Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος έχει Global beta και επιθυμεί να μοιράζεται τυχόν Bugs για συζήτηση και επίλυση μπορεί μέσω της εφαρμογής QQi να τα συζητάει απ ευθείας με άλλα μέλη απ όλο τον κόσμο και με τους developers της miui.

Θα πρέπει να κάνετε install την εφαρμογή QQi και να αναζητήσετε το Group με τον κωδικό 251905802 και να πατήσετε το κουμπί ''join group".

 

 

Οδηγίες εδώ :

http://c.mi.com/thread-2195526-1-0.html?utm_source=share&lan=en

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

Έχω το Redmi Note 4 Global, και ψάχνω για τον αντικαταστάτη του, απλά έχω μπερδευτεί με τα τόσα μοντέλα που παίζουν... :confused:

Είμαι ανάμεσα σε αυτά:

 

xiaomi.jpg

 

Συν το Mi 8 Lite (δεν χωρούσε στο compare του skroutz) που διάβασα θετικά για την φωτογραφική, που είναι από τα κύρια που με ενδιαφέρουν.

 

Μερικές ερωτήσεις/απορίες:

1. Θα ήθελα πρώτα να μου πείτε ποιο θεωρείτε κατά την γνώμη σας το πιο vfm overall.

2. Αν κάποιο έχει παρουσιάσει συχνά προβλήματα που είναι γνωστά πείτε μου.

3. Όπως είπα με ενδιαφέρει κυρίως η κάμερα για φωτογραφίες. Ποιο από όλα έχει την καλύτερη stock camera;

4. Μόνο το Note 7 έχει ξεκλείδωτο api για απευθείας εγκατάσταση gcam από google play; Όλα τα υπόλοιπα θέλουν root;

5. Σε όποιο και να καταλήξω θα πρέπει να ελέγξω να είναι η global version ή είναι πλέον όλα global;

6. Τι παίζει με το Mi A2 και την υποδοχή ακουστικών; Γιατί χρησιμοποιώ καθημερινά. 

7. Υπάρχει αισθητή διαφορά αυτονομίας ~3000mAh vs 4000mAh;

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από ~150€, γι'αυτο έχω βάλει και τα 32GB των ίδιων μοντέλων.

 

Σας ευχαριστώ!

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα υπόλοιπα το 32αρι Note 7 υπερτερεί αρκετά λες; Έχει κάποιο αρνητικό όμως;

Απλά όλα τα reviews που βλέπω αφορούν το 64αρι.

 

Ξέρω πως το 64αρι είναι μόνο 20 ευρώ παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν μπορώ, και αυτά με δυσκολία θα τα δώσω.

Γι'αυτο σκεφτόμουν μήπως πάω και σε κάποιο λίγο φθηνότερο όπως το 32αρι Note 6 Pro ή Mi A2. Δεν αξίζουν όμως σε σύγκριση με το 7;

Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια δέσμευση το 32/3 σίγουρα. Εγώ όμως εκεί θα πήγαινα και μελλοντικά θα αγόραζα και μια sd. Αλλιώς στο 6 pro 64.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε χάλασε το Νοτε που εχεις, μη το αλλάξεις. Κάνε υπομονή και πάρε το 6 προ ή το 7 αλλά με 4γκιγκα ραμ

Αργά η γρήγορα θα χρειαστεί η παραπάνω ραμ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι χωρίς κινητό.

Το 5 το βγάζω τελείως αν είναι.

 

Ανάμεσα στο Note 6 Pro 4/64GB και Note 7 3/32GB ποιο θα λέγατε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Από τα μοντέλα που έχεις παραθέσει παραπάνω, νομίζω και εγώ η καλύτερη επιλογή είναι το Νote 7...

Βασικά με εξαίρεση το Mi A2, όλα τα άλλα είναι εξέλιξη της σειράς, οπότε το Note 7 είναι καλύτερη περίπτωση... Το Note 5 πχ, είναι ήδη 2 μοντέλα πίσω...

Πιο φρέσκο το Note 7, με gcam φαντάζομαι την καλύτερη κάμερα, notch σταγόνα πιο όμορφο, περισσότερες αναβαθμίσεις στο μέλλον...

Προσωπική μου άποψη επίσης, πήγαινε για 4/64 έκδοση (έχω το 6 Pro σε αυτή την έκδοση) και τα 32 gb εσωτερικός χώρος είναι σχετικά δεσμευτικά για το μέλλον και τα 3gb ram που πλέον έχουν καταντήσει μίνιμουμ...

Τώρα αν δε μπορείς να φτάσεις στην τιμή του Note 7 4/64 και το Νote 6 Pro είναι VFM αλλά θα χάσεις σε επεξεργαστή, κάμερα σίγουρα + ότι είναι παλαιότερο...

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά λόγω ραμ το 6 προ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει, κυρίως για το ψυχολογικό της υπόθεσης και το future proof... Κατά τα άλλα το MIUI είναι πολύ επιθετικό στη διαχείριση και προσωπικά τη RAM με κλασική καθημερινή χρήση (social, mail, browsing) δεν την είχα τερματίσει ούτε στο Redmi 4 Prime (3gb ram).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το σκέφτομαι να πάω στο 7αρι 3/32, πιστεύω θα την παλέψω.

 

Aν την πάλευες στο Note 4, θα την παλέψεις και στο 7άρι... Δεν τίθεται θέμα να μην πηγαίνει καλά ή να κολλάει... Εξάλλου όπως σου είπα είναι και το MIUI στη μέση...

Εγώ απλά πιστεύω ότι για αγορά το 2019 με προοπτική να βγάλει αέρα μια διετία, αξίζει καλύτερα το set 4/64 με δεδομένο ότι το 3/32 είναι το μίνιμουμ για ένα αξιοπρεπές midrange..

Tέλος, είδα ότι το Note 7 4/64 πάει στα 170 και το 3/32 στα 153... Δηλ. 17 ευρώ διαφορά... Πιστεύω αξίζει τον κόπο να τα μαζέψεις και να πας σε αυτό... Από εκεί και πέρα, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα δω ίσως το προσπαθήσω.

 

Για τα άλλα, Mi 8 Lite και Mi A2 τι γνώμη έχετε γενικά;

 

Το Μi 8 μ'αρέσει περισσότερο προσωπικά σε design... Δυνατός επεξεργαστής, καλή κάμερα... To A2 έχει Android One με ότι καλό (αρκετές αναβαθμίσεις) και κακό (χάνεις διάφορα έτοιμα που έχει το Αndroid-MIUI) έχει αυτό, επεξεργαστής δυνατός (660) και αρκετά καλή κάμερα απ' ότι λέγεται, ενώ δεν έχει 3.5 jack και δεν παίρνει και επέκταση μνήμης νομίζω...

 

Ο επεξεργαστής που έχουν είναι ίδιος με του Note 7 απλά νομίζω του Note είναι νέα version... Στην κάμερα δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο, αλλά εκτιμώ με gcam το Note...

Link to comment
Share on other sites

Mi 8 lite vs redmi note 7

Είχα το lite και τώρα έχω το redmi note 7 3/32

Η διαφορά στην μπαταρία είναι μεγάλη υπέρ του redmi note 7

Από θέμα σχεδιασμού έχοντας τα και τα δύο μέσα στην μαμά θήκη σιλικόνης δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά ποιό είναι ποιό.

Φωτογραφία δεν είμαι και πολύ φαν να σου πω , θα πάω με τα παιδιά που λένε για το note 7.

Τα 3 γίγα ram δεν νομίζω να τα καταλάβεις στην καθημερινότητα σου, Αν σε παίρνει πάρε με τα 4 γίγα.

Οπότε καταλαβαίνεις σου λέω ξεκάθαρα να πάρεις το redmi note 7.

 

Edit. Πριν από αυτά είχα και εγώ το redmi note 4 sd.. μεγάλη διαφορά η αλλαγή υπέρ του 7

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Αν το redmi note 7 έχει τον 660 όπως είδα τότε εννοείται αυτό έναντι του note 6 pro και ας εχει 3gb ram αντί για 4gb.

 

Πιο σημαντικός είναι ο επεξεργαστής παρά το 1gb ram σε καθημερινή χρήση.

 

Τώρα το mia2 με αυτά που έχουν τραβήξει οι χρήστες από τις αναβαθμίσεις, δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις xiaomi με android one.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 7 και από εμένα. Εγώ στα κινητά κοιτάω κυρίως 4 πράγματα. Μπαταρία, κάμερα, ταχύτητα και σχεδιασμό. Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο διαθέτει και τα 4 σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό.

Επειδή απ' ότι κατάλαβα είσαι τύπος που κρατάει καιρό τα κινητά, θα σου έλεγα να μαζέψεις το κατιτις παραπάνω και να πας στο 4/128.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά πήρα το redmi 6a ,ακριβώς αυτό που ήθελα, και το πέτυχα πριν ένα μήνα με δωροεπιταγη 30ευρώ. Απόλυτα ευχαριστημένος
αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια

Το θέμα μου δεν είναι για κινητό αλλά για ρομποτική σκούπα !!! της Xiaomi

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το ροπμποτικό σκουπάκι

 

https://www.skroutz.gr/s/14119490/Roborock-S50-White.html

 

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ βρίσκω κάποια αντιπροσωπία

 

Πηρα κάποια καταστήματα και μου είπαν ότι ΔΕΝ υπάρχει!

 

Στο ερώτημα πέρι εγγύησης μου είπαν 1 χρόνο από κατάστημα. Κανονικά δεν πρέπει να έχει 2?

 

Αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα, διότι αν πχ την επόμενη μέρα κλείσει ρολά και μου χαλάσει τότε τι κανω? Μου απάντησαν ότι σε αυτό το ενδεχόμενο ΔΕΝ έχουν απάντηση!!!!.

 

Ξέρει κανεις τίποτα παραπάνω ? Ειναι δυνατον να σκάσω περίπου 400.- και να μην υπάρχει επίσημη εγγύηση ! Πες ότι μετά από 1,5 χρόνο θέλω κάποιο εξάρτημα , τι κάνω τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει εισαχθεί επίσημα, τότε η αντιπροσωπεία δεν φέρει καμία ευθύνη

Ο ένας χρόνος είναι από το κατάστημα, δηλαδή μετέωρος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αντιπροσωπεία σου δίνει το μαγαζί ότι εγγύηση μπορεί να σου δώσει (της περρισκτρρες φορές θέλει κααν 2 μήνες μέχρι να την στείλουν στην κατασκευαστρια που στην πράξη συμαινει δεν έχει εγγύηση)

 

Τώρα αν είναι δυνατόν η όχι δικιά σου επηλογη είναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Το θέμα μου δεν είναι για κινητό αλλά για ρομποτική σκούπα !!! της Xiaomi

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το ροπμποτικό σκουπάκι

 

https://www.skroutz.gr/s/14119490/Roborock-S50-White.html

 

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ βρίσκω κάποια αντιπροσωπία

 

Πηρα κάποια καταστήματα και μου είπαν ότι ΔΕΝ υπάρχει!

 

Στο ερώτημα πέρι εγγύησης μου είπαν 1 χρόνο από κατάστημα. Κανονικά δεν πρέπει να έχει 2?

 

Αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα, διότι αν πχ την επόμενη μέρα κλείσει ρολά και μου χαλάσει τότε τι κανω? Μου απάντησαν ότι σε αυτό το ενδεχόμενο ΔΕΝ έχουν απάντηση!!!!.

 

Ξέρει κανεις τίποτα παραπάνω ? Ειναι δυνατον να σκάσω περίπου 400.- και να μην υπάρχει επίσημη εγγύηση ! Πες ότι μετά από 1,5 χρόνο θέλω κάποιο εξάρτημα , τι κάνω τοτε?

Αυτό συμβαίνει με όλα τα προϊόντα της Xiaomi από την στιγμή που δεν τα αγοράζεις από τα επίσημα καταστήματα που έχουν την εγγύηση της infoquest . Αυτό λεγαμε κ.την άλλη φορά και πέσανε να μας φάνε . Πολλά η λίγα τα λεφτά της διετής εγγύησης της infoquest σε γλιτώνουν από τις ανύπαρκτες εγγύησεις του Σκρουτζ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...