Jump to content

Samsung Galaxy J5 2017


GMF80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή την έκδοση με τα 3gb ram την έχει δει κανείς; https://www.eglobalcentral.eu/samsung-galaxy-j5-pro-j530-dual-sim-32gb-black.html?utm_source=Website+Subscribers-mc&utm_campaign=88b83a8fc3-171103_editorchoice11_3_2017&utm_medium=email&utm_term=0_4dd6b1b04f-88b83a8fc3-109727241&ct=t(171103_editorchoice11_3_2017)&mc_cid=88b83a8fc3&mc_eid=f3c7f4e2bc#/product/22026

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά.Στο κινητό του υιού μου πέφτοντας μαύρισε η οθόνη.Ξέρετε τι είναι και πόσο πάει η επισκευή?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Στο κινητό του υιού μου πέφτοντας μαύρισε η οθόνη.Ξέρετε τι είναι και πόσο πάει η επισκευή?

 

Καλησπέρα και πάλι.Αντικατάσταση οθόνης 70,00€(με σταθερή φωτεινότητα,άρα no name)85,00€ η γνήσια.Και 5,00€ τζαμάκι κάμερας.Ετσι για πληροφόρηση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βάλει κανείς τζαμάκι προστασίας που να καλύπτει όλη την οθόνη χωρίς κενά ?

 

Εγώ έχω βάλει αυτή http://www.e-shop.gr/blue-star-tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029744 αλλά στο πέσιμο δεν σώθηκε η οθόνη και πήγε για αλλαγή και τώρα παρήγγειλα αυτή http://www.e-shop.gr/tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029746 γιατί είχε καλή κριτική.Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτή http://www.e-shop.gr/blue-star-tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029744 αλλά στο πέσιμο δεν σώθηκε η οθόνη και πήγε για αλλαγή και τώρα παρήγγειλα αυτή http://www.e-shop.gr/tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029746 γιατί είχε καλή κριτική.Θα δούμε.

Ok αλλά ρώτησα αν καλύπτει όλη την οθόνη η αφήνει κενό δεξιά και αριστερά ??

Link to comment
Share on other sites

Ok αλλά ρώτησα αν καλύπτει όλη την οθόνη η αφήνει κενό δεξιά και αριστερά ??

 

Καλύπτει όλη την οθόνη αν και αυτή είναι του J5 2016 αλλά νομίζω ίδια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καλυπτει όλη την οθόνη...Την έχω βάλει εγώ αυτή που έχει παραγγείλει ο φίλος και έχει κενά δεξιά αριστερα..Με μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα σε διάφορα μαγαζιά στην Αθήνα αλλά και από το aliexpress δύσκολα θα βρεις γυαλί που να έχει τουλάχιστον μη εμφανή κενά με το μάτι. Στην αρχή μου είχε κακοφανεί και εμένα αλλά με το καιρό το συνηθίζεις.
Link to comment
Share on other sites

ενας φίλος μου έβαλε τζαμάκι απο τα seven spots και ταίριαξε πολυ καλά απο κοντα που το είδα σήμερα..
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας μου έβγαλε ένα μνμ στο fb ότι " προσωρινά θα εξυπηρετείται στα αγγλικά " και παρόλο που στις ρυθμίσεις η γλώσσα είναι ελληνικά σε όλα , οι ερωτήσεις του συστήματος είναι στα αγγλικά Τι μπορώ να κάνω να το επαναφέρω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει. Κάθε φορά που πάω να πάρω τηλέφωνο (πατώντας το πράσινο) μου βγάζει Δεν είναι δυνατή η αλλαγή της τοποθεσίας. Ελέγξτε τη σύνδεση δικτύου και δοκιμάστε ξανά. Είναι πολύ ενοχλητικό. Μήπως γνωρίζετε πως το απενεργοποιώ?? Εννοείται πως έχω το J5 2017.

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας μου έβγαλε ένα μνμ στο fb ότι " προσωρινά θα εξυπηρετείται στα αγγλικά " και παρόλο που στις ρυθμίσεις η γλώσσα είναι ελληνικά σε όλα , οι ερωτήσεις του συστήματος είναι στα αγγλικά Τι μπορώ να κάνω να το επαναφέρω ?

 

επανάληψη εχει επιλογγ,και εμενα μου το βγαζει και με επαναληψη διορθωνεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι δεν καλυπτει όλη την οθόνη...Την έχω βάλει εγώ αυτή που έχει παραγγείλει ο φίλος και έχει κενά δεξιά αριστερα..Με μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα σε διάφορα μαγαζιά στην Αθήνα αλλά και από το aliexpress δύσκολα θα βρεις γυαλί που να έχει τουλάχιστον μη εμφανή κενά με το μάτι. Στην αρχή μου είχε κακοφανεί και εμένα αλλά με το καιρό το συνηθίζεις.

 

απο κωτσοβλο puro full screen δεν αφηνει αυτα τα χιλιοστά,πηρα και μια τετοια που περιγραφεις,εχει κενο για το logo-samsung και τα bezel ειναι βαμενα μαυρα,ειναι μασκα ακριβώς,ομως και με αυτην δεν λειτουργεί το swipe απο την πανω γωνία για να γινει η εφαρμογη floating window ,δοκιμασε το,τελικα κατεληξα στην οριτζιναλ πορτοφόλι χωρις τζαμακο και βρηκα την υγεια μου !!

Link to comment
Share on other sites

Ως καινούργιος εντελώς στο Android και ειδικότερα στα Samsung (j5 dual) προερχόμενος απο Windows & παλιότερα Blackberry, θα χρειαστώ τα φώτα σας για δύο θεματάκια που όσο κι αν έψαξα στο Google δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις....

1. Με ποιό τρόπο μπορώ να έχω ενεργοποιημένο το ρολόι όταν η οθόνη του κινητού είναι κλειδωμένη; Τόσο στο Windows όσο και στο Blackberry μόλις κλείδωνε η οθόνη εμφανιζόταν απο μόνο του χωρίς να χρειαστεί να κάνω εγώ κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Απ ότι είδα αυτό δεν πρέπει να ισχύει για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιώ εφαρμογές για απλά πράγματα που νομίζω είναι αυτονόητα οτι πρέπει να υπάρχουν ακόμα και σε πιο φτηνές συσκευές.

 

2. Με ποιό τρόπο μπορω (?) να απενεργοποιήσω το μεσαίο πλήκτρο Home στη συσκευή επάνω? Γιατί αυτό όταν πατηθεί κατά λάθος ενώ το κινητό βρίσκεται σε καποια τσέπη, ενεργοποιεί την οθόνη και όπως καταλαβαίνετε πολλά μπορούν να γίνουν .....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Με ποιό τρόπο μπορώ να έχω ενεργοποιημένο το ρολόι όταν η οθόνη του κινητού είναι κλειδωμένη; Τόσο στο Windows όσο και στο Blackberry μόλις κλείδωνε η οθόνη εμφανιζόταν απο μόνο του χωρίς να χρειαστεί να κάνω εγώ κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Απ ότι είδα αυτό δεν πρέπει να ισχύει για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιώ εφαρμογές για απλά πράγματα που νομίζω είναι αυτονόητα οτι πρέπει να υπάρχουν ακόμα και σε πιο φτηνές συσκευές.

 

Δυστυχώς δεν υποστηρίζει always on display το J5.. μόνο το J7 2017 έχει απο τη σειρά αυτή

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως έχει βάλει κανείς τζαμάκι προστασίας που να καλύπτει όλη την οθόνη χωρίς κενά ?

 

Μια από τα ίδια και εγώ.. έχω φάει τον τόπο, και ότι τζαμάκι μου δείχνουν είναι μικρότερο, και αφήνει κενό στο πλάι.

Βέβαια σε ένα κατάστημα μου είπαν, πως επειδή η οθόνη του J5 έχει καμπυλότητα στα πλαϊνά, ίσως για αυτό τα φτιάχνουν μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω,στο j5 2017 ειναι διαθεσιμη η βιντεοκληση χωρις internet;

(στο 2016 ειναι)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,στο j5 2017 ειναι διαθεσιμη η βιντεοκληση χωρις internet;

(στο 2016 ειναι)

Ειναι

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ζητανε παιδια που το αναφεραν παραπανω Στο google-play υπαρχει η εφαρμογη (always on amoled-beta) η οποια λειτουργει σε πολλες συσκευες περα απο αυτες που δεν το εχουν απο default.Προσοχη ομως για οσους το θελουν ξοδευει αρκετη μπαταρια. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτή http://www.e-shop.gr/blue-star-tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029744 αλλά στο πέσιμο δεν σώθηκε η οθόνη και πήγε για αλλαγή και τώρα παρήγγειλα αυτή http://www.e-shop.gr/tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2016-p-TEL.029746 γιατί είχε καλή κριτική.Θα δούμε.

 

Τελικά φίλε έμεινες ευχαριστημένος από αυτό το τζαμάκι;

Ψάχνοντας λίγο στα προστατευτικά, παρατήρησα πως η ένδειξη 9Η είναι απαραίτητη για την σκληρότητα και αντοχή τους. Βάσει της περιγραφής των χαρακτηριστικών τους, ξεχώρισα αυτά:

http://www.e-shop.gr/nillkin-amazing-h-tempered-glass-for-samsung-galaxy-j5-2017-j5-pro-j530-p-TEL.045635

http://www.e-shop.gr/qoltec-51338-tempered-glass-for-samsung-j5-2016-j510-p-TEL.034176

 

Σκέφτομαι ότι πάμε και σκάμε 200+ Ευρώ για κινητό και μετά τσιγκουνευόμαστε 10 € για την πρόσοψη! κι όταν γίνει το κακό (μετά το κλάμα) πάμε και ξανασκάμε άλλα 100 για καινούργια οθόνη... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει και κάποιο άλλο μέλος το ίδιος πρόβλημα με το WiFi του κινητού. Συγκεκριμένα εδώ και μια εβδομάδα σε καθημερινή βάση μετά απο κάνα 2ωρο που είναι συνδεδεμένο στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού, βγάζει δίπλα στο σήμα του WiFi ένα θαυμαστικό ! που σημαίνει οτι έχει χάσει την επαφή του με το συγκεκριμένο δίκτυο. Για να επανέλθει πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το switch WiFi απο το μενού του κινητού και δεν επανέρχεται πάντα. Πολλές φορες χρειάζεται επαννεκκίνηση το κινητό για να στρώσει.

Τώρα δεν έχω ενεργοποιημένο κανενός είδους power saving για να πω οτι κλείνει αυτομάτως απο κει.

Απόσταση απο το ρούτερ δεν υπάρχει, συγκεκριμένα είναι στο ίδιο δωμάτιο.

Δοκίμασα να περάσω τους DNS του παρόχου μου στο Advanced Settings του WiFi μήπως και βελτιώθεί αλλά τίποτα.

Του έχω περάσει Static IP στο μενού του κινητού για να παίρνει πάντα την ίδια την οποία έχω βάλει και στο interface του ρούτερ.

Απο μια έρευνα στο Google είδα οτι κι άλλοι κάτοχοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Γενικά το πρόβλημα δεν προέρχεται απο το ασύρματο δίκτυο του ρούτερ γιατί άλλα τηλέφωνα και laptop στο σπίτι δουλεύουν κανονικά στο ίδιο δίκτυο.

 

Καμιά άλλη ιδέα που ενδεχομένως δεν έχω δοκιμάσει και ίσως να μου έλυνε το προβλημα, ή να το πάω στο service καθως είναι αγορασμένο πρόσφατα αλλά θέλω να αποφύγω αυτή την ταλαιπώρια....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει και κάποιο άλλο μέλος το ίδιος πρόβλημα με το WiFi του κινητού. Συγκεκριμένα εδώ και μια εβδομάδα σε καθημερινή βάση μετά απο κάνα 2ωρο που είναι συνδεδεμένο στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού, βγάζει δίπλα στο σήμα του WiFi ένα θαυμαστικό ! που σημαίνει οτι έχει χάσει την επαφή του με το συγκεκριμένο δίκτυο. Για να επανέλθει πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το switch WiFi απο το μενού του κινητού και δεν επανέρχεται πάντα. Πολλές φορες χρειάζεται επαννεκκίνηση το κινητό για να στρώσει.

Τώρα δεν έχω ενεργοποιημένο κανενός είδους power saving για να πω οτι κλείνει αυτομάτως απο κει.

Απόσταση απο το ρούτερ δεν υπάρχει, συγκεκριμένα είναι στο ίδιο δωμάτιο.

Δοκίμασα να περάσω τους DNS του παρόχου μου στο Advanced Settings του WiFi μήπως και βελτιώθεί αλλά τίποτα.

Του έχω περάσει Static IP στο μενού του κινητού για να παίρνει πάντα την ίδια την οποία έχω βάλει και στο interface του ρούτερ.

Απο μια έρευνα στο Google είδα οτι κι άλλοι κάτοχοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Γενικά το πρόβλημα δεν προέρχεται απο το ασύρματο δίκτυο του ρούτερ γιατί άλλα τηλέφωνα και laptop στο σπίτι δουλεύουν κανονικά στο ίδιο δίκτυο.

 

Καμιά άλλη ιδέα που ενδεχομένως δεν έχω δοκιμάσει και ίσως να μου έλυνε το προβλημα, ή να το πάω στο service καθως είναι αγορασμένο πρόσφατα αλλά θέλω να αποφύγω αυτή την ταλαιπώρια....

 

Οταν κατα την γνωμη σου αντιμετωπιζεις software θεμα το service αυτο που θα κανει ειναι πρωτα hard reset.Ετσι μπορεις και συ χωρις να τρεχεις να το πας.Μετα το στησιμο το δουλευεις χωρις να βαλεις ακομα τριτες εφαρμογες να δεις εαν υπαρχει το προβλημα η οχι.Το πορισμα ετσι θα το βγαλεις και θα δεις εαν πρεπει να τρεξεις στο service η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατα την γνωμη σου αντιμετωπιζεις software θεμα το service αυτο που θα κανει ειναι πρωτα hard reset.Ετσι μπορεις και συ χωρις να τρεχεις να το πας.Μετα το στησιμο το δουλευεις χωρις να βαλεις ακομα τριτες εφαρμογες να δεις εαν υπαρχει το προβλημα η οχι.Το πορισμα ετσι θα το βγαλεις και θα δεις εαν πρεπει να τρεξεις στο service η οχι.

Η αλήθεια είναι οτι προχώρησα μόνο μεχρι το RESET NETWORK SETTINGS και προσπαθω να αποφυγω το hard reset αλλα αν δω οτι επιμενει θα το κάνω. Περισσότερο το ανέβασα για να διαπιστωσω αν εχει καποιο αλλο μελος το ιδιο προβλημα οποτε να καταληξω αν ειναι γατι πιο γενικο η μεμονωμενο πρόβλημα γιατι σε αντίστοιχα ξενα φορουμε υπάρχουν αρκετες καταχωρήσεις για το ιδιο θεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζει και κάποιο άλλο μέλος το ίδιος πρόβλημα με το WiFi του κινητού. Συγκεκριμένα εδώ και μια εβδομάδα σε καθημερινή βάση μετά απο κάνα 2ωρο που είναι συνδεδεμένο στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού, βγάζει δίπλα στο σήμα του WiFi ένα θαυμαστικό ! που σημαίνει οτι έχει χάσει την επαφή του με το συγκεκριμένο δίκτυο. Για να επανέλθει πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το switch WiFi απο το μενού του κινητού και δεν επανέρχεται πάντα. Πολλές φορες χρειάζεται επαννεκκίνηση το κινητό για να στρώσει.

Τώρα δεν έχω ενεργοποιημένο κανενός είδους power saving για να πω οτι κλείνει αυτομάτως απο κει.

Απόσταση απο το ρούτερ δεν υπάρχει, συγκεκριμένα είναι στο ίδιο δωμάτιο.

Δοκίμασα να περάσω τους DNS του παρόχου μου στο Advanced Settings του WiFi μήπως και βελτιώθεί αλλά τίποτα.

Του έχω περάσει Static IP στο μενού του κινητού για να παίρνει πάντα την ίδια την οποία έχω βάλει και στο interface του ρούτερ.

Απο μια έρευνα στο Google είδα οτι κι άλλοι κάτοχοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Γενικά το πρόβλημα δεν προέρχεται απο το ασύρματο δίκτυο του ρούτερ γιατί άλλα τηλέφωνα και laptop στο σπίτι δουλεύουν κανονικά στο ίδιο δίκτυο.

 

Καμιά άλλη ιδέα που ενδεχομένως δεν έχω δοκιμάσει και ίσως να μου έλυνε το προβλημα, ή να το πάω στο service καθως είναι αγορασμένο πρόσφατα αλλά θέλω να αποφύγω αυτή την ταλαιπώρια....

Αυτο που περιγράφεις το κανει μερικες φορες και το δικο μου *j7 j7-2017 και της γυναικας μου j5 2017 οταν ειμαστε σε Wi-Fi των goodys πχ (ή καποιο αλλο τετοιου τυπου) και ειμαστε μακρια απο τα ρουτερ,εχει σύνδεση,δεν κανει ανταλλαγη δεδομενων, παρατηρησα οτι γινοταν οταν υπηρχε πολυς κοσμος και ηταν φορτωμενο το δικτυο ή ειχαμε αποσταση,συνηθως λυνόταν μονο του ή με switch on off το wifi,δοκιμασε να το ανοιξεις σε safe mode εκει που τρεχουν μονο οι προεγκατεστειμενες εφαρμογες μηπως φταιει καποια 3η εφαρμογη (μηπως σου κλεβουν internet? Και ειναι φορτωμενο το δικτυο σου?)

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 2017

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...