Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το κινητό έχει volte για την Cosmote;
Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρές οι διαφορές.

Μαγαζιά που προτείνω είναι το Kaizershop και Plus3.Εχουν Global Rom στα xiaomi κινητά.Απο το 2ο,έχω πάρει ήδη το Redmi Note 4 και το Redmi 5 Plus για εμένα.

Επίσης mymegastore.com, στην Αθήνα. Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σαν πρόσφατος κατοχος του νοτε 5, είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την ταχύτητα του, σε σχέση με την προηγούμενη μου συσκευή (lg V10). Μόνο μου παράπονο η κάμερα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ περνώντας τη gcam? (Δεν έχω ξανασχοληθει με φλασαρισματα ρομ κλπ) ή δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές που να αξίζουν τον κοπο, και να αρκεστω σε αυτές που βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σαν πρόσφατος κατοχος του νοτε 5, είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την ταχύτητα του, σε σχέση με την προηγούμενη μου συσκευή (lg V10). Μόνο μου παράπονο η κάμερα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ περνώντας τη gcam? (Δεν έχω ξανασχοληθει με φλασαρισματα ρομ κλπ) ή δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές που να αξίζουν τον κοπο, και να αρκεστω σε αυτές που βγάζει;
Μόλις παρακολούθησα ένα βίντεο στο YouTube με gcam στο redmi note 5. Το βράδυ έχει αρκετή διαφορά. Τη μέρα σχεδόν καθόλου. Ίσα ίσα που είναι και χειρότερη κάτι φορές

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή πριν 3 μέρες με ταχυφορτιστη το κιν και κοντό καλώδιο και φόρτιζε σε μια ώρα και κάτι ψιλα

Σήμερα το έβαλα να φορτισει με το μαμά καλώδιο αλλά διαφορά δεν ειδα

Υπάρχουν ειδικά καλώδια για γρήγορη φόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το κινητό έχει volte για την Cosmote;
Το τηλέφωνο το υποστηρίζει σε κάποιες περιοχές. Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσεις και στην Ελλάδα. Όμως, η COSMOTE λέει οτι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το υποστηρίζει σε κάποιες περιοχές. Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσεις και στην Ελλάδα. Όμως, η COSMOTE λέει οτι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.
μπορείς να πεις φιλε πιος τρόπος υπάρχει??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Anti-rollback.

 

Δεν σου απαγορεύει το anti rollback να φλασαρεις οποιαδήποτε custom rom. Ούτε θα πάθει κάτι ή συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πεις φιλε πιος τρόπος υπάρχει??
Να ενεργοποιήσεις το Volte σε συμβατη συσκευή και να το βάλεις στο xiaomi είναι η μόνη γνωστη λύση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενεργοποιήσεις το Volte σε συμβατη συσκευή και να το βάλεις στο xiaomi είναι η μόνη γνωστη λύση.

Το έχεις δοκιμάσει αυτό που προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το κινητό έχει volte για την Cosmote;

 

Έχει η συσκευή δυνατότητα,δεν υποστηρίζει το δίκτυο.

Σε Redmi 5 Plus με Cosmote έχω VoLTE.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχεις δοκιμάσει αυτό που προτείνεις;

 

Αυτό που προτείνει το έχω κάνει και εγω σε Redmi 5 Plus.Και έχω VoLTE ήδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο το υποστηρίζει σε κάποιες περιοχές. Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσεις και στην Ελλάδα. Όμως, η COSMOTE λέει οτι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

 

Ακριβώς αυτό,δεν υποστηρίζει το δίκτυο ενώ η συσκευή υποστηρίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο το υποστηρίζει σε κάποιες περιοχές. Υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσεις και στην Ελλάδα. Όμως, η COSMOTE λέει οτι η συσκευή δεν υποστηρίζεται.

 

Ακριβώς αυτό,δεν υποστηρίζει το δίκτυο ενώ η συσκευή υποστηρίζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνει το έχω κάνει και εγω σε Redmi 5 Plus.Και έχω VoLTE ήδη.

Εμφανίζεται απλά αυτό που βλέπεις στον παρακάτω σύνδεσμο, ή έχεις επιπλέον κάποια ένδειξη ότι λειτουργεί;

 

https://ibb.co/nm4cgK

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται απλά αυτό που βλέπεις στον παρακάτω σύνδεσμο, ή έχεις επιπλέον κάποια ένδειξη ότι λειτουργεί;

 

https://ibb.co/nm4cgK

 

Λειτουργει και γραφει οταν ανοιγω τα δεδομενα 4G VoLTE στην Sim 1 που εχω κοσμοτε.

Δες εδω https://drive.google.com/file/d/1I46IkbjSgLAoae8lufRMg5lanlEC26nV/view?usp=drivesdk

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαγορεύει το anti rollback να φλασαρεις οποιαδήποτε custom rom. Ούτε θα πάθει κάτι ή συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ρώτησες τι διαφορετικό έχει η 9.5.19.0, σε σχέση με τις προηγούμενες roms.

 

Ηρεμήστε λίγο με τις custom roms, σε κάθε θέμα που αφορά συσκευή με Android...

 

Δε θα πάθει κάτι η συσκευή; Πήγαινε με official τρόπο στην 9.5.19.0 και μετά προσπάθησε να κάνεις downgrade. Το να γίνει hard brick η συσκευή δε νομίζω να είναι πρόβλημα..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πριν είχα note 8 και mate 10 pro και δούλευα κανονικά volte και WiFi call,στο redmi note 5 δεν υπάρχει η επιλογή,αν και στις ρυθμίσεις βλέπω ρύθμιση για volte στη διπλή κάρτα σιμ, αλλά εγώ έχω μόνο μια κάρτα μέσα και μια sd

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το VoLTE και WiFi call στα Xiaomi (προς το παρόν). Ακόμα και η ρύθμιση να εμφανιστεί (εάν αλλάξετε region) δεν δουλεύει.

 

Είναι λειτουργίες που εξαρτώνται αποκλειστικά από τον πάροχο. Εάν ο πάροχο δεν υποστηρίζει την συσκευή, και εάν η rom δεν περιέχει μέσα αυτά που πρέπει, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν.

 

Ακόμα και στα Samsung, εάν δεν έχεις rom Cosmote, έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύουν.

 

from my Mi5s

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το VoLTE και WiFi call στα Xiaomi (προς το παρόν). Ακόμα και η ρύθμιση να εμφανιστεί (εάν αλλάξετε region) δεν δουλεύει.

 

Είναι λειτουργίες που εξαρτώνται αποκλειστικά από τον πάροχο. Εάν ο πάροχο δεν υποστηρίζει την συσκευή, και εάν η rom δεν περιέχει μέσα αυτά που πρέπει, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν.

 

Ακόμα και στα Samsung, εάν δεν έχεις rom Cosmote, έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύουν.

 

from my Mi5s

Στο mi5s με custom το volte δούλευε τέλεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ενεργοποιήσεις το Volte σε συμβατη συσκευή και να το βάλεις στο xiaomi είναι η μόνη γνωστη λύση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Εγώ το έχω ενεργοποιήσει από τις προηγούμενες συσκευές και δεν έχω volte

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο mi5s με custom το volte δούλευε τέλεια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα να δεις τι μαθαίνουμε!!!

Πολύ σημαντικό αυτό!!!

Πως γίνεται ρε γμτ;;;;

Αυτοί που φτιάχνουν τις επίσημες rom... δεν βλέπουν;;;; Τους φρενάρει (απαγορεύει) κάποιος;;;; Τι να πω;;;

 

Και το wifi calling δούλευε Βαγγέλη;

Κάπου αλλού διάβασα ότι δούλευε κανονικά το HD voice.

Εγώ δεν τα έχω δει ποτέ να δουλεύουν αυτά σε Xiaomi παιδιά...

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

WiFi call όχι, αλλά το volte άψογα είχες κλήση και ταυτόχρονη πλοήγηση με 4g

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει το VoLTE και WiFi call στα Xiaomi (προς το παρόν). Ακόμα και η ρύθμιση να εμφανιστεί (εάν αλλάξετε region) δεν δουλεύει.

 

Είναι λειτουργίες που εξαρτώνται αποκλειστικά από τον πάροχο. Εάν ο πάροχο δεν υποστηρίζει την συσκευή, και εάν η rom δεν περιέχει μέσα αυτά που πρέπει, δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν.

 

Ακόμα και στα Samsung, εάν δεν έχεις rom Cosmote, έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύουν.

 

from my Mi5s

 

Χρήστο στα samsung δουλεύει και με EUR rom το voLTE και WiFi call.

Έχω δύο κάρτες cosmote με το ίδιο νούμερο.

 

Κλείνω το s9 plus ανοίγω xiaomi και το αντίστροφο.

Στο s9 plus όλα κανονικά (με EUR rom) στο redmi note 5 τίποτα.

 

Έψαξα λίγο και δεν βρίσκω σχετική ρύθμιση στο xiaomi.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα άλλο κουλό που είδα είναι ότι όταν άλλαξα σε Ινδία την χώρα για να δοκιμάσω το face unlock δούλεψε σωστά και η τοποθεσία της μαμάς εφαρμογής του καιρού, άλλο πάλι και τούτο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βαγγέλη. Αυτό είναι γνωστό. Οι υπηρεσίες τοποθεσίας καιρού και τα θέματα της Xiaomi έχουν κοπεί για όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες. Εάν αλλάξεις region (μη ευρωπαϊκό) δουλεύουν όλα σωστά.

 

Νίκο έχεις δίκιο. Σε eu δούλευε και στο S7. Σε κάτι άλλες δεν δούλευε και σου έλεγε η Cosmote έλα εδώ και εμείς θα στο κάνουμε να δουλεύει... και έβαζαν branded rom Cosmote.

 

Πάντως εγω VoLTE, HD voice και WiFi calling δεν κατάφερα να τα κάνω να δουλέψουν. Στις custom rom (xtrv π. χ) η επιλογή για VoLTE υπήρχε, ήταν ενεργή αλλά δεν έκανε τίποτε. Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις δημιουργούσε πρόβλημα κατά την κλήση και συμβούλευαν να την απενεργοποιείσεις.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους ειχαν συμβατη συσκευη και VoLTE

Πληκτρολογουμε *#*#4636#*#* και ενεργοποιουμε το παρεχεται απο την VoLTE

Μετα πηγαινουμε στα ονοματα σημειου προσβασης και βαζουμε στο APN Cosmote Internet τα εξης:

Τυπος APN: default,supl,ims

Φορεας: LTE

Αποθηκευουμε τις ρυθμισεις

Κανουμε τικ το ενεργοποιηση VoLTE

Και πλεον στα δεδομενα θα γραφει 4G VoLTE και οχι 4G σκετο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω.

Το region το έχεις σε Ελλάδα;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...