Jump to content

iPhone - Η δημοφιλής συσκευή έκλεισε τα 10


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς πριν 10 χρόνια σας χθες, στις 29 Ιουνίου του 2007 το πρώτο iPhone κυκλοφόρησε επίσημα, 6 μήνες μετά την ανακοίνωσή του στο MacWorld 2007 στο Σαν Φρανσίσκο από τον αείμνηστο Steve Jobs. O CEO της Apple, ανακοίνωσε στον κόσμο πως ανακάλυψε ξανά το τηλέφωνο, δημιουργώντας πίσω του μία ολόκληρη βιομηχανία, όπως είχε κάνει ξανά το 1984 με το Macintosh και με το iPod το 2001.

 

Η συσκευή iPhone με την οθόνη των 3,5 ιντσών, την απουσία του φυσικού πληκτρολογίου, το μοναδικό UI λόγω της επιφάνειας αφής που βασίζονταν στο multi-touch, το ξεχώριζε μεταξύ των smartphone της εποχής κι όπως είχε υποσχεθεί ο Steve, άλλαξε τα πάντα. Το προϊόν για το οποίο κάποιοι εκείνη την εποχή έλεγαν πως θα αποτύχει να διατηρήσει μια θέση στην αγορά των smartphone, έμελε να κάνει την Apple - την εταιρεία που το δημιούργησε - την πιο πολύτιμη εταιρεία στον κόσμο.

 

Ακόμη και πριν το κοινό καταφέρει να αγγίξει την οθόνη ενός iPhone, υπήρξε απίστευτη δημοσιότητα, όπως συμβαίνει και σήμερα με κάθε αναβαθμισμένη επανέκδοση της συσκευής. Όλες οι τεχνολογικές ιστοσελίδες της ημέρες πριν την επικείμενη κυκλοφορία, μοιράζονταν με τους αναγνώστες τους δεκάδες εκατοντάδες αναρτήσεις με τα χαρακτηριστικά της συσκευής iPhone, διαφημιστικό υλικό. Τεράστιες οθόνες με τη μορφή της συσκευής δέσποζαν στα καταστήματα, εκπαιδευτικούς οδηγούς και πανό έξω από τα Apple Stores. Και φυσικά πριν την επίσημη κυκλοφορία της πρώτης συσκευής, ήδη είχαν ξεκινήσει οι φήμες για το δεύτερο iPhone.

 

H συσκευή άρχισε να πωλείται επίσημα στις 29 Ιουνίου του 2007 και ώρα 6.00 μ.μ. Αρκετές ώρες πριν την έναρξη της διάθεσης, εκατοντάδες υποψήφιοι αγοραστές είχαν δημιουργήσει ουρές στα καταστήματα της AT&T και στα 164 καταστήματα (τότε) Apple Stores, σε ολόκληρη την Αμερική και σε όλον τον κόσμο.

 

[ame]

[/ame]

 

Τα καταστήματα της Apple εκείνη την ημέρα έκλεισαν στις 2.00 μ.μ. προκειμένου να προετοιμαστούν για την έναρξη πωλήσεων της δημοφιλούς συσκευής. Στην ανατολική ακτή οι πρώτες συσκευές iPhone ήταν στα χέρια των πελατών. Εκείνη την ημέρα τα καταστήματα της Apple παρέμειναν ανοιχτά μέχρι τα μεσάνυχτα... και τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία. Μέχρι τον Οκτώβριο του 2008 η Apple είχε πουλήσει 10 εκατομμύρια iPhone εκπληρώνοντας τον αρχικό της στόχο. Σήμερα τον Ιούνιο του 2017 η Apple έχει ξεπεράσει το 1.000.000.000 πωλήσεις της συσκευής iPhone. Τι θυμάστε από τις πρώτες ήμερες;

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε φέρει από Αμερική ένας φίλος

Στην αρχή τα πολύ βασικά μόνο μπορούσες να κάνεις. Θυμάμαι με iOS 1.1.2

Είχε φέρει τα πάνω κάτω όμως στην τεχνολογία

Δυστυχώς η Nokia δεν άλλαξε πορεία και έπεσε στο κενό μετα

Πρέπει να ήταν η πιο ατυχή εταιρεία μετα την αλλαγή που έφερε το iPhone στα μέχρι τότε δεδομένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε φέρει από Αμερική ένας φίλος

Στην αρχή τα πολύ βασικά μόνο μπορούσες να κάνεις. Θυμάμαι με iOS 1.1.2

 

Έτσι όπως το θέτεις προσφέρεται για τρολάρισμα :p "Δηλαδή τώρα κάνει περισσότερα;" Κι αν μη τι άλλο αυτό θα έχει βάση, αν σκεφτείς ότι δέκα χρόνια μετά στο iOS 11 εξετάζει (Δεν είναι δηλαδή βέβαιο) το να δώσει file system και drag'n'drop. Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη εταιρεία πάντα είχε τον δικό της τρόπο να κάνει κάποια πράγματα, που για την πλειοψηφία των χρηστών ήταν ακατανόητος. Προσωπικά πάντα θεωρούσα ότι ο περίεργος δικός της κόντρα στο ρεύμα τρόπος δεν ήταν ποτέ για να εξυπηρετείται καλύτερα ο χρήστης, κι όποτε γινόταν αυτό ήταν καθαρή συμπτωση, αλλά για να εξυπηρετείται καλύτερα η εταιρεία και να φέρνει πίσω περισσότερο χρήμα.

 

Είχε φέρει τα πάνω κάτω όμως στην τεχνολογία

Δυστυχώς η Nokia δεν άλλαξε πορεία και έπεσε στο κενό μετα

Πρέπει να ήταν η πιο ατυχή εταιρεία μετα την αλλαγή που έφερε το iPhone στα μέχρι τότε δεδομένα

 

Εμένα αυτό που μου έχει μείνει είναι ένα thread χιλιάδων μηνυμάτων πρωτοφανές για τα τότε δεδομένα του myphone, μόνο για την ανακοίνωσή του, μήνες πριν την κυκλοφορία του, είχα ποστάρει στην πρώτη ή δεύτερη σελίδα και την επόμενη μέρα είδα έναν χαμό στο ίσωμα με τους μισούς να μιλάνε για τεχνολογική επανάσταση και τους άλλους μισούς να αναρωτιούνται αν μιλάμε για το ίδιο κινητό. Το ότι τάραξε τα νερά για τα καλά και έκλεισε σπίτια είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Το ότι πλούτισε την εταιρεία που το έφτιαξε επίσης. Μέχρι εκεί.

 

Προσωπικά και δεν κάνω πλάκα τώρα, της είμαι ευγνώμων γιατί χάρη σ' αυτό το τάραγμα μπορώ σήμερα κι έχω το κινητό που έχω στα λεφτά που το πήρα. Φυσικά και δεν της είμαι ευγνώμων για τις συσκευές που έβγαλε, για τις οποίες δεν θέλω να μιλήσω περεταίρω γιατί πλέον θα πάψει να είναι εποικοδομητικό. Γενικά είναι καλό που εμφανίστηκε ένας νέος παίκτης στην αγορά διότι ο ανταγωνισμός εξ ορισμού ωφελεί τον καταναλωτή. Αν δεν εμφανιζόταν η Apple θα έπρεπε να εμφανιστεί κάποιος άλλος. Ίσως αργότερα ίσως με άλλο τρόπο, αλλά όπως ήταν τα πράγματα όντως πήγαιναν με ρυθμό χελώνας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έφερε η Apple στα τηλέφωνα και θα είμαι για πάντα ευγνώμων είναι το ότι πέταξε τους carriers έξω από το software της συσκευής.

Δεν ήξεραν και δεν ξέρουν τι κάνουν και σε όσα τηλέφωνα βάζουν χέρι τα καταστρέφουν.

Thank you Apple.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει από αγγελία το μοντέλο με τα 4 γίγα μνήμη και δεν θα ξεχάσω πως με κοίταζαν οι κάτοχοι NOKIA-HTC-ERICSSON συσκεύων.Το δούλεμα που είχα φάει δεν περιγράφεται.:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις προσφέρεται για τρολάρισμα :p "Δηλαδή τώρα κάνει περισσότερα;" Κι αν μη τι άλλο αυτό θα έχει βάση, αν σκεφτείς ότι δέκα χρόνια μετά στο iOS 11 εξετάζει (Δεν είναι δηλαδή βέβαιο) το να δώσει file system και drag'n'drop. Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη εταιρεία πάντα είχε τον δικό της τρόπο να κάνει κάποια πράγματα, που για την πλειοψηφία των χρηστών ήταν ακατανόητος. Προσωπικά πάντα θεωρούσα ότι ο περίεργος δικός της κόντρα στο ρεύμα τρόπος δεν ήταν ποτέ για να εξυπηρετείται καλύτερα ο χρήστης, κι όποτε γινόταν αυτό ήταν καθαρή συμπτωση, αλλά για να εξυπηρετείται καλύτερα η εταιρεία και να φέρνει πίσω περισσότερο χρήμα.

 

 

 

Εμένα αυτό που μου έχει μείνει είναι ένα thread χιλιάδων μηνυμάτων πρωτοφανές για τα τότε δεδομένα του myphone, μόνο για την ανακοίνωσή του, μήνες πριν την κυκλοφορία του, είχα ποστάρει στην πρώτη ή δεύτερη σελίδα και την επόμενη μέρα είδα έναν χαμό στο ίσωμα με τους μισούς να μιλάνε για τεχνολογική επανάσταση και τους άλλους μισούς να αναρωτιούνται αν μιλάμε για το ίδιο κινητό. Το ότι τάραξε τα νερά για τα καλά και έκλεισε σπίτια είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Το ότι πλούτισε την εταιρεία που το έφτιαξε επίσης. Μέχρι εκεί.

 

Προσωπικά και δεν κάνω πλάκα τώρα, της είμαι ευγνώμων γιατί χάρη σ' αυτό το τάραγμα μπορώ σήμερα κι έχω το κινητό που έχω στα λεφτά που το πήρα. Φυσικά και δεν της είμαι ευγνώμων για τις συσκευές που έβγαλε, για τις οποίες δεν θέλω να μιλήσω περεταίρω γιατί πλέον θα πάψει να είναι εποικοδομητικό. Γενικά είναι καλό που εμφανίστηκε ένας νέος παίκτης στην αγορά διότι ο ανταγωνισμός εξ ορισμού ωφελεί τον καταναλωτή. Αν δεν εμφανιζόταν η Apple θα έπρεπε να εμφανιστεί κάποιος άλλος. Ίσως αργότερα ίσως με άλλο τρόπο, αλλά όπως ήταν τα πράγματα όντως πήγαιναν με ρυθμό χελώνας.

 

Μια χαρά κάνουμε την δουλειά μας πολλοί ανά τον κόσμο με τις Apple συσκευές

Trollαρισμα κι εγώ μπορώ να κάνω πάνω στα δικά σου γραφόμενα αλλά δεν βοηθάει στην κουβέντα

Εννοείται ότι η κάθε εταιρεία κοιτάει το συμφέρον της αλλά ο κόσμος δεν είναι χαζός. Μπορεί να αγοράσει μια φορά κατά λάθος αλλά αν δεν του κάνει δεν ξανά αγοράζει

Άρα δεν είναι τυχαίο που εκατομμύρια iPhone πωλούνται κάθε χρόνο.

Αν είναι όπως τα λες θα το είχαν κλείσει το μαγαζί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

"Δηλαδή τώρα κάνει περισσότερα;" Κι αν μη τι άλλο αυτό θα έχει βάση, αν σκεφτείς ότι δέκα χρόνια μετά στο iOS 11 εξετάζει (Δεν είναι δηλαδή βέβαιο) το να δώσει file system και drag'n'drop. Τέλος πάντων, η συγκεκριμένη εταιρεία πάντα είχε τον δικό της τρόπο να κάνει κάποια πράγματα, που για την πλειοψηφία των χρηστών ήταν ακατανόητος. Προσωπικά πάντα θεωρούσα ότι ο περίεργος δικός της κόντρα στο ρεύμα τρόπος δεν ήταν ποτέ για να εξυπηρετείται καλύτερα ο χρήστης, κι όποτε γινόταν αυτό ήταν καθαρή συμπτωση, αλλά για να εξυπηρετείται καλύτερα η εταιρεία και να φέρνει πίσω περισσότερο χρήμα.

 

Η ολη πολιτικη της εταιρειας στηριχθηκε σε αυτο που ελεγε ο Steve Jobs ...

"Ιt isn't the consumers' job to know what they want" :p

 

σε καποιους αυτο "περναει" σε καποιους οχι.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η Apple είναι μόνο για design είναι υπερεκτιμημένη εταιρεία όπου δεν έχει και κάτι αξιόλογο μέσα στην συσκευή.

Επαιξεργαστές χαλιά sar άλλο χαλί, μπαταρία μεγάλο θέμα μόνο το design είναι εντυπωσιακό και για αυτό προσελκύουν τόσους πολλούς πελατες

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η Apple είναι μόνο για design είναι υπερεκτιμημένη εταιρεία όπου δεν έχει και κάτι αξιόλογο μέσα στην συσκευή.

Επαιξεργαστές χαλιά sar άλλο χαλί, μπαταρία μεγάλο θέμα μόνο το design είναι εντυπωσιακό και για αυτό προσελκύουν τόσους πολλούς πελατες

οσα δεν φτανει η αλεπου δηλ..
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η Apple είναι μόνο για design είναι υπερεκτιμημένη εταιρεία όπου δεν έχει και κάτι αξιόλογο μέσα στην συσκευή.

 

Επαιξεργαστές χαλιά sar άλλο χαλί, μπαταρία μεγάλο θέμα μόνο το design είναι εντυπωσιακό και για αυτό προσελκύουν τόσους πολλούς πελατες

 

 

 

Ε ναι γιαυτο αγοράζουμε όχι γιατί θεωρούμε ότι το iOS είναι το καλύτερο λειτουργικό για τα δικά μας γούστα ας πουμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

έφερε ανακατατάξεις σημαντικές η κυρια apple.

 

ακόμα και εμμέσως άλλαξε μέρος του παιχνιδιού και στο android.

 

οπότε είναι γεγονός σημαντικό η έλευση του πρωτου iphone.

 

Μόνο που έβλαψε βαριά την επαγγελματική χρήση που γινόταν στα windows mobile.

 

από το 2006 πήρε 2013 για να ξαναβγούν τα 6-7 προγράμματα του μηχανικού που είχα στο htc

τότε, στο android που έχω πια.

 

ανακατατάξεις λοιπόν παντού.

 

Ωραία τα iphone αλλά ιδιαίτερο το λειτουργικό πριν το ''ξεκλειδώσει κάποιος''.

 

Αλλά, αφού πουλάνε στους consumers σίγουρα η αγορά μόνη της ''ζητά'' τις ανάγκες του συνόλου και άρα καθορίζει αναβαθμισεις στο ios.

 

ίσως απλά εγώ να ξέμεινα πισω απτις εξελιξεις χαχα

 

Στην Ελλάδα δεν το είδα αρά λίγες φορές το κινητό αυτό όμως. Γιατί λετε αυτο?

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Επαιξεργαστές χαλιά sar άλλο χαλί, μπαταρία μεγάλο θέμα μόνο το design είναι εντυπωσιακό και για αυτό προσελκύουν τόσους πολλούς πελατες

 

τι ακριβώς εννοείς εδώ ποιητά ;;

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε σοβαρή κάμερα, δεν είχε καθόλου ίντερνετ (no 3G), μόνο "δημοφιλής συσκευή" δεν ήταν.

 

Δεν ήταν δημοφιλής;;; Αλλά τι ήταν;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δημοφιλής;;; Αλλά τι ήταν;

 

 

 

Αφού δεν είχε υπέρυθρες και δεν μπορούσες να στείλεις το I'm blue dabadee dabadaa τότε δεν ήταν δημοφιλής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχε υπέρυθρες και δεν μπορούσες να στείλεις το I'm blue dabadee dabadaa τότε δεν ήταν δημοφιλής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

που το θυμήθηκες αυτό;; :lol::lol:

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

που το θυμήθηκες αυτό;; :lol::lol:

 

ημουν αναμεσα σε αυτο και το Levan polkka αν θυμαμαι καλα που ηταν της μοδας τοτε :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχε υπέρυθρες και δεν μπορούσες να στείλεις το I'm blue dabadee dabadaa τότε δεν ήταν δημοφιλής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Έκλαψα ρε φίλε....:lol::lol:

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Η ολη πολιτικη της εταιρειας στηριχθηκε σε αυτο που ελεγε ο Steve Jobs ...

"Ιt isn't the consumers' job to know what they want" :p

 

σε καποιους αυτο "περναει" σε καποιους οχι.....

 

Το θέμα είναι ότι τον ίδιο άνθρωπο κάποιοι τον έχουν για θεό...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει τα πράγματα πολύ από τότε

Αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα με το μολυβακι με Windows mobile 10.5 και θα ψάχναμε να στείλουμε ήχους με Bluetooth

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε σοβαρή κάμερα, δεν είχε καθόλου ίντερνετ (no 3G), μόνο "δημοφιλής συσκευή" δεν ήταν.

 

Το πιο οξύμωρο από όλα είναι ότι ΕΚΕΙΝΟ το iphone ΕΚΕΙΝΗ την εποχή με όλα τα στραβά του και ελλείψεις του, μπορούσε βάσιμα να ισχυριστεί κανείς ότι έκρυβέ μέσα του σεβαστό R&D και τεχνολογία. Εκείνο το iphone λοιπόν πωλούνταν τότε 600 δολάρια. Σήμερα που κι οι μεθόδοι παραγωγής και τα κόστη έχουν πέσει δραματικά και τεχνολογία (νέα) δεν περιλαμβάνει αλλά από τη μία έκδοση στην άλλη οι διαφορές είναι τα χρώματα του καπακιού και νέα μπαγκς στην προσπάθεια της εταιρείας να το κρατήσει όσο πιο καλά περίκλειστο γίνεται, βλέπουμε ότι παρόλαυτά ξεπερνάει για πλάκα τα 1000 δολάρια και παρόλαυτά πουλάει. Η νιρβάνα σε όλο της το μεγαλείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουν αλλάξει τα πράγματα πολύ από τότε

Αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα με το μολυβακι με Windows mobile 10.5 και θα ψάχναμε να στείλουμε ήχους με Bluetooth

 

Ήχους μπορούσαμε να στείλουμε πάντα με πολλούς τρόπους και ακόμα μπορούμε. Τo πρώτο και όλα τα επόμενα iphone δεν μπορούσε, αλλά... αυτό με έναν μαγικό τρόπο... κάποιοι δεν το θεωρούσαν πρόβλημα. Το μόνο που μπορούσε και μπορεί ακόμα να κάνει το iphone είναι ό,τι ήθελε η Apple με τον τρόπο που ήθελε η Apple και αν εν τω μεταξύ δεν της ερχόταν φλασιά να σου μπρικάρει το κινητό σου εκ του μακρόθεν... γιατί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο οξύμωρο από όλα είναι ότι ΕΚΕΙΝΟ το iphone ΕΚΕΙΝΗ την εποχή με όλα τα στραβά του και ελλείψεις του, μπορούσε βάσιμα να ισχυριστεί κανείς ότι έκρυβέ μέσα του σεβαστό R&D και τεχνολογία. Εκείνο το iphone λοιπόν πωλούνταν τότε 600 δολάρια. Σήμερα που κι οι μεθόδοι παραγωγής και τα κόστη έχουν πέσει δραματικά και τεχνολογία (νέα) δεν περιλαμβάνει αλλά από τη μία έκδοση στην άλλη οι διαφορές είναι τα χρώματα του καπακιού και νέα μπαγκς στην προσπάθεια της εταιρείας να το κρατήσει όσο πιο καλά περίκλειστο γίνεται, βλέπουμε ότι παρόλαυτά ξεπερνάει για πλάκα τα 1000 δολάρια και παρόλαυτά πουλάει. Η νιρβάνα σε όλο της το μεγαλείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ήχους μπορούσαμε να στείλουμε πάντα με πολλούς τρόπους και ακόμα μπορούμε. Τo πρώτο και όλα τα επόμενα iphone δεν μπορούσε, αλλά... αυτό με έναν μαγικό τρόπο... κάποιοι δεν το θεωρούσαν πρόβλημα. Το μόνο που μπορούσε και μπορεί ακόμα να κάνει το iphone είναι ό,τι ήθελε η Apple με τον τρόπο που ήθελε η Apple και αν εν τω μεταξύ δεν της ερχόταν φλασιά να σου μπρικάρει το κινητό σου εκ του μακρόθεν... γιατί έτσι.

 

 

Cool story bro. Μας ταξίδεψες

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τα μεγάλα brand.

 

Έχουν ορκισμένους εχθρούς και αφοσιωμένους φίλους... Apple, Ferrari, Mc Donalds κ.λ.π

 

Το ότι έχει μέλλον όμως φαίνεται καθαρά από τις κινήσεις της εταιρίας... :cool:

 

y4mFckG6mgHNjukv7Gc3eXOQKPrquQ65j9JMQcxFJ_ILI_3SbU2qTMK-obY667Hw07KDxrBxGCXHk8ZgVxN0FiEQ1hBghifcxMHJc1Y5QJIxpE5TD1HIU8e_T-kE6-D9ED8MmoVo8kN3dMgObYojPXMB4VcAuSTbkddFWrse_m9PQaXY82ZjKYTQgccQhfmmnX_Lr-uxQWaDSDnlckhSnbYIQ?width=660&height=440&cropmode=none

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...