Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν ισχύει η ανακοίνωση του Απριλίου. Ξέχασε την αυτή. Στη χειρότερη περίπτωση θα ισχύει ότι ισχύει μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν ισχύει η ανακοίνωση του Απριλίου. Ξέχασε την αυτή. Στη χειρότερη περίπτωση θα ισχύει ότι ισχύει μέχρι τώρα.

Όταν π.χ.τα δίκτυα λένε από 15/6 ..η αλλαγή χρεώσεων του συνδρομητή ξεκινα από τις 12:01 Ελληνικής ώρας ή της χώρας που βρίσκεται ο συνδρομητής;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει ότι από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση:

 

Όλοι οι συνδρομητές καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος που διαθέτουν ενσωματωμένα λεπτά ομιλίας και sms προς εθνικά τρίτα δίκτυα ή MB, θα μπορούν να τα καταναλώνουν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά χρέωσης του προγράμματος/πρόσθετου πακέτου τους, χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Οι εισερχόμενες κλήσεις εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα έχουν μηδενική χρέωση. Οι συνδρομητές που δεν διαθέτουν ή έχουν καταναλώσει τα ενσωματωμένα λεπτά ομιλίας και sms προς εθνικά τρίτα δίκτυα ή MB, θα χρεώνονται σύμφωνα με τις χρεώσεις επικοινωνίας προς εθνικά τρίτα δίκτυα του προγράμματος/πρόσθετου πακέτου τους, χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

 

Κατά την περιαγωγή, δεν θα καταναλώνεται ο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς κινητά Vodafone και σταθερά ή τυχόν άλλες εποχιακές προσφορές. Τα προγράμματα International, Taza και CU Xclusive θα είναι διαθέσιμα μόνο για χρήση εντός Ελλάδος.

 

Οι συνδρομητές θα ενημερώνονται μέσω των όρων χρήσης των προγραμμάτων/πρόσθετων πακέτων τους για τυχόν περιορισμό στη δωρεάν κατανάλωση των ενσωματωμένων ΜΒ κατά την περιαγωγή, καθώς επίσης για τις χρεώσεις για χρήση πέραν του ορίου αυτού.

 

Οι ανωτέρω χρεώσεις δεν αφορούν κλήσεις φωνής/sms προς σύντομους κωδικούς, υπηρεσίες υψηλής χρέωσης, υπηρεσίες δορυφορικών/ναυτιλιακών δικτύων.

 

Τα ανωτέρω δεν θα ισχύουν σε περιπτώσεις μόνιμης περιαγωγής.

 

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 24%.

 

Για περισσότερες πληροφορίες και επιλογές περιαγωγής επισκεφθείτε το*http://www.vodafone.gr

 

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τιποτε δεν αλλαξε παντως μεχρι τωρα, ειναι 01.32πμ ωρα Ελλαδας και βρισκομαι UK, το τηλεφωνο δουλευει κανονικα συνδεμενο με βοντα UK, δεν εχει ερθει κανενα SMS ακομα και μπορω να παιρνω και να με παιρνουν κανονικα με τις χρεωσεις που ειχα και τις προηγουμενες μερες (4 ευρωλεπτα το λεπτο εξερχομενη χωρις να εχω βαλει κανενα πακετο και 1 ευρωλεπτο το λεπτο εισερχομενη). Αυτα για την ωρα Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Τιποτε δεν αλλαξε παντως μεχρι τωρα, ειναι 01.32πμ ωρα Ελλαδας και βρισκομαι UK, το τηλεφωνο δουλευει κανονικα συνδεμενο με βοντα UK, δεν εχει ερθει κανενα SMS ακομα και μπορω να παιρνω και να με παιρνουν κανονικα με τις χρεωσεις που ειχα και τις προηγουμενες μερες (6 λεπτα το λεπτο εξερχομενη χωρις να εχω βαλει κανενα πακετο και 1 λεπτο το λεπτο εισερχομενη). Αυτα για την ωρα

ανακοινώνει ότι από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017,

 

Δες την ανακοίνωση που λέει μέχρι της 29 δεν μου φαίνεται και τόσο νόμιμο αυτό

 

Αυτό το 29/06/2017 δεν το έπιασα, υπάρχει αυτή η ανοχή από την ευρωπαϊκή οδηγία; δεν νομιζω

 

Κανονικά δεν έπρεπε να χρεώνεσαι

 

Σε παρακαλώ εάν έχεις και άλλη sim cosmote wind και μπορείς να δοκιμάσεις πες μας σε αυτές τι θα συμβεί και εάν χρεώνεσαι...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Όταν π.χ.τα δίκτυα λένε από 15/6 ..η αλλαγή χρεώσεων του συνδρομητή ξεκινα από τις 12:01 Ελληνικής ώρας ή της χώρας που βρίσκεται ο συνδρομητής;

 

Δεν ξερω για ελλαδα αλλα εδω στο UK παντα μετραει η ωρα UK και οχι η ωρα της χωρας περιαγωγης (λογικο αν σκεφτεις οτι αλλιως θα τρελενοντουσαν τα συστηματα billing με το να κανουν monitor τις 24 διαφορετικες time zones που μπορουν να βρισκονται ανα πασα στιγμη οι συνδρομητες της εταιρειας ανα τον κοσμο)!

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου:*

Η ΕΕΤΤ ενημερώνει τους συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας ότι από 15 Ιουνίου 2017, καταργούνται οριστικά οι χρεώσεις περιαγωγής για κλήσεις, αποστολή και λήψη μηνυμάτων (sms), καθώς και χρήση δεδομένων εντός των 28 κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς επίσης στο Λιχτενστάιν, στην Ισλανδία και στη Νορβηγία.*

 

Η ρύθμιση αφορά τους κατόχους συμβολαίου και καρτοκινητής. Πλέον οι χρεώσεις για υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας στην ΕΕ θα είναι αντίστοιχες με αυτές που ισχύουν στην Ελλάδα ανάλογα με το οικονομικό πρόγραμμα του συνδρομητή ωστόσο οι εταιρίες έχουν το δικαίωμα να εφαρμόσουν ειδικές ρυθμίσεις για τη διασφάλιση πολιτικής ορθής χρήσης, σύμφωνα με τον Κανονισμό της ΕΕ.*

 

Επισημαίνεται ότι η ρύθμιση αυτή δεν ισχύει για κλήσεις ή/και αποστολές sms από Ελλάδα στα υπόλοιπα κράτη μέλη της ΕΕ. Σε αυτή την περίπτωση, οι χρεώσεις θα επιβάλλονται ανάλογα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο ή το οικονομικό πακέτο του συνδρομητή.*

 

Η υποχρέωση στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, με την ονομασία «Roaming Like At Home – RLAH», επιβάλλεται στο πλαίσιο εφαρμογής του ευρωπαϊκού Kανονισμού για πλήρη κατάργηση των χρεώσεων διεθνούς περιαγωγής εντός της ΕΕ.*

 

Η ΕΕΤΤ ελέγχει τη συμμόρφωση των εταιριών κινητής τηλεφωνίας όσον αφορά την εφαρμογή του Κανονισμού και παρακολουθεί τις εξελίξεις στην αγορά διεθνούς περιαγωγής σε συνεργασία με το Σώμα Ευρωπαίων Ρυθμιστών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών (BEREC) και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.*

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ εάν έχεις και άλλη sim cosmote wind και μπορείς να δοκιμάσεις πες μας σε αυτές τι θα συμβεί και εάν χρεώνεσαι...

Με Wind συγγενικο πρόσωπο μου είπε ότι είναι οκ, δεν χρεώνεται πλέον στις εισερχόμενες.

Ισως αργότερα ξέρω και για Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Με Wind συγγενικο πρόσωπο μου είπε ότι είναι οκ, δεν χρεώνεται πλέον στις εισερχόμενες.

Ισως αργότερα ξέρω και για Vodafone.

 

Οπως ειπα απο χτες το βραδυ, και επιβεβαιωσα και μολις τωρα (10.23πμ Ελλαδας) η βοντα συνεχιζει να χρεωνει οπως μεχρι σημερα. Ειχα 1 εισερχομενη των 3.31 λεπτων και μου πηρε 5 ευρωλεπτα, και εκανα και μια εξερχομενη διαρκειας 57 δευτερολεπτων και μου πηρε 4 ευρωλεπτα (Δεν εχω κανενα πακετο, το τελευταιο το ειχα βαλει το πασχα!)

Οτι ισχυε απο περισυ ισχυει ακομα στην βοντα, μεχρι τις 29.06.17 εχουν πει θα το φτιαξουν το συστημα τους, αυτα παθαινουν αυτοι (και εμεις βεβαια στην τελικη) οταν αργοπορουνε (ισως και εσκεμενα) και το αφηνουνε τελευταια στιγμη.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

αυτα παθαινουν αυτοι (και εμεις βεβαια στην τελικη) οταν κωλοβαρανε και το αφηνουνε τελευταια στιγμη.

Ισως έγινε και επίτηδες (το τελευταία στιγμή)? Για να τσιμπήσει 2επιπλεον εβδομάδες παλιών χρεώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Ισως έγινε και επίτηδες (το τελευταία στιγμή)? Για να τσιμπήσει 2επιπλεον εβδομάδες παλιών χρεώσεων...

 

Μπορει, δεν εχεις αδικο.

 

Το θεμα με τις χρεωσεις ενω ειμαστε σε περιαγωγη βασικα εχει ρυθμιστει σε ολους τους παροχους πια, με τον ενα η τον αλλο τροπο, οι χρεωσεις σε περιαγωγη ειναι αρκετα μειωμενες (εως και μηδενικες) στα πιο πολλα προγραμματα.

Καθως περναει ο καιρος ολο και πιο πολλοι συνδρομητες ομως συνειδητοποιουν ποσο εξωπραγματικες ειναι οι χρεωσεις για διεθνεις κλησεις (και δεν εχουν και καμια σχεση με το πραγματικο κοστος για τις εταιρειες). Πχ κοστιζει αρκετα με βοντα να παρεις ενα γαλλικο κινητο οταν εισαι ελλαδα (και αυτο δεν υπαρχει καμια προβλεψη να αλλαξει) αλλα ξαφνικα αν εισαι εκτος ελλαδας η ιδια κληση σε ενα γαλλικο η προτογαλλικο κινητο για παραδειγμα ειναι μερος των δωρεαν λεπτων του πακετου σου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειμαι UK και μολις τωρα ηρθε SMS απο βοντα, το κλασσικο που ερχονταν μεχρι τωρα απο περισυ, καμια αλλαγη.

KAΛΩΣ HPΘATE ΣTΟ ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ. OI XPEΩΣEIΣ ROAMING ΔE METABAΛΛONTAI AΠO 01/06/2017 KAI MEXPI NEΩTEPAΣ. ME TH VODAFONE EΠΩΦEΛEIΣTE EIΔIKHΣ ΠPOΣΦOPAΣ ΓIA TH XPHΣH INTERNET AΠO TO KINHTO ΣAΣ KATA THN ΠEPIAΓΩΓH ENTOΣ E.E. ME XPEΩΣH: 0.062E/MB. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ KAΛEΣTE ΔΩPEAN ΣTO +306944402579. APIΘMOΣ EKTAKTHΣ ANAΓKHΣ ΣTHN E.E.: 112.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Κλήση σήμερα 15/6/2017 με καρτοκινητό mtn κύπρου σε ελληνικό κινητό:χρέωση sms 0.03€ ,ομιλία διάρκεια 55sec χρέωση 0,08€,εισερχόμενες 55 sec καμμία χρεωση Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Κλήση σήμερα 15/6/2017 με καρτοκινητό mtn κύπρου σε ελληνικό κινητό:χρέωση sms 0.03€ ,ομιλία διάρκεια 55sec χρέωση 0,08€,εισερχόμενες 55 sec καμμία χρεωση

 

Ναι αλλά είναι Κύπρου...το ερώτημα είναι Ελληνικό καρτοκινητό σε roaming τι χρεώσεις θα δώσει...ας περιμένουμε εμπειρίες από παιδιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να επιβεβαιωση καποιος αν εχει περιαγωγη το φοιτητικο;;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η βοντα θα το αργησει λιγες μερες, πραγματικα αργοπορησε (ισως και εσκεμμενα οπως ειπαμε) και θελει μεχρι 14 μερες ειπε για να ανανεωσει τα συστηματα της.
Link to comment
Share on other sites

Η βοντα θα το αργησει λιγες μερες, πραγματικα αργοπορησε (ισως και εσκεμμενα οπως ειπαμε) και θελει μεχρι 14 μερες ειπε για να ανανεωσει τα συστηματα της.

Στο η.β. εχεις 4g με το cu?

Link to comment
Share on other sites

Στο η.β. εχεις 4g με το cu?

 

Καρτοκινητο βοντα GR εχω και η απαντηση ειναι ναι (εννοειται!).

Δεν εχει νοημα παντως γιατι εχω πολυ καλυτερα πακετα απο την βοντα UK που ειμαι συνδρομητης (25GB 4G data και unlimited ομιλια/SMS, ολα αυτα για 25 λιρες το μηνα, τα οποια ισχυουν πλεον σε ολη την ΕΕ)... Το ελληνικο το εχω βασικα για εισερχομενες

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας και σε αλλα φορουμ (οπως του insomnia πχ) ποση αγνωσια υπαρχει στους καταναλωτες και ποση συγχηση επικρατει με τις διαφορετικες ανακοινωσεις ολων των εταιρειων (συχνα ακαταλαβιστικες απο μονες τους και ημιτελεις) αναρωτιεμαι αν θα ηταν καλυτερα να υπαρχει ενα κοινο νημα για περιαγωγη στο οποιο θα μπει sticky ενας πινακας που θα περιλαμβανει ολα αυτα που ισχυουν ανα εταιρεια κτλ. Τι λενε οι moderators για αυτην την ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό είναι κάτι που το έχω σκεφτεί, και τώρα που έχουν ανακοινώσει όλοι το τι θα πράξουν μάλλον είναι η κατάλληλη στιγμή να υλοποιηθεί. Το ζήτημα είναι να μπει κάπου που να φαίνεται. Προσανατολίζομαι σε ένα sticky νήμα στην κατηγορία των διεθνών δικτύων.
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου για ένα φοιτητικό CU μου απάντησαν οτι δεν ισχύει μέχρι 29/6 η κατανάλωση των ελληνικών πακέτων ομιλίας/data/sms στην ΕΕ, το οποίο βέβαια είναι αναντίστοιχο με την ανακοίνωση της ΕΕΕΤ! (http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501&dateFrom=&dateUntil=)

 

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/roaming/

Μέχρι και 29/6 ισχύουν οι παρακάτω χρεώσεις:

•0,062/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις

•0,013€/λεπτό για εισερχόμενες κλήσεις

•0,0248€/SMS

• 0,062€/MB (δηλ. 62€/Gb!)

Edited by con
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου για ένα φοιτητικό CU μου απάντησαν οτι δεν ισχύει μέχρι 29/6 η κατανάλωση των ελληνικών πακέτων ομιλίας/data/sms στην ΕΕ, το οποίο βέβαια είναι αναντίστοιχο με την ανακοίνωση της ΕΕΕΤ! (http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501&dateFrom=&dateUntil=)

 

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/roaming/

Μέχρι και 29/6 ισχύουν οι παρακάτω χρεώσεις:

•0,062/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις

•0,013€/λεπτό για εισερχόμενες κλήσεις

•0,0248€/SMS

• 0,062€/MB (δηλ. 62€/Gb!)

 

Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις το νημα απο την αρχη ή εστω τις τελευταιες 2 σελιδες δεν θα σου εκανε εντυπωση αυτο που πια ανακοινωνει και η εξυπηρετηση πελατων.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Mεταφέρθηκε εδώ από τους admins από αλλού που το δημοσίευσα. Δικό μου το λάθος εν πάσει περιπτώσει...

Το βασικό είναι οτι μέχρι να προσαρμόσουν το σύστημά τους θα έπρεπε τουλάχιστον η χρέωση να είναι λογική, όπως για την ομιλία και όχι 62€/Gb...

Εκτός αυτού η έκφραση "από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση..." είναι ψευδής. Δεν αρχίζει να εφαρμόζει τίποτε σχετικό με την οδηγία από 15/6...

Edited by con
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Mεταφέρθηκε εδώ από τους admins από αλλού που το δημοσίευσα. Δικό μου το λάθος εν πάσει περιπτώσει...

Το βασικό είναι οτι μέχρι να προσαρμόσουν το σύστημά τους θα έπρεπε τουλάχιστον η χρέωση να είναι λογική, όπως για την ομιλία και όχι 62€/Gb...

Εκτός αυτού η έκφραση "από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση..." είναι ψευδής. Δεν αρχίζει να εφαρμόζει τίποτε σχετικό με την οδηγία από 15/6...

 

Αν το φοιτητικο σου ειναι CU Xclusive ελπιζω να καταλαβες οτι τα δωρεαν λεπτα απο αυτα τα πακετα δεν θα υποστηριζουν περιαγωγη ουτε και μετα τις 29 του μηνα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...