Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

To είδε κανείς? Εντυπώσεις?

Θα παρακαλέσω μόνο όποιος το δει και έρθει να πει εντυπώσεις να βάλει spoiler tags και να μην του ξεφύγει τίποτα από την πλοκή! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

"To Be or Not to Be a Snarf"?

That's the real question!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μολις το ειδα.... μολις γυρισα απο την καταμεστη αιθουσα.

δε θα σας πω τι θα δειτε.

μαλον θα πω πως θεωρω κορυφαιο το 1 μετα το 4 μετα μαζι το 3 και το 5 και χειροτερο μαλον το 2.

μετα το 4 περιμενα το 5 να ειναι αναλογο αλλα νομιζω υστερει λιγο. και περιμενω το 6 πλεον... αν και πρεπει να τα δω ξανα ολα γιατι εχω αρχισει να μπερδευομαι....

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ. Μου άρεσε πάρα πολύ. Και εξηγεί και πάρα πολλά που στο 4 κυρίως έμειναν ανεξήγητα. Φοβερή πλοκή και πολύ ωραία δομημένο, με φλας μπακ που δεν μπερδεύουν. Σκληρές σκηνές όσο και όπου χρειάζεται. Ακόμα μια φορά ένα εργάκι που δείχνει τις αδυναμίες των ανθρώπων και τον αγώνα της επιβίωσης. Πολύ μου άρεσε. Το συστίνω ανεπιφύλακτα.

Κάτι που είπε ένας φίλος παραπάνω ότι η amanda στο 5 ζεί, δεν ισχύει. Η amanda δε φαίνεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

οχι θα διαφωνησω, δεν ειναι saw αυτο το 5. δεν εχει ανατροπες , δεν εχει αυτη τη καταιγιστικη δραση του 1 ή του 4.

η γνωστη μουσικη του saw επισης παιζει λιγο .

εξηγει πραγματα? λιγα.

και αφηνει ενα μεγαλο ερωτηματικο που μαλον εκει θα βασιστουν για το 6.

τι αφησε στην γυναικα του στο κουτι με τη διαθηκη ο jigsaw? επισης δε μου αρεσε που πεθανε ο "καλος" αστυνομος?

Link to comment
Share on other sites

πχ η ανατροπη του τελους . την περιμενα. οταν του λεει στην κασετα πως πιστεψε με και μπες μεσα στο κουτι με τα γυαλια γιατι ειναι ο μονος τροπος να σωθεις, αυτος δεν τον ακουει και βαζει εκει μεσα τον κακο αστυνομο. με συνεπεια το τελος του καλου με βιαιο τροπο. εντυπωσιακο σε αυτη τη σκηνη ειναι πως ο αλλος παλι βλεπει! επισης του λεει πως δε θα σε βρουν ποτε και εχει δικιο αφου τον συνθλιβουν οι τοιχοι κα ι δεν απομενει τιποτα απο τον καλο αστυνομο. και θα βγει και λαδι απο πανω ο κακος αφου ο διοικητης εχει βγαλει ενταλμα συλληψης για τον καλο....

αυτο που θελω να δω στο 6 ειναι αν σωζεται η κοπελα με τον αλλον που περασαν τις δοκιμασιες αλλα στην τελευταια εχουν κοψει ασχημα το χερι τους, ως ιατρος ορθοπαιδικος θα πω πως εχει μουφα η φαση καθως απο εκει δεν περνανε μεγαλα αγγεια οπως πχ κατω απο τον αντιχειρα η κερκιδικη που πιανουμε τον σφυγμο και αρα εκει επρεπε να κοπουνε. και ειδικα αφου σκεφτηκαν εξυπνα και δεσαν τα χερια στο μπρατσο ρτους αρα μπορουν να σωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 4 τι ήταν;Από τη στιγμή πο πέθανε ο jigsaw δεν υπήρχε λόγος για μένα να το τραβήξουν και άλλο.Θα μπορούσαν να το τελειώσουν εκεί.Θα έκαναν και κάποιες αλλαγές στο σεναριο ώστε να μην υπάρχουν κενά και θα είχαμε μια ωραιότατη τριλογία.Αποφάσισαν να βγάλουν όμως το μετριότατο 4(που κατα τη γνώμη μου είναι το χειρότερο που έχει βγει) και τώρα περιμένουμε και το 5 που μάλλον θα είναι τρελή μούφα.Ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος...

 

to 4 metrio? πολυ καλο με τρελη ανατροπη στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

Κειμενο που θέλεις να βάλεις σε spoiler

 

Από τους κανόνες

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!Συμφωνώ με τον lulukos ότι δηλαδή από τη στιγμή που πέθανε ο jigsaw δεν έπρεπε να συνεχιστεί κάτα την γνώμη μου. Από το saw4 μου άρεσαν μόνο οι δοκιμασίες κ τιποτε αλλό το saw5 θα το δω μόνο κ μόνο από περιέργεια!
Link to comment
Share on other sites

Κειμενο που θέλεις να βάλεις σε spoiler

 

 

Από τους κανόνες

 

αρα δεν υπαρχει επιλογη αλλα απλα γραφω τη λεξη σποιλερ

Link to comment
Share on other sites

Το 4 ηταν τελειο. Τωρα το 5 δεν ξερω... Οταν το δω, θα σας πω. Με μπερδεψατε με οσα λετε για το 5: Τελικα ειναι καλο ή οχι;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πει και κανένας τίποτα. Αλλά, όπως και νά'χει, πρέπει να το δεις για να σχηματίσεις άποψη. Δεν μπορείς να βασιστείς στη γνώμη των άλλων. Εμένα το 4 μου άρεσε πάρα πολύ. Άλλοι το κόψαν στη μέση. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς πιστεύω ότι είναι η μοναδική σειρά ταινιών του είδους που έχει τέτοια υποστήριξη αλλά επίσης καταφέρνει σε κάθε ταινία να σου πετάει μια ανατροπή με πετυχημένο τρόπο και επίσης σε κάθε ταινία συμπληρώνει κενά και απορίες που μπορεί να υπήρχαν!ΔΕΝ είναι ασριστούργημα αλλά ότι άλλο τέτοιο στυλ ταινιών έχω δει (που να έχει συνέχειες εννοώ και όχι μία μεμονωμένη) ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΙΘΙΑ με μηδενικό σενάριο και και και....!

 

Το 5 πήγα και το είδα την Δευτέρα!Παρεπιπτόντως....ΓΕΜΑΤΟ το σινεμά!Όσον αφορά το σενάριο.....είχε περισσότερο το στοιχείο της αστυνομικής ταινίας με τις κλασικές δόσεις θρίλερ-παράνοιας ειδικά στις παγίδες!Ήταν το πρώτο από τα 5 που πάνω κάτω είχα καταλάβει το τέλος απλώς ήταν καλός ο τρόπος που απάντησαν σε άλλα ερωτήματα και γενικώς η όλη φάση!ΟΜΩΣ ο λόγος που έγινε αυτό είναι γιατί απλούστατα.........θα έχουμε και 6 το οποίο μπορεί να είναι και το τελευταίο!Λίγο πριν παιχτεί το 4 στους κινηματογράφους ανακοίνωσαν 2 συνέχειες κάτι που δεν είχε ξαναγίνει ΑΡΑ είχαν ήδη στο μυαλό τους το σενάριο!Με λίγα λόγια μου φαίνεται ότι το 5 και το 6 θα είναι σαν 1 ΜΕΓΑΛΗ ταινία κομμένη στα 2!

 

Γενική κριτική......αρκετά καλό απλώς δεν είχε τόσο ωραία ανατροπή όσο περίμενα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

δε μου αρεσε οτι δεν ειχε ανατροπη στο τελος οπως στο 4 που στο τελος σε χτυπαει η μια ανατροπη μετα την αλλη!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,αλλα για μενα οι ανατροπες ανηκαν στο 1 και 2,στα υπολοιπα ηταν προβλεψιμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου φανηκε το καλυτερο απο ολα και το πιο ωριμο σεναριακα

περιμενουμε να δουμε τελικα ποιος απο ολους ειναι ο chief στο 6 αλλα ναι το διασκεδασα περισσοτερο απο ολα

:X
Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει παντως η ταινια αυτη αφησε το σημαδι της,

θυμαμαι οταν στο texnopolis ειχε ερθει το 1 τοτε,το ειχαν βαλει στην μικρη αιθουσα,οταν λοιπον πηγαμε και το ειδαμε στο τελος της ταινιας κι οταν τα μαζευαμε να φυγουμε λεω εγω,πλακα κανουν?η ταινια ειναι ανετα για την βασικη και μεγαλη αιθουσα.και ξαφνικα ακουω το ιδιο να λεγεται κι απο αλλα παιδια μεσα στο σινεμα,κι οντως,το 2 οταν ηρθε μπηκε στην μεγαλη αιθουσα.οταν πηγα και ξαναειδα το 1 επικρατουσε πανικος πραγματικα γιατι ειχε βγει η ημη για το τι ταινια προκειται.

αντε να δουμε και το 5.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειδα το 1 σοκαριστηκα απο το τελος.

απο τις σκηνες δεν πολυ σοκαριστηκα καθως ειμαι ορθοπαιδικος χειρουργος και βλεπω πολλα στα επειγοντα. οποτε δε ξερω τι αντικτυπο εχει στον απλο λαο. αλλα το σεναριο η ανατροπη στο τελος, η μουσικη, ολα ειναι τελεια. μετα το 2 με ψιλοαπογοητευσε. το 4 ομως ειχε τρομερο και πολυ γρηγορο φιναλε

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από τον κινηματογράφο.

Αξίζει η ταινία.Λύνονται κάποιες απορίες και ταυτόχρονα δημιουργούνται μερικές ακόμα (λίγες που λογικά θα απαντηθούν στο επόμενο-και λογικά τελευταίο)

 

Οι σκηνές θανάτου είναι ένα κλικ πιο κάτω κατ εμέ αλλά η ταινία σίγουρα αξίζει.

7/10

Link to comment
Share on other sites

χθες είδα το "saw v" σε σχέση με ότι περίμενα ήταν καλό έμοιαζε κάπως με το saw 2 λύνονται αρκετές απορίες άντε να δούμε τι θα είναι κ το 6.......!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...