόνο σε μένα δεν πιάνει καλά?Το γράμμα "π" δύσκολα το πιάνει...Όταν είναι κλειδωμένο κατεβαίνει η οθόνη κ βλέπω πάνω ρυθμίσεις για να ανοίξω wifi, φακό, κτλ όταν είναι ξεκλείδωτο κ μου βγάζει ότι έχω ένα μήνυμα στο viber ή μια ειδοποίηση δεν μπορώ να το κατεβάσω να το δω :cry: Παίζει καμιά ρύθμιση?

 

Παίζει αλλαγή οθόνης , δυστυχώς ....

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Γενικά γύρω γύρω έχει θέματα? Η μόνο σε μένα δεν πιάνει καλά?Το γράμμα "π" δύσκολα το πιάνει...Όταν είναι κλειδωμένο κατεβαίνει η οθόνη κ βλέπω πάνω ρυθμίσεις για να ανοίξω wifi, φακό, κτλ όταν είναι ξεκλείδωτο κ μου βγάζει ότι έχω ένα μήνυμα στο viber ή μια ειδοποίηση δεν μπορώ να το κατεβάσω να το δω :cry: Παίζει καμιά ρύθμιση?
Στα πλαϊνά είναι κυρίως το θέμα, δεξιά και αριστερά. Στα άκρα Πάνω και κάτω της οθόνης είναι σχετικά ΟΚ. Όπως έγραψα και εγώ, το "π" για παράδειγμα για να το πιάσει θέλει πολύ προσπάθεια.
Παίζει αλλαγή οθόνης , δυστυχώς ....
Λες Ε? Στο Γερμανό πάντως μας είπαν είναι θέμα software. Τι να πω...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαϊνά είναι κυρίως το θέμα, δεξιά και αριστερά. Στα άκρα Πάνω και κάτω της οθόνης είναι σχετικά ΟΚ. Όπως έγραψα και εγώ, το "π" για παράδειγμα για να το πιάσει θέλει πολύ προσπάθεια.Λες Ε? Στο Γερμανό πάντως μας είπαν είναι θέμα software. Τι να πω...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Καλά στον Γερμανο λένε ότι θέλουν . Έχει αναφερθεί ότι η εν λόγω συσκευή βγάζει προβλήματα με το touch ειδικά στην πανω πλευρά και στα πλάγια . Στην θέση σου θα έπερνα ένα τηλ την Sony .

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στο firmware είναι λόγω της τελευταίας αναβάθμισης, το γράφουν κ στα ξένα forum... Προσπαθώ να βγάλω άκρη κ εγώ...
Αν βγάλεις καμιά άκρη φίλε ενημέρωσε!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιά είναι τώρα η καλύτερη τιμή σε αλυσίδα καταστημάτων;

199 έχω βρει για την ώρα.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα οθόνη, στην εγγύηση κ είμαι κομπλέ... Δεν ξέρω αλλά στα ξένα φόρουμ γράφουν ότι φταίει η αναβάθμιση...
Μια χαρά! Σε ποιο service απευθύνθηκες?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οσον αφορα το θεμα των φωτογραφιών να μην το αγοράσετε. Βιντεο βγαζει καλό και σταθερό
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα οθόνη, στην εγγύηση κ είμαι κομπλέ... Δεν ξέρω αλλά στα ξένα φόρουμ γράφουν ότι φταίει η αναβάθμιση...
Αφού με αλλαγή οθόνης δούλεψε σημαίνει ότι ήταν πρόβλημα hardware και όχι software .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εδώ το πρόβλημα με την αφή λύθηκε με αλλαγή οθόνης. Όλα κομπλέ μέχρι στιγμής...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...