Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής καρτοκινητών στην Ευρωπαϊκή Ένωση


Belschri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Μία ερώτηση και όποιος μπορεί και γνωρίζει ας απαντήσει.

Αύριο ταξιδεύουμε για Ιταλία και έχουμε 3 κινητά Cosmote 1 με συμβόλαιο 1 με καρτοσυμβόλαιο και 1 whats Up.

Πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στην Cosmote η να περάσουμε από κατάστημα για να ενεργοποιηθεί το roaming ή

δεν χρειάζεται και είναι ενεργοποιημένο εξ ορισμού;

 

Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 206
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Για Ουγγαρία ποιος από του εγχώριους παροχους έχει την καλύτερη κάλυψη;

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Για Ουγγαρία ποιος από του εγχώριους παροχους έχει την καλύτερη κάλυψη;

Η cosmote συνδέεται στην Telekom HU

Η wind Στην Telenor

Η Vodafone Στην vodafone HU

Το Φεβρουάριο που πήγα Βουδαπέστη με την Vodafone δεν είχα κανένα θέμα στην κάλυψη ούτε από άποψη ταχυτήτων είχα θέμα στην Vodafone. Τώρα η Telekom είχε πολυ καλές ταχύτητες αλλα στην κάλυψη είχε θεματάκια ειδικά σε κάποια στενά Κάτι το οποίο δεν είχε η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθεί κάποιος Ελβετία ας έχει μια εικόνα..

 

c16ecb13ea9d1d553c17f48d6dfd6419.jpg978ba03a47d082b424551b487832a778.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Η Ελβετία δεν ανήκει στην Ε.Ε.

 

 

Ναι μπιλ το ξέρω πληροφοριακά το ανεβασα για όποιον βρεθεί για λίγο η πολύ στη χώρα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τη Cosmote...δεν καταλαβαίνω τι τα "travel & surf", "traveller" κτλ

 

Τι ισχύει, πρακτικά, με το roaming? Τι πρεπει να κάνω (σε 1 συμβόλαιο και 1 κοσμοκάρτα) για να έχω το χρόνο ομιλίας και τα GBs μου σε ταξίδι στην ΕΕ? (συγκεκριμένα, Γερμανία)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τη Cosmote...δεν καταλαβαίνω τι τα "travel & surf", "traveller" κτλ

 

Τι ισχύει, πρακτικά, με το roaming? Τι πρεπει να κάνω (σε 1 συμβόλαιο και 1 κοσμοκάρτα) για να έχω το χρόνο ομιλίας και τα GBs μου σε ταξίδι στην ΕΕ? (συγκεκριμένα, Γερμανία)

 

Ευχαριστώ.

 

Τίποτα απολύτως, η Γερμανία είναι στην ΕΕ. Τα πακέτα που διαβάζεις είναι για εκτός ΕΕ.

Προσοχή κοντά στα σύνορα με Ελβετία, αν γυρίσεις σε Ελβετικό δίκτυο δεν είσαι στην ΕΕ και χρεώνει χρυσάφι.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο παραπάνω συν ότι στις ρυθμίσεις του δικτύου να εχεις ενεργο το roaming.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι μπιλ το ξέρω πληροφοριακά το ανεβασα για όποιον βρεθεί για λίγο η πολύ στη χώρα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

 

 

Καλημέρα σας. Θα ταξιδέψω Ελβετία σε 1 βδομάδα περίπου. Κάποια οικονομική κάρτα για Ίντερνετ ξέρετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ταξιδέψω Ελβετία σε 1 βδομάδα περίπου. Κάποια οικονομική κάρτα για Ίντερνετ ξέρετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Swisscom ή Sunrise καρτοκινητό με ταυτοποίηση διαβατηρίου από το αεροδρόμιο. Ζητάς να χρεώνεσαι με την ημερα για απεριόριστα τηλέφωνα και internet. Χρεώνει 3 φράγκα την ημέρα και έχεις τα πάντα εντός Ελβετίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κανουργιο νουμερο Frog που ενεργοποίηθηκε αρχές Νοεμβρίου και δεν τρώει απο το πακέτο 60 λεπτα προς ολους με.3 ευρώ τώρα που είμαι σε περιαγωγή. Ετσι θα έπρεπε να ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Το frog τρώει κανονικά τα 60 αγορασμένα λεπτά.

Δεν τρώει από τα 60 ή 100 Bonus ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το πάρεις σε εβδομαδα διπλασιασμού, μονο 60 απο τα 120 μπορείς να εχεις σε περιαγωγή?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το πάρεις σε εβδομαδα διπλασιασμού, μονο 60 απο τα 120 μπορείς να εχεις σε περιαγωγή?

Και αν ισχύει αυτό, τι γίνεται με τα λεπτά που μαζεύονται από ανανεώσεις και μεταφορά του χρόνου? εγώ έχω σε μια κάρτα 450 λεπτά περίπου από λεπτά που δεν κατανάλωσα και μεταφερθήκαν με την αγορά νέων πακέτων....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το πάρεις σε εβδομαδα διπλασιασμού, μονο 60 απο τα 120 μπορείς να εχεις σε περιαγωγή?

Δηλαδή κατάλαβες λάθος.

Δεν έγραψα κάτι τέτιο.

Link to comment
Share on other sites

Το frog τρώει κανονικά τα 60 αγορασμένα λεπτά.

Δεν τρώει από τα 60 ή 100 Bonus ανανέωσης.

 

Δηλαδή κατάλαβες λάθος.

Δεν έγραψα κάτι τέτιο.

Μερικές φορές απορώ... από ένα απλό μέλος ίσως και να το περίμενα, αλλά από έναν Moderator?

Έγραψες ένα μνμ και δεν μας είπες ΤΙΠΟΤΑ, απλά ότι ο φίλος κατάλαβε λάθος.

Τεσπα, επειδή και εγώ "κατάλαβα λάθος" δεν μας λες τι έπρεπε να καταλάβουμε από το ποστ σου?

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αγοράζεις είναι διαθέσιμο για περιαγωγή σε ΕΕ... Ακόμα και τον μόνιμο διπλασιασμό από τα 60 στα 120.. Ακόμα και από τα δεδομένα...
Link to comment
Share on other sites

Το frog τρώει κανονικά τα 60 αγορασμένα λεπτά.

Δεν τρώει από τα 60 ή 100 Bonus ανανέωσης.

 

Δηλαδή κατάλαβες λάθος.

Δεν έγραψα κάτι τέτιο.

 

 

Μερικές φορές απορώ... από ένα απλό μέλος ίσως και να το περίμενα, αλλά από έναν Moderator?

Έγραψες ένα μνμ και δεν μας είπες ΤΙΠΟΤΑ, απλά ότι ο φίλος κατάλαβε λάθος.

Τεσπα, επειδή και εγώ "κατάλαβα λάθος" δεν μας λες τι έπρεπε να καταλάβουμε από το ποστ σου?

 

Όσες παραθέσεις και να κάνεις , εγώ μίλησα για τα 60 ή 100 από Bonus Ανανέωσης.

Για αγορά 60 ή 120 δεν μίλησα.

Τελικά τα λεγόμενα του moderator μπορούν να παρερμηνευτούν εξίσου με τα λεγόμενα οποιουδήποτε μέλους.

Link to comment
Share on other sites

Όσες παραθέσεις και να κάνεις , εγώ μίλησα για τα 60 ή 100 από Bonus Ανανέωσης.

Για αγορά 60 ή 120 δεν μίλησα.

Τελικά τα λεγόμενα του moderator μπορούν να παρερμηνευτούν εξίσου με τα λεγόμενα οποιουδήποτε μέλους.

 

Τα 100' ως μπόνους ανανέωσης αποδίδονται τους πρώτους μήνες απο την ενεργοποίηση του αριθμού. Τα 60' σε ποια περιπτωση υπάρχουν ως μπόνους ανανεωσης;

 

Εφ όσον υπάρχουν άτομα που δε γνωρίζουν σε τι αναφερεσαι, επομενο ειναι να υπαρξει παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Bonus Ανανέωσης 60 λεπτών προς Ελλάδα και άλλες χώρες υπάρχουν σε πολλές από τις κάρτες που δινουν σε μετανάστες.

Αλλά όταν γράφω για 60 ή 100 λεπτά Bonus Ανανέωσης, είναι απλά Ελληνικά δεν γράφω σε άλλη γλώσσα. Η γραμματική ερμηνεία είναι 60 λεπτά Bonus ανανέωσης ή 100 λεπτά Bonus Ανανέωσης .

Οποιαδήποτε άλλη έννοια θα είχε ένα κόμμα .

Δηλαδή θα έγραφε "60 λεπτά , ή 100 Bonus ανανέωσης"

Τώρα τυχαίνει μερικές φορές κάπιοι να διαβάζουν σαν να βρίσκονται σε κώμα. Μια δευτερη ματιά σε ότι διαβάζουμε συνήθως βοηθάει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...