Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Xclusive είναι πακέτο του CU που δικαιούνται οι φοιτητές. Για το roaming εξαιρείται η χρήση του και θα πρέπει να βάλεις άλλο CU πακέτο (πιο ακριβό). Απλά θεωρώ οτι στη διατύπωση με πακέτα και προγράμματα τα έχουν μπλέξει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια της (ευλογης) ερώτησης του georgemei παραθέτω προς τυχών διευκόλυνση την διευκρίνηση της Vodafone σχετικά με το roaming του συγκεκριμένου προγραμματος (Xclusive) http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Κοβουν τελειως τη περιαγωγη; Αρκετα απαραδεκτο,ειδικα για τα φοιτητικα.Δεν γινεται να δινεις επιλεκτικα περιαγωγη στη καρτοκινητη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με φοιτητικό στην εφαρμογή CU δεν υπάρχει κάποιο πακέτο για Ίντερνετ που να μπορώ να αγοράσω. Γράφει πως κανένα δεν ισχύει στο εξωτερικό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με φοιτητικό στην εφαρμογή CU δεν υπάρχει κάποιο πακέτο για Ίντερνετ που να μπορώ να αγοράσω. Γράφει πως κανένα δεν ισχύει στο εξωτερικό.

 

υπαρχει ολιγοημερη παραταση εφαρμογης, εως 29/6

Link to comment
Share on other sites

Το Xclusive είναι πακέτο του CU που δικαιούνται οι φοιτητές. Για το roaming εξαιρείται η χρήση του και θα πρέπει να βάλεις άλλο CU πακέτο (πιο ακριβό). Απλά θεωρώ οτι στη διατύπωση με πακέτα και προγράμματα τα έχουν μπλέξει...

Αυτό ακριβώς.

Αν γενικά το φοιτητικό ονομαζόταν xclusive τότε θα υπήρχαν πιο βάσιμες υποψίες ότι κόβεται το roaming. Από τη στιγμή που xclusive ονομάζονται συγκεκριμένα πακέτα που έχει τη δυνατότητα να ενεργοποιήσει αριθμός που είναι γραμμένος στη φοιτητική προσφορά, παράλληλα με οποιοδήποτε "κανονικό" πακέτο CU, πρόκειται για ένδειξη πως απλά η ανακοίνωση έγινε πολύ πρόχειρα.

 

Πάντως εγώ με φοιτητικό στην εφαρμογή CU δεν υπάρχει κάποιο πακέτο για Ίντερνετ που να μπορώ να αγοράσω. Γράφει πως κανένα δεν ισχύει στο εξωτερικό.

Και στα απλά CU το ίδιο ακριβώς γράφει. Το λογικό είναι να προστεθεί ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε χώρες της Ε.Ε., αλλά μετά τις 29/6 και ίσως χρειαστεί αναβάθμιση της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Κοβουν τελειως τη περιαγωγη; Αρκετα απαραδεκτο,ειδικα για τα φοιτητικα.Δεν γινεται να δινεις επιλεκτικα περιαγωγη στη καρτοκινητη.

Δεν κόβουν την περιαγωγή απλα σου λένε ότι τα φοίτησα πακέτα δεν θα ισχύουν στην περιαγωγή και μου φαίνεται αρκετά λογικο ειδικά εάν σκεφτείς ότι πολλοί έχουν μαζέψει 10.000 λεπτά και 20.000mb....!

Απλά όποιος φοιτητής θελέι να πάει στο εξωτερικό αγοράζει ένα πακετακι που να τον συμφέρει (το combo600 με 8€ είναι σούπερ πιστεύω) και είναι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβουν την περιαγωγή απλα σου λένε ότι τα φοίτησα πακέτα δεν θα ισχύουν στην περιαγωγή και μου φαίνεται αρκετά λογικο ειδικά εάν σκεφτείς ότι πολλοί έχουν μαζέψει 10.000 λεπτά και 20.000mb....!

Απλά όποιος φοιτητής θελέι να πάει στο εξωτερικό αγοράζει ένα πακετακι που να τον συμφέρει (το combo600 με 8€ είναι σούπερ πιστεύω) και είναι κομπλέ!

2φορες η ίδια προχειρότητα εκ μέρους της Vodafone;; μια στην από 14/6ανακοινωση αλλά τώρα πλέον και στις διευκρινήσεις στην ιστοσελίδα.

Αν ήταν έτσι (ότι είναι πακέτο και όχι πρόγραμμα) , γιατί απλά το Xclusive δεν το έβαλε μαζί με τα υπόλοιπα πακέτα που εξαιρει;;; (Data day, Data nights και data weekend)... Διότι αν διαβάσεις προσεκτικά το Xclusive το βάζει μαζί με τα υπόλοιπα προγράμματα που εξαιρει (taza & international).

Edit: Διάβασε τι λέει ένας χρήστης φοιτητικού http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7230256#post7230256

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτοι με το φοιτητικο μπορουν να βαλουν ενα μη-Xclusive πακετο και με αυτο να δουλευουν οταν ειναι περιαγωγη? Το εχει επιβεβαιωσει κανενας αυτο ηδη ή πρεπει να περιμενουμε μεχρι τις 29 του μηνα για να δουμε?
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτοι με το φοιτητικο μπορουν να βαλουν ενα μη-Xclusive πακετο και με αυτο να δουλευουν οταν ειναι περιαγωγη? Το εχει επιβεβαιωσει κανενας αυτο ηδη ή πρεπει να περιμενουμε μεχρι τις 29 του μηνα για να δουμε?

Πως να το επιβεβαιώσει κάποιος αν ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

Αν γενικά το φοιτητικό ονομαζόταν xclusive τότε θα υπήρχαν πιο βάσιμες υποψίες ότι κόβεται το roaming. Από τη στιγμή που xclusive ονομάζονται συγκεκριμένα πακέτα που έχει τη δυνατότητα να ενεργοποιήσει αριθμός που είναι γραμμένος στη φοιτητική προσφορά, παράλληλα με οποιοδήποτε "κανονικό" πακέτο CU, πρόκειται για ένδειξη πως απλά η ανακοίνωση έγινε πολύ πρόχειρα.

 

Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά σε μερικά φοιτητικά CU έχω δει πώς αντί για Vodafone GR στον πάροχο εμφανίζει CU-X

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μερικά το έχουν αυτό, αλλά δεν υποδηλώνει πως το φοιτητικό ονομάζεται επίσημα έτσι σαν πρόγραμμα.

Πληροφοριακά, το δικό μου φοιτητικό που έγραφε cu-x στη συσκευή μετά από αλλαγή κάρτας sim έγινε ξανά vodafone gr.

 

Επίσης κάτι άλλο. Πρόγραμμα μπορείς να αλλάξεις με μία κλήση στο 1266. Αν καλέσεις από φοιτητικό σου λέει πως είσαι cu χωρίς καμία αναφορά στη φοιτητική ιδιότητα. Δεν έχει τη δυνατότητα να αλλάξεις από φοιτητικό σε "μη-φοιτητικό".

Οπότε για να ισχύσει κάτι τέτοιο(κόψιμο roaming σε όλους τους φοιτητικούς αριθμούς από 29/6 και υποχρεωτική μετάβαση σε απλό καρτοκινητό) θα πρέπει να δημιουργηθεί κάποιος μηχανισμός για να αλλάζεις εύκολα και άμεσα. Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο.

 

Πιστεύω γενικά πως είναι παράλογο να αποφάσιζε να εξαιρέσει τα φοιτητικά συνολικά ως νούμερα από το roaming. Αλλά αν το έκανε μόνο ένα επιχείρημα θα δικαιολογούσε κάποια τέτοια απόφαση. Το να ήθελε να ελέγχει καλύτερα ποιος έχει φοιτητικό. Από την άποψη πως αν τον ανάγκαζε να το διακόψει για να πάει έξω, θα ζητούσε ξανά ίσως κάποιο αποδεικτικό φοιτητικής ιδιότητας για να το επαναφέρει μετά. Υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει πως κάτοχος φοιτητικού θα έμπαινε σε αυτήν την διαδικασία και δεν θα έβρισκε άλλο τρόπο για να κάνει τη δουλειά του όταν χρειαστεί να πάει έξω;

 

Για μένα έτσι όπως το διαβάζω, πρόκειται για απίστευη προχειρότητα στη σύνταξη της ανακοίνωσης.

Αλήθεια, αν έχεις αριθμό taza μπορείς να τον μετατρέψεις σε άλλο τύπο καρτοκινητού; Γιατί διαφορετικός τύπο καρτοκινητού να μετατραπεί σε taza δεν γίνεται μέσω του 1266.

Όσο για το λόγο που taza και international δεν τα αφήνουν να έχουν roaming νομίζω πως είναι προφανής. Τα πακέτα των 8GB.

Link to comment
Share on other sites

Πως να το επιβεβαιώσει κάποιος αν ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί;

 

δεν χρειαζεται να περιμενεις στις 29 να βαλεις ενα μη-Xclusive πακετο. Ειπα αν κανενας εχει δοκιμασει μεχρι τωρα να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το λόγο που taza και international δεν τα αφήνουν να έχουν roaming νομίζω πως είναι προφανής. Τα πακέτα των 8GB.

Αφού υπάρχει ο μηχανισμός με τον αλγόριθμο της κοινοτικής οδηγίας σχετικά με το περιορισμό κατανάλωσης data (για όποιο δίκτυο επιθυμεί να κάνει χρήση του). Η Vodafone μάλιστα τον έχει ήδη επικαλεστεί εγγράφως.

 

Ούτε η Cosmote ούτε η Wind έκαναν κάτι αντίστοιχο σε προγράμματα φωνης, στη τελική ας τους έκοβε απλα από τη περιαγωγη και αυτό το πακέτο (8gb), μαζί με τα υπόλοιπα που έκοψε (Day, s/k και nights).

 

Το να κόβεις τελείως τη περιαγωγη σε προγράμματα φωνης και να σε υποχρεώνει να μεταβεις σε αλλο πρόγραμμα(αν χρειάζεσαι περιαγωγή) κάθεται κάπως.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να περιμενεις στις 29 να βαλεις ενα μη-Xclusive πακετο. Ειπα αν κανενας εχει δοκιμασει μεχρι τωρα να μας πει.

Πιστεύω ότι γίνεται, αλλά δεν βλέπω συσχετισμό με αυτό που λέει η Vodafone 2 μάλιστα φορες (ανακοίνωση & διευκρινήσεις).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβουν την περιαγωγή απλα σου λένε ότι τα φοίτησα πακέτα δεν θα ισχύουν στην περιαγωγή και μου φαίνεται αρκετά λογικο ειδικά εάν σκεφτείς ότι πολλοί έχουν μαζέψει 10.000 λεπτά και 20.000mb....!

Απλά όποιος φοιτητής θελέι να πάει στο εξωτερικό αγοράζει ένα πακετακι που να τον συμφέρει (το combo600 με 8€ είναι σούπερ πιστεύω) και είναι κομπλέ!

 

To combo600 με τα 60MB (!!) του δεν το λες και πολυ σουπερ, τα 60MB θα φυγουν σε λιγα λεπτα (με facebook/ instagram βινταεκια που ανοιγουν μονα τους για να μην πω για youtube -ουτε λεπτο δεν θα κρατησουν εκει).

Χρειαζονται πολυ περισσοτερα ΜΒ, δεν λεω οτι πρεπει να εχεις 100GB αλλα τα 60ΜΒ ειναι γελοιο ποσο, μαλλον χρειαζεται και ενα surf and mail απο πανω απο το combo (συνολο 8+6=14 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την εξής εμπειρία:

  • vodafone cu με αποδεδειγμένο ότι είμαι φοιτητής
  • χωρίς ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα xclusive
  • βρίσκομαι στην Ολλανδία
  • δεδομένα + δεδομένα roaming κλειστά (ρυθμίσεις στο κιν)
  • το κινητό είναι συνδεδεμένο είτε με αυτόματη επιλογή παρόχου, είτε συγκεκριμένα σε Voda NL

 

Και το αποτέλεσμα: Το κιν συνδέεται στο δίκτυο και αποσυνδέεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Μετά ξανασυνδέεται και πάλι από την αρχή. Δε μπορεί να το καλέσει κανείς.

 

Θα περιμένω μήπως και το φτιάξουν, μιας και δεν καίγομαι. Αλλά ενδιαφέρον φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την εξής εμπειρία:

  • vodafone cu με αποδεδειγμένο ότι είμαι φοιτητής
  • χωρίς ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα xclusive
  • βρίσκομαι στην Ολλανδία
  • δεδομένα + δεδομένα roaming κλειστά (ρυθμίσεις στο κιν)
  • το κινητό είναι συνδεδεμένο είτε με αυτόματη επιλογή παρόχου, είτε συγκεκριμένα σε Voda NL

 

Και το αποτέλεσμα: Το κιν συνδέεται στο δίκτυο και αποσυνδέεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Μετά ξανασυνδέεται και πάλι από την αρχή. Δε μπορεί να το καλέσει κανείς.

 

Θα περιμένω μήπως και το φτιάξουν, μιας και δεν καίγομαι. Αλλά ενδιαφέρον φαινόμενο.

 

Ωχ ωχ φίλε τη βόμβα ήταν αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την εξής εμπειρία:

  • vodafone cu με αποδεδειγμένο ότι είμαι φοιτητής
  • χωρίς ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα xclusive
  • βρίσκομαι στην Ολλανδία
  • δεδομένα + δεδομένα roaming κλειστά (ρυθμίσεις στο κιν)
  • το κινητό είναι συνδεδεμένο είτε με αυτόματη επιλογή παρόχου, είτε συγκεκριμένα σε Voda NL

 

Και το αποτέλεσμα: Το κιν συνδέεται στο δίκτυο και αποσυνδέεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Μετά ξανασυνδέεται και πάλι από την αρχή. Δε μπορεί να το καλέσει κανείς.

 

Θα περιμένω μήπως και το φτιάξουν, μιας και δεν καίγομαι. Αλλά ενδιαφέρον φαινόμενο.

 

Αν το παραπανω συμβαινει και με αλλους σε αλλες περιοχες/χωρες τοτε ειναι μεγαλο θεμα. Ας περιμενουμε να δουμε τι θα γραψουν και αλλα παιδια απο αλλες περιοχες/χωρες. Εγω αγγλια δουλευει μια χαρα, οπως δουλευε παντα, συνδεεται βεβαια οπως εκανε παντα μονο στην βοντα Uk αλλα με 4G χωρις throttling.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παραπανω συμβαινει και με αλλους σε αλλες περιοχες/χωρες τοτε ειναι μεγαλο θεμα. Ας περιμενουμε να δουμε τι θα γραψουν και αλλα παιδια απο αλλες περιοχες/χωρες. Εγω αγγλια δουλευει μια χαρα, οπως δουλευε παντα, συνδεεται βεβαια οπως εκανε παντα μονο στην βοντα Uk αλλα με 4G χωρις throttling.

Φοιτητικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο @tralalos λέει ότι έχει φοιτητικό όμως.

 

Δεν διαφωνησε κανεις σε αυτο. εγω λεω την εμπειρια μου και περιμενω να μας πουν και αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το μπλέκετε,χωρίς νόημα. Όλα τα CU πακέτα είναι διαθέσιμα στις Xclusive συνδέσεις. Κανονικά λοιπόν η περιαγωγή για τους XClusive με δωρεάν χρήση μόνο των υπολοίπων πακέτων και όχι των φοιτητικών. Bonus από οτιδήποτε(ανανέωση, πακέτα κλπ) δεν ισχύει ούτε για XClusive συνδρομητές ούτε για τους υπόλοιπους.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω την εξής εμπειρία:

  • vodafone cu με αποδεδειγμένο ότι είμαι φοιτητής
  • χωρίς ενεργοποιημένο κάποιο πρόγραμμα xclusive
  • βρίσκομαι στην Ολλανδία
  • δεδομένα + δεδομένα roaming κλειστά (ρυθμίσεις στο κιν)
  • το κινητό είναι συνδεδεμένο είτε με αυτόματη επιλογή παρόχου, είτε συγκεκριμένα σε Voda NL

 

Και το αποτέλεσμα: Το κιν συνδέεται στο δίκτυο και αποσυνδέεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Μετά ξανασυνδέεται και πάλι από την αρχή. Δε μπορεί να το καλέσει κανείς.

 

Θα περιμένω μήπως και το φτιάξουν, μιας και δεν καίγομαι. Αλλά ενδιαφέρον φαινόμενο.

Υπόλοιπο έχεις;

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το μπλέκετε,χωρίς νόημα. Όλα τα CU πακέτα είναι διαθέσιμα στις Xclusive συνδέσεις. Κανονικά λοιπόν η περιαγωγή για τους XClusive με δωρεάν χρήση μόνο των υπολοίπων πακέτων και όχι των φοιτητικών. Bonus από οτιδήποτε(ανανέωση, πακέτα κλπ) δεν ισχύει ούτε για XClusive συνδρομητές ούτε για τους υπόλοιπους.

Μήπως η ίδια η vodafone τα μπλέκει; 2μαλιστα φορές;

 

Ας περιμένουμε και άλλους χρήστες διότι αν επιβεβαιωθει αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7230256#post7230256 ότι σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα (του roaming των φοιτητικών) και το αναφέρουν και περισσότεροι χρήστες δεν το βλέπω ιδιαίτερα ενθαρρυντικό.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...