Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις εχω πατησει Μοναχο και πήρα αμεσως ενημερωση οτι οι χρεωσεις περιαγωγης απο 1/6/17 ΔΕΝ μεταβαλονται μεχρι νεοτερας.

Ολα καλα!

http://prntscr.com/fkmsey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ πήρα αυτό μόλις τώρα:

 

OI BAΣIKEΣ XPEΩΣEIΣ ΠEPIAΓΩΓHΣ ENTOΣ E.E. EINAI: 0.062E/ΛEΠTO ΓIA EΞEPXOMENEΣ KΛHΣEIΣ, 0,0134E/ΛEΠTO ΓIA EIΣEPXOMENEΣ KΛHΣEIΣ KAI 0.0248E/SMS. ΔΩPEAN ΠΛHPOΦOPIEΣ:+306944402579. APIΘMOΣ EKTAKTHΣ ANAΓKHΣ ΣTHN E.E.: 112.

 

Άρα μάλλον μέχρι τις 29 δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εχω πατησει Μοναχο και πήρα αμεσως ενημερωση οτι οι χρεωσεις περιαγωγης απο 1/6/17 ΔΕΝ μεταβαλονται μεχρι νεοτερας.

Ολα καλα!

http://prntscr.com/fkmsey

Που το δες το καλά;

Εχεις χάσει λίγα επεισόδια, η vf ανακοίνωσε ότι από 29/6 εφαρμοζει πλήρως τη κοινοτικη οδηγια (πλην ελαχίστων προγραμμάτων).

Αν δεν έκανε αίτημα παράτασης σήμερα θα έπρεπε να είχες κανονικά free-roaming, μεταξύ των οποίων και δωρεάν εισερχόμενες.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν το φοιτητικο σου ειναι CU Xclusive ελπιζω να καταλαβες οτι τα δωρεαν λεπτα απο αυτα τα πακετα δεν θα υποστηριζουν περιαγωγη ουτε και μετα τις 29 του μηνα....
Αυτό είναι σαφές και δεν πειράζει τόσο, παίρνω για μερικές μέρες άλλο πακέτο. Θα λείπω πριν τις 29/6 και με εκνευρίζει η μη τήρηση της οδηγίας και το κόστος των data.
Link to comment
Share on other sites

Που το δες το καλά;

Εχεις χάσει λίγα επεισόδια, η vf ανακοίνωσε ότι από 29/6 εφαρμοζει πλήρως τη κοινοτικη οδηγια (πλην ελαχίστων προγραμμάτων).

Αν δεν έκανε αίτημα παράτασης σήμερα θα έπρεπε να είχες κανονικά free-roaming, μεταξύ των οποίων και δωρεάν εισερχόμενες.

 

Κανονικα δωρεαν??? τι δωρεαν ρε φιλε με καρτοκινητο θα πληρωνα 8 ευρω/εβδομαδα μονο και μονο για να εχω περιαγωγη... και αν δεν ειχα καμια κληση τζαμπα θα τα πληρωνα....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δωρεαν??? τι δωρεαν ρε φιλε με καρτοκινητο θα πληρωνα 8 ευρω/εβδομαδα μονο και μονο για να εχω περιαγωγη... και αν δεν ειχα καμια κληση τζαμπα θα τα πληρωνα....

Ναι σύμφωνοι, απλά από την Τετάρτη 14/6 έβγαλε νέα εμπορική ανακοινωση που ανακαλει τη προηγούμενη από 27/4 ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δωρεαν??? τι δωρεαν ρε φιλε με καρτοκινητο θα πληρωνα 8 ευρω/εβδομαδα μονο και μονο για να εχω περιαγωγη... και αν δεν ειχα καμια κληση τζαμπα θα τα πληρωνα....

 

Αυτο που νομιζες οτι θα χρεωνουσουν (το 8ευρω την εβδομαδα) δεν εφαρμοστηκε ποτε. Προστεθηκε στην λιστα με τα πραγματα που ανακοινωσε η βοντα οτι θα εφαρμοσει αλλα ποτε δεν εφαρμοστηκαν στην πραξη. Αν θελεις να μαθεις τις λεπτομερειες πισω απο αυτην την αλλαγη μπορεις να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες αυτου του νηματος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10541http://i.imgur.com/brMQwVw.jpg

Περιαγωγή τέλος στα προγράμματα International, Taza και CU Xclusive (φοιτητικό). Οι συνδρομητές που επιθυμούν roaming θα πρέπει να μεταβούν σε άλλο πρόγραμμα καρτοκινητής.

 

Επίσης τα Data day, Data σ/κ & Data nights πακέτα ίντερνετ των καρτοκινητών εξαιρούνται από την περιαγωγή.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10541http://i.imgur.com/brMQwVw.jpg

Περιαγωγή τέλος στα προγράμματα International, Taza και CU Xclusive (φοιτητικό). Οι συνδρομητές που επιθυμούν roaming θα πρέπει να μεταβούν σε άλλο πρόγραμμα καρτοκινητής.

 

Επίσης τα Data day, Data σ/κ & Data nights πακέτα ίντερνετ των καρτοκινητών εξαιρούνται από την περιαγωγή.

 

Αυτο τωρα προστεθηκε, σε αντιστοιχια με τα GIGA πακετα του μεγαλου πρασινου αντιπαλου. Χερι χερι οι 2 μεγαλοι

Link to comment
Share on other sites

Άρα απότι καταλαβαίνω τα Surf&Email θα πρέπει να δουλεύουν κανονικά σε ΕΕ, σωστά?

Σωστα.....

Αυτο τωρα προστεθηκε, σε αντιστοιχια με τα GIGA πακετα του μεγαλου πρασινου αντιπαλου. Χερι χερι οι 2 μεγαλοι

 

Ξεχνάς όμως ότι ο άλλος μεγάλος ΔΕΝ έκοψε (τελείως) το roaming σε κανένα προγραμμα του, απλα εξαιρεί συγκεκριμένα πακέτα. Η voda σε αναγκάζει να αποχωρηστεις το τρέχων πρόγραμμα σου και να μεταβείς σε άλλο πρόγραμμα αν χρειάζεσαι περιαγωγή και έχεις κάποιο από τα "κομμένα".

Σαν να μου φαίνεται ότι η voda αναδεικνύεται ο πρωταθλητής (μεταξύ των 4δικτυων) στους (περισσότερους) περιορισμούς του roaming.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θα μαλωσουμε κιόλας ποιος είναι ο χειρότερος. Άς είναι η βοντα, δεν έχω πρόβλημα, είμαι από τους πρώτους που τους εκραξα και όχι μόνο για αυτό που έγινε με την περιαγωγή από 15.6.17.

 

Πάντως αυτοί με τo taza και το international δεν πρέπει να είναι και παρά πολλοί εδώ που τα λέμε.....

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοί με τo taza και το international δεν πρέπει να είναι και παρά πολλοί εδώ που τα λέμε.....

Σύμφωνοι, ενας λόγος παραπάνω (λίγοι συνδρομητές) που αδυνατώ να αντιληφθω γιατι τους κόβει τη περιαγωγη.

 

Με φοιτητικά είναι όμως αρκετοι και συμφωνα με την ανακοινωση αλλά και τις διευκρινήσεις της ιστοσελίδας το αποχωρίζεσαι, κοινώς απαιτείται αλλαγή προγράμματος για όποιον χρειάζεται περιαγωγή.

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πρέπει να φύγεις, τα φοιτητικά νομίζω παίρνουν και πακέτα του κανονικού CU (αλλά καλύτερα να μας πουν αυτοί που έχουν φοιτητικό)
Link to comment
Share on other sites

Μα η ίδια η voda χαρακτηρίζει το Xclusive ως προγραμμα (και στην 14/6 ανακοίνωση αλλά και στις διευκρινήσεις της ιστοσελίδας περιαγωγης), δεν το χαρακτηρίζει ως πακέτο. Και μάλιστα το κατατάσσει μαζί με το taza και το International (που και αυτά είναι προγράμματα) . Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ, αλλά κάτι παραπάνω θα γνωρίζει η voda που 2φορες χαρακτηρίζει (ανακοίνωση & διευκρινήσεις ιστοσελιδας) το Xclusive ως πρόγραμμα, και όχι ως πακέτο.

τα φοιτητικά νομίζω παίρνουν και πακέτα του κανονικού CU (αλλά καλύτερα να μας πουν αυτοί που έχουν φοιτητικό)

Πες και ότι παίρνει, πως σχετίζεται με το γεγονος όταν η ίδια η voda λέει το "πρόγραμμα" Xclusive θα είναι διαθέσιμο μόνο εντός Ελλάδας;

Μάλιστα το κατατάσσει μαζί με το taza και το International (που και αυτά είναι προγράμματα).

 

Είναι σαφές το κειμενο, http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10541

"Τα προγράμματα International, Taza και CU Xclusive θα είναι διαθέσιμα μόνο για χρήση εντός Ελλάδος. Οι συνδρομητές που επιθυμούν να έχουν υπηρεσίες roaming θα πρέπει να μεταβούν σε ένα οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα καρτοκινητής."http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ένας φοιτητής σε περιαγωγή θα μας πει τι πραγματικά παίζει. Ελπίζω να μην αναγκάζει τους φοιτητές να αλλάζουν προγράμματα ή να έχουν και άλλη μία κάρτα μόνο για περιαγωγή.

Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει σύγχυση με την λέξη πακέτο vs πρόγραμμα

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Ένας φοιτητής σε περιαγωγή θα μας πει τι πραγματικά παίζει. Ελπίζω να μην αναγκάζει τους φοιτητές να αλλάζουν προγράμματα ή να έχουν και άλλη μία κάρτα μόνο για περιαγωγή.

Απο τη πλευρα της η vodafone παντως το επιβεβαιώνει 2φορές. Οτι δηλαδή απαιτειται μεταφορά σε άλλο πρόγραμμα που υποστηριζει περιαγωγή.

Tη πατέντα κοβω τελειως το roaming σε (κάποια) προγράμματα φωνής μόνο η vodafone την εφάρμοσε.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ένας φοιτητής σε περιαγωγή θα μας πει τι πραγματικά παίζει. Ελπίζω να μην αναγκάζει τους φοιτητές να αλλάζουν προγράμματα ή να έχουν και άλλη μία κάρτα μόνο για περιαγωγή.

Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει σύγχυση με την λέξη πακέτο vs πρόγραμμα

 

Οι γονεις μου εχουν φοιτητικα Cu αλλα εχουν τα βασικα τους νουμερα στο F2G.Και επειδη θελουν να κρατανε το νουμερο,απλα βαζουν οταν βγαινουν εξω καρτα στο F2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις μου εχουν φοιτητικα Cu αλλα εχουν τα βασικα τους νουμερα στο F2G.Και επειδη θελουν να κρατανε το νουμερο,απλα βαζουν οταν βγαινουν εξω καρτα στο F2G.

και τι σχεση εχει αυτο που λες με το οτι η vodafone εκοψε(?) το roaming στα φοιτητικα CU?

ετσι κι αλλιως δεν εφαρμοζεται ακόμη, σε λίγες ημέρες θα ισχύσει ...απο τις 29/6 θα ξεκινησει.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

και τι σχεση εχει αυτο που λες με το οτι η vodafone εκοψε(?) το roaming στα φοιτητικα CU?

ετσι κι αλλιως δεν εφαρμοζεται ακόμη, σε λίγες ημέρες θα ισχύσει ...απο τις 29/6 θα ξεκινησει.

 

Θα εφαρμοστει ομως και ειναι η μοναδικη που εξαιρει τα φοιτητικα πακετα απο τη χρηση στο εξωτερικο.Οι αλλες 2 τα ενσωματωνουν με τα υπολοιπα πακετα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω που δεν εχω φοιτητικο CU, μπορω να ρωτησω? Αυτοι που εχουν το φοιτητικο (υποθετω ειναι το CU Xclusive) μπορουν να βαζουν και πακετα του κανονικου CU (χωρις περιορισμους και χωρις να εχουν επιπτωσεις ή οχι)?

Η ερωτηση εχει σημασια μιας και η βοντα ανακοινωσε οτι το "προγραμμα" (προγραμμα ειναι ή πακετο??) ΧClusive δεν υποστηριζεται στην περιαγωγη και επισης λεει οτι οι συνδρομητες του "προγραμματος" Xclusive πρεπει να πανε σε αλλο προγραμμα αν θελουν περιαγωγη.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της (ευλογης) ερώτησης του georgemei παραθέτω προς τυχών διευκόλυνση την διευκρίνηση της Vodafone σχετικά με το roaming του συγκεκριμένου προγραμματος (Xclusive) http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...