Jump to content

Redmi Note 4X ή Moto G5 ή P8?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είναι το πρώτο μου post και ζητώ τη βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει. Έχω ένα Lumia 640 και αφού με υπηρέτησε πιστά για περίπου δύο χρόνια, πλέον θέλω να το αλλάξω λόγω της σχεδόν παντελούς έλλειψης apps που χαρακτηρίζουν το μισοπεθαμένο Windows OS. Με ενδιαφέρει ένα τηλέφωνο που να μπορεί να τρέξει apps και games και να έχει ικανοποιητική αν όχι και καλή κάμερα για φωτογραφίες τουλάχιστον (selfie και video δεν με πολυενδιαφέρουν). Επειδή τη τελευταία φορά που έδωσα πολλά χρήματα για κινητό ήταν για το Nexus 4 και κάηκε η γούνα μου αφού δεν έβγαλε ούτε τον χρόνο, αποφάσισα να μη ξαναδώσω πάνω από 200 για κινητό. Οπότε αυτό είναι το budget μας (ίσως και ΛΙΓΟ παραπάνω).

 

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στα τρία που βλέπετε στον τίτλο. Στην αρχή έκλινα προς το Xiaomi, αλλά δεν έχω ξαναπάρει "Κινέζο" και ομολογώ πως το όλο μπάχαλο με τα μοντέλα και τα specs τους (απ' ότι κατάλαβα το αν θα είναι ο αισθητήρας της κάμερας Sony ή Samsung είναι λοτταρία) αλλά και το γεγονός ότι πολλά μαγαζιά τα στέλνουν ανοιχτά γιατί περνάνε τα ίδια τις ROMS με κρατάνε πίσω... Το Moto G γνωρίζω ότι είναι καλή επιλογή στα λεφτά μου, αλλά σε specs το απλό μοντέλο υστερεί από το Redmi. Το P8 το βάζω γιατί ήταν flagship και το είδα στο Skroutz στα 200 Ευρώ.

 

Ποιο από τα παραπάνω προτείνετε; Έχετε μήπως και κάνα άλλο υπόψη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το p8 το ξεχνας για αρχη. Ουτε καν nougat δεν πηρε. Οποτε flagship my *** η φαση :down:

 

Οντως παιζει αυτο που λες με τον αισθητηρα αλλα μην φανταστεις τραγικες διαφορες. Το sony κανει πιο επιθετικο NR => λιγοτερος θορυβος στις νυχτερινες αλλα και λιγοτερη λεπτομερια (αρα η μια η αλλη σου ρχεται). Αν καπου πραγματικα υπερεχει ειναι οτι εχει πιο ευστοχο wb αφου ο samsung βγαζει πιο θερμες φωτογραφιες.

 

Το moto g5 πρεπει να χει καλυτερη καμερα εχει ομως και κατωτερο επεξεργαστη, μικροτερη αυτονομια και μικροτερη οθονη. Γενικα ειναι πιο vfm το redmi note 4X με εξαιρεση τη καμερα. Αν το παρεις απο σκρουτζομαγαζο ψαξε καλυτερα το Redmi Note 4 (snapdragon) και ρωτα αν γραφει στο πλαϊ Global Version και πισω model number 2016102. Προσωπικα το ξαναπηρα προσφατα στα 180 ευρω.

 

Υ.Γ. Οταν λες 640 εννοεις το μικρο, οχι το XL σωστα; Το ρωταω γιατι το XL εχει πολυ καλη καμερα και θα ναι λιγο αποτομη η προσγειωση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω στείλει ερωτήσεις παρόμοιες με αυτές που λες σε Σκροπυτζομάγαζα, αλλά δεν απαντάει κανείς... Όσο για το 640, ήταν το μικρό το LTE μοντέλο. Ομολογώ πως η κάμερα του δεν με είχε εντυπωσιάσει καθόλου, ειδικά σε σχέση με το Nexus που είχα πριν, αλλά την έκανε τη δουλειά της. Αν κατάλαβα καλά λες να πάω για το απλό το 4 και όχι το 4Χ; Από ποιο μαγαζί το πήρες αν επιτρέπεις για να κοιτ'αξω κι εγώ σε κείνη τη κατεύθυνση;
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη δεν μιλαω για το κινητο με τον mediatek επεξεργαστη που εχει ονομα Redmi Note 4 σκετο αλλα για το Redmi Note 4 (snapdragon) https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html?from=favorites_popup που ειναι ιδιο κινητο με το Redmi Note 4X απλα αλλη εκδοση. Θα ρωτησεις το καταστημα αυτα τα δυο πραγματακια που σου ειπα ωστε να σιγουρεψεις οτι ειναι το Global Version για να εχει την 800αρα μπαντα (θα τα δεις μετα και απο κοντα στο καταστημα).

 

Tο p9 lite εχει καπως καλυτερη καμερα (κυριως στο βιντεο). Υστερει ομως σε επεξεργαστη, μεγεθος οθονης και αυτονομια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη οπότε η επίσκεψη σε μαγαζί δεν παίζει, αφού όσα βλέπω είναι Αθήνα και κάτι άλλα είναι κλασικά ιντερνετομάγαζα. Αυτό που δεν απαντούν στα mail είναι σπαστικό, αλλά πιθανότατα να μην ξέρουν και οι ίδιοι την απάντηση σε αυτές τις ερωτήσεις. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό το μπάχαλο με τα μοντέλα είναι χαρακτηριστικό της Xiaomi και σε συνδυασμό με κάτι Κινεζοαγγλικά που έχω δει σε promos και τέτοια, δεν μπορώ να πω πως μου εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη σαν εταιρεία μέχρι στιγμής, γι' αυτό και είμαι κάπως επιφυλακτικός. Ομολογώ ότι αν έλεγε άλλη μάρκα το κινητό ακόμη και μια πιο αξιοπρεπή Κινέζικη (Huawei ή Lenovo ας πούμε) θα το έπαιρνα κατευθείαν. Πιθανότατα να είμαι απλά χαζός... Όπως και να έχει ευχαριστώ για τη βοήθεια, μάλλον θα πάρω το ρίσκο με το Note 4 που λες και ότι βγει αν και με το Nexus δεν μου βγήκε σε καλό το ρίσκο γιατί μου ήρθε πρώτης γενιάς συσκευή και μου έβγαλε ΟΛΑ τα known issues (δεν ήξερα να ρωτήσω σχετικά): σπάσιμο οθόνης από πτώση μικρότερη του μισού μέτρου (το 640 έχει φάει πολύ πιο γερές και δεν έχει πάθει τίποτα, εικάζω φταίει που δεν είναι unibody, διαλύεται και μοιράζεται η σύγκρουση) και η μπαταρία τα έφτυσε τελείως πάνω στους 9 μήνες... Με Κίνα δεν θέλω να μπλέξω γιατί μου έχουν σταματήσει πράγματα από Gearbest στο τελωνείο, χωρίς να με χρεώσουν, ευτυχώς. Edited by Theorendil
Link to comment
Share on other sites

Το Global Version εχει global rom που εχει ελληνικα κανονικα ;) Οσον αφορα την αξιοπιστια, μια χαρα ειναι η Xiaomi. Τουλαχιστον αυτηνης δεν ανατιναζονται τα κινητα :lol: Αμα τους ρωτησεις ολα αυτα που σου λεω και στην απιθανη περιπτωση σου στειλουν κουτι που δεν τα γραφει τοτε απαιτεις να στο αλλαξουν. Ετσι δουλευουν οι εξ αποστασεως παραγγελιες. Τωρα αν φοβασαι πια τοσο, παρτο απο το κωτσοβολο στα 250 ευρω να εχεις και εγγυηση infoquest.

 

Οσον αφορα το Honor 6X ειναι ουσιαστικα το p9 lite με μεγαλυτερη οθονη, 32αρη αποθηκευτικο και λιγο καλυτερη καμερα. Δηλαδη παραμενει κατωτερο σε soc και αυτονομια και φυσικα ειναι και αρκετα ακριβοτερο. Αν τυχον το παρεις προσεξε να ειναι η BLN-L21 εκδοση ωστε να χει 800αρα μπαντα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα το Redmi Note 4 Global μιας και για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο,με μια μόνο παραχώρηση στην κάμερα,αλλά έχει μια μπαταρία που θα σε βγάζει άνετα 9+ ώρες οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα το Redmi Note 4 Global μιας και για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο,με μια μόνο παραχώρηση στην κάμερα,αλλά έχει μια μπαταρία που θα σε βγάζει άνετα 9+ ώρες οθόνη...

 

Ειδικα αν μιλαμε για το p9 lite δεν ειναι και ιδιαιτερες οι διαφορες (προερχεσαι απο 2 θηρια στη καμερα και για αυτο σου χτυπαει περισσοτερο). Το ειχα για λιγες μερες και με εξαιρεση οτι βγαζεις ευκολοτερα μη κουνημμενη φωτογραφια σε χαμηλο φωτισμο, δεν εχουν διαφορες παρα μονο αν ζουμαρεις στο 100%. Η μεγαλη τους διαφορα ειναι στο βιντεο.

 

Τωρα αν μιλαμε για το Honor 6x οντως αρχιζει να αυξανει η διαφορα στη καμερα αλλα παραμενει ο ιδιος μετριος soc και ακριβοτερο κινητο. Οποτε αναλογως αν σε νοιαζει η καμερα παραπανω ολων ή ηθελα κατι πιο ισορροπημενο θα πηγαινα αντιστοιχα Honor 6x ή RN4G. Το P9 lite θα το βγαζα απο τις επιλογες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά μετά από πολλή έρευνα, αποφάσισα να "ανέβω" λίγο και τώρα είμαι ανάμεσα στα Huawei Honor 6X και το Redmi Pro. Και τα δύο είναι γύρω στα 220 στο Σκρουτζ. Ποιο από τα δύο προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά μετά από πολλή έρευνα, αποφάσισα να "ανέβω" λίγο και τώρα είμαι ανάμεσα στα Huawei Honor 6X και το Redmi Pro. Και τα δύο είναι γύρω στα 220 στο Σκρουτζ. Ποιο από τα δύο προτείνετε;

 

Δεν ειναι καλυτερες συσκευες. Αν εξαιρεσουμε την amoled οθονη στο redmi pro και την καλυτερη καμερα στο Honor 6x, υστερουνε σε σχεση με Redmi Note 4X.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά μετά από πολλή έρευνα, αποφάσισα να "ανέβω" λίγο και τώρα είμαι ανάμεσα στα Huawei Honor 6X και το Redmi Pro. Και τα δύο είναι γύρω στα 220 στο Σκρουτζ. Ποιο από τα δύο προτείνετε;

Εγώ πάντως με τη καμερα του redmi pro δεν είχα μείνει και πολύ ικανοποιημένος (δεδομένου οτι ηταν το ατου της συσκευής). Νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με του note 4x. Από τα 2 θα διάλεγα το honor. Αλλά νομίζω πως η πιο σοφή επιλογή γενικά είναι το note 4x

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τη καμερα του redmi pro δεν είχα μείνει και πολύ ικανοποιημένος (δεδομένου οτι ηταν το ατου της συσκευής). Νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με του note 4x. Από τα 2 θα διάλεγα το honor. Αλλά νομίζω πως η πιο σοφή επιλογή γενικά είναι το note 4x

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα οχι, ειναι αρκετα κατωτερη ακομη και απο το Redmi Note 4 mtk (ποσο μαλλον απο το Note 4X). Ειναι στα ιδια επιπεδα με το Redmi Note 3 pro απλα με artificial bokeh.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι παιδιά. Να σας εξηγήσω το σκεπτικό μου για να καταλάβετε καλύτερα τι παίζει. Ψάχνω για ένα κινητό γύρω στα 200 με 250 με καλή κάμερα και καλές επιδόσεις. Μετά από πολλή έρευνα, σε λίγο θα μιλάω με Ινδική προφορά, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα. Η ιδανική επιλογή για μένα θα ήταν το Moto G5 Plus, αλλά η τιμή του εδώ, κατά την άποψη μου, είναι υπερβολικά υψηλή. Αν είναι να δώσω κοντά στα 280, ε να δώσω και κάνα 60άρι παραπάνω και να πάρω το P9 να δείξω κι έμπρακτα την αγάπη μου στη Scarlett. Αν το G5 Plus το έδιναν όσο το δίνουν στην Αμερική θα το είχα αγοράσει χθες, που λένε.

*

Από κει και μετά, σε συγκριτικά κάμερας ανάμεσα στα Note 4, Honor και G5 Plus το Note 4 (για το Redmi Pro που ανέφερα παραπάνω δεν μπορώ να βρω πολλά γιατί κανονικά δε βγαίνει εκτός Κίνας) βγαίνει σταθερά τελευταίο σε όλους τους τομείς ενώ τα άλλα δύο είναι λίγο πολύ ισόπαλα: Σε κάποιους τομείς υπερτερεί το ένα και σε άλλους το άλλο, αλλά ποτέ δεν είναι θεαματική η διαφορά ανάμεσα τους, σε αντίθεση με το Note που μένει αρκετά πίσω σχεδόν πάντα.

*

Όσον αφορά την απόδοση, οι συσκευές είναι λίγο πολύ ισόπαλες με το Honor να υστερεί λίγο στο βαρύ Gaming, αλλά κατά την άποψη μου όχι θεαματικά. Στην αυτονομία βασιλιάς είναι το Redmi, αλλά να σας πω την αλήθεια δε με ενδιαφέρει και πολύ αυτός ο τομέας. Άλλωστε το Lumia μου που πριν τα δεκάρια μου κρατούσε πέντε μέρες, με ήπια βέβαια χρήση, δύσκολα νικιέται.

*

Η κακή κάμερα του Remi είναι deal breaker για μένα, γι’ αυτό και τείνω στο Honor (στα 220 τώρα στο Σκρουτζ) με μια επιφύλαξη για την οθόνη. Τι λέτε κι εσείς? Ισχύουν τα συμπεράσματα μου? Έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο γύρω στα 220 – 230 βαριά – βαριά 250 από Σκρουτζάδικο? Ευχαριστώ ειλικρινά για τη βοήθεια και το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Το moto x style ειναι πραγματικα κινηταρα. Υπεροχη οθονη, φοβερος ηχος (δεν θα πιστεψεις το βαθος που εχει), ταχυτατο-δεν κολλαει πουθενα και εξαιρετη ποιοτητα κατασκευης

 

Στα αρνητικα θα βαζα

- ελλειψη δαχτυλικου που καλυπτετε απο το γεγονος οτι με το που περασεις το χερι πανω απο την οθονη ή το σηκωσεις απο το τραπεζι, αναβει.

- δεν εχει led αλλα αντι αυτου αναβοσβηνει περιοδικα η οθονη με την ειδοποιηση που εχεις.

- μικρη αυτονομια (καπου 3,5 ωρες ανοιχτης οθονης μου βγαζε).

 

Κατα τα αλλα το θεωρω κινητο που ξεχωριζει απο αλλα ακομα και ναυαρχιδες (πχ στο τομεα του ηχου/οθονης).

Link to comment
Share on other sites

Στη θεσσαλονικη το καταστημα plus3 πουλαει το redmi note 4 global version.

 

Αγορασα προσφατα το κινητο απο αυτους και μπορω να το επιβεβαιωσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...