Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πώς κατάφερε να έχει μπλε tint σε ips οθόνη είναι άξιο απορίας. Πραγματικά ήθελε προσπάθεια. Οι amoled οθόνες έχουν μπλε tint. Καλύτερη σε απόχρωση, χειρότερη σε ανάλυση και ρυθμό ανανέωσης. Ειδικά ο ρυθμός ανανέωσης ήταν μεγάλο θέμα όταν έχει πρωτοκυκλοφορήσει.

 

 

 

 

Ήταν γενικό το θέμα.

 

https://www.google.gr/m?q=nokia+8+blue+tint&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1

 

Και διαβαζω το εχουν και το 7.2 και το 8.1 που τα τσεκαρα για αγορα πρόσφατα

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Το 950 που είχα, είχε ρυθμίσεις για το χρώμα της οθόνης. Εδώ δεν βλέπω να έχει κάτι τέτοιο! :(

Πάντως το λευκό μου το βλέπω λευκό και όχι μπλε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 950 που είχα, είχε ρυθμίσεις για το χρώμα της οθόνης. Εδώ δεν βλέπω να έχει κάτι τέτοιο! :(

Πάντως το λευκό μου το βλέπω λευκό και όχι μπλε...

 

 

 

Άλλο το λευκό με θερμοκρασία 8500 K κι άλλο με 6500 Κ. Το google ειναι φιλος σου και θα καταλάβεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το λευκό με θερμοκρασία 8500 K κι άλλο με 6500 Κ. Το google ειναι φιλος σου και θα καταλάβεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτά τα νούμερα που τα βλεπεις; Δηλαδή πως....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανό το είχες αγοράσει; Εάν όχι τι σου κόστισε;

Ναι. Χωρίς κόστος. Ήταν στην εγγύηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε δίνουν κάποια συσκευή μέχρι να έρθει η δικιά σου, για να μη μείνεις χωρίς κινητό;

Δεν ζήτησα επειδή είχα εφεδρική οπότε δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα νούμερα που τα βλεπεις; Δηλαδή πως....

 

 

Υπάρχουν μετρήσεις που τα δίνουν, επίσης την ψυχρότητα μιας οθόνης τη βλέπεις και μόνος σου, όπως και στις λάμπες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που το κράτησα κάνα τρίμηνο περίπου, η οθόνη του με είχε εντυπωσιάσει ευχάριστα. Η πιο φωτεινή οθόνη κόντρα ήλιο κι όχι μόνο, ιδιαίτερα κάτω από το δυνατό φώς του ήλιου. Ήταν μια συμπαθητική έως πολύ καλή συσκευή όμως συνηθισμένος από μεγαλύτερες οθόνες δεν το κράτησα για καιρό το τηλέφωνο... τότε είχα ταυτόχρονα s7 edge, s8 plus...τα ριχνε χαλαρά σε φωτεινότητα και στα δύο...αυτά από έναν φαν της σαμμυ
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς από την αρχή..θέλεις να μπεις δυνατά στην αγορά...και η οθόνη σου είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Απογοήτευση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι χειρότερη υπάρχει. Υπάρχουν και πολύ πολύ χειρότερες!

Επίσης όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, η φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο είναι υποδειγματική για ips.

Εμένα τέσσερις φορές έπεσε από 1-1,5 μέτρο με το γυαλί κάτω και δεν έπαθε το παραμικρό! Όχι στα μαλακά βέβαια... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ακριβώς 2 χρόνια χρήσης πάντα σε λειτουργία "νυχτερινό φωτισμό" δεν χάλασε ποτέ,δεν κόλλησε ποτέ, το φορτίζω μέρα παρά μέρα. Το μόνο που θα ήθελα καλύτερες φωτογραφίες τπτ άλλο
Link to comment
Share on other sites

Δωστου χρόνο. Έτσι θα γίνει. Ολα τα πάνελ ιδια είναι που βάλανε. Σε ό,τι περίπτωση έχω δει online ή μη έτσι καταλήγει. Και πάει χειροτερευοντας. Και η "Νοκια" το ξέρει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk[

 

Ευτυχώς μέχρι τώρα δε μου έχει εμφανίσει κάτι...

 

Ήταν γενικό το θέμα.

 

https://www.google.gr/m?q=nokia+8+blue+tint&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1

 

Και διαβαζω το εχουν και το 7.2 και το 8.1 που τα τσεκαρα για αγορα πρόσφατα

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τόσο καλά... Ευτυχώς που η "Nokia" είναι Nokia...

 

P.S.: Επειδή η αντικατάσταση της οθόνης στη συγκεκριμένη συσκευή είναι σχετικά εύκολη, ξέρουμε πού μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα μόνο οθόνη; Επίσης, πώς μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι και αυτή ελαττωματική. ή όχι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας σε κατάστημα μου είπαν ότι η αλλαγή οθόνης θα στοιχίσει περίπου 100. Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω την αλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

Με όλη την ειλικρίνεια και από την εμπειρία μου όχι δεν αξίζει. Είναι η 4η συσκευή από αντικατάσταση που έχω και κάθε φορά έβγαζε πρόβλημα ή οθονη.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας σε κατάστημα μου είπαν ότι η αλλαγή οθόνης θα στοιχίσει περίπου 100. Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω την αλλαγή;

Αν κοστίζει 100€, βάζεις άλλα τόσα περίπου και παίρνεις το 8.1, αν θες οπωσδήποτε Nokia.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι επανεκκινήσεις είναι πρόβλημα της μπαταρίας. Η μπαταρία έχει πέσει τόσο ραγδαία που δεν μπορεί να δώσει τα ρεύματα που απαιτούνται από τον επεξεργαστή στιγμιαία επομένως κρασάρει το κινητό. Αυτό κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει, που δε θα έπρεπε αλλά λέμε τώρα, μετά τους 500 κύκλους φορτιστής εκφόρτισης και μόνο σε χαμηλή στάθμη. Εγώ το παθαινα μόλις ένα χρόνο μετά με γυρω στους 350 κύκλους στην πλάτη και με στάθμη απο 70% και κάτω. Απαράδεκτο αυτό που περιγράφω που συνεπάγεται ότι ακόμη και η μπαταρία ποιοτικά ήταν σκουπίδι. Και εγώ το αγόρασα το κινητό και ακριβά κιόλας. Δε θα εθελοτυφλώ όμως να λέω πως είναι το καλύτερο που έχω πιάσει. Όχι. Είναι μακράν από τα χειρότερα ποιοτικά και κατασκευαστικά και ο,τι πιο αναξιόπιστο έχω χρησιμοποιήσει. Δυστυχώς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν συμφωνώ σε τίποτα απ' ότι αναφέρεις. Η άποψη μου είναι αυτή. Έχω το κινητό 2 χρόνια και με τρελή καθημερινή χρήση δεν έχει πάθει το παραμικρό. Πάνω από 4-5 ώρες χρήση την ημέρα. Φόρτιση επίσης κάθε μέρα και το κινητό ακόμα και σήμερα πετάει. Τώρα αν εσύ λες ότι είναι το χειρότερο που είχες μάλλον θα κάνεις λάθος. Η οθόνη δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Τώρα εσύ αν θεωρείς πρόβλημα την επανεκκίνηση που μου έκανε πρόβλημα και μάλιστα 2 φορές στα 2 χρόνια το πρόβλημα το έχεις εσύ με το κινητό και όχι το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ σε τίποτα απ' ότι αναφέρεις. Η άποψη μου είναι αυτή. Έχω το κινητό 2 χρόνια και με τρελή καθημερινή χρήση δεν έχει πάθει το παραμικρό. Πάνω από 4-5 ώρες χρήση την ημέρα. Φόρτιση επίσης κάθε μέρα και το κινητό ακόμα και σήμερα πετάει. Τώρα αν εσύ λες ότι είναι το χειρότερο που είχες μάλλον θα κάνεις λάθος. Η οθόνη δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Τώρα εσύ αν θεωρείς πρόβλημα την επανεκκίνηση που μου έκανε πρόβλημα και μάλιστα 2 φορές στα 2 χρόνια το πρόβλημα το έχεις εσύ με το κινητό και όχι το κινητό.

Πάντως σε μένα υφίσταται το πρόβλημα με την γκρίζα οθόνη που κοκκινίζει γύρω γύρω περιμετρικά της οθόνης και φαίνονται αχνά τα Apps από το κύριο μενού. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο άλλο θέμα προς το παρόν. Όλα λειτουργούν καλά. Το έχω μόλις ένα χρόνο και έναν μήνα. Δεν ξέρω αν πρέπει να το πάω για οθόνη...

Αν το κάνω, μετά τις γιορτές, γιατί το χρειάζομαι τώρα αυτές τις μέρες!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Κάτοχος του νοκια 8 σχεδόν 2 χρόνια (σε ένα μήνα θα τα κλείσει) και μπορώ να πω πως δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο από το κινητό. Το βασικό του μειονέκτημα είναι τα bezels του. Αν είχε λίγο μεγαλύτερη αναλογία στο body ratio θα ήταν πολύ καλύτερο για το μέγεθός του. Προσωπικά μου αρέσει η αναλογία της οθόνης που δεν είναι σαν αυτή της samsung. Επίσης, η μπαταρία δεν λέει και πολλά. Άμα το χρησιμοποιείς πέφτει αρκετά. Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία από ναυαρχίδες άλλων εταιριών για να έχω συγκρίσιμο μέγεθος.

 

 

Πάντως, αναβαθμίσεις τέλος; Ούτε security patch δεν θα πάρουμε; Αν είναι ας μας το πουν να το rootαρουμε άφοβα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά το μόνο που δεν περίμενα να ακούσω για το κινητό είναι για την μπαταρία του. Εγώ θεωρώ πως είναι φοβερή η μπαταρία του. Ακόμα και σήμερα που μιλάμε με το κινητό στο χέρι όλη μέρα το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. Δεν είχα ποτέ κινητό που να μου έβγαζε όλη την μέρα με λιώσιμο. Πιστεύω πως εάν δεν ήμουν κολλημένος με το τηλ στο χέρι θα μου έβγαζε άνετα δύο μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Ψέματα. Έλεος. 4 συσκευές έχω αλλάξει, πάνω από μέρα ποτέ δεν έβγαλε. Εσύ με το κιν όλη μέρα όταν λες τι εννοείς.? Ότι το κρατάς? Σβηστό?

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ σε τίποτα απ' ότι αναφέρεις. Η άποψη μου είναι αυτή. Έχω το κινητό 2 χρόνια και με τρελή καθημερινή χρήση δεν έχει πάθει το παραμικρό. Πάνω από 4-5 ώρες χρήση την ημέρα. Φόρτιση επίσης κάθε μέρα και το κινητό ακόμα και σήμερα πετάει. Τώρα αν εσύ λες ότι είναι το χειρότερο που είχες μάλλον θα κάνεις λάθος. Η οθόνη δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Τώρα εσύ αν θεωρείς πρόβλημα την επανεκκίνηση που μου έκανε πρόβλημα και μάλιστα 2 φορές στα 2 χρόνια το πρόβλημα το έχεις εσύ με το κινητό και όχι το κινητό.

 

 

 

Η άποψη σου γενικά δεν είναι όσο πολύτιμη νομίζεις. Ειδικά πάνω σε αντικειμενικά αποδεδειγμένα θέματα από χιλιάδες χρήστες. Τώρα εσύ πήρες το Νokia 8 του Μίδα. Συγχαρητήρια, να το χαίρεσαι. Μακάρι να χαμε κι εμείς οι υπόλοιποι χιλιάδες την τύχη σου ή την ικανότητα σου να παραβλέπεις τα προβλήματα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου γενικά δεν είναι όσο πολύτιμη νομίζεις. Ειδικά πάνω σε αντικειμενικά αποδεδειγμένα θέματα από χιλιάδες χρήστες. Τώρα εσύ πήρες το Νokia 8 του Μίδα. Συγχαρητήρια, να το χαίρεσαι. Μακάρι να χαμε κι εμείς οι υπόλοιποι χιλιάδες την τύχη σου ή την ικανότητα σου να παραβλέπεις τα προβλήματα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κι εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα με τη δικιά σου άποψη. Μπορεί χιλιάδες να έχουν πρόβλημα και άλλοι τόσοι ή και παραπάνω να μην έχουν. Φυσικά θα γράψουν τα παράπονά τους αυτοί που έχουν το πρόβλημα και όχι αυτοί που δεν έχουν.

 

Με την μπαταρία ούτε εγώ έχω πρόβλημα. Τη μέρα του την βγάζει άνετα με μπόλικη χρήση.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ψέματα. Έλεος. 4 συσκευές έχω αλλάξει, πάνω από μέρα ποτέ δεν έβγαλε. Εσύ με το κιν όλη μέρα όταν λες τι εννοείς.? Ότι το κρατάς? Σβηστό?

 

Φίλε fantom δεν νομίζω πως με γνωρίζεις αλλά ούτε και έχουμε κάνει μαζί στρατό για να με αποκαλείς ψεύτη. Έχεις την δική σου άποψη και εγώ την δική μου. Έχω βγάλει οθόνη 7.5 ώρες πολλές φορές και 8 ώρες μερικές. Και αυτό μέχρι το 15% μπαταρία. Που σημαίνει ότι εάν το κρατήσω παραπάνω μέχρι να σβήσει θα βγάλω περισσότερο οθόνη ανοιχτή. Τώρα για να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Παίζει ρόλο πως έχεις στήσει το τηλέφωνο. Πόσες εφαρμογές έχεις. Τι εφαρμογές έχεις. Τι παιχνίδια παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Κάτοχος του νοκια 8 σχεδόν 2 χρόνια (σε ένα μήνα θα τα κλείσει) και μπορώ να πω πως δεν έχω κάποιο μεγάλο παράπονο από το κινητό. Το βασικό του μειονέκτημα είναι τα bezels του. Αν είχε λίγο μεγαλύτερη αναλογία στο body ratio θα ήταν πολύ καλύτερο για το μέγεθός του. Προσωπικά μου αρέσει η αναλογία της οθόνης που δεν είναι σαν αυτή της samsung. Επίσης, η μπαταρία δεν λέει και πολλά. Άμα το χρησιμοποιείς πέφτει αρκετά. Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία από ναυαρχίδες άλλων εταιριών για να έχω συγκρίσιμο μέγεθος.

 

 

Πάντως, αναβαθμίσεις τέλος; Ούτε security patch δεν θα πάρουμε; Αν είναι ας μας το πουν να το rootαρουμε άφοβα :)

Μέχρι και τον Οκτώβριο του 2020 θα παίρνεις και security updates. Ανά τρίμηνο όμως...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά το μόνο που δεν περίμενα να ακούσω για το κινητό είναι για την μπαταρία του. Εγώ θεωρώ πως είναι φοβερή η μπαταρία του. Ακόμα και σήμερα που μιλάμε με το κινητό στο χέρι όλη μέρα το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. Δεν είχα ποτέ κινητό που να μου έβγαζε όλη την μέρα με λιώσιμο. Πιστεύω πως εάν δεν ήμουν κολλημένος με το τηλ στο χέρι θα μου έβγαζε άνετα δύο μέρες.

 

2η μέρα με συνεχόμενη χρήση δεν τη βγάζει, όσο και να θέλει το συγκεκριμένο. Εκτός κι αν δεν το χρησιμοποιείς. 2K και 3000mAh δεν βγάζουν 2η μέρα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

2η μέρα με συνεχόμενη χρήση δεν τη βγάζει, όσο και να θέλει το συγκεκριμένο. Εκτός κι αν δεν το χρησιμοποιείς. 2K και 3000mAh δεν βγάζουν 2η μέρα.

 

Είπα εγώ πουθενά ότι βγάζω δεύτερη μέρα; Είπα το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα. Που σημαίνει ότι βγάζω όλη την μέρα και το επόμενο πρωί άντε μεσημέρι σπάνια, το φορτίζω. Ότι άλλο τηλ είχα το φορτιζα 2 φορές την ημέρα. Και είχα πάντα ναυαρχίδες αλλά και πολλά άλλα μεσαίας κατηγορίας ταυτόχρονα. Όμως όπως είπα είμαι όλη μέρα με το τηλ ανοιχτό στο χέρι και κάνω διάφορες δουλειές, παιχνίδι, βίντεο και πολλές φορές και ταινία Netflix.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...