Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε kodorevy8ouli ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως από browser το ανοίγει κανονικά. Μου έκανε εντύπωση στο κινητό γι'αυτό κ ρώτησα γιατί δεν είναι αλλαγμένες οι ρυθμίσεις dns ούτε του κινητού (κανενός από τα 2) ούτε του wifi. Προφανώς όπως το λες o safari είναι πιο ελαστικός σε διάφορα site.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Β20 την έχει, αν λάβουμε υπόψη τον πίνακα που ανέβασε το παιδί σε πιο πάνω ποστ.

Επόμενος αν έχει global rom να υποθέσω θα έχει και ελληνικά μέσα. Σωστά; Γιατί είναι βασικό να έχει ελληνικά για τον χρηστη που θα το δουλέψει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η έκδοση που έχεις είναι η MEG7S global edition 64 Ινδονησία ,δεν παίζει την b20, στο πίνακα που είδες πριν είναι η 32 άλλης χώρας,αυτή που έχεις δεν υποστηρίζει την b3,b7,b20,αλλά ελληνικά θα έχεις οπότε εσύ αποφασίζεις. Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια αποψη θα ηθελα...σκεφτομαι να περασω σε custom αλλα επειδη χρησιμοποιω το τηλ για δουλεια θελω κατι stable ..απο φιλους που εχουν δοκιμασει custom τι προτεινεται και σε που είδατε βελτίωση σε σχεση με miui?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια αποψη θα ηθελα...σκεφτομαι να περασω σε custom αλλα επειδη χρησιμοποιω το τηλ για δουλεια θελω κατι stable ..απο φιλους που εχουν δοκιμασει custom τι προτεινεται και σε που είδατε βελτίωση σε σχεση με miui?

Αλλάζεις εντελώς περιβάλλον σε σχέση με το σκιν της miui,άλλωστε οι περισσότερες είναι aosp based

Τώρα βελτιώσεις δεν μπορώ να ξέρω

Έχω φύγει καιρό τώρα χωρίς επιστροφή :p

Και οι περισσότερες είναι όχι απλά σταθερές αλλά βράχος

Επίσης έχουν διαφορά κολπακια όπως το να ανοίξεις κλείσεις τα data + 4g γίνεται πλέον από τα πλακίδια η να κλείσεις το τηλέφωνο με διπλό χτύπημα στην status bar χωρίς να κλείσεις τις εφαρμογές σου

κτλ,και πολλά άλλα

Τώρα είμαι syberia pie και έχει ο Θεός.....

 

 

 

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

PIXEL EXPERIENCE

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3830197

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Επέστρεψα σε stock λογω απουσίας dual 4g standby, κατα τα άλλα #1 Rom

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα σε stock λογω απουσίας dual 4g standby, κατα τα άλλα #1 Rom

Χάθηκε να φλασαρεις syberia

Βλέπω και το υποστηρίζει

Δύο λεπτά παίρνει

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε να φλασαρεις syberia

Βλέπω και το υποστηρίζει

Δύο λεπτά παίρνει

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ειναι daily driver το κινητο οποτε ήθελα γρήγορη λύση. Θα τη δοκιμάσω κάποια στιγμή όμως δεν ξέρω αν θα είναι τοσο καλή οσο η PE. Στην PE η οθόνη με λίγο boost στο saturation έγινε wow, πρέπει να χρησιμοποιεί αλλο display driver γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις σε rooted miui δεν εχω το ιδιο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που έχεις είναι η MEG7S global edition 64 Ινδονησία ,δεν παίζει την b20, στο πίνακα που είδες πριν είναι η 32 άλλης χώρας,αυτή που έχεις δεν υποστηρίζει την b3,b7,b20,αλλά ελληνικά θα έχεις οπότε εσύ αποφασίζεις.
Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση.

Τελικά το επέστρεψα και παραγγειλα άλλο αφού πρώτα επιβεβαίωσα τον κωδικό του μοντέλου.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι daily driver το κινητο οποτε ήθελα γρήγορη λύση. Θα τη δοκιμάσω κάποια στιγμή όμως δεν ξέρω αν θα είναι τοσο καλή οσο η PE. Στην PE η οθόνη με λίγο boost στο saturation έγινε wow, πρέπει να χρησιμοποιεί αλλο display driver γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις σε rooted miui δεν εχω το ιδιο αποτελεσμα

 

εγγυημένα καλή !!! Τώρα μπορεί να μη σε καλύπτει κάπου ίσως

Display driver είναι ο V@331.0

Δεν ξέρω σε miui ...αλλά η aosp συνήθως αυτόν έχουν

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα το φλας που αναβο σβηνει οταν σε καλουν απενεργοποιειται?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

τελικα το φλας που αναβο σβηνει οταν σε καλουν απενεργοποιειται?
ναι

μπες στις κλησεις σου και πατα κατω αριστερα τις γραμμες μετα πας εκει που λεει ρυθμισεις εισερχομενων κλησεων και μετα καπου προς τα κατω λεει ειδοποιηση led κατα το κουδουνισμα

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

ναι

μπες στις κλησεις σου και πατα κατω αριστερα τις γραμμες μετα πας εκει που λεει ρυθμισεις εισερχομενων κλησεων και μετα καπου προς τα κατω λεει ειδοποιηση led κατα το κουδουνισμα

σε ευχαριστω:O

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με DND/Silence Mode

Στο MIUI 9 είχα DND= Αθόρυβο+ Χωρίς Δόνηση

Στο MIUI 10 είχα Silence= Αθόρυβο με Δόνηση.

 

Μετα την αναβάθμιση τα άλλαξαν αυτα. Το DND ουσιαστικά ειναι "αχρηστο" γιατι ενω λεει οτι κανει απενεργοποιηση ήχων και δονήσεων στην ουσία απλά βάζει σε σίγαση τον ήχο των πολυμέσων. Ενώ δείχνει γκρίζο στο volume bar τον ήχο κουδουνισματος τον λαμβάνει υπ όψιν κανονικά! Ενω δεν θα επρεπε.

 

Μόνο εγώ το παρατήρησα; Δεν προκειται για bug?

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιος αλλος θεμα με το textra μετα την αναβαθμιση του miui?

 

Καποια μηνυματα δεν ερχονται ποτε.

 

Με την εργοστασιακη εφαρμογη ξεπερνιεται το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιος αλλος θεμα με το textra μετα την αναβαθμιση του miui?

 

Καποια μηνυματα δεν ερχονται ποτε.

 

Με την εργοστασιακη εφαρμογη ξεπερνιεται το προβλημα.

 

με το textra (και 1-2 άλλες εφαρμογές) τα τελευταία 7-8 χρόνια χάνονται κάποια μηνύματα :) (και σε samsung και λοιπές συσκευές)

 

δες μήπως κλείνει η εφαρμογή για αυτό δεν έρχονται

Link to comment
Share on other sites

εδω και 3 μερες η μπαταρια πεφτει αποτομα,απο το 85 % στο 35 μεσα σε 4 ωρες εχοντας το κινητο στην αναμονη,χωρις να το χρησιμοποιω,αρκετες φορες εχει κλεισει κιολας!! το μονο που εχω αλλαξει ειναι οτι εβαλα την εφαρμογη whatsapp,παιζει να τραβαει τοση μπαταρια η εφαρμογη χωρις να το χρησιμοποιω το κινητο ?
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε μου!Πως το ελεγχω αυτο?

 

στα δικαιώματα της εφαρμογής δώσε άδεια για αυτόματη εκκίνηση , επίσης κάτω που λέει εξοικονόμηση μπαταρίας βάλτο στο χωρίς περιορισμός

ένα ακόμα που μπορείς να κάνεις είναι στην λίστα με τις εφαρμογές που έχεις ενεργές (με το home το κάνει αν το πατήσεις 2-3 sec ; δεν θυμάμαι δεν χρησιμποιώ κουμπιά) να βρεις το textra (φυσικά πρέπει να το έχεις ανοίξει πριν) και πατώντας πάνω του θα εμφανίσει κάποιες επιλογές , μια είναι κλειδαριά , πατάς εκεί (αυτό είναι για να μην την killarei οταν κάνεις καθαρισμό την μνήμη)

 

αλλα επειδή όπως είπα δεν είναι και η καλύτερη εφαρμογή ίσως αναγκαστείς να βάλεις κάποια άλλη (ή να μείνεις στην stock)

 

εδω και 3 μερες η μπαταρια πεφτει αποτομα,απο το 85 % στο 35 μεσα σε 4 ωρες εχοντας το κινητο στην αναμονη,χωρις να το χρησιμοποιω,αρκετες φορες εχει κλεισει κιολας!! το μονο που εχω αλλαξει ειναι οτι εβαλα την εφαρμογη whatsapp,παιζει να τραβαει τοση μπαταρια η εφαρμογη χωρις να το χρησιμοποιω το κινητο ?

 

για αρχή πρέπει να πας στην κατανάλωση μπαταρίας να δεις τι σου την τρώει τόσο πολύ

 

κατά μεγάλη πιθανότητα απλά έχει κολλήσει κάτι (μπορεί και μετά από update) και ίσως στρώσει αν πας στο ασφάλεια (εφαρμογή) και κάνεις απλή εκκαθάριση τα αρχεία προσωρινής μνήμης (ΠΡΟΣΟΧΗ , μην πατήσεις κατευθείαν εκκαθάριση , δες τι θα σβήσει από πάνω και ξεεπελεξε ό.τι θες να κρατήσεις)

 

αν δεν στρώσει τότε αν πας στο Ενημερώσεις και πατήσεις πάνω δεξιά "Λήψη τελευταίου πακέτου" θα κατεβάσει ολόκληρη την rom από την αρχή (1.6GB περίπου) και θα την περάσει (δε σβήνει τίποτα)

 

..... υπόψιν .... υποθέτω ότι έχεις επίσημη rom (και όχι πειραγμένη) και global συσκευή .... αν έχεις κάτι άλλο (π.χ. κινέζικη συσκευή με global rom) μην κάνεις την αναβάθμιση , δεν ξέρω αν χαλάει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Οταν το κινητό είναι κατειλημμένο και με καλούν δε βλέπω μετά τη χαμένη κλήση ως μήνυμα. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα;; δε θέλω αναμονή κλήσεων. Θέλω να μου έρχονται σε μήνυμα οι χαμένες κλήσεις. Ευχαριστώ

 

QUOTE=akalos;7719878]Να πάρεις την cosmote τηλέφωνο να σου το ενεργοποιήσουν

Δεν είναι θέμα κινητού

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Μόλις μίλησα με Cosmote. Δεν υπήρχε ούτε υπάρχει η δυνατότητα να ενημερωνομαι για τις χαμένες κλήσεις ενώ το κινητό είναι κατειλημμένο.... πραγματικά 20 χρόνια τώρα συνδρομήτρια δεν το είχα συνειδητοποιήσει.. θεωρώ ότι στην προηγούμενη συσκευή αυτό γινόταν..

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα σήμερα ένα bug το οποίο δεν το είχα ξανά σε άλλο κινητό της εταιρείας.

Καλώντας το 100 από το κινητό προωθείται η κλήση αυτόματα στο 112.Το περίεργο είναι ότι πριν από 20 ημέρες που κάλεσα ξανά το 100 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Στο μεσοδιάστημα δεν νομίζω να αναβάθμισαν τίποτα σχετικά με τον dialer και η Ρόμ ήταν και τότε η 10.0.2.0

Το έχει παρατηρήσει κανείς με άλλον τριψήφιο μήπως;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα σήμερα ένα bug το οποίο δεν το είχα ξανά σε άλλο κινητό της εταιρείας.

Καλώντας το 100 από το κινητό προωθείται η κλήση αυτόματα στο 112.Το περίεργο είναι ότι πριν από 20 ημέρες που κάλεσα ξανά το 100 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Στο μεσοδιάστημα δεν νομίζω να αναβάθμισαν τίποτα σχετικά με τον dialer και η Ρόμ ήταν και τότε η 10.0.2.0

Το έχει παρατηρήσει κανείς με άλλον τριψήφιο μήπως;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω εχω τετοια θεματα και δεν ξερω πως μπορω να το φτιαξω!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Cosmote. Δεν υπήρχε ούτε υπάρχει η δυνατότητα να ενημερωνομαι για τις χαμένες κλήσεις ενώ το κινητό είναι κατειλημμένο.... πραγματικά 20 χρόνια τώρα συνδρομήτρια δεν το είχα συνειδητοποιήσει.. θεωρώ ότι στην προηγούμενη συσκευή αυτό γινόταν..

Αυτό δεν είναι χαμένη κλήση,είναι αναπάντητη για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους

Άρα ανάβει το led και το έχεις και στην μπάρα σαν ειδοποίηση κλήσης λογικά

Κάνω λάθος?

επίσης δεν έχω cosmote αλλά Q και υπέθεσα ότι έτσι είναι και εκεί

 

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εχω τετοια θεματα και δεν ξερω πως μπορω να το φτιαξω!

Όσοι είστε Αθήνα λένε να παίρνετε το 1000,κάπου το διάβασα αυτό

Δοκίμασε κάνεις σε custom?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενώ πήγαιναν όλα καλά σχετικά με τη μπαταρία κ τη διάρκεια ξαφνικά έχω drain κ δεν μπορώ κ να το σταματήσω. Το άφησα χθες το βράδυ με 25% κ το πρωί είχε κλείσει. Το φόρτισα μέχρι το μεσημέρι, το έχω βγάλει περίπου 6 ώρες από την πρίζα κ με μια ώρα χρήσης οθόνης είναι στο 60%.

Πιο αναλυτικά να πω ότι δεν εγκατέστησα κάποια νέα εφαρμογή, βρίσκομαι στην έκδοση 10.0.2.0 και με τη σειρά που μου τα δείχνει η κατανάλωση οφείλεται στα : μέσα, ενημέρωση εφαρμογών συστήματος, σύστημα android. Το θέμα είναι ότι το μεσημέρι κ το έκλεισα για αρκετή ώρα για να ξεκολλήσει ότι δημιουργούσε το πρόβλημα κ έκανα εκκαθάριση κ αναγκαστική διακοπή σε αυτά αλλά δε βλέπω να έπιασε.

Καμιά λύση εκτός από επαναφορά ή ξαναπέρασμα της rom γτ αυτή την περίοδο λόγω δουλειάς δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ να το στήσω από την αρχή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...