Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε σιγα σιγα να ριχνουν τις τιμες τους και τα σκρουτζομαγαζα τωρα.

 

Και οσοι θελετε αγοραστε απο Κινα μερια,αλλα παρακαλατε να μην σας τυχει τιποτα.

 

Το μονο που σκεφτομαι ειναι αν θα μου ειναι αρκετη η φθηνοτερη 3/32 εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω και εδω αν υποστηρίζει gestures navigation η ειναι προνόμιο μόνο σε mi miix σειρά?

Με MIUI 9.5 προστέθηκε σε miix σειρά αν δεν απατώμαι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω και εδω αν υποστηρίζει gestures navigation η ειναι προνόμιο μόνο σε mi miix σειρά?

Με MIUI 9.5 προστέθηκε σε miix σειρά αν δεν απατώμαι.

 

Απο Gestures μπορεις να δεις εδω

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι τιμες για το ΡΜ Νοτε 5 απο το επισημο καναλι διανομης στην Ελλαδα. Ειναι μονο λιγα ευρω πανω απο το RM 5 plus και ετσι θα επρεπε να ειναι. Απο Κινα και απο σκροθτζομαγαζα ακομα δεν εχει σταθεροποιηθει το στοκ ουτε οι τιμες, οποτε τα πιο πολλα ειναι out of stock/pre-order κτλ 'η πολυ κοντα στην τιμη της ινφοκουεστ.

Οι φιλοι θα θυμουνται τις συζητησεις που καναμε πριν 2 μηνες στο νημα του 5 Plus για το που αναμενονται να κυμανθουν οι τιμες του Note 5 και μπορω να πω οτι δεν ειναι ασχημες τελικα. Μενει να φανει τι διαθεσιμοτητα εχει η ινφοκουεστ και ποσο μπορει να διαρκεσει αυτη, μιας και αναμενεται το κινητο να μοσχολπουλησει στην τιμη αυτη ( για το 4GB/64GB αναφερομαι).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πλακα κανουμε τωρα?

 

Εδω μιλαμε οτι υπαρχει στην αγορα το p20 lite με τον σαπιο Kirin 659(ιδια και χειροτερα με 625)με αρχικη τιμη τα 400ευρω.

 

Το κινητο μεχρι τα 310περιπου ευρω(που υπαρχει το G6)παιζει μπαλα κυριολεκτικα μονο του,ειδικα τωρα που εχει και δυνατοτερο επεξεργαστη αλλα και λιγο καλυτερη καμερα.

 

Και αν κρινω απο το Mia2 παιζει να ειναι και απο τις τελευταιες συσκευες με θυρα ακουστικων(εκτως ισως των πιο φθηνων μοντελων).

Link to comment
Share on other sites

για την κάμερα επειδη κάποιοι με ρώτησαν.

Το κινητό ΔΕΝ υποστηρίζει 4κ εγγραφη βίντεο και έχει stabilization.

Πολλα review στο internet αφορούν την ινδική version (Redmi Note 5 Pro). Αυτό πιστεύω ήταν τρικ της εταιρείας για να παρει καλύτερα reviews προτου κυκλοφορήσει η global.

 

Redmi Note 5 Pro Camera Sensors: (india)

 

Rear : 12MP, Sony IMX486, 1.25μm, f/2.2 aperture

Rear secondary : 5MP, Samsung S5K5E8, 1.12μm, f/2.0 aperture

Front : 20MP, Sony IMX376, 1.0μm, f/2.2 aperture

 

Redmi Note 5 Global/AI Camera Sensors:

 

Rear : 12MP, Samsung S5K2I7, 1,4μm, f/1.9 aperture

Rear secondary : 5MP, Samsung S5K5E8, 1,25μm, f/2.0 aperture

Front : 13MP, Omnivision-ov13855, 1.12μm, f/2.0 aperture

 

UPDATE.

Απο xda τελικά κατάφερα να ενεργοποιήσω 4k.

Εγκαταστησα το open camera απο play και μετά απο λίγο είχα 4κ απο τις επιλογές.

Κατεβασα το video στο pc και το διπλοτσέκαρα. Ειναι 4κ. Αλληλούια.

 

https://imgur.com/a/dv8PNQ4

 

Τι πατατιά έχει κάνει η xiaomi δεν ξέρω..

Edited by sTavr0z

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

για την κάμερα επειδη κάποιοι με ρώτησαν.

Το κινητό ΔΕΝ υποστηρίζει 4κ εγγραφη βίντεο και έχει stabilization.

Πολλα review στο internet αφορούν την ινδική version (Redmi Note 5 Pro). Αυτό πιστεύω ήταν τρικ της εταιρείας για να παρει καλύτερα reviews προτου κυκλοφορήσει η global.

 

Redmi Note 5 Pro Camera Sensors: (india)

 

Rear : 12MP, Sony IMX486, 1.25μm, f/2.2 aperture

Rear secondary : 5MP, Samsung S5K5E8, 1.12μm, f/2.0 aperture

Front : 20MP, Sony IMX376, 1.0μm, f/2.2 aperture

 

Redmi Note 5 Global/AI Camera Sensors:

 

Rear : 12MP, Samsung S5K2I7, 1,4μm, f/1.9 aperture

Rear secondary : 5MP, Samsung S5K5E8, 1,25μm, f/2.0 aperture

Front : 13MP, Omnivision-ov13855, 1.12μm, f/2.0 aperture

 

αυτό είναι βλακεία της εταιρίας γιατί μάλλον στην Ινδία απλά πουλάει το όνομα "Note" (βλέπε και redmi 5 plus που το λένε note στην Ινδία)

δεν έχει καμία σχέση με το global που λες γιατί το global είναι ίδιο με το China

και πρώτα βγήκε το Pro της Ινδίας και μετά βγήκε το China

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

για την κάμερα επειδη κάποιοι με ρώτησαν.

Το κινητό ΔΕΝ υποστηρίζει 4κ εγγραφη βίντεο και έχει stabilization.

Πολλα review στο internet αφορούν την ινδική version (Redmi Note 5 Pro). Αυτό πιστεύω ήταν τρικ της εταιρείας για να παρει καλύτερα reviews προτου κυκλοφορήσει η global.

 

Κατέβασε την opencamera και δοκίμασε γιατί από βιντεάκια έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την opencamera και δοκίμασε γιατί από βιντεάκια έχει μεγάλη διαφορά.

 

εχεις δικιο το ειδα σε ενα φορουμ. Εχω κανει update το ποστ μου.

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Πολλα review στο internet αφορούν την ινδική version (Redmi Note 5 Pro). Αυτό πιστεύω ήταν τρικ της εταιρείας για να παρει καλύτερα reviews προτου κυκλοφορήσει η global...

 

Δεν ισχύει αυτό που λες μιας και το κινέζικο μοντέλο έχει καλύτερη κάμερα από το ινδικό

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες μιας και το κινέζικο μοντέλο έχει καλύτερη κάμερα από το ινδικό

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

τι καμερα εχει δηλαδη?

sony 20MP vs omnivision 5MP

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

τι καμερα εχει δηλαδη?

sony 20MP vs omnivision 5MP

 

ε συνήθως πρώτα κοιτάμε τις πίσω και μετά την μπροστά :))

και λάθος vs έβαλες φυσικά , το ενα είναι η μπροστά και το άλλο είναι η μικρή από τις πίσω που είναι ίδια και στα δυο ;

Link to comment
Share on other sites

ε συνήθως πρώτα κοιτάμε τις πίσω και μετά την μπροστά :))

και λάθος vs έβαλες φυσικά , το ενα είναι η μπροστά και το άλλο είναι η μικρή από τις πίσω που είναι ίδια και στα δυο ;

δεν ξερω. Εχω γραψει αναλυτικα τις καμερες λιγο ποιο πανω.

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 5 android 8.1

Mi Mix 2s Android 8.0

 

Μονο η xiaomi τα κανει αυτα :lol::lol:

 

 

Καλά το mix 2s έχει πάρει και Android p beta

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλά το mix 2s έχει πάρει και Android p beta

 

Το οτι εχει παρει android p beta δεν αλλαζει το γεγονος οτι εκανε λαλακια η εταιρεια να μου εχει νεωτερη εκδοση σε mid range κινητο απο οτι στην ναυαρχιδα της. Και δεν ειναι ο μονος περιορισμος αυτος.

Και το led notification για αγνωστο λογο ειναι πλεον σε ολες τις συσκευες λευκο(ενω πιο παλια στις ακριβοτερες εκδοσεις πχ mi5 ειχε ρυθμιζομενο)και εβγαλε για αγνωστο λογο το Ir blaster απο αυτο(σε αντιθεση πχ με την huawei).

 

Εδω μου ειχε διαφημισει το MiA1 οταν βγηκε για τις δυνατοτητες του αν το συνδεσεις με θυρα ακουστικων(mini dac)και στο επομενο μοντελο μου την βγαζει τελειως την θυρα.

 

Τα τωρινα redmi ισως ειναι οι τελευταιες συσκευες που βλεπουμε ενα τοσο πληρες πακετο με μεγαλο θετικο και την εκδοση 8.1 που ερχονται.Εγω παντως πολυ πιθανο το Σαββατο να πεταχτω να αγορασω απο καποια αλυσιδα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου εδώ και λιγες μέρες (το πήρα δήθεν για την σύζυγο....)

και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το περίμενα τόσο καλό. Μιλώντας ως πρώην κάτοχος Mate 10 Pro και oneplus 5t, το τηλέφωνο, στην καθημερινότητα μου, με κάλυψε σχεδον σε όλα. Σίγουρα δεν είμαι ο τύπος που ψάχνομαι για την άψογη φώτο, ούτε με ενοχλεί ιδιαίτερα, αν κλάσματα του δευτερολεπτου, ανοίγει το ένα μία εφαρμογή ποιο αργά από το άλλο.

Αυτό που μετράει για μένα ποιο πολύ είναι η συνολική εμπειρία χρήσης, και εκεί σίγουρα το note είναι πολύ καλό. . Αν τώρα βάλω, σαν παράγοντα, και το κόστος αγοράς του, τότε αυτομάτως το θεωρώ άριστο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα βοηθούσε πάρα πολύ αυτούς που σκέφτονται να το πάρουν, αν οι κάτοχοι της συσκευής ανέβαζαν μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες ημέρας και νύχτας:up:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό περίμενα να πάρω και τώρα που είδα την προσφορά 145€ το nudia z17 lite δεν ξέρω το ξανασκεφτομε! Δεν ξέρω έχει κάνει να προτείνει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Ενα αντικείμενικο review από κάποιον θα ήταν το καλύτερο. Γιατί ως γνωστό οι unboxers παίζει κ να τα παίρνουν λιγάκι.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι χωρίς b20;

 

Με έκανες να ψάχνω τόση ώρα :))

 

το nokia x6 που είπε ο φίλος (τότε δεν είχε ειπωθεί τίποτα για global έκδοση του nokia)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν χρειαζεται καποιο review συγκεκριμενο.Η συσκευη αυτη την στιγμη απο Ελλαδα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στα χρηματα αυτα με τεραστια διαφορα μεχρι τα περιπου 300ευρω του LG G6.

 

Αν δηλαδη σκεφτουμε οτι τα μονα αρνητικα της συσκευης ειναι η micro usb θυρα και η απουσια nfc,νομιζω λεει πολλα για το ποσο καλη συσκευη ειναι.

Δεν ειναι και τυχαιο που εχει ξεπουλησει στο εξωτερικο με τεραστια διαφορα.

Ακομα και το γεγονος οτι το ανακοινωσε τοσο νωρις η Infoquest ηταν τεραστια εκπληξη,οπως και η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...