Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να δείτε το video στον παρακάτω σύνδεσμο? Έχω την εντύπωση πως το δεξί μέρος της οθόνης είναι πιο σκούρο από το αριστερό.. Εσείς τι βλέπετε? :p

 

 

https://plus.google.com/102022903434022673863/posts/HrVAmsTFxWS

Λέτε να κάνω ticket για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ 4G+ με Cosmote πιάνω .....τουλάχιστον έστι γράφει:):)
Link to comment
Share on other sites

σε πιο δικτυο? κανα screenshot η speedtest ?
Σαν ένδειξη, δεν θέλω να κάνω speed test γιατί έχω λίγα mb

 

Edit Vodafone είμαι

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

γιατι το 4g+ θελει ρυθμισεις που να υποστηριζονται απο την συσκευη και τον παροχο αλλιως μενει μονο στο απλο 4g. και επειδη το 5 υποστηριζει μεγαλες ταχυτητες 4g+ λεω μηπως δεν συνεργαζεται με τα ελληνικα δικτυα.

 

πχ volte και vowifi δεν νομιζω να τα υποστηριξει ποτε.

Αυτό είναι θέμα παρόχου

 

Με το 3

 

https://postimg.org/image/5bwyju0nh/

https://postimg.org/image/pp9t2tmcx/

Link to comment
Share on other sites

σε πιο δικτυο? κανα screenshot η speedtest ?

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/2988618715

 

Αθήνα, Κυψέλη σε όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα παρόχου

 

Με το 3

 

https://postimg.org/image/5bwyju0nh/

https://postimg.org/image/pp9t2tmcx/

 

σε σενα κανει aggregation απ οτι βλεπω

Link to comment
Share on other sites

γιατι το 4g+ θελει ρυθμισεις που να υποστηριζονται απο την συσκευη και τον παροχο αλλιως μενει μονο στο απλο 4g. και επειδη το 5 υποστηριζει μεγαλες ταχυτητες 4g+ λεω μηπως δεν συνεργαζεται με τα ελληνικα δικτυα.

 

πχ volte και vowifi δεν νομιζω να τα υποστηριξει ποτε.

 

Το 4g+ δεν θέλει καμία ρύθμιση σε αντίθεση με το volte - vowifi. Ακόμα και αυτά το κινητό τα υποστηρίζει αλλά η κοσμοτε από την μεριά της δύσκολο (ακόμα)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το 4g+ δεν θέλει καμία ρύθμιση σε αντίθεση με το volte - vowifi. Ακόμα και αυτά το κινητό τα υποστηρίζει αλλά η κοσμοτε από την μεριά της δύσκολο (ακόμα)

 

και το + θελει. εχει να κανει με το firmware και κατα ποσο συνεργαζεται με το δικτυο

 

εχω κινητο που παρολο ειναι cat 9 λειτουργει μονο σαν cat 4 (δλδ default configuration)

Link to comment
Share on other sites

και το + θελει. εχει να κανει με το firmware και κατα ποσο συνεργαζεται με το δικτυο

 

εχω κινητο που παρολο ειναι cat 9 λειτουργει μονο σαν cat 4 (δλδ default configuration)

 

Ναι αλλά δεν θέλει ρύθμιση έτσι όπως το εννοεις. Αγοράζεις κινητό και δουλεύει κανονικά αν έχει πληρώσει η εταιρία δικαίωματα για carrier aggregation.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το 64αρι πόση ελεύθερη εσωτερική μνήμη έχει; Επίσης το κινητό έχει notification led που να ρυθμίζεται το χρώμα του;
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει σκοπό να αγοράσει OnePlus 5 και θέλει accesories με 20€ έκπτωση εδώ το referral που μου έστειλαν με την αγορά μου....για να τσιμπήσει το κουπονακι!!!

 

https://oneplus.net/gr/invite#5Q7K8N622J6MS8X

 

Στην ουσία ισούται με τσάμπα original θηκουλα ή τα αυθεντικά ακουστικά της OnePlus!!

 

Πατάς "Redeem Voucher" συνδέεσαι στο λογαριασμό σου και εμφανίζεται το κουπόνι εκεί που λέει "referral hub"...... έχεις 30 μέρες για να το εξαργυρώσεις μαζί με την αγορά του OnePlus 5!!!

 

H διαδικασια εξαργυρωσης του κουπονιου ειναι απλη μιας και μολις βαλεις το OP5 στο καλαθι μαζι με οποιοδηποτε αξεσουαρ (εκτος απο bundles) εμφανιζεται το κουπονι απο κατω στο καλαθι το οποιο και τικαρουμε και γινεται η εκπτωση αμεσως!!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα δεν θα έχεις, μην ανησυχείς

 

Σαν τι πρόβλημα δηλαδή; Όλα καλά

 

Μεγιές, δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον για το σερβις τους είναι κορυφαίοι,

με το καλό να παραλάβεις και περιμένουμε εντυπώσεις,

 

Χαιρομαι που το ακουω αυτο γιατι ενα αγχος το ειχα στην αρχη ☺️

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείτε να γυρίσετε ανάποδα το op5 και να δείτε αν υπάρχει ακόμα αυτό το jello effect?

 

Επίσης, όσοι έχετε op3/3t μπορείτε επίσης να γυρίσετε ανάποδα το κινητό και να δείτε αν συμβαίνει το jello effect?

 

Λοιπον, σε σχεση με αυτο που λες, ειδα πολλους που λενε οτι γυρισεις την οθόνη αναποδα δεν εμφανίζεται οντως! Επισης, ακουγεται εντόνως οτι η oneplus, για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους, έχει τοποθετήσει το panel της οθόνης αναποδα...Ασχολιαστο πραγματικά αν οντως εχουν κανει κατι τετοιο..

 

Καποιοι αλλοι λενε επίσης, οτι με την αναβαθμιση σε 4.5.3 βελτιωθηκε αισθητα.

Καποιος κατοχος που εχει jelly effect και πηρε την 4.5.3, μηπως μπορει να μας διαφωτισει?

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το ακουω αυτο γιατι ενα αγχος το ειχα στην αρχη ☺️

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λοιπον, σε σχεση με αυτο που λες, ειδα πολλους που λενε οτι γυρισεις την οθόνη αναποδα δεν εμφανίζεται οντως! Επισης, ακουγεται εντόνως οτι η oneplus, για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους, έχει τοποθετήσει το panel της οθόνης αναποδα...Ασχολιαστο πραγματικά αν οντως εχουν κανει κατι τετοιο..

 

Καποιοι αλλοι λενε επίσης, οτι με την αναβαθμιση σε 4.5.3 βελτιωθηκε αισθητα.

Καποιος κατοχος που εχει jelly effect και πηρε την 4.5.3, μηπως μπορει να μας διαφωτισει?

Τελικά έχουμε απάντηση από την εταιρία για το θέμα;

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ευθύνεται το γεγονός με την ανάποδη οθόνη στο op5.

 

Λένε πως αν γυρίσεις ανάποδα to op3, S7 κτλ μπορείς να δεις το ίδιο φαινόμενο...

 

Φαίνεται πως υπάρχει σε όλες τις συσκευές αυτό το φαινόμενο απλά πολλοί δεν το έχουν προσέξει (και καλυτερα

..) αν το δεις μια φορά μετά το βλέπεις για πάντα..

 

Μετά το 4.5.3 υπάρχει ακόμα το πρόβλημα

 

Όχι, δεν υπάρχει ακόμα επίσημη απάντηση από την OP

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείτε να δείτε το video στον παρακάτω σύνδεσμο? Έχω την εντύπωση πως το δεξί μέρος της οθόνης είναι πιο σκούρο από το αριστερό.. Εσείς τι βλέπετε? :p

 

 

https://plus.google.com/102022903434022673863/posts/HrVAmsTFxWS

Σχετικά με αυτό. Εστειλα ticket στο support τους στέλνοντας μαζί και κάποιες φωτογραφίες και μου είπαν να κάνω αίτηση για αντικατάσταση εφόσον είμαι ακόμα στη περίοδο των 15 ημερών.

 

Σε περίπτωση που κάνω την αντικατάσταση θαωεχω λες 15 μέρες για τη νέα συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ευθύνεται το γεγονός με την ανάποδη οθόνη στο op5.

 

Λένε πως αν γυρίσεις ανάποδα to op3, S7 κτλ μπορείς να δεις το ίδιο φαινόμενο...

 

Φαίνεται πως υπάρχει σε όλες τις συσκευές αυτό το φαινόμενο απλά πολλοί δεν το έχουν προσέξει (και καλυτερα

..) αν το δεις μια φορά μετά το βλέπεις για πάντα..

 

Μετά το 4.5.3 υπάρχει ακόμα το πρόβλημα

 

Όχι, δεν υπάρχει ακόμα επίσημη απάντηση από την OP

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με αυτό. Εστειλα ticket στο support τους στέλνοντας μαζί και κάποιες φωτογραφίες και μου είπαν να κάνω αίτηση για αντικατάσταση εφόσον είμαι ακόμα στη περίοδο των 15 ημερών.

 

Σε περίπτωση που κάνω την αντικατάσταση θαωεχω λες 15 μέρες για τη νέα συσκευή?

 

Δεν μπορω να καταλαβω ή να εντοπίσω αυτο το jello effect τουλαχιστον στην δικια μου συσκευη. Οπως και σε ενα βιντεο πριν που αναφερθηκε, παλι δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το προβλημα... :wacko:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω ή να εντοπίσω αυτο το jello effect τουλαχιστον στην δικια μου συσκευη. Οπως και σε ενα βιντεο πριν που αναφερθηκε, παλι δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το προβλημα... :wacko:

Είσαι τυχερός που δεν το βλέπεις, αν θες να καταλάβεις ακριβώς κοίτα εδώ.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ευθύνεται το γεγονός με την ανάποδη οθόνη στο op5.

 

Λένε πως αν γυρίσεις ανάποδα to op3, S7 κτλ μπορείς να δεις το ίδιο φαινόμενο...

 

Φαίνεται πως υπάρχει σε όλες τις συσκευές αυτό το φαινόμενο απλά πολλοί δεν το έχουν προσέξει (και καλυτερα

..) αν το δεις μια φορά μετά το βλέπεις για πάντα..

 

Μετά το 4.5.3 υπάρχει ακόμα το πρόβλημα

 

Όχι, δεν υπάρχει ακόμα επίσημη απάντηση από την OP

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με αυτό. Εστειλα ticket στο support τους στέλνοντας μαζί και κάποιες φωτογραφίες και μου είπαν να κάνω αίτηση για αντικατάσταση εφόσον είμαι ακόμα στη περίοδο των 15 ημερών.

 

Σε περίπτωση που κάνω την αντικατάσταση θαωεχω λες 15 μέρες για τη νέα συσκευή?

 

Ένας τύπος από το customer service δήλωσε ότι είναι ενήμεροι για το jello effect και θα το λύσουν με software update.

https://www.xda-developers.com/oneplus-is-aware-of-the-jelly-scrolling-effect-some-oneplus-5-owners-are-reporting/amp/

 

Αν όμως φταίει όντως το γεγονός ότι η οθόνη είναι ανάποδα τοποθετημένη, τότε σίγουρα μοιάζει με θέμα hardware δυστυχώς.

Άρα κάλλιστα, η OnePlus θα μπορούσε στις επόμενες παρτίδες να βαλει σωστά την οθόνη και να το διορθώσει έτσι. Αλί σε εμάς που πήραμε τις πρώτες...

 

Η αλήθεια είναι ότι ενώ ήμουν ενθουσιασμένη που προλαβα και παρήγγειλα από την αρχη, τώρα έχω ξενερώσει κάπως.

Ελπίζω να βγει software update που το διορθώνει εντός των 15 ημερών που έχουμε περιθώριο για επιστροφή.

 

Βάσει των ανωτέρω, αν έχεις κι άλλο θέμα όπως λες, εγώ θα το επέστρεφα, και μάλιστα μην σου πω την τελευταία μέρα της προθεσμίας, ώστε να έχω ελπίδες να παραλάβω καινούρια παρτίδα.

 

Μπορεί όμως όντως να διορθωθεί με software update, τι να πω.

 

Η οθόνη σου όντως φαίνεται ελαχίστως πιο ανοιχτόχρωμη από την μια πλευρά , αλλά αν δεν το έλεγες, δεν θα το παρατηρούσα ποτέ.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρήγγειλα κι εγώ αλλά αν όντως είναι hardware το πρόβλημα όπως ακούγεται, θα κάνω ακύρωση της παραγγελίας πριν την στείλουν. Κρίμα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο 3 που λέτε δεν έχω τέτοιο θέμα όπως στο βίντεο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο 3 που λέτε δεν έχω τέτοιο θέμα όπως στο βίντεο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τα ίδια και εγώ με το 3 δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Από το λινκ που παρατεθηκε παραπάνω:

https://www.xda-developers.com/oneplus-is-aware-of-the-jelly-scrolling-effect-some-oneplus-5-owners-are-reporting/amp/

 

".......But if you try and replicate this issue on your own shiny, brand new OnePlus 5 – you may not notice it happen. The issue does not appear to universally affect each OnePlus 5 device, and there so far is no way to tell if your device will be affected by this issue besides actually attempting to replicate it yourself. In fact, we have yet to encounter this issue on our own review device, but have been told that a few reviewers (such as Damir Franc as linked above) have experienced this issue...."

 

Για να μην τρελλαθούμε οι υπόλοιποι που δεν το αντιμετωπίζουμε...:):):)

 

".....P.S. don’t believe everything you read from online support. Not to throw them under the bus, but they often don’t have access to the same quality of information as PR representatives. We were told by our PR contact that the information posted in that thread is at the very least inaccurate....."

 

Ευτυχώς που δεν επιλέγω συσκευή μόνο από το ιντερνετ.....

 

6 μέρες συμβίωσης και για τη δουλειά που το θέλω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο..... Εφτασε και η θηκούλα και πλέον είμαστε κομπλε...:):)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...