Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα παράδειγμα μόνο φτάνει. Πρέπει να δω μήπως (και τι) "παίζει" κάτι περίεργο μεταξύ router και xiaomi μιας και το mi max 3 έχει ίδια συμπεριφορά με αδύναμο wi fi

Δεν είμαι κάτοχος xiaomi αλλά αυτό με το ρουτερ που λες το έχω δει σε άλλο μοντέλο

της xiaomi .ολα τα κινητά που βρισκόντουσαν μαζί έπιαναν απομακρυσμενο ρούτερ το συγκεκριμένο όχι.η με πολύ δυσκολία έπιανε και έχανε συνέχεια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

δεν χανει μονο το wifi ...

 

τα δεδομενα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα γιατι εισαι εκτος σπιτιου και χρειαζεσαι ιντερνετ !!

 

Δεν ξερω στο δικο μου κατι δεν παει καλα..

 

απο αυριο θα δουμε, περασα ξανα μεσω ΟΤΑ την αναβαθμιση !

Αν έχεις Cosmote και έχεις ενεργό το Volte, τότε δες αν έχεις στο APN στον τύπο APN το ims. Αν το έχεις, τότε σβηστο και δες πως συμπεριφέρεται.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Cosmote και έχεις ενεργό το Volte, τότε δες αν έχεις στο APN στον τύπο APN το ims. Αν το έχεις, τότε σβηστο και δες πως συμπεριφέρεται.

 

wind εχω...δεν ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ προβλημα τοσους μηνες ΑΔΙΚΑ θα τα κανω αυτα που λες,

απλα η αναβαθμιση το χαλασε .

ΤΟ εκανε και πριν λιγο δυστηχως ενω ημουν εξω εχασε το ιντερνετ.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

wind εχω...δεν ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ προβλημα τοσους μηνες ΑΔΙΚΑ θα τα κανω αυτα που λες,

απλα η αναβαθμιση το χαλασε .

ΤΟ εκανε και πριν λιγο δυστηχως ενω ημουν εξω εχασε το ιντερνετ.

Preferred network type>gsm/wcdma/lte?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Preferred network type>gsm/wcdma/lte?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

LTE το εχω Οπως το Ειχα τοσους μηνες δεν αλλαξα κατι.

εγω πιστευω ειναι απο την αναβαθμιση. Αντε τωρα να γυρισω πισω

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

LTE το εχω Οπως το Ειχα τοσους μηνες δεν αλλαξα κατι.

εγω πιστευω ειναι απο την αναβαθμιση. Αντε τωρα να γυρισω πισω

κάνε μια επαναφορά το apn
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η τελευταία αναβάθμιση να συμπληρώσω κι εγώ, πολύ αέρινο τι κινητάκι...μοιράζει πόνο η εταιρεία σε αυτά τα χρήματα κι όχι μόνο.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου οει πως μπορώ να διορθώσω στην συλλογή φωτογραφίες, που ένα είναι τραβηγμένες σωστά, εδώ και δύο ημέρες μου τις δείχνει γκριζαρισμενες;

Επισυνάπτω και ένα δείγμα.

Μου το έκανες και παλιότερα αλλά μετά κάτι έκανα και έστρωσε αλλά δεν θυμάμαι τι; 6e94cae4aefdc12ea9eeadb90cab2d85.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Αερινο το κινητο οντως μετα την αναβαθμιση σε 10.2... ΑΛΛΑ

Μου εκανε τρελα crash σε google maps... με το που ξεκιναγα την πλοηγηση! τα οποια δεν τα ειχε κανει ποτε σε προηγουμενες εκδοσεις.. Καπου διαβασα σε ενα ποστ οτι και ενας αλλος ειχε θεμα μετα απο την ιδια αναβαθμιση...

Οι κινεζοι που και που τα κανουν μανταρα!

 

+στο μεσσεντζερ μου εμφανιζονται και οι "φουσκες" μηνυματων και τα header notifications οταν ειναι ενεργη η οθονη(δεν θα επρεπε).

 

Και ενα τελευταιο: το κινητο ξυπναει μονο του πολλές φορες χωρις να υπαρχει ειδοποιηση.

Αυτο το παθαινε και πριν βεβαια με την MIUI 10... Με την 9αρα ποτέ!

 

Συμπερασμα: Μην αναβαθμίζετε κατι που δουλευει...:lol:

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Αερινο το κινητο οντως μετα την αναβαθμιση σε 10.2... ΑΛΛΑ

Μου εκανε τρελα crash σε google maps... με το που ξεκιναγα την πλοηγηση! τα οποια δεν τα ειχε κανει ποτε σε προηγουμενες εκδοσεις.. Καπου διαβασα σε ενα ποστ οτι και ενας αλλος ειχε θεμα μετα απο την ιδια αναβαθμιση...

Οι κινεζοι που και που τα κανουν μανταρα!

 

+στο μεσσεντζερ μου εμφανιζονται και οι "φουσκες" μηνυματων και τα header notifications οταν ειναι ενεργη η οθονη(δεν θα επρεπε).

 

Και ενα τελευταιο: το κινητο ξυπναει μονο του πολλές φορες χωρις να υπαρχει ειδοποιηση.

Αυτο το παθαινε και πριν βεβαια με την MIUI 10... Με την 9αρα ποτέ!

 

Συμπερασμα: Μην αναβαθμίζετε κατι που δουλευει...:lol:

 

 

Δονειται καποιες φορες χωρις λογο....χανει τα δεδομενα....κλπ κλπ...αντε παλι για αλλαγη κινητου μας βλεπω.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει υπερβολές...

Στην χειροτερη περναμε παλιοτερη εκδοση!

 

Παλι αξιζει το κινητο... Πες μου αλλο παρομοιο που μπορεις να παρεις σε τετοια τιμη χωμα!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει υπερβολές...

Στην χειροτερη περναμε παλιοτερη εκδοση!

 

Παλι αξιζει το κινητο... Πες μου αλλο παρομοιο που μπορεις να παρεις σε τετοια τιμη χωμα!

 

κανενα αλλα βγαζει συνεχεια προβληματα ....

λογο οικονομικων το κραταω και εγω

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου οει πως μπορώ να διορθώσω στην συλλογή φωτογραφίες, που ένα είναι τραβηγμένες σωστά, εδώ και δύο ημέρες μου τις δείχνει γκριζαρισμενες;

Επισυνάπτω και ένα δείγμα.

Μου το έκανες και παλιότερα αλλά μετά κάτι έκανα και έστρωσε αλλά δεν θυμάμαι τι; 6e94cae4aefdc12ea9eeadb90cab2d85.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να προσθέσω επίσης ότι ενώ κάτσω κάνω στην φωτό την ανοίγει με πιξελιασμενη και κάτω δεξιά εμφανίζει ένα ρολογακι που δείχνει σαν να κάνει load την φωτό και μετά από λίγο την εμφανίζει εντελώς καθαρή.

Φαίνεται σαν να ζοριζεται να κάνει τις φωτογραφίες ανάκτηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου οει πως μπορώ να διορθώσω στην συλλογή φωτογραφίες, που ένα είναι τραβηγμένες σωστά, εδώ και δύο ημέρες μου τις δείχνει γκριζαρισμενες;

Επισυνάπτω και ένα δείγμα.

Μου το έκανες και παλιότερα αλλά μετά κάτι έκανα και έστρωσε αλλά δεν θυμάμαι τι; 6e94cae4aefdc12ea9eeadb90cab2d85.jpg

 

 

Δοκίμασε να κάνεις clear την cache της εφαρμογής.

 

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,απο αύριο λογικά θα μιλάμε συχνά,διότι μετά απο πολύ σκέψη,κατέληξα σε αυτό το κινητό!Και ημουν τυχερός,το βρήκα μεταχειρισμένο 2 μηνών 3/32 απο κοπέλα 100€!Anyway.Επειδή ερχόμενος απο Redmi 4 Prime (Ναι,το ηρωικό Markw που η Xiaomi παράτησε με Marshmallow) δε ξέρω που πάνε τα 4.Οποτε θα χρειαστώ βοήθεια.Καταρχάς 1) Ξεκλείδωμα BL οσο το δυνατόν πιο γρήγορα 2) Τι παίζει με το antiroll back θα εχω θέμα;Η απο τη στιγμή που θα μπει TWRP κάνω ότι θέλω(Επίσης αν υπάρχουν κανάλια στο telegram και επιτρέπεται,ας μου τα στείλει κάποιος σε p.m)Ευχαριστώ και θα τα λέμε!

 

1. Το "όσο πιο γρήγορα γίνεται" εξαρτάται από την Xiaomi, μόλις το πάρεις κάνε τη διαδικασία για να αρχίσει να μετράει αντίστροφα.

2. Θα έχεις θέμα αν θες να βάλεις κάποια πολύ παλιά ROM. Μέχρι στιγμής το ANTI έχει μείνει στο 4, δε θα έχεις θέμα (αλλά καλού κακού πάντα να τσεκάρεις). Με το TWRP μπορείς να κάνεις τα γνωστά. Αλλά αν αλλάξεις recovery και δεν κάνεις root σε official ROM, πρέπει να φλασάρεις το lazyflasher.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, μπες εδώ και ελεγξε με βάση το product number (είναι στο πίσω μέρος του κουτιού) ποιο μοντέλο έχεις, για σιγουριά.

Τώρα, έχεις δίκιο ότι πλέον αν πας να βάλεις Global ROM σε συσκευή που προορίζεται για την Κινέζικη αγορά θα brickαρει, αλλά αν σου έχουν αλλάξει αυτοί όντως την ROM είναι περίεργο που λειτουργεί. Όταν ανοίγεις το κινητό (μετά από απενεργοποιήσει ή επανεκκίνηση) στο κάτω μέρος της οθόνης βγάζει πουθενά το "unlocked";

Το να κάνεις αναβάθμιση είναι όντως ρίσκο αν ισχύουν όλα αυτά.

Οι εργοστασιακές ρυθμίσεις εφαρμόζονται πάνω στην ROM που έχει το κινητό οπότε όχι, δε θα σβήσει τη ROM που σου βάλανε. Η λύση είναι να περάσεις μόνη σου την official China, αν όντως πρόκειται για την Κινέζικη έκδοση.

Όσο για τον φορτιστή που ήταν Κινέζικος, από μόνο του δεν αρκεί για να είναι και το κινητό Κινέζικη έκδοση, έχουν αναφερθεί και άλλα περιστατικά που το κινητό ήταν Global και είχε έρθει με Κινεζικό φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πρόβλημα της γρήγορης εξάντλησης της μπαταρίας στην 10.06, μόλις πήρε αναβάθμιση το κινητό την 10.2.1, έστρωσε και επανήλθε στα παλιά καλά όρια η αναμονή της. επίσης μετά απο αναφορές εμένα δεν μου βγάζει πρόβλημα στην πλοήγηση με το Google maps. Σημειώνω οτι την αναβάθμιση την πέρασε OTA.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται ;
κάρτες σιμ και δίκτυα,επιλέγεις την κάρτα σου,ονόματα σημείων πρόσβασης ,επαναφορα
Link to comment
Share on other sites

κάρτες σιμ και δίκτυα,επιλέγεις την κάρτα σου,ονόματα σημείων πρόσβασης ,επαναφορα

 

να σαι καλα....

 

Λοιπον σχετικα με τη μπαταρια....10 ωρες οθονη σε wifi ....

πολυ καλη !!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πήραν τις αναβαθμίσεις, αλλάξανε το region από Ελλάδα σε Ρωσία ή Ινδία.Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις και τις αναβαθμίσεις και θα έχεις διαθέσιμα τα θέματα και το face unlock.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πήραν τις αναβαθμίσεις, αλλάξανε το region από Ελλάδα σε Ρωσία ή Ινδία.Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις και τις αναβαθμίσεις και θα έχεις διαθέσιμα τα θέματα και το face unlock.

 

Ααα, thanks! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία παρατηρώ ότι κάτω απο περίπου 36% πέφτει γρήγορα γενικά.το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο τώρα και είναι 2 μηνών.Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν λειτουργεί το picture in picture στην 10.2.1.0 ;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...