Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα δεν θέλουμε δεδομένα 2g 3g

Θέλουμε η κλήση να πάει από 4g και να έχουμε και data συγχρόνως μόνο από 4g

Λίγο μπερδεμένα μου φαίνονται όλα αυτά

Παραιτουμαι γιατί δεν έχω και sim cosmote...

bye bye miui

 

Αν εχεις μονο LTE στον φορεα και κανει το κινητο πισωγυρισμα σε 3G,στα δεδομενα δεν εβγαζε H+.

Να σημειωσω,οτι γραφω εδω μεσα το εψαξα και για μενα και αν βρω οτιδηποτε που εκανα λαθος θα το διορθωσω.

Οσο για το οτι δεν εχεις σιμ κοσμοτε,δεν σημαινει οτι παραιτεισαι.Αν εχεις ορεξη,μπορεις να παρεις μια καρτα σαν 2η και να ασχοληθεις.Καλυτερα απο την κοκκινη που ειχες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την σειρά πώς την ορίζουμε. Εγώ όπως και να θα επιλέξω τα βάζει αυτό όπως θέλει όταν κάνω αποθήκευση. Με Mi5s είμαι αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό.

 

Την σειρα την οριζεις ως εξης.

Κλειδωνεις σε LTE Only το κινητο απο το *#*#4636#*#*

Βαζεις στον φορεα μη ορισμενο

Το αλλαζεις σε LTE και με την σειρα που γραφω βαζεις τα αλλα.Υποψην αν δεν τα βαλεις,πολυ πιθανο αν κανει γυρισμα το κινητο σε H+ να μην εχεις δεδομενα αν βαλεις στο φορεα LTE.

Το LTE Only το κανεις LTE/TD-SCDMA/UMTS απο το *#*#4636#*#* ειτε βαζεις στα προτιμωμενο τυπο δικτυου,το κατα προτιμηση LTE απο τις ρυθμισεις.

Αυτο ομως αν ερθει το VoLTE.

Αν συνεχιζει να μην ερχεται γυρισε το να εχεις κλησεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Redmi 5 Plus εχω,το ειπαμε.

 

Ίσως παίζει μόνο σε Redmi 5 Plus και όχι σε Redmi Note 5 αφού κανείς δεν κατάφερε να το λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μη τρώγεστε βρε παιδιά. Πριν κάνα χρόνο είχα γράψει ολόκληρο οδηγό για το πώς να ενεργοποιηθεί το VoLTE σε Cosmote και να δουλέψει με το Redmi Note 4. Λίγο πολύ, χρειάζεται ο κωδικός για να ξεκλειδώσει το VoLTE και μετά απλά να μπει το ims στο APN. Ενεργοποίηση του VoLTE από τη μεριά της Cosmote απαιτεί δανεικό υποστηριζόμενο κινητό, εγώ το έκανα με δανεικό Samsung Galaxy S7. Edited by cca

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ίσως παίζει μόνο σε Redmi 5 Plus και όχι σε Redmi Note 5 αφού κανείς δεν κατάφερε να το λειτουργήσει.

 

Δεν ξερω,παντως σε Note 4 που εχει 625 οπως το δικο μου θα παιξει.Εχω μια τετοια συσκευη,θα δοκιμασουμε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μη τρώγεστε βρε παιδιά. Πριν κάνα χρόνο είχα γράψει ολόκληρο οδηγό για το πώς να ενεργοποιηθεί το VoLTE σε Cosmote και να δουλέψει με το Redmi Note 4. Λίγο πολύ, χρειάζεται ο κωδικός για να ξεκλειδώσει το VoLTE και μετά απλά να μπει το ims στο APN. Ενεργοποίηση του VoLTE από τη μεριά της Cosmote απαιτεί δανεικό υποστηριζόμενο κινητό, εγώ το έκανα με δανεικό Samsung Galaxy S7.

 

Όλα αυτά τα έχω κάνει αλλά VoLTE δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι δοκιμασμένη SIM με VoLTE ενεργό δε παίζει με τίποτα στο Note 5, τότε ίσως είναι θέμα firmware, κάτι που μόνο η Xiaomi μπορεί να φτιάξει. Εγώ που έχω custom ROM είμαι σε ακόμα πιο περίεργη κατάσταση αλλά δε μπορώ πλέον να δοκιμάσω, την έκανα από Cosmote με ελαφρά...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μη τρώγεστε βρε παιδιά. Πριν κάνα χρόνο είχα γράψει ολόκληρο οδηγό για το πώς να ενεργοποιηθεί το VoLTE σε Cosmote και να δουλέψει με το Redmi Note 4. Λίγο πολύ, χρειάζεται ο κωδικός για να ξεκλειδώσει το VoLTE και μετά απλά να μπει το ims στο APN. Ενεργοποίηση του VoLTE από τη μεριά της Cosmote απαιτεί δανεικό υποστηριζόμενο κινητό, εγώ το έκανα με δανεικό Samsung Galaxy S7.
Μπορείς να μου (μας) πεις σε ποιο post είναι ο οδηγός; Να τον κρατήσω κάπου και όταν θα βρω κάνα S7 να ξεκλειδώσω... τότε θα προχωρήσω την διαδικασία.

Μέχρι σήμερα νόμιζα ότι δεν δούλευε σε Xioami. Τώρα, για να το λέτε εσείς, προφανώς το καταφέρατε.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου (μας) πεις σε ποιο post είναι ο οδηγός; Να τον κρατήσω κάπου και όταν θα βρω κάνα S7 να ξεκλειδώσω... τότε θα προχωρήσω την διαδικασία.

Μέχρι σήμερα νόμιζα ότι δεν δούλευε σε Xioami. Τώρα, για να το λέτε εσείς, προφανώς το καταφέρατε.

 

from my Mi5s

Πραγματικά δε νομίζω ότι τον χρειάζεσαι, ισχύει ότι είπα παραπάνω ουσιαστικά. Αυτό που μπορώ να πω, τα bearer δε τα πείραξα καθόλου. Μετά την ενεργοποίηση σύμφωνα με τις οδηγίες τις ίδιας της Cosmote στο Samsung, έβαλα την SIM στο Note 4. Αρχικά δε δούλεψε τίποτα παρόλο που είχα ξεκλειδώσει το VoLTE. Προσθέτωντας απλά το "ims" στο APN type και δούλεψε αμέσως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παλιό μου post είναι εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7434862

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι δοκιμασμένη SIM με VoLTE ενεργό δε παίζει με τίποτα στο Note 5, τότε ίσως είναι θέμα firmware, κάτι που μόνο η Xiaomi μπορεί να φτιάξει. Εγώ που έχω custom ROM είμαι σε ακόμα πιο περίεργη κατάσταση αλλά δε μπορώ πλέον να δοκιμάσω, την έκανα από Cosmote με ελαφρά...

 

Τη sim από Samsung S8 που είχε κανονικά VoLTE την έβαλα στο Redmi Note 5.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα developer με miui 10. Όλα τέλεια μέχρι στιγμής. Επιτέλους μεγάλωσαν τα εικονίδια και τη γραμματοσειρά στην μπάρα ειδοποιήσεων

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε νομίζω ότι τον χρειάζεσαι, ισχύει ότι είπα παραπάνω ουσιαστικά. Αυτό που μπορώ να πω, τα bearer δε τα πείραξα καθόλου. Μετά την ενεργοποίηση σύμφωνα με τις οδηγίες τις ίδιας της Cosmote στο Samsung, έβαλα την SIM στο Note 4. Αρχικά δε δούλεψε τίποτα παρόλο που είχα ξεκλειδώσει το VoLTE. Προσθέτωντας απλά το "ims" στο APN type και δούλεψε αμέσως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παλιό μου post είναι εδώ: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7434862

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Την σειρα την οριζεις ως εξης.

Κλειδωνεις σε LTE Only το κινητο απο το *#*#4636#*#*

Βαζεις στον φορεα μη ορισμενο

Το αλλαζεις σε LTE και με την σειρα που γραφω βαζεις τα αλλα.Υποψην αν δεν τα βαλεις,πολυ πιθανο αν κανει γυρισμα το κινητο σε H+ να μην εχεις δεδομενα αν βαλεις στο φορεα LTE.

Το LTE Only το κανεις LTE/TD-SCDMA/UMTS απο το *#*#4636#*#* ειτε βαζεις στα προτιμωμενο τυπο δικτυου,το κατα προτιμηση LTE απο τις ρυθμισεις.

Αυτο ομως αν ερθει το VoLTE.

Αν συνεχιζει να μην ερχεται γυρισε το να εχεις κλησεις.

κάνω με την σειρά αυτα που λες και μετά από λίγο στην κλήση χάνει την σύνδεση,δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει ,ίσως δεν γίνεται στο rn5 η δεν γίνεται κάτι σωστά και θα ήταν ενδιαφέρον να δούλευε το volte ,πάντως την ένδειξη στο μενού την βγάζει ότι είναι ενεργοποιημένο
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα έδωσα το note 4x (4/64)snapdragon που είχα και ήμουν υπερευχαρηστιμενος.

Αξίζει το note 5;

Επισης για αυτό τι λέτε; https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-6-Global-Version-5_45-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Helio-P22-Octa-core-4G-Smartphone-p-1325547.html?utm_campaign=planetdiscount&utm_content=suhaimin&p=VT21111276034201502O&cur_warehouse=HK

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση επειδή είμαι σε δίλημμα.

Redmi note 5 ή Xiaomi Mi A1;

Επειδή έχουν την ίδια τιμή.

 

Απο άποψη hardware, Redmi Note 5. Απο άποψη software, Mi A1 αλλά αυτό είναι υποκειμενικό μιας και δε θέλω τα bugs και τα διάφορα χαζά του MiUI. Εσύ τι ψάχνεις όμως, δεν είσαι σαφής.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα έδωσα το note 4x (4/64)snapdragon που είχα και ήμουν υπερευχαρηστιμενος.

Αξίζει το note 5;

Επισης για αυτό τι λέτε; https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-6-Global-Version-5_45-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Helio-P22-Octa-core-4G-Smartphone-p-1325547.html?utm_campaign=planetdiscount&utm_content=suhaimin&p=VT21111276034201502O&cur_warehouse=HK

 

δεν υπάρχει καμιά σύγκριση ειδικά αν έχεις συνηθίσει στην 4100mA του note4.(cpu-οθονη,down)

Αν ειναι να κάνεις συμβιβασμούς για λιγο χαμηλότερη τιμή,μπορείς να πας στο note5 3/32.

χθες είχε κουπόνι απο banggood (νομίζω) στα 132ε,και βγαίνουν συνεχεία κουπόνια.

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Μη τρώγεστε βρε παιδιά. Πριν κάνα χρόνο είχα γράψει ολόκληρο οδηγό για το πώς να ενεργοποιηθεί το VoLTE σε Cosmote και να δουλέψει με το Redmi Note 4. Λίγο πολύ, χρειάζεται ο κωδικός για να ξεκλειδώσει το VoLTE και μετά απλά να μπει το ims στο APN. Ενεργοποίηση του VoLTE από τη μεριά της Cosmote απαιτεί δανεικό υποστηριζόμενο κινητό, εγώ το έκανα με δανεικό Samsung Galaxy S7.

 

να ρωτησω κι εγω κατι μηπως ξερει κανεις; εχω redmi note 4 sd και αγορασα μια καρτα σιμ απο την LTEL. Μου εδωσαν μια σιμ με αριθμο κροατιας, η οποια για να δουλεψει στην ελλαδα, πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια περιαγωγης. Ολα καλα μεχρι εδω. Δουλευει κανονικα στο δικτυο της cosmote, αλλα δεν συνδεεται σε 4g δικτυο. Μονο 3g. Μιλησα με την εταιρια, ελεγξαμε ρυθμισεις και φαινονται ολα σωστα. Μου ειπαν μηπως ειναι καποια αλλη ρυθμιση της συσκευηςπου μας διαφευγει. Θα το ψαξουν και θα με καλεσουν. Μηπως εχει κανεις αναλογη εμπειρια και ξερει τη λυση;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι μηπως ξερει κανεις; εχω redmi note 4 sd και αγορασα μια καρτα σιμ απο την LTEL. Μου εδωσαν μια σιμ με αριθμο κροατιας, η οποια για να δουλεψει στην ελλαδα, πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια περιαγωγης. Ολα καλα μεχρι εδω. Δουλευει κανονικα στο δικτυο της cosmote, αλλα δεν συνδεεται σε 4g δικτυο. Μονο 3g. Μιλησα με την εταιρια, ελεγξαμε ρυθμισεις και φαινονται ολα σωστα. Μου ειπαν μηπως ειναι καποια αλλη ρυθμιση της συσκευηςπου μας διαφευγει. Θα το ψαξουν και θα με καλεσουν. Μηπως εχει κανεις αναλογη εμπειρια και ξερει τη λυση;

 

Δεν εισαι συνδρομητης κοσμοτε γι αυτο.

Αν ειχες μια καρτα Cosmote καρτοκινητο,εστω Frog που ειναι η πιο φτηνη θα δουλευε.

Αρκει να βρεις iPhone 5 και πανω με ios 10.3.

Και νεοτερη συσκευη με την τελευταια εκδοση δεν εχει θεμα.

Ή καποιο Android συμβατο.

Στελνεις wifi call στο 1333 και μετα βαζεις τη καρτα στο χιαομι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι συνδρομητης κοσμοτε γι αυτο.

Αν ειχες μια καρτα Cosmote καρτοκινητο,εστω Frog που ειναι η πιο φτηνη θα δουλευε.

Αρκει να βρεις iPhone 5 και πανω με ios 10.3.

Και νεοτερη συσκευη με την τελευταια εκδοση δεν εχει θεμα.

Ή καποιο Android συμβατο.

Στελνεις wifi call στο 1333 και μετα βαζεις τη καρτα στο χιαομι.

Τι σχέση έχει αυτό; Ο άνθρωπος ρωτάει για 4G, όχι κλήσεις με 4G.

 

Δεν συνεργάζονται όλα τα δίκτυα για 4G περιαγωγή. Μπορείς στο site της κάθε εταιρίας να δεις τους συνεργάτες roaming και σε ποιο δικτυο συνδέεται ο καθένας.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό; Ο άνθρωπος ρωτάει για 4G, όχι κλήσεις με 4G.

 

Δεν συνεργάζονται όλα τα δίκτυα για 4G περιαγωγή. Μπορείς στο site της κάθε εταιρίας να δεις τους συνεργάτες roaming και σε ποιο δικτυο συνδέεται ο καθένας.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Και αυτο,το ξεχασα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη hardware, Redmi Note 5. Απο άποψη software, Mi A1 αλλά αυτό είναι υποκειμενικό μιας και δε θέλω τα bugs και τα διάφορα χαζά του MiUI. Εσύ τι ψάχνεις όμως, δεν είσαι σαφής.

 

Επειδή κοιτάω να έχει και καλή κάμερα θα πάω σε Redmi Note 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.Απο σήμερα κάτοχος ενός 64αρι λευκό χρυσού...πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.... μόνο το πληκτρολόγιο για τα μηνύματα μου την σπάει λίγο....κανένα με ποιο μεγάλα γράμματα γίνεται να βρούμε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι συνδρομητης κοσμοτε γι αυτο.

Αν ειχες μια καρτα Cosmote καρτοκινητο,εστω Frog που ειναι η πιο φτηνη θα δουλευε.

Αρκει να βρεις iPhone 5 και πανω με ios 10.3.

Και νεοτερη συσκευη με την τελευταια εκδοση δεν εχει θεμα.

Ή καποιο Android συμβατο.

Στελνεις wifi call στο 1333 και μετα βαζεις τη καρτα στο χιαομι.

 

τελικα μιλησα πριν λιγο με cosmote και μου ειπαν οτι στην περιπτωση περιαγωγης λειτουργει μονο σε 3g δικτυο και οχι σε 4g.απλα αναρωτιομουν μηπως ειναι θεμα καποιας μπαντας γιατι η συσκευη μου δεν υποστηριζει την B20 που χρησιμοποιει η cosmote. σας ευχαριστω για το ενδιαφερων και σορυ για το off topik

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο note 5 και στο huawei mate 10 lite για τη γυναικα μου. Ενω ειναι κοντα σε χαρακτηριστικα το huawei ειναι 60 € πιο ακριβο. Αξιζει να τα δωσω η να παρω το xiaomi? Υπαρχει κάποιος που να τα εχει δουλεψει και τα 2 και να μου πει προτερήματα και μειονεκτηματα αναμεσα στις 2 συσκευές?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...