Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ πάντως δείχνει δύο συσκευές της HMD που έχουν Gorilla Glass! Το Nokia 6 και το Nokia 6.1!!!

Δείχνει και το Lumia 930 και τα 950, τα οποία έλειπαν πιο πάνω.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_Gorilla_Glass

Τώρα από την HMD δεν νομίζω να έχουν μόνο αυτά τα δύο Gorilla Glass!

Ξέρω εγώ... Τι να πω! :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και στο GSMarena λέει ότι έχει Gorilla Glass 5. Ωστόσο στο σάιτ της Corning που κατασκευάζει το Gorilla Glass 5 δεν το έχει, ενώ όπως έγραψα πιο πάνω η απάντηση της εταιρείας (Corning) στο μέηλ που τους έστειλα ήταν διπλωματική.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πρακτικά, στο βίντεο του Jerry δείχνει ότι χαράσεται στο επίπεδο 6-7.

Κλασσικά δηλ στα περισσότερα τηλέφωνα αυτό βλέπουμε.

Εάν δεν είχε το Gorilla, εικάζω πως θα βλέπαμε άλλο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποιο σχετικά ανθεκτικό γυαλί θα έχει, δε λέω ότι είναι πλαστικό το τζαμάκι, προς θεού. Ωστόσο προσωπικά πιθανολογώ ότι αυτό που φοράει είναι "τύπου" Gorilla Glass 5 και όχι το κανονικό της Corning.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λογικά κάποιο σχετικά ανθεκτικό γυαλί θα έχει, δε λέω ότι είναι πλαστικό το τζαμάκι, προς θεού. Ωστόσο προσωπικά πιθανολογώ ότι αυτό που φοράει είναι "τύπου" Gorilla Glass 5 και όχι το κανονικό της Corning.

 

Από τη στιγμή που το διαφημίζει η ίδια η Nokia στα χαρακτηριστικά της συσκευής και με μεγάλα γράμματα... θεωρώ δύσκολο να μην έχει όντως gorilla glass 5. Απλά υπό συνθήκες... όλα σπάνε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,το δικό μου σήμερα έφαγε την πρώτη καλή πτώση από ύψος περίπου μισού μέτρου και έσκασε στο πεζοδρόμιο με την μεριά της οθόνης... Και εκεί που ήμουν έτοιμος να το κλάψω, με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν είχε κάνει την παραμικρη αμυχή!Υπόψιν, ότι δεν φοράω screen protector, παρά μόνο μια πλάτη που έχω βάλει.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είχε εξογκώματα,πετρούλες κλπ και σε έσωσε η θήκη, διαφορετικά... :(
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...έχω κατεβάσει την 9 μέσω του Beta προγράμματος. Πώς μπορώ να περάσω την official;

 

Αυτή που έχεις είναι και η official.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την έκδοση 6/128? Το έχει το banggood global version 235€. Θα παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις ασφαλειας κ την 9.0 που παίρνουμε κι εμείς?
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχεις είναι και η official.

 

Γνωρίζω ότι στην ουσία είναι η ίδια έκδοση...αλλά δεν μπορώ να την έχω ως official; Να γράφεται πχ. 9 Pie official

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την έκδοση 6/128? Το έχει το banggood global version 235€. Θα παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις ασφαλειας κ την 9.0 που παίρνουμε κι εμείς?

Κι εγώ το είδα αυτό, αλλά προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το video στην Pie είναι zoomed in.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο setting που μου διέφυγε;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το video στην Pie είναι zoomed in.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο setting που μου διέφυγε;

Με ποιά κάμερα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την έκδοση 6/128? Το έχει το banggood global version 235€. Θα παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις ασφαλειας κ την 9.0 που παίρνουμε κι εμείς?

 

Έχω αυτή την έκδοση της συσκευής από τον Απρίλιο. Την είχα πάρει τότε από σκρουτζομάγαζο στα 330€. Όλα κανονικά, η μόνη διαφορά είναι ότι στην εφαρμογή Nokia Support αναφέρει ότι το κινητό είναι αγορασμένο από UK και είναι ενεργή η εγγύηση εκεί. Μετά από επικοινωνία με την HMD μου διευκρίνισαν ότι οι εγγυήσεις πλέον αφορούν ευρύτερα όρια αγοράς (πχ Ευρώπη αντί για Ελλάδα), οπότε και σε αυτό το κομμάτι είμαστε ΟΚ.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την έκδοση της συσκευής από τον Απρίλιο. Την είχα πάρει τότε από σκρουτζομάγαζο στα 330€. Όλα κανονικά, η μόνη διαφορά είναι ότι στην εφαρμογή Nokia Support αναφέρει ότι το κινητό είναι αγορασμένο από UK και είναι ενεργή η εγγύηση εκεί. Μετά από επικοινωνία με την HMD μου διευκρίνισαν ότι οι εγγυήσεις πλέον αφορούν ευρύτερα όρια αγοράς (πχ Ευρώπη αντί για Ελλάδα), οπότε και σε αυτό το κομμάτι είμαστε ΟΚ.

Σε κανονικά καταστήματα δεν ήρθε ποτέ η έκδοση 6/128;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε κανονικά καταστήματα δεν ήρθε ποτέ η έκδοση 6/128;

 

Και τα σκρουτζομάγαζα κανονικά καταστήματα είναι. Αν εννοείς αν έχει έρθει με τον πατροπαράδοτο τρόπο στην Ελλάδα η συγκεκριμένη έκδοση της συσκευής, όχι δεν ήρθε.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ. Σκρούτζ ούτε οι γονείς δεν τα ξέρουν. Θα πάει ο νους τους στο γνωστό παπί της Disney! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ. Σκρούτζ ούτε οι γονείς δεν τα ξέρουν. Θα πάει ο νους τους στο γνωστό παπί της Disney! ;)
Το skroutz είναι ένα σάιτ σύγκρισης τιμών και όχι κατάστημα. Στο skroutz εκτός των άλλων συμμετέχουν ο Κωτσόβολος , το MediaMarkt και άλλα γνωστά καταστήματα.

Αυτό που έχει σημασία, αν φυσικά σε ενδιαφέρει, είναι αν την εγγύηση την καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπεία ή το κατάστημα.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανά αναφερθεί παιδιά η ΜΟΝΗ έκδοση που ήρθε επίσημα στην Ελλάδα είναι η ta-1012 δηλαδή μονόκαρτο 4/64 σε μπλε χρώμα.ολα τα υπόλοιπα ήταν για άλλες αγορές.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίκουν στο Σκρούτζ αλλά δεν έφεραν την έκδοση 6/128 του Nokia 8 επισήμως. Άρα πάλι στα ηλεκτρονικά καταστήματα θα το ψάξεις. Ναι, η εγγύηση είναι από τα πιο βασικά. Αν το πάρω από Media ή Κωτσόβολο σίγουρα την εγγύηση θα την έχουν τα ίδια τα καταστήματα. Στις άλλες περιπτώσεις ψάχνεσαι πάλι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ανοίκουν στο Σκρούτζ αλλά δεν έφεραν την έκδοση 6/128 του Nokia 8 επισήμως. Άρα πάλι στα ηλεκτρονικά καταστήματα θα το ψάξεις. Ναι, η εγγύηση είναι από τα πιο βασικά. Αν το πάρω από Media ή Κωτσόβολο σίγουρα την εγγύηση θα την έχουν τα ίδια τα καταστήματα. Στις άλλες περιπτώσεις ψάχνεσαι πάλι.

 

2 σημαντικές πληροφορίες που τυχαία κι εμπειρικά έμαθα. Την επίσημη έκδοση της συσκευής την αγόρασα από το you.gr και χάλασε στο 3μηνο. Δεν κάλυπτε την εγγύηση το κατάστημα αλλά ο κατασκευαστής. Το ίδιο συμβαίνει σχεδόν παντού. Οπότε τώρα που έχω συσκευή νόμιμα αγορασμένη από Ελληνικό μαγαζί αλλά όχι επίσημα φερμένη στην Ελλάδα από HMD, (6/128) η εγγύηση αφορά και πάλι τον κατασκευαστή και είμαι καλυμμένος ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και πριν. Επιπροσθέτως το παλικάρι που έχει το μαγαζί μου έδωσε γραπτώς εγγύηση ότι αναλαμβάνει την αντικατάσταση ή την επιστροφή σε περίπτωση που χαλάσει στα πλαίσια της εγγύησης.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος την οθόνη του; Αν ναι πόσο καιρό έκαναν; Να φανταστώ ένα μήνα όπως τότε με το φιάσκο με τις motherboard των LG Nexus 5X; Ξέρετε πιο service είναι υπεύθυνο για τη Nokia στην Ελλάδα;

 

Αναφέρομαι στο ρόζιασμα της οθόνης γύρω γύρω λόγω των φτηνιάρικων LG Panel που έχει το κινητό μας και αργά ή γρήγορα όλοι θα την πάθετε. Το πρόβλημα το έχω από το καλοκαίρι και ο ένας μήνας αυτός που λογικά απαιτείται δεν γίνεται χωρίς συσκευή.

 

Off Topic - Fun fact:

Έχω στείλει παλιά κινητό για αλλαγή μπαταρίας. Διαπιστώνουν ότι έχει πρόβλημα και μου το επιστρέφουν μετά από ένα μήνα με την ίδια μπαταρία.

Στέλνω ξανά το κινητό για αλλαγή μικροφώνου και μπαταρίας. Διαπιστώνουν ότι έχει πρόβλημα το μικρόφωνο και μου επιστρέφουν το κινητό μετά από ένα μήνα με την ίδια μπαταρία και φτιαγμένο το μικρόφωνο αλλά χαλασμένη τη κάμερα.

Στέλνω 3η φορά το κινητό για αλλαγή μπαταρίας και φτιάξιμο κάμερας και μου το επιστρέφουν μετά από ένα μήνα με φτιαγμένη κάμερα και την ίδια χαλασμένη μπαταρία.

Edited by XP130TD
εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος την οθόνη του; Αν ναι πόσο καιρό έκαναν; Να φανταστώ ένα μήνα όπως τότε με το φιάσκο με τις motherboard των LG Nexus 5X; Ξέρετε πιο service είναι υπεύθυνο για τη Nokia στην Ελλάδα;

 

Αναφέρομαι στο ρόζιασμα της οθόνης γύρω γύρω λόγω των φτηνιάρικων LG Panel που έχει το κινητό μας και αργά ή γρήγορα όλοι θα την πάθετε. Το πρόβλημα το έχω από το καλοκαίρι και ο ένας μήνας αυτός που λογικά απαιτείται δεν γίνεται χωρίς συσκευή.

 

Off Topic - Fun fact:

Έχω στείλει παλιά κινητό για αλλαγή μπαταρίας. Διαπιστώνουν ότι έχει πρόβλημα και μου το επιστρέφουν μετά από ένα μήνα με την ίδια μπαταρία.

Στέλνω ξανά το κινητό για αλλαγή μικροφώνου και μπαταρίας. Διαπιστώνουν ότι έχει πρόβλημα το μικρόφωνο και μου επιστρέφουν το κινητό μετά από ένα μήνα με την ίδια μπαταρία και φτιαγμένο το μικρόφωνο αλλά χαλασμένη τη κάμερα.

Στέλνω 3η φορά το κινητό για αλλαγή μπαταρίας και φτιάξιμο κάμερας και μου το επιστρέφουν μετά από ένα μήνα με φτιαγμένη κάμερα και την ίδια χαλασμένη μπαταρία.

 

Δεν την έχω αλλάξει ακόμα αλλά στον Γερμανό μου είπαν 111€ και θα κάνει 5 μέρες.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω αλλάξει ακόμα αλλά στον Γερμανό μου είπαν 111€ και θα κάνει 5 μέρες.

 

Κινέζικες βρίσκεις με λιγότερα χρήματα(με 50ευρώ περίπου).

Προφανώς όμως μας καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...