Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος του Xiaomi m11 lite 5g  περίπου 1 μήνα. Το θέμα το έχω βάλει και στο thread του κινητού. Γενικά ευχαριστημένος. Η μπαταρία σίγουρα θα μπορούσε σίγουρα να είναι καλύτερη. Το android system είναι το δεύτερο πιο ενεργοβόρο μετά την οθόνη. Εντάξει δεν με νοιάζει και τόσο μιας και το φορτίζω κάθε βράδυ έχει και το ταχεία φόρτιση. Το πρόβλημα πού έχω και είμαι στα πρόθυρα να το δώσω ειναι το NFC. Γενικά το χρησιμοποιώ πάρα πολύ στις πληρωμές μου από ανέπαφα από Εθνική τράπεζα. Με το προηγούμενο κινητό που είχα samsung a40 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε όποιο pos και να πήγαινα η συναλλαγή γινόταν μία χαρά με NFC. Με το συγκεκριμένο κινητό ντρέπομαι πiα να το χρησιμοποιήσω. Σε κάποια pos δουλεύει σε κάποια άλλα όχι. Μου λέει δοκιμάστε άλλο τερματικό η άλλη κάρτα ή βγάζει error σε κάποια άλλα. Είναι ρουλέτα σε ποια pos θα λειτουργήσει. Έχει κανείς αυτό το πρόβλημα ή κάποια λύση;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω το εν λόγω κινητό με έκδοση miui 11.0.3.0
Έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή του GAZZETTA για τα αθλητικά.
Εδώ και περίπου 15 μέρες όταν ανοίγω το app αυτόματα μου ανοίγει το site σε browser και εφόσον κάνω έξοδο (πατήσω δύο φορές το κουμπί back) αρχίζει να τρέχει το app.
Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό; Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Xiaomi redmi note 5 , εδώ και 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Αν διαθέσω 200 μέχρι 250€ ποιο xiaomi μου προτείνετε να αγοράσω για αντικατάσταση;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 minutes ago, alfeios said:

Έχω το Xiaomi redmi note 5 , εδώ και 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Αν διαθέσω 200 μέχρι 250€ ποιο xiaomi μου προτείνετε να αγοράσω για αντικατάσταση;

Εντός Black Friday, ή πας στο Redmi Note 9 Pro στα 189€ ή βάζεις κάτι παραπάνω στο budget σου και πας στο 11 Lite NE 5G, στα 299€.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εντός Black Friday, ή πας στο Redmi Note 9 Pro στα 189€ ή βάζεις κάτι παραπάνω στο budget σου και πας στο 11 Lite NE 5G, στα 299€.
Υπάρχει και στη μέση το poco x3 pro στα 229

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos_nia86 said:

Υπάρχει και στη μέση το poco x3 pro στα 229

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα poco είναι κι αυτά Xiaomi?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 ώρες πριν, nikos_nia86 said:

Υπάρχει και στη μέση το poco x3 pro στα 229

Σωστό, αλλά δεν το έβαλα στην εξίσωση γιατί τα αλλά δυο που ανέφερα έχουν γίνει pricematch από τα γνωστά καταστήματα με τις τιμές skroutz και αγοράζεις στην ίδια τιμή ελληνικές συσκευές infoquest που από skroutz θα έπαιρνες παρά εισαγωγής.

Ενώ το Poco είναι πιο φθηνό στο skroutz. Χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλή επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά δεν το έβαλα στην εξίσωση γιατί τα αλλά δυο που ανέφερα έχουν γίνει pricematch από τα γνωστά καταστήματα με τις τιμές skroutz και αγοράζεις στην ίδια τιμή ελληνικές συσκευές infoquest που από skroutz θα έπαιρνες παρά εισαγωγής.
Ενώ το Poco είναι πιο φθηνό στο skroutz. Χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλή επιλογή.
10-15 ευρώ διαφορά έχει στο σκρουτζ. Το πήρα τη προηγούμενη εβδομάδα για τον αδερφό μου

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
  • 2 months later...
  • The topic was pinned

Καλησπέρα σε όλους κι όλες.

Μόλις αγόρασα ένα Redmi Note 8 2021 κι έχω σοβαρό πρόβλημα με το Chrome. Αν το κάνω update στην πιο πρόσφατη έκδοση κολλάει απίστευτα ενώ αν δεν το κάνω update μου βγάζει συνέχεια μήνυμα ότι η εφαρμογή σταμάτησε να δουλεύει του στυλ "Chrome isn't responding". Αδιέξοδο και στις δύο περιπτώσεις. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το λύσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ποκοφονητες , παρακαλω θα ηθελα να μου λυσεται μ,ια απορια. Εχω την εφαρμογη το ημερολογιο της mi, το οποιο δεν συγχρονιζεται  με την παρουσα ημερομηνια,ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το update του chrome καθυστερεί σημαντικά σε πολλές αν όχι όλες τις συσκευές κατά την διαδικασία της αναβάθμισης. Μπορεί να φτάσει παραδόξως και πέντε λεπτά για ένα μικρό update μόλις μερικών MB. Για προσπάθησε ξανά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

Γενικότερα το update του chrome καθυστερεί σημαντικά σε πολλές αν όχι όλες τις συσκευές κατά την διαδικασία της αναβάθμισης. Μπορεί να φτάσει παραδόξως και πέντε λεπτά για ένα μικρό update μόλις μερικών MB. Για προσπάθησε ξανά...

Τι εννοείς όταν λες 'διαδικασία αναβάθμισης'; Απλά ξεκίνησα για πρώτη φορά το κινητό και μόλις μπήκα στο Chrome άρχισε να μου βγάζει συνέχεια το μήνυμα "Chrome isn't responding". Μπήκα στο Play Store, είδα ότι ήθελε update και μόλις το έκανα update άρχισε να κολλάει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα clear cache κι ένα reboot την συσκευή σου. Αν σου βγάζει ενημέρωση του chrome κάντην έστω κι αν αυτό φαίνεται και δείχνει να καθυστερεί στην ολοκλήρωση του update. To εμφανίζει συνήθως και κατά την διάρκεια αναβάθμισης του συστήματος Android WebView όπου καθυστερεί να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση είναι σαν να κολλάει ενώ ουσιαστικά κάποια στιγμή την ολοκληρώνει.

Αν δεν σου βγάζει ενημέρωση τότε κάνε ένα καθαρισμό της μνήμης,ένα reboot και ξανά δες το.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

Κάνε ένα clear cache κι ένα reboot την συσκευή σου. Αν σου βγάζει ενημέρωση του chrome κάντην έστω κι αν αυτό φαίνεται και δείχνει να καθυστερεί στην ολοκλήρωση του update. To εμφανίζει συνήθως και κατά την διάρκεια αναβάθμισης του συστήματος Android WebView όπου καθυστερεί να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση είναι σαν να κολλάει ενώ ουσιαστικά κάποια στιγμή την ολοκληρώνει.

Αν δεν σου βγάζει ενημέρωση τότε κάνε ένα καθαρισμό της μνήμης,ένα reboot και ξανά δες το.

Ίσα ίσα, το update της εφαρμογής Chrome γίνεται μέσα σε δευτερόλεπτα. Απλά μετά το update η εφαρμογή Chrome κολλάει απίστευτα, π.χ. κάνω με το δάχτυλο πάνω - κάτω σε μια σελίδα και πρέπει να περιμένω μερικά δευτερόλεπτα για να κουνηθεί, παγώνει εντελώς όταν πατάω στο 'ιστορικό' η στους 'σελιδοδείκτες' κλπ. Αυτό εννοώ.

Δοκίμασα να κάνω clear cache την εφαρμογή και μετά reboot το κινητό αλλά δε έφυγε το πρόβλημα. Δε ξέρω αν χρειάζεται και κανένα update το ίδιο το σύστημα Android του κινητού, θα το τσεκάρω κι αυτό.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους .

Δεν ξέρω αν επιτρεπεται το θέμα αλλά αν ναι θα ήθελα να με βοηθήσετε όσοι ξέρετε !

Εδώ και μέρες παρατηρώ στην συσκευή μου κάποια πράγματα παράξενα και σκέφτομαι τι μπορεί να φταίει !!

Εμφανιστηκε  στην κορυφή της οθόνης μια "ειδοποιήση" που εξαφανίστηκε επί τόπου ! Δεν βρίσκω πουθενά ξανά ούτε εικονίδιο αλλά ούτε και κάποια ενημέρωση !  Σαν μια ειδοποίηση με έναν κεραυνό  και ένα εικονίδιο που μου θύμισε spy .

Το μυαλό μου πάει σε κακόβουλο λογισμικό αλλά δεν έχω κάνει καμμιά παράξενη εγκατάσταση κάποιου link  ούτε το κινητό μου έχει πέσει σε ξένα χέρια για να σκεφτώ ότι κάποιος εγκατέστησε κάτι ! 

Στις εφαρμογές δεν βλέπω κάτι παράξενο και το antivirus δεν βρίσκει κάτι αλλά κάτι δεν πάει καλά ! 

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι για να ελέγξω αν υπάρχει κάτι στο κινητό μου και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Υπαρχει καποιος με xiaomi και snapdragon επεξεργαστη, που να εχει κανει ρουτ; Αν ναι, θελω να εγκαταστησει μια εφαρμογη απο το play store και θελω να μου πει αν δουλευει. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Γεια σας,

Υπαρχει καποιος με xiaomi και snapdragon επεξεργαστη, που να εχει κανει ρουτ; Αν ναι, θελω να εγκαταστησει μια εφαρμογη απο το play store και θελω να μου πει αν δουλευει. 

Για πες το...

Link to comment
Share on other sites

Network signal guru. Από Qtrun. Αν θες στείλε ένα screenshot και πες μου ακριβώς πιο κινητό έχεις

14 minutes ago, mol said:

Για πες το...

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ (PocoX3 Pro με Snapdragon 860) το έκανα root με MIUI 12.5/Android 11 δοκιμαστικά για λίγες μέρες, κατεβασα το Network Signal Guru και δούλευε κανονικα με πλήρεις πληροφορίες. Το μόνο που δεν κατάφερα να δουλέψω ήταν το Band Selection (δηλαδή να επιλέξω συγκεκριμένες συχνότητες στο 4g)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...