Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, georgeavl3 said:

Εγώ (PocoX3 Pro με Snapdragon 860) το έκανα root με MIUI 12.5/Android 11 δοκιμαστικά για λίγες μέρες, κατεβασα το Network Signal Guru και δούλευε κανονικα με πλήρεις πληροφορίες. Το μόνο που δεν κατάφερα να δουλέψω ήταν το Band Selection (δηλαδή να επιλέξω συγκεκριμένες συχνότητες στο 4g)

 

Forcing and controlling futures δηλαδή στο έβγαζε κόκκινο;

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να έβγαζε τίποτα κόκκινο, δηλαδή εγώ επέλεγα τις μπάντες που θέλω να παίζει το κινητό, πατούσα ΟΚ και αυτό δεν έκανε τίποτα. Μόνο μπορούσα να επιλέξω ανάμεσα σε GSM UMTS LTE. Μπορεί σε εσένα να δουλέψει αυτό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mol said:

Redmi note 9 pro. Σε καλύπτει το σκρινσοτ???

 

 

 

 

Screenshot_2022-03-10-08-05-02-869_com.qtrun.QuickTest.jpg

 

Ναι, αν θελεις δειξε και την αρχικη οθονη, που παιρνει μετρησεις.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, doganos said:

 

Ναι, αν θελεις δειξε και την αρχικη οθονη, που παιρνει μετρησεις.

Είναι οκ?

Βασικά αλλάζει μόνο του τα tabs συνέχεια. Δε μπορώ να μείνω σε ένα 

Screenshot_2022-03-10-14-30-22-454_com.qtrun.QuickTest.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Οκ ευχαριστω. Αρα δεν δουλευει.. 

 

σιγουρα εχεις snapdragon επεξεργαστη;

Σίγουρα είναι sd. Συγκεκριμένα τον 720g φοράει. 

 

Θέλεις να τσεκαρω κάτι άλλο? 

Βασικά τι μπορείς να κάνεις με την εφαρμογή αυτή? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ?
Βασικά αλλάζει μόνο του τα tabs συνέχεια. Δε μπορώ να μείνω σε ένα 
Screenshot_2022-03-10-14-30-22-454_com.qtrun.QuickTest.thumb.jpg.38cff591e9d513bb4a7d02d05ec4233d.jpg
Θέλει ανοιχτά δεδομένα για να δουλέψει. Όπως είπα πιο πάνω σε εμένα δούλευαν όλα τα Tabs και είδα πληροφορίες που ούτε μπορούσα να τις φανταστώ (όπως πχ ότι η Wind στην Β3 10MHz έχει 2x2 Mimo και 256QAM)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας. Αγόρασα πρόσφατα τα redmi buds 3 lite και όλα λειτουργούσαν άψογα μέχρι προχθές που σταμάτησαν να συγχρονίζονται τα 2 μεταξύ τους και ο ήχος πλέον βγαίνει μόνο από το ένα. Στις διαθέσιμες συσκευές του bluetooth μου τα εμφανίζει 2 φορές και ακόμα κι αν τα επιλέξω και τα 2, ο ήχος βγαίνει μόνο από το ένα. Είναι πλήρως φορτισμένα όπως και η θήκη και τα έκανα reset. Λειτουργούν και τα 2 καθώς και από τα 2 βγαίνει ήχος μεμονωμένα και έχουν το άσπρο φωτάκι να αναβοσβήνει. Καμιά ιδέα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που προέκυψε με την εγκατάσταση ενός AirCondition F&U, και το χειρισμό του από απόσταση μέσω κινητού που είναι στην WIND, και τη λύση που βρήκα, γιατί και οι επίσημοι τεχνικοί δεν το γνώριζαν, μήπως το αντιμετωπίσει στη πορεία κάποιος φίλος από εδώ.

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν το εξής

Ενώ είχα κατεβάσει το πρόγραμμα που μου έλεγε η αντιπροσωπεία  (intelligent AC) και είχε γίνει η σύνδεση μεταξύ AC και κινητού, όλα λειτουργούσαν κανονικά μέσα στο σπίτι Μπορούσα να ελέγξω το AC μέσω του κινητού. Όταν έβγαινα όμως έξω, και χρησιμοποιούσα data για σύνδεση, τότε δεν έβλεπε το πρόγραμμα το ΑC

Η λύση είναι η εξής 

Παίρνουμε τηλεφ την Wind και της λέμε ότι θέλουμε να ελέγξουμε ένα AC μέσω κινητού και ότι ενώ τοπικά το βλέπει απομακρυσμένα με data χάνεται

Αυτοί κάνουν κάποια ρύθμιση από εκεί στο Router (ZTE) και όταν σε ειδοποιησουν ότι είναι έτοιμοι, τότε θα πρέπει να κάνεις απεγκατασταση το πρόγραμμα (intelligent AC) και να το ξαναπεράσεις από την αρχή, ή εναλλακτικά να σβήσεις όλα τα data και την cash μνήμη και να το ξανατρεξεις. 

Και το πρόβλημα έχει διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Σε redmi note 11 (6/128, snapdragon), δοκίμασα ν αλλάξω ρόμ μέσω fastboot k έφαγα άκυρο (rollback_check_error). 

σκέφτομαι να δοκιμάσω μέσω recovery, απλά δεν είμαι σίγουρος για το ποιό αρχείο χρειάζομαι, το περίπου 350 mbyte ota_update, ή το 2.6 gb ?

μπαίνω μετά σε recovery με vol_up+power , βρίσκω το αρχείο.zip και ίσως πετύχει; ή κίνδυνος bricked συσκευής;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μου πείτε ένα app το οποίο να μπορεί να μεταφέρει σχεδόν τα πάντα από ένα xiaomi κινητό σε ένα άλλο.

Θα προτιμούσα να υπήρχε η λύση να αποθηκεύσει όλα τα δεδομένα σε ένα usb flash disk και να μπορώ να τα κάνω επαναφορά στο νέο.

Αν είναι δυνατόν αυτό το app να είναι συμβατό και με άλλες μάρκες κινητών ακόμα καλύτερα.

Στην επιλογή που έχει μέσα στο μενού(About -> backup/restore) οποιοδήποτε xiaomi  δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει backup σε κάποιο usb flash disk ή μόνο σε cloud ή στην εσωτερική μνήμη του κινητού.

Αυτό κάνει μόνο μεταφορά από το ένα κινητό στο άλλο και τίποτα άλλο.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο app προτείνετε να χρησιμοποιήσω για να αντιγράψω οτιδήποτε έχει το παλιο xiaomi στο νέο.

Και αν χρειάζεται να έχω λογαριασμό σε αυτό το app για να δουλέψει.

 

Και μπορώ να μεταφέρω οτιδήποτε έχει το παλιό xiaomi σε μια κάρτα μνήμης ή σε ένα usb flash disk(Μέσω ενός usb otg) και από εκεί να το μεταφέρω στο νέο xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας

 

Poco x3 nfc

Το πρόβλημα είναι ότι πατιέται μόνη της η οθόνη   σε άσχετα χρονικά διαστήματα. Για να διορθωθεί πρέπει να την κλείσω και να την ξανα αναψω από το πλαϊνό κουμπί. 

Ξέρει κανείς τι φταίει και πώς διορθώνεται;

YouTube link

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Βοηθήστε με παιδιά.
Από τηλέφωνο μετέφερα στη κάρτα μνήμης του τηλεφώνου τις φωτό.
Χάθηκαν τα screenshot.
Υπάρχει ο φάκελος αλλά όχι τα screenshot.
Κινητό xiaomi redmi 9

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Redmi Note 7 του 2019, που λειτιουργεί αρκετά καλά, με το Poco X5 (όχι Pro) και βλέπω ότι το έχει το eshop με 219€.

Λέει ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση, προφανώς δικής του και όχι της αντιπροσωπείας, αλλά γνωρίζουμε σε ποιον τα στέλνει?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι λένε ότι το HyperOS θα παίξει μόνο Κίνα, αλλά εδώ μας λένε άλλα πράγματα...

 

HYPEROS SCREENSHOTS AND COMPATIBLE DEVICES REVEALED

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξή για χρήση αλλού launcher θα δώσουν;

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Χρόνια πολλά και καλησπέρα. 

έχεις κανείς το 13 ultra να μου πει εντυπώσεις ?

Σκεφτομαι να το αγοράσω από Amazon αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύει το 5G το VOLTE και το wifi calling.
Επίσης από Μπαταρία πως πάει  ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ την ομάδα, θέλω να ρωτήσω για κάτι το οποίο έχω παρατηρήσει. Αγόρασα πρόσφατα το Redmi Note 13 Pro Plus. Έχω και το Redmi Watch 3 το οποίο και συνέδεσα με τη συσκευή. Παρατήρησα το εξής:

1. Όταν είχα συνδέσει το ρολόι με τη συσκευή, παρατήρησα ότι παρόλο που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό, έπεφτε το ποσοστό της μπαταρίας, λογικό από τη μία με ενεργό το Bluetooth. Σημειωτέον ότι όλες οι εφαρμογές ήταν κλειστές, καμιά δεν είχε μείνει ανοιχτή στο παρασκήνιο.

2. Τις προάλλες που δεν χρησιμοποιούσα τη συσκευή και δεν είχα συνδέσει το ρολόι, προφανώς και δεν είχα πτώση του ποσοστού.

3. Χθες που δεν είχα συνδέσει το ρολόι, παρατήρησα και πάλι πτώση του ποσοστού και θυμήθηκα μια άλλη λεπτομέρεια και θέλω να μου πείτε αν παίζει ρόλο η αν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος. Στις περιπτώσεις 1 & 3, το είχα βάλει στη σίγαση, λέτε η λειτουργία αυτή να επηρεάζει το ποσοστό της μπαταρίας; Είναι λογικό αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...