Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Control Panel-> Device Manager

 

Με συνδεδεμενο το κινητο στο Portable Devices θα εχεις κατι με κιτρινο ερωτηματικο

 

Δεξι κλικ ->Update Drivers -> Let me choose from list -> MTP USB ok

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Control Panel-> Device Manager

 

Με συνδεδεμενο το κινητο στο Portable Devices θα εχεις κατι με κιτρινο ερωτηματικο

 

Δεξι κλικ ->Update Drivers -> Let me choose from list -> MTP USB ok

 

Εισαι αρχηγος ευχαριστω παρα πολυ ακολουθησα αυτο που ειπες και ειναι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από 45 μέρες παρέλαβα το κινητό από Κίνα(Gearbest).

Οι εντυπώσεις μέχρι τώρα άριστες.

Οθόνη φοβερή.Ενταξει δεν εχει και τα τέλεια χρώματα ή ανάλυση αλλα λογικό.

Κάμερα δεν δοκίμασα καν γιατί δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας μιας και το έχω σαν 2ο μετά το S7 Edge και το θέλω μόνο για gaming και ιντερνετ.

Αν και υποδεεστερος επεξεργαστής από το S7 οι εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα.

Δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα ακόμα και με βαριά παιχνίδια.

Μπαταρία καλή αν και δεν εχω ακόμα ολοκληρωμένη εικόνα με την 9.0.3 που έκανε update.

To gaming άλλο επίπεδο.Δεν βλέπω κολλήματα και μόλις πιάνω στο καπάκι το S7 Edge μου φαίνεται μινιατούρα!

Ηχεία δυνατά και με αρκετή καλή ποιότητα ήχου.

Ποιότητα κατασκευής ακόμα καλύτερη από ότι περίμενα.

Θηκη χρειάζεται όπως και δήποτε γιατί γλιστράει σαν διάολος!

Δεν εχω σκοπό να κάνω root, custom rom κτλ. γιατί βαριεμαι να ασχοληθω.

Mε την Β20 γενικά δεν βλέπω να έχω θέμα με το 4G απλά εκεί που είναι η δουλεια μου στην μέση του πουθενα μπορεί να μην πιάνει 4G ανα διαστήματα. Σε αστικά κέντρα δεν νομίζω να έχει θεμα

Εχω καποιες απορίες μόνο:

1. Στην οθόνη κάτω κατω που είναι τα εικονίδια με το Τηλέφωνο, Επαφές Καμερα και Μηνύματα, όπως σε όλα τα κινητα,δεν μου έχει το εικονίδιο των επαφών υπάρχει τρόπος να το βάλω?

2.Στην μπάρα πάνω πάνω με Wi Fi, Δεδομένα κτλ. μπορώ να κάνω επεξεργασία και να αλλάξω θέσεις στα εικονίδια?

3. Στα εικονίδια των εφαρμογών έχει ένα ασπρο φόντο από πίσω.Μπορώ να το βγάλω?

Και κάτι άσχετο:

Mπορώ να αγοράσω κάρτα κλώνο What's up γιατί θέλω να έχω μια για το ασύρματο ρούτερ hotspot που έχω για να μην βάζω βγάζω όποτε θέλω να το χρησιμοποιήσω?Και αν γίνεται πχ έχω την κάρτα στο ρούτερ.Αν ανοίξω και το κινητό με τον κλώνο μπλοκάρουν και οι δύο?Μπλοκάρει μόνο η μία που άνοιξε μετά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα θέλω να κάνω μια ερώτηση όταν συνδέσω το τηλέφωνο με το PC ότι και να κάνω το PC δεν το βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο. Μόλις το βάζω για κάμερα το βλέπει αλλά δεν μπορώ να στείλω μου λέει απασχολημένο.Τη μπορεί να φταίει;

 

καλησπέρα, αν δεν βρηκες ακρη αν βγαζει τις ρυθμισεις τι τυπο θες να το συνδεσεις για παιξε λιγο με αυτες.

Προσωπικα δεν δουλευω πλεον με καλωδια απο οταν ανακαλυψα το airdroid https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=el

 

Που πάμε να κάνουμε αυτό που είπαμε με την οfficial dev χουμε Λίνκ; πάω στα πίσω ποστ δεν το βρίσκω.

 

http://en.miui.com/download-328.html developer rom διπλα εχει flashing guide αν λες αυτο.

 

Εχω καποιες απορίες μόνο:

1. Στην οθόνη κάτω κατω που είναι τα εικονίδια με το Τηλέφωνο, Επαφές Καμερα και Μηνύματα, όπως σε όλα τα κινητα,δεν μου έχει το εικονίδιο των επαφών υπάρχει τρόπος να το βάλω?

2.Στην μπάρα πάνω πάνω με Wi Fi, Δεδομένα κτλ. μπορώ να κάνω επεξεργασία και να αλλάξω θέσεις στα εικονίδια?

3. Στα εικονίδια των εφαρμογών έχει ένα ασπρο φόντο από πίσω.Μπορώ να το βγάλω?

Και κάτι άσχετο:

Mπορώ να αγοράσω κάρτα κλώνο What's up γιατί θέλω να έχω μια για το ασύρματο ρούτερ hotspot που έχω για να μην βάζω βγάζω όποτε θέλω να το χρησιμοποιήσω?Και αν γίνεται πχ έχω την κάρτα στο ρούτερ.Αν ανοίξω και το κινητό με τον κλώνο μπλοκάρουν και οι δύο?Μπλοκάρει μόνο η μία που άνοιξε μετά?

 

1. Επαφες οταν ανοιξεις εχει πανω δεξια τις επαφες, δεν βλεπω τον λογο υπαρξης εικονιδιου, δεν ξερω αν καπως γινεται αλλα εμενα δεν με πειραζει.

2. Ναι μπορεις αμα τραβηξεις τερμα κατω το μενου αυτο εχει κατω δεξια ταξινομηση ενα εικονιδιο ανοιγει ενα μενου που μπορεις να τα αλλαξεις.

3. Εχω αλλαξει theme και εχει εμενα εικονα απο πισω κανονικα, δεν ξερω αλλον τροπο εκτος απο αλλαγη theme.

4. To εχω κανει αυτο και δουλευει οποια συσκευη ανοιξει δευτερη, τοτε η sim στην 1η δεν παιζει. Οταν την κλεισω την 2η τοτε παιζει ξανα η πρωτη. Σε καμια απολυτως περιπτωση δεν παιζουν ΜΑΖΙ! μαλιστα λενε να απενεργοποιουμε την πρωτη πριν ανοιξουμε την δευτερη κανονικα.

Δες και εδω https://www.whatsup.gr/el/twinsim εχει και κοστος ομως αγορας και των 2 sim μαζι καθως πανε 2 μαζι. Ηταν 10 ευρω αλλα τωρα μαλλον ειναι παραπανω. Ετσι ειπαν καποιοι αλλοι στο forum. Υπαρχει σχετικο θεμα εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=71949&page=13

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν δεν βρηκες ακρη αν βγαζει τις ρυθμισεις τι τυπο θες να το συνδεσεις για παιξε λιγο με αυτες.

Προσωπικα δεν δουλευω πλεον με καλωδια απο οταν ανακαλυψα το airdroid https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=el

 

το έχω δοκιμάσει, για μένα μου είναι πιο χρηστικό οπότε χρησιμοποιώ καλύτερα το xender https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.xender&hl=el

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ξερει κανεις που να χρησιμοποιει Gcam αν μπορουμε να αποθηκευσουμε φωτος και βιντεο στην εξωτερικη sd card? γιατι δεν βλεπω να γινεται.Δεν εχει καθολου επιλογη,οπως η μαμα εφαρμογη της καμερας
Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει, για μένα μου είναι πιο χρηστικό οπότε χρησιμοποιώ καλύτερα το xender https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.xender&hl=el

 

Το ίδιο κάνω και με το solid explorer :)

Αλλά ενδιαφέρον το xender, ως αντικαταστάτης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ξερει κανεις που να χρησιμοποιει Gcam αν μπορουμε να αποθηκευσουμε φωτος και βιντεο στην εξωτερικη sd card? γιατι δεν βλεπω να γινεται.Δεν εχει καθολου επιλογη,οπως η μαμα εφαρμογη της καμερας

 

που την βρισκουμε την εφαρμογη? δεν την βλεπω στο google play....

δεν ξερω εγω πως γινεται αυτο αλλα γιατι οχι στην εσωτερικη ειναι τεραστια!!! εγω δεν εχω καν καρτα πανω.

 

το έχω δοκιμάσει, για μένα μου είναι πιο χρηστικό οπότε χρησιμοποιώ καλύτερα το xender https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.xender&hl=el

 

πανω κατω την ιδια δουλεια κανουν ολα αυτα, ο σκοπος ιδιος να μην χρειαζομαστε καλωδια. Απο προγραμματα εχει πολλα οτι αρεσει και βολευει τον καθενα.

Και το file xpert ειναι πολυ καλο! λιγο διαφορετικος τροπος λειτουργιας ειναι περισσοτερο file manager.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

που την βρισκουμε την εφαρμογη? δεν την βλεπω στο google play....

δεν ξερω εγω πως γινεται αυτο αλλα γιατι οχι στην εσωτερικη ειναι τεραστια!!! εγω δεν εχω καν καρτα πανω.

 

Η gcam είναι η google camera και μπαίνει με root/unlock και ενεργοποίηση του api2 από το build.prop. Δεν είναι μία εφαρμογή που απλά εγκαθιστάς από το google play.

 

Προφανώς δεν θέλει στην εσωτερική γιατί αν συμβεί οτιδήποτε, δεν θέλει να χάσει τις εικόνες που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Η gcam είναι η google camera και μπαίνει με root/unlock και ενεργοποίηση του api2 από το build.prop. Δεν είναι μία εφαρμογή που απλά εγκαθιστάς από το google play.

Προφανώς δεν θέλει στην εσωτερική γιατί αν συμβεί οτιδήποτε, δεν θέλει να χάσει τις εικόνες που έχει.

 

α και εγω την εψαχνα εκει! λολ....

και ποιος ο λογος να την βαλουμε? τι προσφερει παραπανω και αξιζει ολη αυτη την φασαρια?

Link to comment
Share on other sites

α και εγω την εψαχνα εκει! λολ....

και ποιος ο λογος να την βαλουμε? τι προσφερει παραπανω και αξιζει ολη αυτη την φασαρια?

 

Πολύ καλύτερες βραδινές φώτο από όσα ξέρω. Γενικά έχουμε καλή κάμερα αλλά με κακό software και προσφέρει βελτιώσεις.

Δεν θα μπω στον κόπο εγώ γιατί χρησιμοποιώ το G4 για φώτος , που έχει μακράν ανώτερη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερες βραδινές φώτο από όσα ξέρω. Γενικά έχουμε καλή κάμερα αλλά με κακό software και προσφέρει βελτιώσεις.

Δεν θα μπω στον κόπο εγώ γιατί χρησιμοποιώ το G4 για φώτος , που έχει μακράν ανώτερη κάμερα.

 

ουτε και εγω γιατι σαν λατρης της φωτογραφιας για τετοια πραγματα DSLR και εχω και φωτεινο φακο με F 1.8 οποτε δεν ασχολουμε.

Για το κινητο τωρα εχω δει βελτιωση με το προγραμμα Camera MX. Aν και σε συγκριση με το παλιο μου ειτε με αυτο το προγραμμα ειτε χωρις η διαφορα ειναι οχι απλα τεραστια αλλα τεραστιοτατη!!! ειδικα το φλας τα σπαει σε αυτο το κινητο. Οπως εχω ξαναπει δεν εχω καλο μετρο συγκρισης βεβαια οποτε συγκρινω με το προηγουμενο που δουλευα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

ουτε και εγω γιατι σαν λατρης της φωτογραφιας για τετοια πραγματα DSLR και εχω και φωτεινο φακο με F 1.8 οποτε δεν ασχολουμε.

Για το κινητο τωρα εχω δει βελτιωση με το προγραμμα Camera MX.

 

Με την "open camera" πάντως είδα ότι τραβάει 60fps video. Με την MX το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυτραβαω βιντεος και δεν ψαχνομαι οποτε δεν ξερω, αλλα 60fps σε τι αναλυση μιλαμε? full HD ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυτραβαω βιντεος και δεν ψαχνομαι οποτε δεν ξερω, αλλα 60fps σε τι αναλυση μιλαμε? full HD ?

 

Αν θυμάμαι καλά, ναι :)

Θα τσεκάρω, don't bother man :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, με το camera mx που ανεφερα διορθωνα το πρόβλημα με τις σκοτεινες νυχτερινες φωτος ειδικα με φλας.

αυτό το κινητο βγαζει πολύ καλες με φλας, για χωρις δεν εχω δει ακομα.

Για βιντεο να θυμηθώ να το τσεκαρω. Για το google camera app πολυς ντορος για μενα δεν αξιζει, εκτος αν ηθελα και για αλλους λογους το unlock+root, να μπω στην διαδικασια αυτή μονο για το πρόγραμμα αυτό με τιποτα δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

που την βρισκουμε την εφαρμογη? δεν την βλεπω στο google play....

δεν ξερω εγω πως γινεται αυτο αλλα γιατι οχι στην εσωτερικη ειναι τεραστια!!! εγω δεν εχω καν καρτα πανω.

 

 

 

πανω κατω την ιδια δουλεια κανουν ολα αυτα, ο σκοπος ιδιος να μην χρειαζομαστε καλωδια. Απο προγραμματα εχει πολλα οτι αρεσει και βολευει τον καθενα.

Και το file xpert ειναι πολυ καλο! λιγο διαφορετικος τροπος λειτουργιας ειναι περισσοτερο file manager.

 

Καλημερα,δεν την βρισκεις στο store,την κατεβαζουμε απο google και φλασαρουμε με recovery,αν σε ενδιαφερει δες εδω:https://www.youtube.com/watch?v=3LSpcysw52k ποιοτητα ειναι αλλου.Οσο για την αποθηκευση,εχω λογο να τις αποθηκευω στην exsd γιατι εχω καμποσες φορες ξεχασει να παρω back up πριν απο φλασαρισματα κι εχω χασει πραγματα

Edited by wolf_35
Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί στο Web ότι με το πέρασμα της 9 stable υπάρχει πρόβλημα σε παιχνίδια που έχουν joystick πλοήγησης (war robots, mortal compact). Εχει κάποιος σχετική εμπειρία?Επίσης με την αγορά του ποια έκδοση έχει? Μπορεί να γίνει downgrade και αν ναι πως? Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια περισσότερο εάν υπήρχε άλλη γυναίκα εδώ μέσα να μου έλεγε απευθείας την άποψη της. Αλλά το είδα χθες και ανυπομονώ να το έχω και εγώ στα δικά μου χέρια...τεράστιο αλλά ωραίο κινητό. Θέλω να δω τι εντύπωση θα μου κάνει και το χρυσό που πήρα, πάντως και το μαύρο κουκλί ήταν.

 

Το έχω εγώ (σε μαύρο) και το χειρίζομαι με ένα χέρι. Είμαι βέβαια συνηθισμένη στις μεγάλες οθόνες. Το mi max 2 έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο λεπτό από άλλες συσκευές ιδιων ιντσών. Θα το συνηθίσεις αμέσως. Προσοχή μόνο μη σου γλυστρισει, χρειάζεται θήκη οπωσδήποτε. Αυτά και καλομιλητο !

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ (σε μαύρο) και το χειρίζομαι με ένα χέρι. Είμαι βέβαια συνηθισμένη στις μεγάλες οθόνες. Το mi max 2 έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο λεπτό από άλλες συσκευές ιδιων ιντσών. Θα το συνηθίσεις αμέσως. Προσοχή μόνο μη σου γλυστρισει, χρειάζεται θήκη οπωσδήποτε. Αυτά και καλομιλητο !
Σ ευχαριστώ για την γνώμη σου, σημαντικό επειδή είσαι γυναίκα και ήθελα να δω πως σου φαίνεται. Εγώ θα το έχω στα χέρια μου λογικά Πέμπτη ή Παρασκευή. Έχω πάρει θήκες αλλά δεν ήρθαν ακόμη. Μάλλον πρέπει να πάρω καμία να βολευτώ από Ελλάδα γιατί δεν θέλω να μου φύγει με τίποτα.

Εγώ το πήρα άσπρο χρυσό, ελπίζω να μ άρεσει όσο το μαύρο που το είδα public.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά όλοι μου λένε να τους φέρω από 2 εσπρεσσάκια με το κινητό. Δεν ξέρουν...
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά όλοι μου λένε να τους φέρω από 2 εσπρεσσάκια με το κινητό. Δεν ξέρουν...

 

ααχχαχαχα πεφτει δουλεμα ε? και εμενα μια απο τα ιδια περιπου....:lol::lol::lol:

αντε και εις ανωτερα στο mi max 3....:D:p

Link to comment
Share on other sites

ααχχαχαχα πεφτει δουλεμα ε? και εμενα μια απο τα ιδια περιπου....:lol::lol::lol:

αντε και εις ανωτερα στο mi max 3....:D:p

 

Στην αρχή έπεφτε δούλεμα από ένα συνάδελφο ο οποίος σκέφτεται να το αγοράσει τώρα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...