Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Lenovo tablets


makismc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στους φίλους,

έχω ένα tablet Vodafone smart tab III - Lenovo, το οποίο δε φορτίζει σωστά πλέον.

Στις 12 ώρες φόρτιση πάει μέχρι το 20%. Το έστειλα στη vodafone για service (στην ARVATO δηλαδή) καθώς είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση.

Με ενημέρωσαν ότι το usb της φόρτισης έχει σπάσει και ότι πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη η πλακέτα. Κόστος περί τα 250 Ευρώ ! ! ! ! !

Εννοείται ότι η βλάβη ΔΕΝ καλύπτεται από εγγύηση από ότι μου είπαν. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ?

 

Επίσης, γνωρίζετε κάποιον ιδιώτη που να επισκευάζει tablet οικονομικά κ αξιόπιστα ?

 

Σας ευχαριστώ.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρα!!!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν καποιος γνωριζει...εχω ενα lenovo yoga 8 tablet το οποιο εφαγε ενα κολλημα ενω το δουλευα κανονικα, εκλεισε και οταν το ανοιγω πλεον ακουγεται ο μισος ηχος που ακουγεται κατα την εκκινηση και κολλαει εκει στο logo... Ξερει καποιος τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μην χασω και τα αρχεια που εχω μεσα?? Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παιδιά! Θέλω να κάνω μια ερώτηση, μήπως έχει κάνεις καμμία ιδέα.

Έχω ένα πρόβλημα με ενα lenovo tab 3 essential. Μετά την επιστροφή του απ' το service (για αλλαγή πλακέτας λόγω ξαφνικού θανάτου) δε δουλεύει η αυτόματη περιστροφή οθόνης. Όπως και να γυρίσεις το tablet η οθόνη δεν αλλάζει!

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή θα πρέπει να πάει πάλι στο service;

Στο service, μαζί με τα πήγαινε-έλα, θέλω ενα 10ημερο και θα ήθελα να το αποφύγω.

Η όποια ιδέα ευπρόσδεκτη!!! Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το κάνεις root περνάς Xposed και gravity box και μέσα από αυτό κάνεις αυτά που θες
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σας.

Θα ηθελα παρακαλω πολύ να μου πειτε αν υπαρχει τροπος να διαγραψω τελειως σαν λειτουργικο το android 4.4.2 και να εγκαταστησω τα Windows 10 σε ένα tablet Lenovo που εχω γιατι μου αρεσουν γενικα τα Windows,και δεν μπορω το android!?

Και αν γινεται μπορειτε να μου πειτε ποια είναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να το κανω?

Γνωριζω να κανω format και install ξανα των Windows σε desktop+laptop μεσα απο Bios,

Αλλα με το tablet που εχει android δεν βγαζω ακρη!

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν*στο tablet βάλουμε έξτρα μνήμη θα κάνει επέκταση του χώρου ή όχι

 

Lenovo tab E10

 

Lenovo TB-X104F

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επέκταση χώρου;

 

Απ' όσο ξέρω στο συγκεκριμένο ο αποθηκευτικός χώρος της κάρτας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για εγκατάσταση εφαρμογών αν εννοείς κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Ξέρετε γιατί στο tablet

 

Lenovo tab E10

 

Lenovo TB-X104F

Android 8.1.0

Έκδοση TB-X104F_S000052_200805_ROW

 

Δεν μπορεί να κατέβει το mifit ή το huawei health απο το playstore???

 

 

Στάλθηκε από το Nova 5t μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι συμβατά με Android 8;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτές οι εφαρμογές δεν είναι συμβατές για tablet οπότε γι' αυτό δεν τις εμφανίζει στο playstore. Επίσης (αυτό ίσχυε παλαιότερα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) το ποιες εφαρμογές υπάρχουν στο playstore κάθε εταιρίας εξαρτάται από τις συμφωνίες της με τη Google.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Lenovo tablets
  • 2 weeks later...

Χαιρετω. Εχω ενα ταμπλετ Lenovo Μ8 (4G), στο οποιο εχω βάλει μια καρτα SD 64GB. Μεχρι πριν ένα μήνα, πολλές απο τις εφαρμογές, τις περνούσα στην κάρτα. Τον τελευταίο καιρό, δεν μπορω να περάσω στην κάρτα, παρά ελάχιστες. Για την ακρίβεια, απο τις 40 εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει, περνάνε στην SD, για να κερδίσω χώρο, μόνο 2! Δεν μου δίνεται πλέον η δυνατοτητα απο τις ιδιες τις εφαρογές να τις μετακινήσω σε άλλο αποθηκευτικό χώρο. Μηπως φταιει το android 10; Ισως κάποια αναβάθμιση του λειτουργικού; Γνωριζετε γιατι συμβαίνει αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω τα αρχεια στην SD; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, marsal said:

Χαιρετω. Εχω ενα ταμπλετ Lenovo Μ8 (4G), στο οποιο εχω βάλει μια καρτα SD 64GB. Μεχρι πριν ένα μήνα, πολλές απο τις εφαρμογές, τις περνούσα στην κάρτα. Τον τελευταίο καιρό, δεν μπορω να περάσω στην κάρτα, παρά ελάχιστες. Για την ακρίβεια, απο τις 40 εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει, περνάνε στην SD, για να κερδίσω χώρο, μόνο 2! Δεν μου δίνεται πλέον η δυνατοτητα απο τις ιδιες τις εφαρογές να τις μετακινήσω σε άλλο αποθηκευτικό χώρο. Μηπως φταιει το android 10; Ισως κάποια αναβάθμιση του λειτουργικού; Γνωριζετε γιατι συμβαίνει αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω τα αρχεια στην SD; Ευχαριστώ

Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για περιορισμός του λειτουργικού. Αν το θέμα σου εμφανίστηκε μετά από κάποια ενημέρωση λογισμικού, επιβεβαιώνεται ουσιαστικά αυτό που σκέφτηκες και εσύ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, athanaso77 said:

Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για περιορισμός του λειτουργικού. Αν το θέμα σου εμφανίστηκε μετά από κάποια ενημέρωση λογισμικού, επιβεβαιώνεται ουσιαστικά αυτό που σκέφτηκες και εσύ.

Τηλεφωνησα στη Lenovo και ρώτησα σε περιπτωση που επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αν θα λυθεί το πρόβλημα και μου ειπε οχι, γιατι και παλι την ιδια εκδοση θα εχει το λειτουργικό.  Δεν ξέρω αν το έκανε για να αποφυγει περαιτερω ερωτήσεις. Φυσικα δεν μου προτεινε καποια λύση. Μηπως έχετε κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was pinned
  • 5 months later...

Καλησπέρα. Κάτοχος Lenovo M10 2nd gen 64GB εδώ. Η οθόνη έχει αποκτήσει ένα ράγισμα κατόπιν πτώσης. Η οθόνη ανταποκρίνεται κανονικά στην αφή, δεν έχει επηρεαστεί η λειτουργία της απλώς, είναι εκτενές το ράγισμα και είναι δυσανάγνωστη η οθόνη. Σε έναν τεχνικό που το πήγα, το έριξε μια ματιά και μέσα σε δευτερόλεπτα, μου είπε ότι είναι δύσκολη η επισκευή και ακριβή, μου έδωσε όμως την εντύπωση ότι δεν ήθελε να το αναλάβει. 
 

Μου είπε ότι θα πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρη η οθόνη ενώ με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στο Ίντερνετ, είδα ότι πωλείται και χωριστά το τζαμί της οθόνης. Έχει καποιος άλλος συνάδελφος αντίστοιχη εμπειρία; Δυστυχώς, ενώ η εφαρμογή που έχει να κάμει με τα στατιστικά της συσκευής και με το service της, αναφέρει ότι μπορεί να αναλάβει το επίσημο σέρβις την επισκευή, δεν είδα να παρέχεται η αντίστοιχη επιλογή στο σέρβις της επίσημης αντιπροσωπείας. 

Η αλήθεια είναι ότι μυρίζομαι ταλαιπωρία καθώς, δεν ξέρω κατά ποσό υπάρχει επίσημο σέρβις στην Ελλάδα, πέραν της αντιπροσωπείας στην Αθήνα και δεν ξέρω επειδή μένω στην επαρχία, υπάρχει η αντίστοιχη δυνατότητα; Θα πρέπει να σταλεί οπωσδήποτε στην Αθήνα; Αξίζει τον κόπο πιστεύετε; Στον μάστορα που το πήγα πάντως, για την επισκευή μου είπε κόστος που η αλήθεια είναι ότι δεν απέχει και πολύ από την αξία του ταμπλετ όταν το είχα αγοράσει καινούριο συνεπώς, από οικονομικής άποψης, το να πληρώσω για την επισκευή σχεδόν τόσα όσα έδωσα για να το αγοράσω, δεν αξίζει κατά την ταπεινή μου γνώμη. Φυσικά και είναι αξιόλογο μηχάνημα και πραγματικά στεναχωρέθηκα που είχε αυτή την ατυχή κατάληξη, γι’ αυτό σκέφτομαι αν αξιζει η επισκευή του. Αν υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος για να γίνει, έχει καλώς ειδάλλως, ας μείνει πακεταρισμένο….

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...