Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάγκες σιγουρα ο 636 είναι πιο γρήγορος από τον 625; σαν να χωλαίνει το κινητό με τις 100 εφαρμογές που του έχω βάλει. Στο 4Χ είχα πάνω από 200 εφαρμογές και δεν κολλούσε ούτε πήγαινε αργά.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά και τους 53 κωδικούς δεν γίνεται τίποτα ,τους έκανα και υποβολή αναφορας με το μοντέλο της tv
Δοκίμασε και με vestel γιατί απο το 2014 και μετα φτιάχνει και αυτή sharp τηλεοράσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες σιγουρα ο 636 είναι πιο γρήγορος από τον 625; σαν να χωλαίνει το κινητό με τις 100 εφαρμογές που του έχω βάλει. Στο 4Χ είχα πάνω από 200 εφαρμογές και δεν κολλούσε ούτε πήγαινε αργά.

φίλε μου αυτό αναρρωτήθηκα και 'γω σε σύγκριση με το redmi 5 plus (αγοράστηκε για την σύζυγο), αλλά υποθέτω ίσως και να είναι θέμα software. Πάντως το 5+ με τις ίδιες εφαρμογές είναι κάπως πιο γρήγορο από το RN5, όπως και ο ήχος γενικά είναι καλύτερος πιο μπάσο και με μεγαλύτερη ένταση. Το RN5 υπερτερεί καθαρά στις κάμερες είναι μακράν καλύτερο από το 5+, στα λοιπά είναι ίδια κινητά (παιχνίδια δεν παίζω για αυτό δεν έχω άποψη σε σχέση και με την GPU που στο RN5 θεωρητικά είναι καλύτερη). Δεν ξέρω γιατί η Xiaomi επέλεξε το ανεβασμένο (έτσι θεωρείται) μοντέλο RN5 να έχει σημαντικά πιο χαμηλή απόδοση/ποιότητα σε κάποιες λειτουργίες (πχ ήχος, που ενδέχεται να είναι και hardware θέμα) από το υποδιαίστερο 5+. Τι να πει κανείς άβυσσος η ψυχή του Κινέζου, είδωμεν.... κατά τα άλλα το κινητό είναι best value for money, ιδίως το 4/64, σε σχέση με το τι κυκλοφορεί και σε ποια τιμή από τις άλλες εταιρίες, με τις τρομερές κάμερες του. Είδα κάποια ''αρνητικά'' σχόλια γενικά για το software, παίδες έτσι είναι η Miui μέχρι να τη μάθετε η πρώτη φορά ξενίζει άλλα μετά θα δείτε ότι προσφέρει και πάρα πολλά καλούδια, πρέπει να δώσετε άδειες (permissions) στις εφαρμογές για να λειτουργούν σωστά. Εξάλλου η υποστήριξη είναι τρομερά συχνή ώστε τα όποια bugs να διορθόνονται από την εταιρία. Κάποιος φίλος μίλησε σε σύγκριση με το Samsung J7 2017, Επειδή έχω και αυτό το κινητό από την πρώτη στιγμή, σας πληροφορώ εντελώς αντικειμενικά ότι το J7 υπερέχει στην οθόνη εφόσον είστε λάτρεις Amoled οθονών και στον ήχο (μέχρι στιγμής), σε όλα τα άλλα υστερεί χαρακτηριστικά του RN5 ακόμα και στις κάμερες. Έτσι, χρησιμοποιώ ως πρώτο το RN5 και ως δεύτερο το J7 του 2017. Αυτά τα ολίγα........

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό αναρρωτήθηκα και 'γω σε σύγκριση με το redmi 5 plus (αγοράστηκε για την σύζυγο), αλλά υποθέτω ίσως και να είναι θέμα software. Πάντως το 5+ με τις ίδιες εφαρμογές είναι κάπως πιο γρήγορο από το RN5, όπως και ο ήχος γενικά είναι καλύτερος πιο μπάσο και με μεγαλύτερη ένταση. Το RN5 υπερτερεί καθαρά στις κάμερες είναι μακράν καλύτερο από το 5+, στα λοιπά είναι ίδια κινητά (παιχνίδια δεν παίζω για αυτό δεν έχω άποψη σε σχέση και με την GPU που στο RN5 θεωρητικά είναι καλύτερη). Δεν ξέρω γιατί η Xiaomi επέλεξε το ανεβασμένο (έτσι θεωρείται) μοντέλο RN5 να έχει σημαντικά πιο χαμηλή απόδοση/ποιότητα σε κάποιες λειτουργίες (πχ ήχος, που ενδέχεται να είναι και hardware θέμα) από το υποδιαίστερο 5+. Τι να πει κανείς άβυσσος η ψυχή του Κινέζου, είδωμεν.... κατά τα άλλα το κινητό είναι best value for money, ιδίως το 4/64, σε σχέση με το τι κυκλοφορεί και σε ποια τιμή από τις άλλες εταιρίες, με τις τρομερές κάμερες του. Είδα κάποια ''αρνητικά'' σχόλια γενικά για το software, παίδες έτσι είναι η Miui μέχρι να τη μάθετε η πρώτη φορά ξενίζει άλλα μετά θα δείτε ότι προσφέρει και πάρα πολλά καλούδια, πρέπει να δώσετε άδειες (permissions) στις εφαρμογές για να λειτουργούν σωστά. Εξάλλου η υποστήριξη είναι τρομερά συχνή ώστε τα όποια bugs να διορθόνονται από την εταιρία. Κάποιος φίλος μίλησε σε σύγκριση με το Samsung J7 2017, Επειδή έχω και αυτό το κινητό από την πρώτη στιγμή, σας πληροφορώ εντελώς αντικειμενικά ότι το J7 υπερέχει στην οθόνη εφόσον είστε λάτρεις Amoled οθονών και στον ήχο (μέχρι στιγμής), σε όλα τα άλλα υστερεί χαρακτηριστικά του RN5 ακόμα και στις κάμερες. Έτσι, χρησιμοποιώ ως πρώτο το RN5 και ως δεύτερο το J7 του 2017. Αυτά τα ολίγα........

 

 

Καταρχάς έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο...

J7 dual 2017, note 4x, note 5 plus and note 5...

Το πιο γρήγορο είναι σίγουρα σε καθημερινή χρήση το 4X, το note 5 μου φαίνεται ότι κάπου σκαλώνει όχι σε παιχνίδια αλλά σε χρήση...

Δεν ανοίγει γρήγορα τις εφαρμογές κλπ.

Δεν ξέρω μάλλον θα το δώσω, μου φαίνεται υποβάθμιση σε σχέση με τ 4Χ σε καθημερινή λειτουργία.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχω πάρει το τελευταίο δίμηνο...

J7 dual 2017, note 4x, note 5 plus and note 5...

Το πιο γρήγορο είναι σίγουρα σε καθημερινή χρήση το 4X, το note 5 μου φαίνεται ότι κάπου σκαλώνει όχι σε παιχνίδια αλλά σε χρήση...

Δεν ανοίγει γρήγορα τις εφαρμογές κλπ.

Δεν ξέρω μάλλον θα το δώσω, μου φαίνεται υποβάθμιση σε σχέση με τ 4Χ σε καθημερινή λειτουργία.

 

Στο Note 4X είχες ίδιου επιπέδου multitasking? Μηπως σε κάποια απο τις 2 συσκευές επαναφορτώνει τις εφαρμογές και δεν τις κράταει να τρέχουν στο background?

 

Πάντως μην συγκρίνεται κινητό που έχει γινει optimized το λογισμικό εδώ και ενα χρόνο με συσκευή βγήκε μόλις τώρα.

 

Υ.Γ. Το έχεις με κουμπιά ή gestures?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ίδιο επίπεδο multitasking, δηλαδή κρατάνε ίδιο αριθμό εφαρμογών να τρέχουν στο background μιας και η xiaomi πολλές φορές "κλέβει" σε αυτό το κομμάτι, τότε μονο υπομονή μπορείς να κάνεις να γινει optimized το λογισμικό. Θυμήσου οτι και στο rn4x μετά απο κάποια updates έγινε πιο σβέλτο. Μην συγκρίνουμε λοιπον το optimization που έχει γινει στο μόλις ενός μηνα rn5 με τον καινούργιο 636. :)
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ίδιο επίπεδο multitasking, δηλαδή κρατάνε ίδιο αριθμό εφαρμογών να τρέχουν στο background μιας και η xiaomi πολλές φορές "κλέβει" σε αυτό το κομμάτι, τότε μονο υπομονή μπορείς να κάνεις να γινει optimized το λογισμικό. Θυμήσου οτι και στο rn4x μετά απο κάποια updates έγινε πιο σβέλτο. Μην συγκρίνουμε λοιπον το optimization που έχει γινει στο μόλις ενός μηνα rn5 με τον καινούργιο 636. :)

 

 

Σωστό κ αυτό οκ... Θα κάνω υπομονή... :)

Κρίμα είναι να το δώσω και το S8 που θέλω από μπαταρία είναι χάλια.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ίδια έκδοση λειτουργικού για να συγκρίνεις κατευθείαν "επιδόσεις"

 

και όπως βλέπουμε , στην 8.1 υπάρχουν κάποια θέματα

οπότε , τι να πω , υπομονή για Miui 10 γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα βγουν αναβαθμίσεις για την 9

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ίδια έκδοση λειτουργικού για να συγκρίνεις κατευθείαν "επιδόσεις"

 

και όπως βλέπουμε , στην 8.1 υπάρχουν κάποια θέματα

οπότε , τι να πω , υπομονή για Miui 10 γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα βγουν αναβαθμίσεις για την 9

 

Όντως... Ξέχασα ότι είμαστε 8.1. Οκ ελπίζουμε σε μελλοντική αναβάθμιση τότε.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κριτικη απο το...αυστηρο gsmarena

 

 

ενημερωτικα,οπως αναφερει το gsmarena με την εφαρμογη opencamera το τηλεφωνο τραβαει κανονικα .

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κριτικη απο το...αυστηρο gsmarena

 

 

ενημερωτικα,οπως αναφερει το gsmarena με την εφαρμογη opencamera το τηλεφωνο τραβαει κανονικα .

 

Τα 4K προσωπικά δεν με καινε τοσο. Αντιθετα αν υπάρχει τρόπος να τραβάει 60 καρέ θα ήθελα να τον ακούσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα 4K προσωπικά δεν με καινε τοσο. Αντιθετα αν υπάρχει τρόπος να τραβάει 60 καρέ θα ήθελα να τον ακούσω. :)

 

στα γρηγορα που το δοκιμασα,τραβαει καθαρα αλλα με πολλα σκαλωματα.

θα δω αργοτερα μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων.

Link to comment
Share on other sites

στα γρηγορα που το δοκιμασα,τραβαει καθαρα αλλα με πολλα σκαλωματα.

θα δω αργοτερα μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων.

 

Στο redmi note 4x, mi a1 κλπ οικονομικά κινητά της xiaomi δεν τράβαγε καν 30 καρέ σε χαμηλό φωτισμό, αλλα μέσω της open camera μπορούσες να το λύσεις https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

 

Συντομα θα το εχω στα χέρια μου και θα κανω το τεστάρισμα. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτοι στην δοκιμη τους αναφερουν οτι εχουν ομαλη κινηση.

εγω με οτι ρυθμιση και να δοκιμασα,ομαλη κινηση δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

αυτοι στην δοκιμη τους αναφερουν οτι εχουν ομαλη κινηση.

εγω με οτι ρυθμιση και να δοκιμασα,ομαλη κινηση δεν εχω..

 

Εχεις χαμηλα καρέ ή random frame drops? Το δευτερο δεν το γλυτωνεις στα mid range.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις χαμηλα καρέ ή random frame drops? Το δευτερο δεν το γλυτωνεις στα mid range.

 

κλωτσηματακια εχω αλλα πολυ καθαρη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

κλωτσηματακια εχω αλλα πολυ καθαρη ληψη.

 

Ε τοτε εχεις 30 καρε αλλα καθως το περιστρεφεις εχει κολληματακια. Το βιντεο ισως ειναι το δυσκολοτερο πραγμα στα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε εχεις 30 καρε αλλα καθως το περιστρεφεις εχει κολληματακια. Το βιντεο ισως ειναι το δυσκολοτερο πραγμα στα κινητα.

 

καλα δεν καιγομαι για ,απλα λεω αφου υπαρχει να ειναι οσο το δυνατο καλυτερο.

φαντασου στο s7 που ειχα,απο τα 100 βιντεο,αντε να ηταν τα 10-15

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν καιγομαι για ,απλα λεω αφου υπαρχει να ειναι οσο το δυνατο καλυτερο.

φαντασου στο s7 που ειχα,απο τα 100 βιντεο,αντε να ηταν τα 10-15

 

Α στα 4K στα έκανε τα κολληματακια; Τα 4K με αφηνουν αδιάφορο προσωπικα. Τα 60fps με καινε :lol:

 

Αν βγαλεις βιντεο 60fps μια φορα μετα δεν εχεις επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Α στα 4K στα έκανε τα κολληματακια; Τα 4K με αφηνουν αδιάφορο προσωπικα. Τα 60fps με καινε :lol:

 

Αν βγαλεις βιντεο 60fps μια φορα μετα δεν εχεις επιστροφη.

μια χαρα ειναι και το 1080...:D:D

Link to comment
Share on other sites

που διαλέγεις τα 60fps?

βλέπω μια ρύθμιση "Διάστημα χρόνου" στο video αλλά έχει να διαλέξεις "φορές"

Link to comment
Share on other sites

που διαλέγεις τα 60fps?

βλέπω μια ρύθμιση "Διάστημα χρόνου" στο video αλλά έχει να διαλέξεις "φορές"

 

video settings>video framerate

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...