Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην πετάτε λεφτά σε τζαμακια.. Πάρτε μια θήκη τύπου spigen να ηρεμησετε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Για τζαμακι ξερει καποιος κατι ; Την θηκη και μαλιστα τετοιου τυπου τι να την κανω; δεν μου αρεσουν καθολου οι θηκες , στο δικο μου εχω μια σιλικονης , οτι ειναι η οθονη ειναι, εσπασε η οθονη παει το κινητο, ενα τζαμακι δεν αλλοιωνει την φινετσα ενος κινητου ενω μια θηκη .....βραστα
Link to comment
Share on other sites

Για. Το κομμάτι προστασίας το είπα.. Αν πέσει γωνία το κινητό δεν θα κάνει τίποτα το τζαμακι

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι η μαύρη οπή που έχει ακριβώς πάνω από το φλας της συσκευής; Ούτε στις οδηγίες χρήσης στο σχεδιάγραμμα δεν δείχνει τι είναι. Depth sensor θα το έγραφαν αν ήταν νομίζω. Εκτός αν έχει σχέση με το laser focus...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό να είναι κάποιο μικρόφωνο για βίντεο..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Όχι εκείνο το ξέρω. Αυτό που λέω είναι ακριβώς πάνω από το φλας επάνω στο πλαίσιο που προεξέχει. Είναι γυάλινο και δείχνει σαν να είναι κάμερα μικρή. Που δεν είναι....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι που έχει μέσα στο κουτί δεν το αναφέρει καν. Δείχνει με τόξα στην πίσω όψη μόνο τις δύο κύριες κάμερες το φλας και το μικρόφωνο. Για depth sensor ούτε λόγος. Ούτε στα τεχνικά χαρακτηριστικά στο gsmarena και Phonearena το αναφέρουν. Πόσο μάλλον να πουν και τα mp αυτού.

Σαν μην υπάρχει...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nokia_8

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα που το βλέπω έχεις δίκιο, έχει ενα έγχρωμο και ένα ασπρόμαυρο αισθητήρα.. Πρέπει να είναι το tof camera για το focus

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν το αναφέρουν πουθενά. Ενώ στις νέες συσκευές γράφουν ότι έχουν πχ depth sensor ή TOF camera, σε αυτό δεν γράφουν τίποτα! Ούτε διακρίνω κάποιον φακό να έχει μέσα.

Γι αυτό κλείνω πιο πολύ προς το laser focus να είναι. Κάτι που ξεκίνησε πρώτη η LG.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύστημα Auto-Focus με υπέρυθρες, ναι τις γνωστές σε όλους μας υπέρυθρες που έχουν και τα τηλεχειριστήρια..

Με την κάμερα ενός άλλου κινητού θα το διαπιστώσετε

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύστημα Auto-Focus με υπέρυθρες, ναι τις γνωστές σε όλους μας υπέρυθρες που έχουν και τα τηλεχειριστήρια..

Με την κάμερα ενός άλλου κινητού θα το διαπιστώσετε

Τι θα διαπιστώσουμε με την κάμερα ενός άλλου κινητού και πως; Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Πιο πιθανό να είναι το laser focus που το αναφέρουν και στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Για Auto Focus με υπέρυθρες πρώτη φορά το ακούω! Οι υπέρυθρες ήταν για μεταφορά αρχείων και για διπλά παιχνίδια παλιά και τώρα τελευταία το χρησιμοποιούν και ως τηλεκοντρόλ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για υπέρυθρες, με την κάμερα ενός άλλου κινητού, όπως σωστά σου είπε, μπορείς να το διαπιστώσεις. Όπως μπορείς να δεις ένα οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ μέσω της κάμερας του κινητού την ώρα που χρησιμοποιείται να ανάβει σαν μωβ λαμπάκι το "ματάκι" του.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για υπέρυθρες, με την κάμερα ενός άλλου κινητού, όπως σωστά σου είπε, μπορείς να το διαπιστώσεις. Όπως μπορείς να δεις ένα οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ μέσω της κάμερας του κινητού την ώρα που χρησιμοποιείται να ανάβει σαν μωβ λαμπάκι το "ματάκι" του.

 

Sent from my Galaxy S10e

Στην περίπτωση του τηλεκοντρόλ πατάς οποιοδήποτε κουμπί στο τηλεκοντρόλ για να το δεις. Στο κινητό τι θα πατήσω; ;)

Εκτός αν ανάβει χωρίς να χρειάζεται να πατήσω κάτι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα πατήσεις. Το λογικό είναι, εφόσον μιλάμε για υπέρυθρες που βοηθούν στην εστίαση -αν κατάλαβα καλά- να βάλεις κάποιον να σε φωτογραφίζει για παράδειγμα και εσύ με το άλλο κινητό να τσεκάρεις αν φαίνεται κάτι που δεν μπορείς να δεις με γυμνό μάτι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα πατήσεις. Το λογικό είναι, εφόσον μιλάμε για υπέρυθρες που βοηθούν στην εστίαση -αν κατάλαβα καλά- να βάλεις κάποιον να σε φωτογραφίζει για παράδειγμα και εσύ με το άλλο κινητό να τσεκάρεις αν φαίνεται κάτι που δεν μπορείς να δεις με γυμνό μάτι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Άρα καλά είπα εγώ πιο πάνω. Είναι laser focus ή Laser Auto Focus!

Το δοκίμασα με μια κάμερα από Tablet. Πρέπει να έχεις ανοιχτή την κάμερα για να δεις τον φωτισμό μέσα. Μόλις την κλείσεις σβήνει κι αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είδες από την κάμερα αλλού κινητού να ανάβει κάτι(αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου), το σίγουρο είναι πως έχει υπέρυθρες. Και το φυσιολογικό είναι να μπορείς να τις δεις με αυτήν την πατέντα, μόνο όταν δουλεύει η κάμερα. Από εκεί και πέρα, βάσει των χαρακτηριστικών του όπως αναφέρει στο gsmarena έχει παράλληλα και laser auto focus.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/ διάλεξε από ποιον θέλεις να κατεβάσεις. Συνήθως κατεβάζουν από τον arnova.

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!

vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είδες από την κάμερα αλλού κινητού να ανάβει κάτι(αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου), το σίγουρο είναι πως έχει υπέρυθρες. Και το φυσιολογικό είναι να μπορείς να τις δεις με αυτήν την πατέντα, μόνο όταν δουλεύει η κάμερα. Από εκεί και πέρα, βάσει των χαρακτηριστικών του όπως αναφέρει στο gsmarena έχει παράλληλα και laser auto focus.

 

Sent from my Galaxy S10e

Ε ναι το ξέρω αυτό. Απλά είναι υπέρυθρες μόνο για να κάνει focus στην κάμερα και όχι υπέρυθρες για μεταφορά δεδομένων ή να λειτουργεί ως τηλεκοντρόλ στην τηλεόραση. Όπως κάτι Xiaomi, Huawei κλπ.

Απλά δεν ξέρω τι κάνει καλύτερα το Laser Auto Focus από το απλό Auto Focus.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, εννοείται πως δεν έχει κανονικό ir blaster για όλες τις χρήσεις.

 

Για την αυτόματη εστίαση πρέπει με κάποιο τρόπο να βρει την απόσταση του αντικειμένου που θες να τραβήξεις. Όλες οι τεχνολογίες αυτές εκεί αποσκοπούν. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από την υλοποίηση. Από το λίγο που διάβασα στο gsmarena έγραφαν πως δεν ήταν και τόσο ικανοποιημένοι από τη συγκεκριμένη συσκευή σε αυτόν τον τομέα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, εννοείται πως δεν έχει κανονικό ir blaster για όλες τις χρήσεις.

 

Για την αυτόματη εστίαση πρέπει με κάποιο τρόπο να βρει την απόσταση του αντικειμένου που θες να τραβήξεις. Όλες οι τεχνολογίες αυτές εκεί αποσκοπούν. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από την υλοποίηση. Από το λίγο που διάβασα στο gsmarena έγραφαν πως δεν ήταν και τόσο ικανοποιημένοι από τη συγκεκριμένη συσκευή σε αυτόν τον τομέα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Η LG με το G3 αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε την τεχνολογία αυτήν. Μετά την πήραν και άλλοι. Φαίνεται πως στην Nokia δεν πέτυχε τόσο το εγχείρημα αυτό. Γι αυτό περιορίστηκε στο Nokia 8.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έδωσα την συσκευή (Nokia 8) για αλλαγή οθόνης λόγο του γνωστού προβλήματος με την κοκκινίλα γύρω γυρω, στο service του Γερμανού από όπου το είχα πάρει.

Μετά 10 εργάσιμες δεν μπόρεσαν να τη φτιάξουν και θα τη στείλουν DOA για νέα συσκευή ή την ίδια ή άλλη!

Ποιά άλλη συσκευή Nokia μου προτείνετε; Επίσης αν είναι λίγο πιο ακριβή πληρώνεις τη διαφορά; Πρώτη φορά θα πάρω με αυτόν τον τρόπο συσκευή καινούργια!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα την συσκευή (Nokia 8) για αλλαγή οθόνης λόγο του γνωστού προβλήματος με την κοκκινίλα γύρω γυρω, στο service του Γερμανού από όπου το είχα πάρει.

Μετά 10 εργάσιμες δεν μπόρεσαν να τη φτιάξουν και θα τη στείλουν DOA για νέα συσκευή ή την ίδια ή άλλη!

Ποιά άλλη συσκευή Nokia μου προτείνετε; Επίσης αν είναι λίγο πιο ακριβή πληρώνεις τη διαφορά; Πρώτη φορά θα πάρω με αυτόν τον τρόπο συσκευή καινούργια!

 

DOA = Death On Arrival. Που σημαίνει 10 ημέρες μετά την παραλαβή. 10 ημέρες το έχεις το κινητό?

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

DOA = Death On Arrival. Που σημαίνει 10 ημέρες μετά την παραλαβή. 10 ημέρες το έχεις το κινητό?

Όχι. 1 χρόνο και 3 μήνες περίπου. Επεκτείνεται λόγο ότι κρίνεται μη επισκευάσιμο! Θα παραδώσω τη συσκευασία με όλα τα καλούδια μέσα και τη συσκευή και θα πάρω άλλη συσκευή καινούργια. Είτε αφορά το Nokia 8 είτε άλλη... της Nokia φαντάζομαι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...