Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει παρατηρήσει κανείς με την 13 αλλαγή στην μπαταρία?
Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια αλλαγή σε αυτό το κομμάτι δύο μέρες που την φοράω τωρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα την 4.5.13

Θα δω τις επόμενες μέρες τυχόν εμφανείς αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το τηλέφωνο το έχω λιγότερο από μια εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία πέφτει κατακόρυφα έως το 60% και μετά πέφτει με φυσιολογικούς ρυθμούς.

Το κάνει κ σε εσάς αυτό;

c0df404ad873fc136be79b74570e817e.jpg

 

Σου τρώει πολύ το WiFi ενώ συνήθως δεν είναι τόσο ψηλά... Μήπως είσαι οριακά στο σήμα του ρουτερ και προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί η κάτι τέτοιο?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μέσω οτα να την περάσω η γίνεται και μέσω pc για καθαρό install? Τι είναι προτιμότερο? Και πως γίνεται? ( Παλιός χρήστης iOS)
Link to comment
Share on other sites

Θα το εγκαταστήσω και αύριο θα ενημερώσω. Σε ευχαριστώ.
Απενεργοποίησε το WiFi scanning.. είναι συνήθης ύποπτος.

 

Sent from my Nexus 6P

Link to comment
Share on other sites

https://www.digitallife.gr/oneplus-5t-etoimes-oi-proskliseis-anakoinonetai-stis-5-noemvriou-48624

Εγω εκτιμω οτι αν ειναι 5Τ, θα εχει μονο αλλαγες hardware (πχ OIS, κλπ)

Δεν μπορω να καταλάβω γιατί να λέγεται 5Τ και να ειναι εξ ολοκλήρου νεο κινητό...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το 5 η μπαταρια το πρωι ειχε πεσει στο 96-97% απο 100% πριν κοιμηθω.

Ειχα καιρο να το πρατηρησω αλλα απο προχθες που εγκατεστησα την 4.5.13 μου φαινεται οτι πηρε την κατηφορα και το πρωι το βλεπω απο στο 78%. Φυσικα ειχα και εχω τα παντα ανοιχτα...

Link to comment
Share on other sites

https://www.digitallife.gr/oneplus-5t-etoimes-oi-proskliseis-anakoinonetai-stis-5-noemvriou-48624

Εγω εκτιμω οτι αν ειναι 5Τ, θα εχει μονο αλλαγες hardware (πχ OIS, κλπ)

Δεν μπορω να καταλάβω γιατί να λέγεται 5Τ και να ειναι εξ ολοκλήρου νεο κινητό...

Αν δεις όμως προσεχτικά την εικόνα που δείχνει το πάνω μέρος του κινητού, τα bezels είναι πολύ μικρά, άρα

μιλάμε για νέο κινητό.

Εδώ όμως λέει άλλα:

https://www.gsmarena.com/oneplus_5t_set_to_be_unveiled_on_november_5-news-27764.php

Edited by ro33ck
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Σου τρώει πολύ το WiFi ενώ συνήθως δεν είναι τόσο ψηλά... Μήπως είσαι οριακά στο σήμα του ρουτερ και προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί η κάτι τέτοιο?
Βρήκα τον υπαίτιο... Ήταν το dropbox που έτρεχε συνέχεια από πίσω. Επειδή έρχομαι από iOS, υπάρχει επιλογή να κάνει upload μόνο όταν έχω ανοιχτή την εφαρμογή κ όχι συνέχεια; Τωρα του έχω βάλει manual upload κ πρέπει να του επιλέξω εγώ ποιες φωτό να κάνει updload. 788af29f31c1faa9b9580ea357b8059a.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσκληση πάντως είναι fake όπως δήλωσε η OnePlus.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ποια προσκληση? το update γινεται αλλιως εκτος απο οτα? πρωην χρηστης ios και θελω κατι τυπου clean install..
Link to comment
Share on other sites

ποια προσκληση? το update γινεται αλλιως εκτος απο οτα? πρωην χρηστης ios και θελω κατι τυπου clean install..

 

Φυσικα! Κατεβαζεις το full zip της rom και το κανεις εγκατασταση κανοντας μετα τα wipes απο recovery.

Μπορεις επισης να κατεβασεις απο το Playstore την εφαρμογη Oxygen Updater και να κατεβασεις απο εκει το νεο update.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσκληση πάντως είναι fake όπως δήλωσε η OnePlus.

Που το δήλωσε (το FAKE)?

Εγω στο OP Τwitter δεν βρήκα κάποια διάψευση...

 

Υπάρχει βέβαια αυτό, https://forums.oneplus.net/threads/closed-fake-oneplus-5t-confirmed-coming-november-5.658719/

χωρίς ομως "επίσημη" τοποθέτηση...

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Που το δήλωσε (το FAKE)?

Εγω στο OP Τwitter δεν βρήκα κάποια διάψευση...

 

Στο community υπαρχει thread που εχει διαψευστει η προσκληση. Χωρις απαραιτητα αυτο να σημαινει πως δε θα υπαρξει αλλη συσκευη.

Και στο Techblog αναφερουν οτι ειναι fake.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο είναι fake, ανέβασα πιο πάνω το link από το gsmarena.

Το διόρθωσαν και στο digitallife.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο είναι fake, ανέβασα πιο πάνω το link από το gsmarena.

Το διόρθωσαν και στο digitallife.

 

μακαρι να ξεραμε τι παιζει..παντου ειναι out of stock και η εταιρια δεν δινει καμια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα! Κατεβαζεις το full zip της rom και το κανεις εγκατασταση κανοντας μετα τα wipes απο recovery.

Μπορεις επισης να κατεβασεις απο το Playstore την εφαρμογη Oxygen Updater και να κατεβασεις απο εκει το νεο update.

Είναι προτιμότερο έτσι όπως λες από ότι ότα?

Επίσης με το oxygen updater τι αλλάζει σε σχέση με οτα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο έτσι όπως λες από ότι ότα?

Επίσης με το oxygen updater τι αλλάζει σε σχέση με οτα?

 

Τιποτα απολυτως, για το ιδιο update ακριβως προκειται απλα το κατεβαζεις χωρις να περιμενεις. Ακομα και Ota να την κανεις την διαδικασια ομως, μπορεις απλουστατα να του κανεις wipe cache και dalvik απο recovery και του πατας και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να εισαι ολοκαθαρος.

Αυτα τα κανεις αφου αναβαθμιστεις, οχι πριν το update!

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μακαρι να ξεραμε τι παιζει..παντου ειναι out of stock και η εταιρια δεν δινει καμια απαντηση.

 

Κατα πασα πιθανοτητα θα υπαρξει διαδοχος. Απλα η προσκληση φαινεται να ειναι προιον photoshop.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις , πως κάνω αυτά τα wipe που λες και 2ον γιατί πρώτα το update και όχι μετά??

 

Κρατωντας παρατεταμενα τα πληκτρα power button και volume down, μπαινει σε recovery mode. Αφου κανεις το update, μπαινεις εκει μεσα και θα βρεις τα wipes. Δε θα σβησεις ομως και την internal storage γιατι θα χασεις οτι εχεις αποθηκευμενο απο φωτογραφιες, βιντεο και πολυμεσα γενικοτερα. Factory reset μπορεις να κανεις και απο τις ρυθμισεις της συσκευης. Τωρα γιατι το κανουμε μετα, δεν ξερω να σου απαντησω με απολυτη σιγουρια, αλλα αυτος ειναι οτροπος που προτεινεται.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ευχαριστώ! Κάτι άλλο γιατί φαίνεται ότι γνωρίζεις.. το dash charge επηρεάζει μακροχρόνια την απόδοση-ζωή της μπαταρίας? Είναι καλύτερο δηλαδή να το φορτίζουμε με αργή φόρτιση άραγε? ( Άσχετα από την ταχύτητα φόρτισης ). Επίσης 1. επειδή δεν μου έστειλαν αντάπτορα (για ελληνική πρίζα) ,πήρα έναν της πλάκας με 2 ευρώ, θα έχω κάποιο θέμα? Και πρέπει να αγοράσω κάποιον πιο ακριβό πχ καλύτερης ποιότητας? 2. στο μην ενοχλείτε δεν μπορούμε να μην έχουμε ήχο στις κλήσεις και γενικότερα στις ειδοποιήσεις? ( Τι σόι μην ενοχλείτε είναι ?). 3. Είναι κομπλέ το update ή να μείνω στην 4.5.12? Έχω ακούσει κάτι για την μπαταρία γι'αυτό ρωτάω! Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Ευχαριστώ! Κάτι άλλο γιατί φαίνεται ότι γνωρίζεις.. το dash charge επηρεάζει μακροχρόνια την απόδοση-ζωή της μπαταρίας? Είναι καλύτερο δηλαδή να το φορτίζουμε με αργή φόρτιση άραγε? ( Άσχετα από την ταχύτητα φόρτισης ). Επίσης 1. επειδή δεν μου έστειλαν αντάπτορα (για ελληνική πρίζα) ,πήρα έναν της πλάκας με 2 ευρώ, θα έχω κάποιο θέμα? Και πρέπει να αγοράσω κάποιον πιο ακριβό πχ καλύτερης ποιότητας? 2. στο μην ενοχλείτε δεν μπορούμε να μην έχουμε ήχο στις κλήσεις και γενικότερα στις ειδοποιήσεις? ( Τι σόι μην ενοχλείτε είναι ?). 3. Είναι κομπλέ το update ή να μείνω στην 4.5.12? Έχω ακούσει κάτι για την μπαταρία γι'αυτό ρωτάω!

 

Καποιοι λενε οτι μπορει να επηρεαζεται, αλλοι το αντιθετο. Εχω εναν γνωστο με το OnePlus 3 που το φορτιζει διαρκως με το dash charge εδω και ενα χρονο (ισως και παραπανω) και λεει πως δεν εχει χασει η αποδοση της μπαταριας. Προσωπικα το φορτιζω μεσω usb απο τον υπολογιστη τα βραδια, που ξερω οτι αργει παρα πολυ να φορτισει και αν μου χρειαστει καποια στιγμη να φορτισω γρηγορα, το βαζω στο dash. Ο ανταπτορας δεν αλλαζει κατι απ οσο γνωριζω και οχι δε χρειαζεται να δωσεις περισσοτερα χρηματα για ανταπτορα πριζας.

 

Πηγαινε ρυθμισεις>ρυθμιστικο αφυπνισης>μην ενοχλειτε. Εκει μεσα γραφει καπου "κλησεις" και πατωντας εκει εχει καποιες επιλογες. Λογικα η επιλογη "απο κανεναν" εχει αυτη την λογικη. Δεν το εχω δοκιμασει για να ξερω ομως.

 

Εχω μια ελαφρα υποψια πως η 4.5.12 που εχεις, εχει καλυτερη αυτονομια απο το τελευταιο update σε 4.5.13. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ακομη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...