Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια είναι η τελευταία έκδοση της κάμερας;

 

Έχουμε χάσει λίγο τη μπαλα, διαβάζω ότι βγήκε το κανονικό update και αγγίζει gcam.

 

 

 

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία έκδοση της κάμερας;

 

Έχουμε χάσει λίγο τη μπαλα, διαβάζω ότι βγήκε το κανονικό update και αγγίζει gcam.

 

 

 

 

Από το play store η 85.9.1124.31 στις 4 Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Από το play store η 85.9.1124.31 στις 4 Σεπτεμβρίου.

 

Αυτη δεν εχει το παλιο design;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν εχει το παλιο design;

 

Ναι, έγινε ένα πισωγύρισμα, αλλά φαίνεται πως βελτίωσαν και τους αλγόριθμους του HDR.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

4 ώρες SOT με ελάχιστη χρήση ανά διαστήματα είναι οκ; Επίσης το ότι αργεί να συνδεθεί στο wifi είναι φυσιολογικό;

 

Τέλος, πριν μερικές μέρες έκανα δοκιμές με την κάμερα και σε αρκετά σκοτεινό μέρος, με την stock camera (app εννοώ), οι φωτογραφίες ήταν ένα μαύρο πράγμα ακόμα και με την χρήση φλας. Μόλις δοκίμασα με gcam (δεν θυμάμαι έκδοση) η φωτογραφία ήταν παρά πολύ ικανοποιητική, γιατί τόσο χαοτική διαφορά; Δυστυχώς δεν κράτησα τις φωτογραφίες για δείτε την διαφορά :/

Link to comment
Share on other sites

Nokia 8: Έρχεται Android 9 Pie Update με βελτιώσεις στην Camera και ARCore!

 

Πληροφορίες για την επερχόμενη αναβάθμιση σε Android 9 Pie για το Nokia 8 έδωσε πρόσφατα μέσω Twitter ο Juho Sarvikas, CEO της Nokia.

 

Συνεχίζει να υποστηρίζει δυναμικά τις συσκευές της η HMD Global και οι αναβαθμίσεις σε Andrpoid 9 Pie συμπεριλαμβάνονται φυσικά σε αυτό το πλαίσιο! Πρόσφατα άλλωστε έγινε διαθέσιμη αναβάθμιση για τα Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus, Nokia 6.1 που τους χαρίζει τις βελτιωμένες λειτουργίες της εφαρμογής Pro Camera, ενώ ήδη ετοιμάζεται η διάθεση του Android 9 Pie update!

 

Ο CEO της Nokia, Juho Sarvikas επιβεβαίωσε σε πρόσφατο tweet ότι η αναβάθμιση σε Android 9 Pie για τα Nokia 8 και Nokia 7 Plus θα φέρει πολλές βελτιώσεις στις συσκευές και νέες λειτουργίες όπως Face Unlock, υποστήριξη για ARCore και νέες ρυθμίσεις στη λειτουργία Κάμερα των κινητών. Η αναβάθμιση θα ξεκινήσει τις επόμενες ημέρες, ενώ θα επεκταθεί και σε άλλα μοντέλα όπως το Nokia 8 Sirocco και Nokia 6.1.

 

Πρόσφατα έγινε διαθέσιμη η αναβάθμιση Camera 9.0 για τα προαναφερθέντα μοντέλα που βελτιώνει την ταχύτητα λήψης φωτογραφιών, επιτρέπει την ρύθμιση ακόμα περισσότερων παραμέτρων, όπως η «ένταση» των Bokeh/Beautify εφέ κ.α.

 

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ο CEO της Nokia, Juho Sarvikas επιβεβαίωσε σε πρόσφατο tweet ότι η αναβάθμιση σε Android 9 Pie για τα Nokia 8 και Nokia 7 Plus θα φέρει πολλές βελτιώσεις στις συσκευές και νέες λειτουργίες όπως Face Unlock

 

 

Νομίζω χαθήκαμε στην μετάφραση, λέει ότι δεν εμπιστεύονται ακόμα το Face unlock και ψάχνονται για λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Nokia 8: Έρχεται Android 9 Pie Update με βελτιώσεις στην Camera και ARCore!

 

Πληροφορίες για την επερχόμενη αναβάθμιση σε Android 9 Pie για το Nokia 8 έδωσε πρόσφατα μέσω Twitter ο Juho Sarvikas, CEO της Nokia.

 

Συνεχίζει να υποστηρίζει δυναμικά τις συσκευές της η HMD Global και οι αναβαθμίσεις σε Andrpoid 9 Pie συμπεριλαμβάνονται φυσικά σε αυτό το πλαίσιο! Πρόσφατα άλλωστε έγινε διαθέσιμη αναβάθμιση για τα Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus, Nokia 6.1 που τους χαρίζει τις βελτιωμένες λειτουργίες της εφαρμογής Pro Camera, ενώ ήδη ετοιμάζεται η διάθεση του Android 9 Pie update!

 

Ο CEO της Nokia, Juho Sarvikas επιβεβαίωσε σε πρόσφατο tweet ότι η αναβάθμιση σε Android 9 Pie για τα Nokia 8 και Nokia 7 Plus θα φέρει πολλές βελτιώσεις στις συσκευές και νέες λειτουργίες όπως Face Unlock, υποστήριξη για ARCore και νέες ρυθμίσεις στη λειτουργία Κάμερα των κινητών. Η αναβάθμιση θα ξεκινήσει τις επόμενες ημέρες, ενώ θα επεκταθεί και σε άλλα μοντέλα όπως το Nokia 8 Sirocco και Nokia 6.1.

 

Πρόσφατα έγινε διαθέσιμη η αναβάθμιση Camera 9.0 για τα προαναφερθέντα μοντέλα που βελτιώνει την ταχύτητα λήψης φωτογραφιών, επιτρέπει την ρύθμιση ακόμα περισσότερων παραμέτρων, όπως η «ένταση» των Bokeh/Beautify εφέ κ.α.

 

 

Ο ΠΟΙΟΣ;

Δεν ειναι CEO και δεν ειναι της Nokia.

 

Ο ανθρωπος ειναι CPO της HMD Global.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Εάν καταφέρουν και κάνουν ακόμα καλύτερο το Nokia 8 με την Pie, respect. Η συσκευή αυτή τη στιγμή τρέχει απροβλημάτιστα.

Στόχος για εμένα είναι να βελτιώσουν τη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουν να φτιάξουν ακόμα καλύτερο HDR, να πλησιάζει τις επιδόσεις της Google camera, τότε θα έχουν τηρήσει τηρήσει την υπόσχεσή τους για συνεχή υποστήριξη των συσκευών, ταυτόχρονα με τη συνεχή παροχή αναβαθμίσεων και security patches.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

4 ώρες SOT με ελάχιστη χρήση ανά διαστήματα είναι οκ; Επίσης το ότι αργεί να συνδεθεί στο wifi είναι φυσιολογικό;

 

Τέλος, πριν μερικές μέρες έκανα δοκιμές με την κάμερα και σε αρκετά σκοτεινό μέρος, με την stock camera (app εννοώ), οι φωτογραφίες ήταν ένα μαύρο πράγμα ακόμα και με την χρήση φλας. Μόλις δοκίμασα με gcam (δεν θυμάμαι έκδοση) η φωτογραφία ήταν παρά πολύ ικανοποιητική, γιατί τόσο χαοτική διαφορά; Δυστυχώς δεν κράτησα τις φωτογραφίες για δείτε την διαφορά :/

 

Καλησπέρα,

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Σε σκοτεινό μέρος με την stock κάμερα, η φωτογραφία βγαίνει πολύ σκοτεινή ενώ ενεργοποιείται κανονικά το φλας. Είναι σαν να μη συγχρονίζει το φλας με το κλείστρο! Ανάβει το φλας αλλά σβήνει πριν την ενεργοποίηση του κλείστρου. Το ίδιο πρόβλημα είχα με παλαιότερη έκδοση της gcam αλλά με την τελευταία έκδοση φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα. Απο αυριο θα το εχω και εγω στα χερια μου και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καμια προταση για τζαμακι και θηκη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα. Απο αυριο θα το εχω και εγω στα χερια μου και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καμια προταση για τζαμακι και θηκη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Φίλε άστο πονάει! Έχω αλλάξει 3 τζαμακια και έχω δώσει ένα 40αρι με μηδέν αποτέλεσμα. Το έχω πολύ καιρό χωρίς τζαμί. Το touch πάει περίπατο με τζαμακι. Υπάρχει θέμα! Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και άλλοι κάτοχοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, καλωσήρθες στο club!!! Θήκες έχεις πολλές επιλογές η προστασία που προτείνω είναι η ultimate shield, είναι η μόνη που δεν σου εμφανίζει θέμα στην κυρτότητα του τηλεφώνου (2.5D). Ψάξε να την δεις αν θέλεις πριν την αγοράσεις, γιατί η διαδικασία εφαρμογής της είναι ιδιαίτερη.

Σου παραθέτω links για την θήκη και τη προστασία που έχω εγώ.

https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-FRONT-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-for-Nokia-8/122760221725?epid=23007467378&hash=item1c9514541d:g:vc8AAOSwySlZ53l1

https://www.ebay.com/itm/For-Nokia-2-3-5-6-7-8-9-Luxury-Shockproof-Carbon-Fiber-Silicone-Soft-Case-Cover/173104230256?hash=item284dd0ef70:m:m7G6PmP6OlIgvyt-AX4DgMA

Edited by fantomXxXx

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Για τζαμάκι έχω καταλήξει εδώ:

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07B4W6BTP/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Με το οποίο το σύνηθες πρόβλημα σ' αυτού του είδους τα tempered glass είναι η σταδιακή απώλεια του touch, που οφείλεται στο γεγονός ότι έχει κόλλα μόνο στα πάνω-κάτω πλαίσια, και όχι στη μέση της οθόνης. Διορθώνεται αν πιέσεις το τζαμάκι από πάνω έως κάτω. Όπως και να χει δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά πολύ καλύτερο απ' το να μην έχεις καθόλου προστασία.

Τουλάχιστο αυτό εδώ είναι φτηνό (κι έχει και δύο τζαμάκια στο πακέτο), όχι όπως το αντίστοιχο το SBS που πουλάει το Public κοντά 15€.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λες για την ζελατινσα η για το tempered glass?

 

Για την ζελατίνα λέω, είναι αρκετά ικανοποιητική, σε προστατεύει από γρατζουνιές και μικρό χτυπήματα. Για πτώση εμπειρικά σου λέω ότι δεν το σώζεις με τζαμάκι, προσωπικά έφυγε κινητό στο πλακάκι, το τζαμάκι που φορούσε παρέμεινε άθικτο και η οθόνη έσπασε. Με τη ζελατίνα, το touch δεν επηρεάζεται καθόλου, εφαρμόζει άψογα σαν να μην φοράς τπτ και στις γωνίες δεν εξέχει καθόλου. Είμαι ικανοποιημένος, την φοράω 4 μήνες.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

^^^ Ναι, για την ζελατίνα της Ultimate Shield επιβεβαιώνω κι εγώ από ελάχιστη προσωπική χρήση 3 μηνών σαν δεύτερο τηλέφωνο.^^^

 

Νομίζω χαθήκαμε στην μετάφραση, λέει ότι δεν εμπιστεύονται ακόμα το Face unlock και ψάχνονται για λύσεις.

 

Ο ΠΟΙΟΣ;

Δεν ειναι CEO και δεν ειναι της Nokia.

 

Ο ανθρωπος ειναι CPO της HMD Global.

 

Ημαρτον.... Χαχαχαχαχαχ

 

 

Σωστά. Sorry... Lost in Translation. :whistle:

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Για την ζελατίνα λέω, είναι αρκετά ικανοποιητική, σε προστατεύει από γρατζουνιές και μικρό χτυπήματα. Για πτώση εμπειρικά σου λέω ότι δεν το σώζεις με τζαμάκι, προσωπικά έφυγε κινητό στο πλακάκι, το τζαμάκι που φορούσε παρέμεινε άθικτο και η οθόνη έσπασε. Με τη ζελατίνα, το touch δεν επηρεάζεται καθόλου, εφαρμόζει άψογα σαν να μην φοράς τπτ και στις γωνίες δεν εξέχει καθόλου. Είμαι ικανοποιημένος, την φοράω 4 μήνες.

 

Προστασία από πτώση, μόνο αν του φοράς θήκη flip, κι αυτό υπό προϋποθέσεις (π.χ. να έχει παχύ περίβλημα, να μην ανοίξει κατά την πτώση κλπ). Το tempered όντως δεν κάνει τα θαύματα που περιμένει ο πολύς ο κόσμος. Προστατεύει κυρίως από γρατζουνιές κι από ήπια χτυπήματα από μικρή απόσταση.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα πάντως τα τζαμάκια έκαναν δουλεια. στο mi5 σε ένα χρόνο άλλαξα 3 !!!

Καμία πρόταση για θήκη πορτοφόλι έχουμε; Γιατί απ'ότι κατάλαβα καλύτερα να μην ασχοληθώ με τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα πάντως τα τζαμάκια έκαναν δουλεια. στο mi5 σε ένα χρόνο άλλαξα 3 !!!

Καμία πρόταση για θήκη πορτοφόλι έχουμε; Γιατί απ'ότι κατάλαβα καλύτερα να μην ασχοληθώ με τζάμι.

Στην αρχή, με την αγορά του τηλεφώνου, για να έχω μια κάποια προστασία, πήρα αυτή:

https://www.e-shop.gr/flip-case-smart-magnet-for-nokia-8-black-p-TEL.047347

 

Λίγες βδομάδες μετά παρήγγειλα αυτή εδώ:

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B074Z4MP17/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Φυσικά η δεύτερη είναι πολύ πιο ογκώδης, αλλά είναι μακράν ό,τι πιο ποιοτικό έχω πάρει ποτέ μου από θήκη συσκευής. Είναι γνωστή μάρκα, και μάλιστα από Amazon βγήκε πολύ πιο φτηνά απ' ό,τι από Σκρουτζ.

 

Έχω ματιάσει κι αυτή εδώ:

https://www.likebrands.gr/KW-Nokia-8-Wallet-Stand-Case-Black-42657.01

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...