Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ γύρισα στην 10.0.6 γιατί θέλω και χειρονομίες αλλά και εικόνα μέσα σε εικόνα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ από σπόντα χωρίς να το καταλάβω έκανα picture in picture το YouTube.

Ξέρει κανείς πως γίνεται. Είμαι με χειρονομίες και όχι με τα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ από σπόντα χωρίς να το καταλάβω έκανα picture in picture το YouTube.

 

Ξέρει κανείς πως γίνεται. Είμαι με χειρονομίες και όχι με τα κουμπιά.

Το αυθεντικό youtube δεν σου επιτρέπει να το δεις σε picture in picture εκτός και αν τους πληρώνεις. Το youtube vanced όμως σου επιτρέπει να το βάλεις στο υπόβαθρο και να συνεχίζει να παίζει σε picture in picture.

Υπάρχει μενού στο πρόσθετες ρυθμίσεις - απόρρητο - picture in picture και αντίστοιχη στις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Αν είσαι σε 10.2 δεν δουλεύει το picture in picture μαζί με χειρονομίες και αν άνοιξε μια φορά μετά δεν ξανά ανοίγει το παράθυρο του βίντεο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2340434&extra=page%3D1&mobile=2

 

Αυτή είναι η καλύτερη σελίδα για την συσκευή μας και το MIUI. Δεν θυμάμαι αν την βρήκα σε αυτό το θέμα η κάπου αλλού αλλά θα έπρεπε να είναι στην πρώτη σελίδα.

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ από σπόντα χωρίς να το καταλάβω έκανα picture in picture το YouTube.

Ξέρει κανείς πως γίνεται. Είμαι με χειρονομίες και όχι με τα κουμπιά.

τι ειναι αυτο το picture in picture ?
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο το picture in picture ?
Ανοίγεις μια εφαρμογή, πατάς home, και η εφαρμογή εξακολουθεί να εμφανίζεται σε μικρό παράθυρο. Δεν το υποστηρίζουν όλες οι εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι με την 10.2.1 εδώ και 7 ημέρες.

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη έως τώρα σχετικά με διαχείριση μπαταρίας και RAM.

Αντιμετωπίζω όμως 2 θέματα (το πρώτο ασήμαντο το δεύτερο σημαντικό) και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα έχετε και εσείς και εάν έχετε βρει λύση.

1. αν ενεργοποιήσω τα δεδομένα ή το wifi και τον NoRootFirewall (VPN), και έπειτα τα απενεργοποιήσω/κλείσω και τα δύο, μένει στην notification bar ο δείκτης μέτρησης ταχύτητας δεδομένων σαν να είμαι ακόμη συνδεδεμένος με data/wifi. H λύση είναι να κάνω μια ενεργοποίηση-απενεργοποίηση data/wifi ώστε να εξαφανιστεί.

 

2. στατιστικά 2 στις 3 φορές που μπαίνω στην λίστα με τα μηνύματα/sms, αντι να μου δείχνει το όνομα/ταυτότητα εκείνου που μου έχει στείλει στο παρελθόν μήνυμα μου δείχνει το αριθμό του κινητού του, δλδ σαν να μην τον έχω στις επαφές μου. Αν πατήσω να δω το περιεχόμενο του μηνύματος, επάνω στον τίτλο μου βγάζει όνομα/ταυτότητα και αν ξαναγυρίσω στην λίστα μηνυμάτων επανέρχεται στην ομαλή λειτουργικότητα!!!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τα ίδια φαινόμενα ή τα κάνει μόνο σε εμένα?

 

Στράτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είμαι με την 10.2.1 εδώ και 7 ημέρες.

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη έως τώρα σχετικά με διαχείριση μπαταρίας και RAM.

Αντιμετωπίζω όμως 2 θέματα (το πρώτο ασήμαντο το δεύτερο σημαντικό) και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα έχετε και εσείς και εάν έχετε βρει λύση.

1. αν ενεργοποιήσω τα δεδομένα ή το wifi και τον NoRootFirewall (VPN), και έπειτα τα απενεργοποιήσω/κλείσω και τα δύο, μένει στην notification bar ο δείκτης μέτρησης ταχύτητας δεδομένων σαν να είμαι ακόμη συνδεδεμένος με data/wifi. H λύση είναι να κάνω μια ενεργοποίηση-απενεργοποίηση data/wifi ώστε να εξαφανιστεί.

 

2. στατιστικά 2 στις 3 φορές που μπαίνω στην λίστα με τα μηνύματα/sms, αντι να μου δείχνει το όνομα/ταυτότητα εκείνου που μου έχει στείλει στο παρελθόν μήνυμα μου δείχνει το αριθμό του κινητού του, δλδ σαν να μην τον έχω στις επαφές μου. Αν πατήσω να δω το περιεχόμενο του μηνύματος, επάνω στον τίτλο μου βγάζει όνομα/ταυτότητα και αν ξαναγυρίσω στην λίστα μηνυμάτων επανέρχεται στην ομαλή λειτουργικότητα!!!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τα ίδια φαινόμενα ή τα κάνει μόνο σε εμένα?

 

Στράτος.

Με τα sms το ίδιο κάνει και σε μένα, στην ελληνική dev 9.1.10 του xiaomi-miui.gr και σε όλες τις προηγούμενες.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

 

 

Είμαι με την 10.2.1 εδώ και 7 ημέρες.

 

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη έως τώρα σχετικά με διαχείριση μπαταρίας και RAM.

 

Αντιμετωπίζω όμως 2 θέματα (το πρώτο ασήμαντο το δεύτερο σημαντικό) και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα έχετε και εσείς και εάν έχετε βρει λύση.

 

1. αν ενεργοποιήσω τα δεδομένα ή το wifi και τον NoRootFirewall (VPN), και έπειτα τα απενεργοποιήσω/κλείσω και τα δύο, μένει στην notification bar ο δείκτης μέτρησης ταχύτητας δεδομένων σαν να είμαι ακόμη συνδεδεμένος με data/wifi. H λύση είναι να κάνω μια ενεργοποίηση-απενεργοποίηση data/wifi ώστε να εξαφανιστεί.

 

 

 

2. στατιστικά 2 στις 3 φορές που μπαίνω στην λίστα με τα μηνύματα/sms, αντι να μου δείχνει το όνομα/ταυτότητα εκείνου που μου έχει στείλει στο παρελθόν μήνυμα μου δείχνει το αριθμό του κινητού του, δλδ σαν να μην τον έχω στις επαφές μου. Αν πατήσω να δω το περιεχόμενο του μηνύματος, επάνω στον τίτλο μου βγάζει όνομα/ταυτότητα και αν ξαναγυρίσω στην λίστα μηνυμάτων επανέρχεται στην ομαλή λειτουργικότητα!!!

 

 

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τα ίδια φαινόμενα ή τα κάνει μόνο σε εμένα?

 

 

 

Στράτος.

Στην 10.0.6 που γύρισα δείχνει το όνομα.

Δες στα δικαιώματα λίγο.615fdb412933c413f1d5f027cc8c1934.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Στην 10.0.6 που γύρισα δείχνει το όνομα.

Δες στα δικαιώματα λίγο.615fdb412933c413f1d5f027cc8c1934.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς τα ίδια δικαιόματα εχω δώσει και εγώ.

Το θέμα είναι οτι μολις μπω στα μηνύματα το κάνει, επειτα απο λίγο το διορθώνει! σαν να καθυστερεί να διαβάσει τις επαφές και να συγχρονίσει με τα μηνύτατα τα ονόματα/ταυτότητες...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως αποκτώ πρόσβαση στο cloud για να διαγράψω μερικά πραγματα.;

Επίσης πως μπορώ να επιλέξω να μην παίρνει αντίγραφο ασφαλείας στο cloud τις φωτό και τα βίντεο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως αποκτώ πρόσβαση στο cloud για να διαγράψω μερικά πραγματα.;

Επίσης πως μπορώ να επιλέξω να μην παίρνει αντίγραφο ασφαλείας στο cloud τις φωτό και τα βίντεο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσα στον συγχρονισμό υπάρχει αυτό 8cb8625a419a1ed3f9cab880f09527ce.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον συγχρονισμό υπάρχει αυτό 8cb8625a419a1ed3f9cab880f09527ce.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το έχω βρει. Αλλά από εδώ έχω πρόσβαση στο cloud? Σόρρυ που ρωτάω αλλά δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να διαγράψω φωτογραφίες από το cloud.

Επίσης έχω αυτές τις ρυθμίσεις για να μην παίρνει πλέον αντίγραφο ασφαλείας. 77403a78ab589caea95bf3bc89fe99f6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω βρει. Αλλά από εδώ έχω πρόσβαση στο cloud? Σόρρυ που ρωτάω αλλά δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να διαγράψω φωτογραφίες από το cloud.

Επίσης έχω αυτές τις ρυθμίσεις για να μην παίρνει πλέον αντίγραφο ασφαλείας. 77403a78ab589caea95bf3bc89fe99f6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

i.mi.com

 

Εκεί νομίζω μπορείς να τις σβήσεις..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Ένα κουφό που μου παρουσιάστηκε μετά την τελευταία αναβάθμιση είναι ότι ξαφνικά χάνουν και οι 2 κάρτες sim το σήμα και επανέρχονται μετά από μερικά δευτερόλεπτα!

 

Το παρατήρησε κάποιος αλλος? Παίζει να είναι θέμα του δικτυου της περιοχής?

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

κανείς άλλος μετα το update έχει πρόβλημα στο google maps? με το που πατάω έναρξη στην πλοήγηση, κολλάει τελείως η εφαρμογή. χωρίς πλοήγηση δουλεύει οκ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστειλα τη συσκευή στο σέρβις με κούριερ που μου έστειλε η infoquest την Παρασκευή το απόγευμα και μου επεστράφη την Τρίτη το μεσημέρι επιδιορθωμένο μέσα στα πλαίσια της εγγύησης. Μου άλλαξαν τα πλήκτρα αυξομείωσης της έντασης. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τόσο άψογη εξυπηρέτηση. Μπράβο στην Infoquest. Άλλη μια φορά είχα χρειαστεί σέρβις για το LG G4 το οποίο επισκευάστηκε(αλλαγή πλακέτας) πάλι στα πλαίσια της εγγύησης. Τέλος καλό όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

κανείς άλλος μετα το update έχει πρόβλημα στο google maps? με το που πατάω έναρξη στην πλοήγηση, κολλάει τελείως η εφαρμογή. χωρίς πλοήγηση δουλεύει οκ
Δοκίμασε χωρίς χειρονομίες.

Με τις χειρονομίες παρουσιάστηκαν πολλά προβλήματα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

κανείς άλλος μετα το update έχει πρόβλημα στο google maps? με το που πατάω έναρξη στην πλοήγηση, κολλάει τελείως η εφαρμογή. χωρίς πλοήγηση δουλεύει οκ

 

Εχει θεμα με την νεα αναβαθμιση. Δες μια σελιδα πισω το αναφερω και εγω και αλλοι...

Η γυρνάς σε 10.0.06 η κανεις υπομονη για την καινουρια αναβαθμιση.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καποια προταση για tempered glass; Αγορασα το SBS Tempered Glass στα 15€ απο το Public σημερα και νομιζω πεταξα τα λεφτα μου. Ναι μεν καλυπτει μεγαλο μερος της οθονης αφηνοντας ελαχιστα , σχεδον μισο χιλιοστο στις ακρες και οι γωνιες καλυπτονται αψογα, αλλα οι ακρες του γυαλιου γρατζουνανε. Νιωθεις "αιχμηρη" την ακρη καθε φορα που κανεις καποιο gesture. Επισης η εφαρμογη ειναι προβληματικη καθως εχει μαυρο πλαισιο γυρω γυρω και δεν μπορεις να εχεις ευθυγραμμισμενα σωστα το πλαισιο αυτο και με την οθονη. Οταν το καταφερα οι οπες για τους αισθητηρες δεν ηταν ευθυγραμμισμενες.

Επισης στο αισθητικο μερος, το κινητο δειχνει ασχημο γιατι τονιζει λογο μαυρου πλαισιου την οθονη ενω πριν δεν ξεχωριζε , και καθρεπτιζει αρκετα.

Οποτε ψαχνω ενα tempered glass ολο διαφανο, που να καλυπτει ολη την οθονη, σωστα, να εχει κολλα σε ολη την επιφανεια και οχι περιμετρικα σαν το SBS και να ειναι 2.5D για να μην νιωθεις τις ακρες.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σε region Ελλάδα γιατι έχει κολλήσει στην 10.0.2 ρε παιδιά γνωρίζει κανείς??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καποια προταση για tempered glass; Αγορασα το SBS Tempered Glass στα 15€ απο το Public σημερα και νομιζω πεταξα τα λεφτα μου. Ναι μεν καλυπτει μεγαλο μερος της οθονης αφηνοντας ελαχιστα , σχεδον μισο χιλιοστο στις ακρες και οι γωνιες καλυπτονται αψογα, αλλα οι ακρες του γυαλιου γρατζουνανε. Νιωθεις "αιχμηρη" την ακρη καθε φορα που κανεις καποιο gesture. Επισης η εφαρμογη ειναι προβληματικη καθως εχει μαυρο πλαισιο γυρω γυρω και δεν μπορεις να εχεις ευθυγραμμισμενα σωστα το πλαισιο αυτο και με την οθονη. Οταν το καταφερα οι οπες για τους αισθητηρες δεν ηταν ευθυγραμμισμενες.

Επισης στο αισθητικο μερος, το κινητο δειχνει ασχημο γιατι τονιζει λογο μαυρου πλαισιου την οθονη ενω πριν δεν ξεχωριζε , και καθρεπτιζει αρκετα.

Οποτε ψαχνω ενα tempered glass ολο διαφανο, που να καλυπτει ολη την οθονη, σωστα, να εχει κολλα σε ολη την επιφανεια και οχι περιμετρικα σαν το SBS και να ειναι 2.5D για να μην νιωθεις τις ακρες.

 

Ποτέ tempered glasses από public κλπ.

 

https://www.skroutz.gr/s/16439703/OEM-9H-Tempered-Glass-New-Redmi-Note-5.html

 

Αυτής της εταιρείας βάζω σε όποια συσκευή κι αν πάρω.

 

Δεν ξέρω αν πληροί όλα τα κριτήριά σου, αλλά κολλάει άψογα σε όποια 2,5d οθόνη και να το έχω τοποθετήσει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...