Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την επίσημη εφαρμογή της Winbank? Προσπαθώ και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια να συνδεθώ και γενικά δεν μπαίνει...Βγαζει σφαλμα! με την παλιά έκδοση έβγαζε και ένα μήνυμα λάθους κάτι για επικάλυψη οθόνης αν θυμάμαι καλά

 

Έχω ενεργοποίησει κάθε αδεια στις ρυθμίσεις.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, περιμενω το κινητο απο στιγμη σε στιγμη, παλιος κατοχος Coolpad F1 (αθανατο το σκυλι).

Μπορειτε να με ενημερωσετε ποια εκδοση ειναι η τελευταια stable rom κ ποια ειναι η καλυτερη απο αποψη μπαταριας κτλ κτλ να αφησω?

 

Εχουμε παρει MIUI10 κ αν ναι ποια εκδοση rom ειναι?

Τελος, η συσκευη ερχεται rooted η εχει καποια διαδικασια?

 

Ευχαριστω.

 

Σε θυμαμαι John. Κ εγω το εχω ακομα το Coolpad (με miui port rom) Δουλευει ακομα ο σκυλος!!!!!

Αλλα, ενταξει, αλλη κλαση το RN5...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή επίσης έχω το RN4 3GB και το RN5 4GB να προσθέσω οτι το RN4 υποφέρει από την κάκιστη διαχείριση μνήμης του MiUI. Του έχω βάλει LineageOS 15.1 (Android 8.1) με custom kernel και ενεργοποιημένο το zram. Είναι λες κι έχεις άλλη συσκευή σε θέμα μνήμης, πολύ καλύτερο multitasking. Παρόλα αυτά, το RN5 είναι αισθητά ταχύτερο.

 

Ακριβως ετσι, εχω την εντυπωση οτι μετα απο καποιο update και μετα χαλασε. Οταν βρω χρονο θα κατσω να του περασω και εγω custom rom.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την επίσημη εφαρμογή της Winbank? Προσπαθώ και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια να συνδεθώ και γενικά δεν μπαίνει...Βγαζει σφαλμα! με την παλιά έκδοση έβγαζε και ένα μήνυμα λάθους κάτι για επικάλυψη οθόνης αν θυμάμαι καλά

 

Έχω ενεργοποίησει κάθε αδεια στις ρυθμίσεις.

 

Χρησιμοποιώ την παλιά εφαρμογή της winbank , χωρίς κανένα θέμα. Μάλιστα παίζει και το δακτυλικό αποτύπωμα μια χαρά...

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, το ότι δεν την έχω βάλει να δουλεύει full screen την εφαρμογή.

Edited by leftergr
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την παλιά εφαρμογή της winbank , χωρίς κανένα θέμα. Μάλιστα παίζει και το δακτυλικό αποτύπωμα μια χαρά...

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, το ότι δεν την έχω βάλει να δουλεύει full screen την εφαρμογή.

 

Δοκίμασα και με virtual buttons, τιποτα! Κατι ισως που έχω εγκαταστήσει...ποιος ξερει!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδη είμαι άσχετος λίγο με root και διαφορετική rom στο κινητό, αλλά διαβάζω ότι είναι καλύτερες, αξίζει να το πάω σε τεχνικό να μου το φτιάξει, και αν ναι πιο θα είναι πάνω κάτω το κόστος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την επίσημη εφαρμογή της Winbank? Προσπαθώ και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια να συνδεθώ και γενικά δεν μπαίνει...Βγαζει σφαλμα! με την παλιά έκδοση έβγαζε και ένα μήνυμα λάθους κάτι για επικάλυψη οθόνης αν θυμάμαι καλά

 

Έχω ενεργοποίησει κάθε αδεια στις ρυθμίσεις.

Τη χρησιμοποιώ την εφαρμογή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με virtual buttons, τιποτα! Κατι ισως που έχω εγκαταστήσει...ποιος ξερει!
Κανένα πρόβλημα, σε εμένα όλα δουλεύουν άψογα, δοκίμασε απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση της.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με virtual buttons, τιποτα! Κατι ισως που έχω εγκαταστήσει...ποιος ξερει!

 

εχεις ενεργό τον βοηθό αφής ; (εκείνο που όταν πατάς πάνω εμφανίζει κουμπιά)

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την επίσημη εφαρμογή της Winbank? Προσπαθώ και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια να συνδεθώ και γενικά δεν μπαίνει...Βγαζει σφαλμα! με την παλιά έκδοση έβγαζε και ένα μήνυμα λάθους κάτι για επικάλυψη οθόνης αν θυμάμαι καλά

 

Έχω ενεργοποίησει κάθε αδεια στις ρυθμίσεις.

 

Oταν θελεις να κανεις log in περιμενε πρωτα να φυγει το pop up μηνυμα και μετα κανε log in. Η εφαρμογη δουλευει κανονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την εργοστασιακή εφαρμογή Mail, στην τελευταία Stable;

 

Όταν πατάς παρατεταμένα σε κάποιο μήνυμα στη λίστα τους (π.χ για επιλογή πολλών μηνυμάτων προς διαγραφή), κρασαρει η εφαρμογή. Πρέπει να ανοίξεις το κάθε μήνυμα και να το διαγράψεις, ένα ένα.

 

Για δοκιμάστε το και πείτε μου...

 

ΥΓ: Στο δικό μου δουλεύουν μια χαρά και οι δύο εφαρμογές Winbank ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το Gmail . Το δοκίμασα και μπορείς να επιλέξεις μια χαρά πολλά mail και να τα διαγράψεις.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το Gmail . Το δοκίμασα και μπορείς να επιλέξεις μια χαρά πολλά mail και να τα διαγράψεις.
υποθέτω εννοεί τον stock email client που όμως δεν υπάρχει πλέον; (τουλάχιστον δεν υπήρχε, δεν ξέρω αν μπαίνει με άλλο region ή προστέθηκε μετά από update)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα temoered glass.

Σήμερα παρέλαβα ένα τζάκι της Luanke που πήρα από το GB γύρω στα 3€. Περιττό να πω ότι η αξία της συσκευασίας ίσως να υπερβαίνει την αξία του περιεχομένου αλλά τέλος πάντων. Η συσκευασία είχε μέσα δύο τεμάχια με όλα τα παρελκόμενα. Μετά από κάνα δυο βιντεάκια που είδα το τοποθέτησα.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής.

Στα + είναι αρκετά smooth, δεν αφήνει πολλές δαχτυλιες και εφαρμόζει ακριβώς στις διαστάσεις του κινητού χωρίς να αφήνει κενά.

Στα - παρατήρησα ότι λίγο μεγαλύτερα bezzels οπότε αριστερά και δεξιά "τρώει" λίγο την οθόνη. Απειροελάχιστα όμως. Και κάνει και το rainbow effect (αν το λέω σωστά) αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Τώρα που σας γράφω το κάνω υπό το φως της λάμπας. Αν κουνήσω την οθόνη και μόνο όταν κάνει αντανάκλαση στο φως μου το κανει. Δηλαδή υπό συγκεκριμένη γωνία. Θα το δοκιμάσω και σε φυσικό φως να δω αν έχει διαφορά.

Θα επανέλθω αν παρατηρήσω κάτι αρνητικό. f64c9f3a19ee2826c30b728f169512af.jpg901a897fa1c27b15631cc6905d96f896.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την εργοστασιακή εφαρμογή Mail, στην τελευταία Stable;

 

Όταν πατάς παρατεταμένα σε κάποιο μήνυμα στη λίστα τους (π.χ για επιλογή πολλών μηνυμάτων προς διαγραφή), κρασαρει η εφαρμογή. Πρέπει να ανοίξεις το κάθε μήνυμα και να το διαγράψεις, ένα ένα.

 

Για δοκιμάστε το και πείτε μου...

 

ΥΓ: Στο δικό μου δουλεύουν μια χαρά και οι δύο εφαρμογές Winbank ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

 

Το κάνει και σε μένα εδώ και κάποιες μέρες.

 

JZJPUiU.jpg

Edited by tasoseat
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το Gmail . Το δοκίμασα και μπορείς να επιλέξεις μια χαρά πολλά mail και να τα διαγράψεις.
Για την εργοστασιακή εφαρμογή Mail μιλάω....
υποθέτω εννοεί τον stock email client που όμως δεν υπάρχει πλέον; (τουλάχιστον δεν υπήρχε, δεν ξέρω αν μπαίνει με άλλο region ή προστέθηκε μετά από update)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπήρχε και πριν το update, στο δικό μου....
Το κάνει και σε μένα εδώ και κάποιες μέρες.

 

JZJPUiU

Άρα είναι bug.... Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να στείλω και bug report για αυτό, βγάζει error και στην αποστολή του report!

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

1ae85c3b77b504e05e5ab44458aa832d.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς τρέμουλο στην κάμερα όταν πάει να βγάλει φώτο η ακόμα και βίντεο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κάνει σε έντονο φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Για την εργοστασιακή εφαρμογή Mail μιλάω.... Υπήρχε και πριν το update, στο δικό μου.... Άρα είναι bug.... Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να στείλω και bug report για αυτό, βγάζει error και στην αποστολή του report!

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

όταν βγήκε η συσκευή δεν υπήρχε (σίγουρα γιατί το είχα ψάξει) , εγώ δηλαδή την πέρασα μόνος μου (και παίζει να μην είναι η Latest)

δεν ξέρω με ποιο update (και αν) περάστηκε μέσα ... clear cache κλπ δοκιμάσατε ; επίσης ποια έκδοση είναι ;

εγώ έχω την 20171020_b3 (από τις ρυθμίσεις -> εφαρμογές)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, περιμενω το κινητο απο στιγμη σε στιγμη, παλιος κατοχος Coolpad F1 (αθανατο το σκυλι).

Μπορειτε να με ενημερωσετε ποια εκδοση ειναι η τελευταια stable rom κ ποια ειναι η καλυτερη απο αποψη μπαταριας κτλ κτλ να αφησω?

 

Εχουμε παρει MIUI10 κ αν ναι ποια εκδοση rom ειναι?

Τελος, η συσκευη ερχεται rooted η εχει καποια διαδικασια?

 

Ευχαριστω.

 

Σε θυμαμαι John. Κ εγω το εχω ακομα το Coolpad (με miui port rom) Δουλευει ακομα ο σκυλος!!!!!

Αλλα, ενταξει, αλλη κλαση το RN5...

 

Καλησπερα σας θυμαμαι και τους δυο παιδια... Κ γω πρωην κατοχος coolpad f1 που ξαφνικα σταματησε να λειτουργει, πηγα σε nubia m2 για 25 μερες (απιστευτο τηλ) μεχρι που μου επεσε και εσπασε η οθονη... Οποτε λυσεις ηταν η να αλλαξω οθονη η να παρω το redmi 5...τελικα επελεξα να παρω το 5αρι...Στα δικα μας τωρα... υπαρχει καποιος οπως ο jpower στο νημα του coolpad να μας πει ακριβως βηματα ρουτ ξεκλειδωμα bootloade και πως βαζουμε gcam.... Ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

όταν βγήκε η συσκευή δεν υπήρχε (σίγουρα γιατί το είχα ψάξει) , εγώ δηλαδή την πέρασα μόνος μου (και παίζει να μην είναι η Latest)

δεν ξέρω με ποιο update (και αν) περάστηκε μέσα ... clear cache κλπ δοκιμάσατε ; επίσης ποια έκδοση είναι ;

εγώ έχω την 20171020_b3 (από τις ρυθμίσεις -> εφαρμογές)

 

 

Κατεβάστε την τελευταία έκδοση από εδώ μήπως και συνέλθει....

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την τελευταία έκδοση από εδώ μήπως και συνέλθει....

 

Κατεβάστε την τελευταία έκδοση από εδώ μήπως και συνέλθει....

 

Είχα την 20180524_b2 εγώ.... Κατέβασα την νέα έκδοση που έβαλες link, σε ευχαριστώ πολύ, το ίδιο κάνει.... Θα δοκιμάσω clear data και απο την αρχή θα περάσω τα email, να δω εάν φτιάξει....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα την 20180524_b2 εγώ.... Κατέβασα την νέα έκδοση που έβαλες link, σε ευχαριστώ πολύ, το ίδιο κάνει.... Θα δοκιμάσω clear data και απο την αρχή θα περάσω τα email, να δω εάν φτιάξει....

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Μπα, τα ίδια πάλι.... Σε εσάς δεν το κάνει ρε παιδιά;

 

Μήπως επειδή είναι Miui 10 έκδοση; Να δοκιμάσω την τελευταία Miui 9 άραγε;

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή είναι Miui 10 έκδοση; Να δοκιμάσω την τελευταία Miui 9 άραγε;

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

έβαλα από πάνω την νέα αυτή (εμένα ήταν m9) όλα οκ φαίνονται

οπότε clear data αναγκαστικά για να δεις να στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την βρήκα τη λύση.... Έκανα και clear data και τίποτα... Μόλις έβαλα όμως την τελευταία έκδοση Mail για Miui 9, όλα δουλεύουν ρολόι! Οπότε είναι ασυμβατότητα Mail 10 με Miui 9 Stable που είχε το κινητό μου.

 

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ τον φίλο πιο πάνω, από εκεί κατέβασα και δοκίμασα 2-3 εκδόσεις της εφαρμογής Mail.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την βρήκα τη λύση.... Έκανα και clear data και τίποτα... Μόλις έβαλα όμως την τελευταία έκδοση Mail για Miui 9, όλα δουλεύουν ρολόι! Οπότε είναι ασυμβατότητα Mail 10 με Miui 9 Stable που είχε το κινητό μου.

 

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ τον φίλο πιο πάνω, από εκεί κατέβασα και δοκίμασα 2-3 εκδόσεις της εφαρμογής Mail.

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

 

 

Η τελευταία για MIUI 9 είναι αυτή

Αν θες επιβεβαίωσε ότι αυτή είναι που έβαλες και αυτή που δουλεύει καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να ζητήσω εξ αρχής συγγνώμη αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν ξαναειπωθεί ή αν θεωρούνται εκτός θέματος αλλά δεν έχω πολύ χρόνο για να διαβάσω όλο το νήμα!

Σκέφτομαι να πάρω το redmi note 5 για τη γυναίκα μου ή redmi 5 plus σε 32gb! Θα ήθελα να ρωτήσω τις βασικές διαφορές που έχουν οι δύο αυτες συσκευές! Ποια απ' τις δυο να προτιμήσω; Ποια έχει καλύτερη κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...