Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδες. εχει μηπως καταφερει καποιος να ξεκλειδωνει το τηλεφωνο με τον google assistant? δεν καταφερνω να το κανω και ειναι λιγο σπαστικο. εχω προστασια με pin και με δαχτυλικο. οταν η οθονη ειναι σβηστη και λεω το κλασικο ok google δεν ανταποκρινεται καν. οταν η οθονη ειναι στην κατασταση που ζηταει κωδικο ανταποκρινεται αλλα δεν ξεκλειδωνει. οταν ξεκλειδωσω το τηλ λειτουργει μια χαρα.

αν καποιος καταφερε να το κανει θα με βοηθουσε πολυ.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Αυτό που θες δεν γίνεται, χρειάζεται να δουλεύει το Google smartlock και μάντεψε, δε δουλεύει στο MiUI. Δουλεύει μια χαρά σε ROM που είναι βασισμένη σε απλό Android.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Tip:

Όσοι είστε σε custom και σας αρέσουν τα sans της Google

Φλασερετε το zip από twrp

 

https://forum.xda-developers.com/mi-max-2/themes/font-android-oreo-8-1-google-sans-t3694864/post74299724?nocache=1#post74299724

είναι πολυ όμορφα fonts

https://ibb.co/bBVLPU

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος κι εγώ,πρώτη φορά με xiaomi.

Έχω εγκαταστήσει βηματομετρητή αλλά λειτουργεί μόνο με ανοιχτή οθόνη.

Πως μπορώ να δώσω δικαιώματα στην εφαρμογή να είναι ενεργή με κλειστή οθόνη για να λειτουργήσει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν custom rom.

Σε ποια custom δουλεύει απροβληματιστα το whatsapp επειδή παντού βλέπω ότι υπάρχουν κάποια θέματα. Μιλάω για όλες οι λειτουργίες όμως(κάμερα, κλήσεις βιντεοκλησεις, ηχογραφήσεις, όλα)

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες δεν γίνεται, χρειάζεται να δουλεύει το Google smartlock και μάντεψε, δε δουλεύει στο MiUI. Δουλεύει μια χαρά σε ROM που είναι βασισμένη σε απλό Android.

σε μένα δεν ξυπνάει στην εντολή, με fingerprint κλειδωμένο

τι κάνω λαθος?

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν custom rom.

Σε ποια custom δουλεύει απροβληματιστα το whatsapp επειδή παντού βλέπω ότι υπάρχουν κάποια θέματα. Μιλάω για όλες οι λειτουργίες όμως(κάμερα, κλήσεις βιντεοκλησεις, ηχογραφήσεις, όλα)

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Είδες κάπου να έχουν γράψει για πρόβλημα; η εφαρμογή υποστηρίζει τις εκδόσεις λογισμικού που κυκλοφορούν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Είδες κάπου να έχουν γράψει για πρόβλημα; η εφαρμογή υποστηρίζει τις εκδόσεις λογισμικού που κυκλοφορούν;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εχω διαβασει για προβληματα σχετικα με τη φωτογραφική, με το να σβήνει η οθόνη όταν ακούς ηχογραφημένα μηνύματα τέτοιου είδους προβλήματα

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει για προβληματα σχετικα με τη φωτογραφική, με το να σβήνει η οθόνη όταν ακούς ηχογραφημένα μηνύματα τέτοιου είδους προβλήματα
Πρώτη φορά βλέπω αυτό ου γράφεις, εάν ισχύει όμως, να βγάλει η χιαομι fw να λύνει αυτό το θέμα μην περιμένεις,η εφαρμογή να βγάλει φιξ είναι πιθανότερο.αλλοίμονο σε κάθε δυσλειτουργία app να βγαίνει fw.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

σε μένα δεν ξυπνάει στην εντολή, με fingerprint κλειδωμένο

τι κάνω λαθος?

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Να ξυπνήσει δε πρόκειται, μόνο αν είναι ανοιχτή η οθόνη ή φορτίζει (άρα δεν έχει πέσει σε ύπνο η CPU). Τα Xiaomi δεν έχουν το απαραίτητο hardware για να ξυπνάνε με φωνητική εντολή από κλειστή οθόνη (κατάσταση deep sleep της CPU). Τα Pixel το έχουν καθώς και κινητά των "μεγάλων" (Samsung, LG κλπ και όχι στα φτηνά μοντέλα φυσικά).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Να ξυπνήσει δε πρόκειται, μόνο αν είναι ανοιχτή η οθόνη ή φορτίζει (άρα δεν έχει πέσει σε ύπνο η CPU). Τα Xiaomi δεν έχουν το απαραίτητο hardware για να ξυπνάνε με φωνητική εντολή από κλειστή οθόνη (κατάσταση deep sleep της CPU). Τα Pixel το έχουν καθώς και κινητά των "μεγάλων" (Samsung, LG κλπ και όχι στα φτηνά μοντέλα φυσικά).

με μπερδέψεις ορε τελείως η μήπως εγώ εσένα :p

είπες ότι σε aosp δουλεύει όταν είναι

κλειδωμένο και κλειστή οθόνη

εδώ πρέπει να το ανοίξω ακούει την εντολή σε lockscreen αλλά λέει ότι πρέπει να το ξεκλειδώσω

άρα είναι το ίδιο που είναι και σε miui

και ανέφερε ο φίλος πρίν

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Απο σκρουτζ το βρίσκω στα 180 ευρώ αλλά με 1 χρόνο εγγύηση ενώ πλαίσιο στα 250 και 2 χρόνια εγγύηση. Τι να κάνω ?

 

PS Απο bangood αγοράζουμε με Priority direct mail για αποφυγή τελωνείου ?

 

Ευχαριστώ.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Απο σκρουτζ το βρίσκω στα 180 ευρώ αλλά με 1 χρόνο εγγύηση ενώ πλαίσιο στα 250 και 2 χρόνια εγγύηση. Τι να κάνω ?

 

PS Απο bangood αγοράζουμε με Priority direct mail για αποφυγή τελωνείου ?

 

Ευχαριστώ.

Καλημέρα.Εγω το ρισκαρα και το πήρα 180 από Σκρουτζ.Η διαφορά είναι μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Απο σκρουτζ το βρίσκω στα 180 ευρώ αλλά με 1 χρόνο εγγύηση ενώ πλαίσιο στα 250 και 2 χρόνια εγγύηση. Τι να κάνω ?

 

PS Απο bangood αγοράζουμε με Priority direct mail για αποφυγή τελωνείου ?

 

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει κατάστημα στο σκρουτζ που δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Πολλοί εξυπηρετικοί και άψογοι.

Έχω πάρει 2 συσκευές έως τώρα για φίλους.

Δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά ψάξε στο σκρουτζ στα μαγαζιά που το έχουν άμεσα

διαθέσιμο και σε όλα τα χρώματα και θα το δεις..... Γράφει μέσα "2 χρόνια εγγύηση για όλες τις καινούριες συσκευές"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κατάστημα στο σκρουτζ που δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Πολλοί εξυπηρετικοί και άψογοι.

Έχω πάρει 2 συσκευές έως τώρα για φίλους.

Δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά ψάξε στο σκρουτζ στα μαγαζιά που το έχουν άμεσα

διαθέσιμο και σε όλα τα χρώματα και θα το δεις..... Γράφει μέσα "2 χρόνια εγγύηση για όλες τις καινούριες συσκευές"

Και αμα κλεισει το καταστημα σε μια νυχτα ξαφνικα τι κανεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και αμα κλεισει το καταστημα σε μια νυχτα ξαφνικα τι κανεις?

 

ενω τα αλλα θα ειναι ανοιχτα για παντα :lol: για να μην πω αυτα που ειναι ανοιχτα για παντα σε περιπτωσεις εγγυησης ειναι πιο κινεζοι και απο αυτον που βαζει το αυτοκολητο πισω απο το κινητο οταν το συσκευαζει στα βαθη της xiaomi :lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω αυτό ου γράφεις, εάν ισχύει όμως, να βγάλει η χιαομι fw να λύνει αυτό το θέμα μην περιμένεις,η εφαρμογή να βγάλει φιξ είναι πιθανότερο.αλλοίμονο σε κάθε δυσλειτουργία app να βγαίνει fw.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό συμβαίνει μόνο σε custom roms. Σε Miui όλα δουλεύουν πένα, άρα η xiaomi δε χρειάζεται να κάνει. Είμαι θέμα του εκάστοτε developer, γι αυτό και ήδη σε κάποια telegram groups των roms κυκλοφορούν διαφορά patch για διάφορα θέματα που προκύπτουν γενικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο σε custom roms. Σε Miui όλα δουλεύουν πένα, άρα η xiaomi δε χρειάζεται να κάνει. Είμαι θέμα του εκάστοτε developer, γι αυτό και ήδη σε κάποια telegram groups των roms κυκλοφορούν διαφορά patch για διάφορα θέματα που προκύπτουν γενικά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

τα έχετε μπερδέψει λίγο,τα patch αφορούν την gcam,που έχουν κατά 99%

στις custom περασμένη οι χρήστες

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Κάτοχος redmi note 5 εδώ και μια βδομάδα.Το πήρα από σκρουτζομαγαζο, global version και ήρθε με miui global 9.5.19. 0 stable.Μου έρχεται official ειδοποίηση για το νέο ο miui 10.0.1.0..Μπορω να το κάνω απευθείας αναβάθμιση από κει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο.?Αξίζει η νέα έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Κάτοχος redmi note 5 εδώ και μια βδομάδα.Το πήρα από σκρουτζομαγαζο, global version και ήρθε με miui global 9.5.19. 0 stable.Μου έρχεται official ειδοποίηση για το νέο ο miui 10.0.1.0..Μπορω να το κάνω απευθείας αναβάθμιση από κει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο.?Αξίζει η νέα έκδοση?

Να κανεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... Κάτοχος redmi note 5 εδώ και μια βδομάδα.Το πήρα από σκρουτζομαγαζο, global version και ήρθε με miui global 9.5.19. 0 stable.Μου έρχεται official ειδοποίηση για το νέο ο miui 10.0.1.0..Μπορω να το κάνω απευθείας αναβάθμιση από κει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο.?Αξίζει η νέα έκδοση?

 

Καποια εφαρμογη καμερας της google για καλυτερες νυχτερινες υπαρχει? περιμενω να μου απαντησει καποιος ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις.

 

Να το κάνω απευθείας από το official ota στην ειδοποίηση του κινητού πατώντας απλά αναβαθμιση λογισμικου? Χρειάζεται μετά να κάνω factory reset να γίνει clean install?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...