Jump to content

iOS 11 - "Αυτόματες απαντήσεις" έρχονται στο iPhone


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται πως αρκετές λειτουργίες του νέου λειτουργικού iOS 11 προέρχονται από την Jailbreak κοινότητα. Ανάμεσα στα νέα χαρακτηριστικά που θα φέρει το νέο λειτουργικό, ανακαλύψαμε μία φρέσκια επιλογή κλήσεων, στις ρυθμίσεις της ενότητας Προσβασιμότητα. Η νέα λειτουργία σας επιτρέπει να ρυθμίσετε έτσι τη συσκευή σας ώστε να δίνει αυτόματη απάντηση σε εισερχόμενες κλήσεις εκ μέρους σας, εάν το επιθυμείτε.

 

Αυτή η προαιρετική λειτουργία υποστηρίζει κλήσεις κινητής τηλεφωνίας, κλήσεις Wi-Fi, κλήσεις ήχου και FaceTime και οπωσδήποτε VoiP εισερχόμενες κλήσεις προέρχονται από εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών και χρησιμοποιούν το CallKit framework της Apple, όπως WhatsApp, Skype, Viber και πολλές άλλες.

 

Για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία αυτόματης απάντησης, ακολουθήστε τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Γενικά > Προσβασιμότητα > Δρομολόγηση ήχου κλήσεων. Στις επιλογές δρομολόγησης στο τωρινό λειτουργικό συμπεριλαμβάνονται επιλογές όπως ακουστικά Bluetooth, Ηχείο ή Αυτόματη, , στο νέο έχει συμπεριληφθεί και μία νέα υποενότητα με τίτλο “Αυτόματες Απαντήσεις”.

 

Ενεργοποιώντας την εναλλαγή θα περιηγηθείτε σε μία οθόνη, προκειμένου να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία και να ορίσετε την διάρκεια αναμονής, πριν το iPhone απαντήσει για εσάς. Θα πρέπει να σημειώσετε πως η επιλογή από προεπιλογή, είναι απενεργοποιημένη.

 

Αναζητήσαμε την επιλογή αυτή στο λειτουργικό iOS 10 αλλά δεν κατέστη δυνατό να την εντοπίσουμε.

 

Εφαρμογή η αυτόματη απάντηση, μπορούμε να πούμε πως έχει στην περίπτωση που έχετε ξεκινήσει προπόνηση και δεν επιθυμείτε να σας διακόψουν, κατά την οδήγηση αυτοκινήτου ή κατά την κολύμβηση, αν είστε κάτοχος Apple Watch.

 

Το νέο λειτουργικό περιορίζεται στους developers εφαρμογών προς το παρόν, αν και αναμένουμε μία δημόσια δοκιμαστική έκδοση (iOS 11 beta) προς το τέλος του μήνα. Για περισσότερα χαρακτηριστικά και οδηγίες για το νέο λειτουργικό iOS 11 μπορείτε να απευθυνθείτε στην ενότητα των οδηγών μας.

 

[via]

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενες οι μικρές αλλά πολύ χρήσιμες επιλογές πραγματικά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσαν να καταλάβω την χρησιμότητα

Πως να μην σε διακόψει από κατι;

Και να οδηγάς μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί εκείνη την στιγμή να μην θέλεις να απαντήσει αυτόματα

Λίγο μπερδεμένο και κάπως ανούσιο χαρακτηριστικό μου φαίνεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσαν να καταλάβω την χρησιμότητα

Πως να μην σε διακόψει από κατι;

Και να οδηγάς μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί εκείνη την στιγμή να μην θέλεις να απαντήσει αυτόματα

Λίγο μπερδεμένο και κάπως ανούσιο χαρακτηριστικό μου φαίνεται

 

Είσαι π.χ. σε meeting και αντί να κλείσεις το τηλέφωνο ή να το έχεις στο αθόρυβο ενεργοποιείς την "αυτόματη απάντηση".

Εαν δεν θέλεις να απαντήσει αυτόματα, δεν το έχεις ενεργοποιημένο (εκείνη την στιγμή).

Στην ουσία είναι σαν τηλεφωνητής (στις απλές κλήσεις) άλλα χωρίς να αφήνεις το μήνυμα σου. Το βρίσκω χρήσιμο σε FaceTime, Skype,Viber.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι π.χ. σε meeting και αντί να κλείσεις το τηλέφωνο ή να το έχεις στο αθόρυβο ενεργοποιείς την "αυτόματη απάντηση".

Εαν δεν θέλεις να απαντήσει αυτόματα, δεν το έχεις ενεργοποιημένο (εκείνη την στιγμή).

Στην ουσία είναι σαν τηλεφωνητής (στις απλές κλήσεις) άλλα χωρίς να αφήνεις το μήνυμα σου. Το βρίσκω χρήσιμο σε FaceTime, Skype,Viber.

 

Και πως είναι χρήσιμο να είσαι σε ένα μίτινγκ και να απαντήσει αυτόματα το τηλέφωνο σου μία κλήση; Θεωρητικά δεν μπορείς να μιλήσεις, γιατί να απαντήσει;

Εγώ το βλέπω χρήσιμο στην οδήγηση, και καλά να απαντάει μετά τα 3-4 χτυπήματα και να μην χρειάζεται να αφήσεις το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Και πως είναι χρήσιμο να είσαι σε ένα μίτινγκ και να απαντήσει αυτόματα το τηλέφωνο σου μία κλήση; Θεωρητικά δεν μπορείς να μιλήσεις, γιατί να απαντήσει;

Εγώ το βλέπω χρήσιμο στην οδήγηση, και καλά να απαντάει μετά τα 3-4 χτυπήματα και να μην χρειάζεται να αφήσεις το τιμόνι.

 

Και να απαντήσει μόνο του πρέπει να πιάσεις το κινητό να το βάλεις στο αυτί

Αν έχεις hands free πατάς απλά από το ακουστικό το κουμπάκι

Αν έχεις Bluetooth πάλι υπάρχουν τρόποι

Μάλλον άχρηστο μου φαίνεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την λειτουργία την είχα κάποτε σε κάποιο κινητό. Πρέπει να ήταν Sony ericsson. Η διαφορά ήταν ότι λειτουργούσε μόνο με την χρήση hands free. Βέβαια δεν την χρησιμοποίησα ποτέ μου.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Και πως είναι χρήσιμο να είσαι σε ένα μίτινγκ και να απαντήσει αυτόματα το τηλέφωνο σου μία κλήση; Θεωρητικά δεν μπορείς να μιλήσεις, γιατί να απαντήσει;

Εγώ το βλέπω χρήσιμο στην οδήγηση, και καλά να απαντάει μετά τα 3-4 χτυπήματα και να μην χρειάζεται να αφήσεις το τιμόνι.

 

Εντάξει misunderstanding από την πλευρά μου. Θεώρησα ότι η αυτόματη απάντηση θα συνοδευόταν από κάποιου είδους voicemail που θα καθοριζόταν από τον χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την λειτουργία την είχα κάποτε σε κάποιο κινητό. Πρέπει να ήταν Sony ericsson. Η διαφορά ήταν ότι λειτουργούσε μόνο με την χρήση hands free. Βέβαια δεν την χρησιμοποίησα ποτέ μου.
ετσι ειναι. Σχεδόν ολα τα τηλέφωνα των 90s είχαν παρόμοια λειτουργια οταν ηταν συνδεδεμένα με bt ή ακουστικά .

 

Τελικά μπορει και να αγοράσω κάποια στιγμή iPhone , ετσι για να θυμηθώ τα παλια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Nothing new here.

Το έχουν όλα τα Samsung από εποχής S3 για τα ακουστικά (ενσύρματα και bluetooth). Τηλέφωνο>ρυθμίσεις κλήσεων>αυτόματη απάντηση.

 

To έχω δει και στο MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Nothing new here.

Το έχουν όλα τα Samsung από εποχής S3 για τα ακουστικά (ενσύρματα και bluetooth). Τηλέφωνο>ρυθμίσεις κλήσεων>αυτόματη απάντηση.

 

To έχω δει και στο MIUI.

 

Nothing new, Right?

FaceTime(μόνο iOS), Skype, Viber? υπάρχουν στις ρυθμίσεις του Samsung...? Μάλλον όχι, μόνο για κλήσεις λοιπόν υπάρχει στο Android (όπως υπάρχει και τώρα στο iOS).

Link to comment
Share on other sites

Στην από τέτοια μας τι έχουν τα σαμσουνγκ. Σε κάθε τοπικ θα πεταχτεί ένας να μας πει τι έχει η shamesung,Δεν μας νοιάζει γιατί ότι και να έχει ΔΕΝ ΕΧΕΙ IOS.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Και να απαντήσει μόνο του πρέπει να πιάσεις το κινητό να το βάλεις στο αυτί

Αν έχεις hands free πατάς απλά από το ακουστικό το κουμπάκι

Αν έχεις Bluetooth πάλι υπάρχουν τρόποι

Μάλλον άχρηστο μου φαίνεται

Όταν οδηγας στο αυτοκίνητο πρέπει να βγάλεις χέρια από το τιμόνι να ψάχνεις το κουμπί. Στην μηχανή δε γίνεται καν λόγω κράνους αν έχεις Bluetooth. Στο ποδήλατο πρέπει να σταματήσεις.

 

Αν κάνεις γυμναστική, επίσης πρέπει να σταματήσεις

 

Και πολλά άλλα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...