Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μετά από αναβάθμιση το ακουστικό του κινητού μου υπολειτουργεί ( δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο συνομιλητής Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις ! ! !

 

Ένα reset συνήθως βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις,αν δεν η bug είναι και περιμένεις επόμενο update είναι η το πας σε service

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχουμε πρόβλημα με το redmi note 5 της συζύγου! Απ' ότι φαίνεται δε δουλεύουν σωστά τα κουμπιά του κινητού. Δηλαδή τα volume button's και το power button!

Δεν πατιούνται σωστά ή κάποιες φορές μένουν πατημένα μόνιμα! Το πρωί το κινητό είχε σβήσει και όταν πήγα να το ανοίξω μπήκε σε recovery mode, προφανώς ήταν κολλημένο το volume up. Μετά από πολλές προσπάθειες (επανακκινησεις σε recovery mode) τελικά άνοιξε αλλά τα κουμπιά αυτά δε δουλεύουν σωστά..... κάνουν ότι θέλουν!

Το κινητό είναι αγορασμένο από skroutz.

Που θα μπορούσα να απευθυνθώ για service;

Υπάρχει περίπτωση να περάσει στην εγγύηση;

Το κινητό είναι αγορασμένο Οκτώβρη του 2018.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχουμε πρόβλημα με το redmi note 5 της συζύγου! Απ' ότι φαίνεται δε δουλεύουν σωστά τα κουμπιά του κινητού. Δηλαδή τα volume button's και το power button!

Δεν πατιούνται σωστά ή κάποιες φορές μένουν πατημένα μόνιμα! Το πρωί το κινητό είχε σβήσει και όταν πήγα να το ανοίξω μπήκε σε recovery mode, προφανώς ήταν κολλημένο το volume up. Μετά από πολλές προσπάθειες (επανακκινησεις σε recovery mode) τελικά άνοιξε αλλά τα κουμπιά αυτά δε δουλεύουν σωστά..... κάνουν ότι θέλουν!

Το κινητό είναι αγορασμένο από skroutz.

Που θα μπορούσα να απευθυνθώ για service;

Υπάρχει περίπτωση να περάσει στην εγγύηση;

Το κινητό είναι αγορασμένο Οκτώβρη του 2018.

Ένα έτος δίνει το μαγαζί ου το πήρε ς, δύο η ινφοκουεστ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ένα έτος δίνει το μαγαζί ου το πήρε ς, δύο η ινφοκουεστ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ!

Στην infoquest μπορώ να το στείλω άραγε ή θα με "γειώσουν" επειδή το πήρα από skroutzομάγαζο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Στην infoquest μπορώ να το στείλω άραγε ή θα με "γειώσουν" επειδή το πήρα από skroutzομάγαζο;

Θα σε διπλογειωσουν

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σε διπλογειωσουν

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Α..... μάλιστα!!

Επειδή το βλέπω λίγο χλωμό να περάσει στην εγγύηση απ' το κατάστημα, μάλλον θα καταλήξω σε κάποιο i-repair της περιοχής!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, μπορεί κάποιος που έχει ενεργοποιημένο το volte να ανεβάσει τις ρυθμίσεις του apn; Εμένα παρ' όλο που το έχω ενεργοποιήσει και αυτό και το vowifi δεν μου δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του APN και στο Cosmote Internet στον τύπο APN πρέπει να λέει default,supl,xcap . Τον συνδυασμό πλήκτρων τον έχεις πατήσει; Επίσης η υπηρεσία είναι ενεργή στην γραμμή σου;
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του APN και στο Cosmote Internet στον τύπο APN πρέπει να λέει default,supl,xcap . Τον συνδυασμό πλήκτρων τον έχεις πατήσει; Επίσης η υπηρεσία είναι ενεργή στην γραμμή σου;

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ναι την έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία από ένα συμβατό huawei, έχω πατήσει και τον συνδυασμό πλήκτρων. Έβαλα και στο ΑΡΝ αυτά που μου είπατε παραπάνω αλλά δεν είδα να αλλάξει κάτι. Εννοείται ότι έχω κάνει επανεκκίνηση και τα σχετικά...

 

https://photos.app.goo.gl/zTDPWfT89VQAjWNu9

 

https://photos.app.goo.gl/AqWpv1nMMTC3VwHP9

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδυασμό τον πάτησες, οι διακόπτες είναι ενεργοποιημένοι από τις ρυθμίσεις SIM;
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις κάρτας sim έχω ενεργοποιήσει τον διακόπτη " το volte είναι ενεργό" και το " πραγματοποιήστε κλήσεις μέσω wifi" χρειάζεται κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστω βοηθεια. Χαθηκε η ρυθμιση για το δακτυλικο αποτυπωμα. Παω στις ρυθμισεις - kernel- finger... και δεν κανει το τεστ. Τι κανω; (εχω δοκιμασει αλλαγη περιοχης αλλα παλι τα ιδια...):mad:
Link to comment
Share on other sites

Χα... Το hotspot δεν εμφανίζεται ποτέ σε sony smartphone, για να συνδεθεί. :p
Δεν φταίει το κινητό σου, το Sony smartphone φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το κινητό σου, το Sony smartphone φταίει.

 

Ούτε αυτό φταίει.

Προφανώς το έχει ενεργοποιήσει στα 5Ghz κι όχι στα 2.4.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Δεν μας έχει περιγραψει καθόλου το πρόβλημα, ίσως να είναι το 5Ghz.
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω unlock τον bootloader θα μπορω μετά να χρησιμοποιώ το δακτυλικο αποτυπωμα σε custom rom αλλά και στις official?
Και βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το κινητό της συζύγου, ένα Redmi Note 5 Pro (2 ετών), έπαψε να λειτουργεί ξαφνικά. Από ότι μου είπε η σύζυγος, κόλλησε ενώ το είχε αφήσει ανοιχτό σε ιστοσελίδα, δεν ανταποκρινόταν και το έκανε shut down. Μετά τον τερματισμό λοιπόν, αρνείται να ανοίξει, είναι νεκρό.

 

Διάβασα και άλλα νήματα σε γειτονικό φόρουμ περί "νεκρών" Redmi Note 5, έκανα τις ενέργειες που περιγράφουν αλλά τίποτα......Πιο συγκεκριμένα, έκανα τα εξής:

 

1) Δοκίμασα να μπω σε fastboot mode έχοντας πατημένα τα κουμπιά volume down + power, αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

2) Δοκίμασα να μπω σε recovery mode έχοντας πατημένα τα κουμπιά volume up + power, αλλά δεν κάνει τίποτα.

 

3) Δεν έπεσε κάτω, δεν έβγαλε ένδειξη για τίποτε παράξενο, δεν μπήκε σε νερά, δούλευε μια χαρά, απλά από το πρωί λίγο κολλούσε είπε....

 

4) Στη φόρτιση δεν κάνει τίποτα, καμία ένδειξη.

 

5) Είχε την μαμά Global Stable ROM με το τελευταίο update.

 

6) Έβαλα τους drivers αυτοματοποιημένης εγκατάστασης και έκανα όλες τις ενέργειες που περιγράφονται σε γειτονικό φόρουμ, αλλά στη διαχείριση συσκευών δεν υπάρχει τίποτα πάλι.

 

7) Σε ψηφιακό φορτιστή που το έβαλα, δείχνει (στην οθόνη του φορτιστή μόνο) ότι φορτίζει, στο κινητό καμία ένδειξη.

 

Να ετοιμάζω την κηδεία του με όλες τις τιμές λοιπόν;;

 

Σώζεται ίσως;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 ετών δύσκολο, μήπως μιλάμε για άλλη συσκευή; Πάντως αν δεν ανοίγει καθόλου δεν γλιτώνεις το service. Έχει αγοραστεί από την Infoquest;
Link to comment
Share on other sites

2 ετών δύσκολο, μήπως μιλάμε για άλλη συσκευή; Πάντως αν δεν ανοίγει καθόλου δεν γλιτώνεις το service. Έχει αγοραστεί από την Infoquest;
Αρχές 18 αγορά.... Όχι, από εξωτερικό.... Ξέρω ποιο είναι, το 8ο Xiaomi μου είναι....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια είναι καλοκαίρι 2017, για αυτό ρώτησα. Ίσως το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι αλλαγή μπαταρίας, αν είσαι τυχερός και φταίει αυτή. Εφόσον το κινητό δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να επισκευαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα να ξεκουμπωσω το βύσμα της μπαταρίας, να πατήσω το Power για 20" μπας και αποφορτιστει, το σύνδεσα πάλι αλλά ενώ στον ψηφιακό φορτιστή δείχνει ότι φορτίζει, τίποτα στην οθόνη, νεκρό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα να ξεκουμπωσω το βύσμα της μπαταρίας, να πατήσω το Power για 20" μπας και αποφορτιστει, το σύνδεσα πάλι αλλά ενώ στον ψηφιακό φορτιστή δείχνει ότι φορτίζει, τίποτα στην οθόνη, νεκρό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαψτο μπλέ :p

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...