Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΈΡΑ παιδιά.Διαβαζω έχετε πέσει οι περισσότεροι με τα μούτρα στο "πειραγμα"του κινητού....Αλλαγή τον ΚΤΛ...Δηλαδή με μαμα κατάσταση δεν ρολλαρει καλά το κινητο;;ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και δεν το έχω με τις ρομ....

Πειράζουμε γιατί δεν μας αρέσει η miui

Άλλοι γιατί θέλουν στοκ android,root,bloatware,κτλ καθένας έχει διαφορετικό λόγο...δεν έχει να κάνει αν ρολάρει καλά

 

 

buy buy miui

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά είναι stock το κινητό. Το πειράζουν γιατί μπορούν. Μετά την 9.5.19 θέλω να δω τι θα κάνουν..

Τι εννοείς?από 8.7.26 πήγα σε RR πολύ απλά

 

buy buy miui

Link to comment
Share on other sites

Πειράζουμε γιατί δεν μας αρέσει η miui

Άλλοι γιατί θέλουν στοκ android,root,bloatware,κτλ καθένας έχει διαφορετικό λόγο...δεν έχει να κάνει αν ρολάρει καλά

 

 

buy buy miui

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοείς?από 8.7.26 πήγα σε RR πολύ απλά

 

buy buy miui

μήπως να αλλάξεις την υπογραφή σου?buy σημαίνει αγοράζω. μήπως εννοείς κάτι άλλο ?φιλικά Δημήτρης

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θέλω να αλλάξω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω Video στα Social Media (ανεβαίνουν τις περισσότερες φορές κολλημένα και θωλα, θέλω να δοκιμάσω και τις άλλες ROM για να δω την συμπεριφορά τους), επειδή δεν έχω καταφέρει να κάνω το Mi Band μου να δουλεύει με τις ειδοποιήσεις και γιατι μια καθαρή ROM έχει λιγότερο Bloatware και έτσι το κινητό θα ρολλαρει ακόμα καλύτερα από ότι τώρα με Miui.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν του στοκ Android με τα OnePlus αλλά πλέον έχω ερωτευτεί miui, δύσκολα να πειράξω την συσκευή μιας και τρέχει μπάλα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μήπως να αλλάξεις την υπογραφή σου?buy σημαίνει αγοράζω. μήπως εννοείς κάτι άλλο ?φιλικά Δημήτρης

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωχ .... εννοείται

 

buy buy miui

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκλειδώσεις ; θα βάλεις custom ή γενικά μη επίσημη rom ;

αν όχι τα παραπάνω , τι θα κάνεις ; το αντι ρολλ δεν θα φύγει οπότε κάποια στιγμή αν δεν κάνεις τα παραπάνω εε θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ή θα μείνεις μόνιμα στην ρομ που έχεις τώρα

 

Δεν ξέρω ειχα σκεφτει αν δεν μου αρεσει καποια ρομ για χ ψ λογους να μπορώ να γυρίσω πισω σε μια προγενέστερη έκδοση.

Τέλος πάντων, απλο root εχει κανει κανεις στις τελευταίες εκδοσεις? Είναι εφικτό?

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει module στο magisk που έχει στην στοκ κάμερα με βελτιωμένες λειτουργίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα λινκ αν σου είναι εύκολο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit: Το βρήκα

https://github.com/Magisk-Modules-Repo/Xiaomi-Redmi-Note-5-China---Advanced-Stock-Camera-Features

Edited by Nirvana1979
HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος bug με άσχετο ήχο ειδοποιήσεων στη τελευταία global stable 9.6.2

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες βοήθεια. Ξεκλειδωσα πέρασα twrp έκανα root με magisk και περασα την gcam. Είμαι με την 9.5.19

Κάποια στιγμή δεν άνοιγε η gcam και έκανα επανεκκίνηση. Πρόσεξα ότι για να ανοίξει πρέπει να εχω την μαμά εφαρμογή στην θέση φωτογραφίας. Οπουδήποτε αλλού κολλάει η gcam. Έτσι μπήκα να δω το build drop. Τελικά διαπίστωσα ότι πλέον δεν είμαι root. Μπηκα στο recovery και ανακάλυψα ότι είναι το miui και όχι το twrp.

Το έχω έγινε? Πως αλλαξε στο κινητό το recovery και το root? Μόνο το ξεκλείδωμα υπάρχει ακόμα.

Και τέλος πως γίνεται να δουλεύουν οι gcam αφου στο builddrop δεν υπάρχει το camera api ενεργό.????

Ήθελα να δοκιμάσω το zip για την κάμερα με magisk και βρέθηκα σε εκπλήξεις. Και σημειώνω ότι δεν έκανα τίποτα εγώ αλλά μόνο χωρίς να ξέρω πότε ακριβώς (αφού όλα δούλευαν καλά) έχασε recovery, root και camera api.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σημειωθεί ότι εχω εδω και σχεδόν 1,5 μήνα με twrp και root.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες βοήθεια. Ξεκλειδωσα πέρασα twrp έκανα root με magisk και περασα την gcam. Είμαι με την 9.5.19

Κάποια στιγμή δεν άνοιγε η gcam και έκανα επανεκκίνηση. Πρόσεξα ότι για να ανοίξει πρέπει να εχω την μαμά εφαρμογή στην θέση φωτογραφίας. Οπουδήποτε αλλού κολλάει η gcam. Έτσι μπήκα να δω το build drop. Τελικά διαπίστωσα ότι πλέον δεν είμαι root. Μπηκα στο recovery και ανακάλυψα ότι είναι το miui και όχι το twrp.

Το έχω έγινε? Πως αλλαξε στο κινητό το recovery και το root? Μόνο το ξεκλείδωμα υπάρχει ακόμα.

Και τέλος πως γίνεται να δουλεύουν οι gcam αφου στο builddrop δεν υπάρχει το camera api ενεργό.????

Ήθελα να δοκιμάσω το zip για την κάμερα με magisk και βρέθηκα σε εκπλήξεις. Και σημειώνω ότι δεν έκανα τίποτα εγώ αλλά μόνο χωρίς να ξέρω πότε ακριβώς (αφού όλα δούλευαν καλά) έχασε recovery, root και camera api.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σημειωθεί ότι εχω εδω και σχεδόν 1,5 μήνα με twrp και root.

Δεν το έχει κρατήσει το twrp, ήθελε και το lazy flasher

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Η flash twrp από το twrp σαν image και reboot recovery και το κρατάει

Lazy flasher εγώ δεν περασα για custom

 

bye bye miui

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΈΡΑ παιδιά.Διαβαζω έχετε πέσει οι περισσότεροι με τα μούτρα στο "πειραγμα"του κινητού....Αλλαγή τον ΚΤΛ...Δηλαδή με μαμα κατάσταση δεν ρολλαρει καλά το κινητο;;ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και δεν το έχω με τις ρομ....
Το παίρνεις και το χαίρεσαι ,μην πειράξεις τίποτα έτσι και αλλιώς λες δεν το έχεις,μια χαρά ρολλαρει το κινητό δεν βρίσκω κάποιον λόγο να του βάλεις χέρι,και αν προσέξεις γίνονται συνέχεια πατάτες και μετά μπαίνουν μέσα να ζητήσουν βοήθεια για τον ένα ή τον άλλο λόγο,πετάει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

First you have to boot into twrp from fastboot directly.

Use Command: fastboot boot xyz.img

Then after booting into twrp, copy the twrp img to your phone, and flash it from twrp again as image!

Now wipe everything excluding internal and flash any AOSP/LOS based ROM you want!

 

Αφού τα κατάφερε ο παππούς ....όλος ο κόσμος τότε :p :p

Βέβαια μέχρι να μπουταρει μ'ανεβηκαν όλα

Αλλά δεν τα λέμε αυτά

 

bye bye miui

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έκανα λάθος? Έκανα ολα τα βήματα που έλεγε ο οδηγός. Ότι είχα κάνει και στο rn3 pro... Τώρα τι κάνω?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έκανα λάθος? Έκανα ολα τα βήματα που έλεγε ο οδηγός. Ότι είχα κάνει και στο rn3 pro... Τώρα τι κάνω?
Βάλε το redwolf

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι έκανα λάθος? Έκανα ολα τα βήματα που έλεγε ο οδηγός. Ότι είχα κάνει και στο rn3 pro... Τώρα τι κάνω?

Μετά που το φλασαρες σαν image μέσα από το twrp έκανες reboot to recovery μέσα πάλι από το twrp,δεν παει αλλού το μυαλό μου

 

bye bye miui

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κλήσεις volte δεν υποστηρίζει η συσκευή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τίποτα :)

 

έχεις σχεδόν 1.5 μήνα twrp και root σε ποια συσκευή ;

1.5 μήνας και 9.5.19 νομίζω δεν γίνεται

 

μήπως έκανες update και δε το κατάλαβες ; :)

(προφανώς μετά από update χάνεται το root και το twrp... το οποίο μπορεί εξ αρχής να μην είχες μόνιμα γραμμένο)

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τίποτα :)

 

έχεις σχεδόν 1.5 μήνα twrp και root σε ποια συσκευή ;

1.5 μήνας και 9.5.19 νομίζω δεν γίνεται

 

μήπως έκανες update και δε το κατάλαβες ; :)

(προφανώς μετά από update χάνεται το root και το twrp... το οποίο μπορεί εξ αρχής να μην είχες μόνιμα γραμμένο)

Ok είναι η απάντηση που νομίζω είναι η πιο λογική. Δεν έκανα lazy flasher γιατί δεν το ήξερα και προφανώς με την αναβάθμιση που έκανε μόνο του γύρισε πίσω. Τώρα μιας και εχω gcam που δουλεύει και είμαι και χωρίς root νομίζω πως είμαι οκ...

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά απ' έξω με δεδομένη την τιμή εδώ Ελλάδα;

Κάποιο κατάστημα από Σκρουτζ που να έχει σίγουρα official global Rom χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει,θέλει να το πάρει ένα φιλαράκι

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά απ' έξω με δεδομένη την τιμή εδώ Ελλάδα;

Κάποιο κατάστημα από Σκρουτζ που να έχει σίγουρα official global Rom χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει,θέλει να το πάρει ένα φιλαράκι

 

Είναι μικρές οι διαφορές.

Μαγαζιά που προτείνω είναι το Kaizershop και Plus3.Εχουν Global Rom στα xiaomi κινητά.Απο το 2ο,έχω πάρει ήδη το Redmi Note 4 και το Redmi 5 Plus για εμένα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το toolkit τι λέτε? για μας που δεν ξέρουμε τα πολλά... http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1960906&extra=&highlight=flasher%2Btoolkit&page=1&mobile=2
Link to comment
Share on other sites

@mr_47 Τι έχει η 9.5.19?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Anti-rollback.

 

Τι εννοείς?από 8.7.26 πήγα σε RR πολύ απλά

 

buy buy miui

 

Για stock ρωτάει ο άνθρωπος. Όχι για beta/dev.

 

Το παίρνεις και το χαίρεσαι ,μην πειράξεις τίποτα έτσι και αλλιώς λες δεν το έχεις,μια χαρά ρολλαρει το κινητό δεν βρίσκω κάποιον λόγο να του βάλεις χέρι,και αν προσέξεις γίνονται συνέχεια πατάτες και μετά μπαίνουν μέσα να ζητήσουν βοήθεια για τον ένα ή τον άλλο λόγο,πετάει το κινητο

 

+1. Αυτό ακριβώς...

 

Επίσης, όσοι γράφετε για stock Android, ελπίζω να ξέρετε τι εννοείτε. Stock Android είναι αυτό που έχουν τα no-name κινέζικα smartphone, πολλές φορές και χωρίς google apps.

 

Αν σας αρέσει αυτό, περισσότερο από το miui......

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...