Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.

Δε λέει να πετάμε τα λεφτά μας τσάμπα, ειδικά σε τέτοιους καιρούς ...

 

Σωστα.Βεβαια κι απο την αλλη ο πειραματισμος με τον ποιοτικο ηχο ειναι μια πολυτελεια(για μενα περισσοτερο αναγκη) που μπορουμε να επιτρεψουμε στους εαυτους μας.Το μονο αρνητικο για καποιον που δεν μπορει να κραταει οσα αγοραζει ειναι πως στην Ελλαδα ο τομεας των μεταχειρισμενων κινειται υποτονικα.

 

Welcome to Head-Fi, sorry about your wallet, που λεει και το γνωμικο :D

 

 

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει τα καλύτερα ακουστικά σε φτηνή τιμή μεταξύ 10-15 ευρώ γιατί είμαι ψιλοάσχετος; Αυτό που θα έκανα πριν μου απαντήσετε, θα πήγαινα σε κάποιο μαγαζί τύπου Media Markt και θ'αγόραζα τίποτε phillips κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Akg K315 κι απο μενα αλλα δες και τα skullcandy ink'd αν θες ενδωτια και μπορεις να διαθεσεις λιγα παραπανω ευρω

 

http://www.skateshop.gr/product_info.php?products_id=1600

 

κι εδω γνωμες για τα SC

 

http://www.onheadphones.com/product-reviews/ear-buds/skullcandy-inkd-smokin-buds.html

 

http://www.head-fi.org/forums/f4/skullcandy-inkd-new-budget-iem-champ-284413/

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστα.Βεβαια κι απο την αλλη ο πειραματισμος με τον ποιοτικο ηχο ειναι μια πολυτελεια(για μενα περισσοτερο αναγκη) που μπορουμε να επιτρεψουμε στους εαυτους μας.Το μονο αρνητικο για καποιον που δεν μπορει να κραταει οσα αγοραζει ειναι πως στην Ελλαδα ο τομεας των μεταχειρισμενων κινειται υποτονικα.

 

Welcome to Head-Fi, sorry about your wallet, που λεει και το γνωμικο :D

 

Όταν έγραφα "... δεν λέει να πετάμε τα λεφτά μας τσάμπα ..."

εννοούσα ότι είναι κρίμα να αγοράσει κάποιος κάτι (ανεξαρτήτου τιμής)

- που τελικά δεν είναι καλό ενώ θα μπορούσε να το αποφύγει αν κάποιος άλλος που "την έχει πατήσει" τον είχε "προειδοποιήσει"

- όχι να ξοδέψει κάποιος πολλά χρήματα για high fidelity ή audiophile εξοπλισμό εν γνώσει του ότι ψάχνει ψύλλο στα άχυρα.

Αν κάτσω να μετρήσω πόσσα ζευγάρια ακουστικά (κάθε τύπου) έχω, κάλλιστα χαρακτηρίζομαι απο σπάταλος έως παρορμητικός στην καλύτερη περίπτωση.

Είναι πασίγνωστο ότι τα hobby κοστίζουν ...

Έναν χομπίστα μια "αποτυχημένη" επιλογή δεν θα τον πειράξει πολύ, άλλωστε οι αποτυχημένες επιλογές είναι αναπόσπαστο στοιχείο της διαδικασίας δοκιμή-συλλογή και αυτό το γνωρίζουν όλοι οι χομπίστες γι' αυτό και έχουν συμβιβαστεί με τέτοια ενδεχόμενα.

Εδώ μέσα όμως δεν είναι όλοι χομπίστες και αυτό οφείλουμε να μην το ξεχνάμε και να το σεβόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε το υφος του προηγουμενου post,μιας και εθιγε τα οικονομικα δλδ εναν ευαισθητο τομεα για ολους μας.

 

Συμφωνω με αυτο που γραφεις για το χομπιστα αλλα για να επεκτεινω τον ιδιο συλλογισμο να γραψω τα εξης:

 

-Ο χομπιστας(prosumer) πραγματι εχει μια ανεση κινησης διοτι επενδυει συνειδητα σε εναν τομεα οπως π.χ στην περιπτωση μας του ηχου.Ακριβως ομως επειδη ασχολειται εστω και ερασιτεχνικα λιγακι παραπανω,συλλεγει γνωμες,διαβαζει αξιολογησεις κτλ οι πιθανοτητες για μια κακη επιλογη ελαχιστοποιουνται.Κι οταν λεω κακη επιλογη δεν εννοω κατι που θα κοστισει 100 ευρω και θα ναι μαπα(καποιο συγκεκριμενο μοντελο της bose μου ρχεται στο νου...),αλλα κατι που δε θα ναι ακριβως στα γουστα του και θα το βαλει στην ακρη.Εγω π.χ ξοδευω τουλαχιστον εναν μηνα πριν μια γορα ψαχνοντας και μελετωντας(να ναι καλα τα fora και sites ειδικου τυπου)

 

-Απο την αλλη αυτος που δεν ειναι χομπιστας,ο layman, ακομα κι αν κανει θεωρητικα καποια λαθος επιλογη οι συνεπειες ειναι πολυ μικροτερες.Οταν μιλαμε για αγορες της ταξης των 15-20 ευρω,ε δεν πιστευω να κλαψει και τα λεφτα του.Επισης ειναι πιθανο να μην αντιληφθει καν το λαθος του ειτε γιατι θετει τον πηχη χαμηλοτερα,ειτε απλα γιατι δεν εχει μετρο συγκρισης.Συνεπως ακομα και μια "κακη επιλογη" για την κατηγορια χρηματων που διαθετει,μπορει στ'αυτια του να ηχει περιφημα.Και ρεαλιστικα,σ'αυτα τα χρηματα δεν μπορεις να εχεις και φοβερες απαιτησεις για να απογοητευεις στη συνεχεια

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ekana mia diorthosi se ena proigoumeno mou post opou protina kapoia akoustika se ena paidi pou ithele kati kalo metaxi 10 & 15 euro.

Enoousa kai ithela na protino ta Sennheiser MX 500 kai ohi ta MX 200 ta opoia den protino me tipota!

Signomi gia to lathos alla ehoun perasi arketa hronia apo tote pou pira ta thrilika MX 500 kai mperdeutika me ola auta ta noumera ... Tora ta evgala apo to sirtari pou ta thimithika kai eida to lathos mou!

Link to comment
Share on other sites

Ekana mia diorthosi se ena proigoumeno mou post opou protina kapoia akoustika se ena paidi pou ithele kati kalo metaxi 10 & 15 euro.

Enoousa kai ithela na protino ta Sennheiser MX 500 kai ohi ta MX 200 ta opoia den protino me tipota!

Signomi gia to lathos alla ehoun perasi arketa hronia apo tote pou pira ta thrilika MX 500 kai mperdeutika me ola auta ta noumera ... Tora ta evgala apo to sirtari pou ta thimithika kai eida to lathos mou!

 

Ευχαριστώ και σένα και όλους τους παραπάνω.... ;)

Link to comment
Share on other sites

τα 200 ειναι τοσο χαλια??

παντως προτεινω να παρει τα cx 300 παρα τα 500

ειναι ακριβως τα ιδια απλα εχει volume control ..μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ τους χωρις λογο...

διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

Mallon mperdeutikes ki esu me ola auta ta noumera :rolleyes: ...

Ta cx300 einai in ear oxi klasikes psires.

Ta mx200 nai einai halia, toulahiston sta dika mou autia, polu oksis ihos kai katholou mpaso.

Esu mallon enoeis ta mx400, auta nai einai san ta mx500 horis to potensiometro gia tin entasi, apo oso thimamai diladi giati me ola auta ta noumera :lol: ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω τουλαχιστον προς τα cx300/K324 θα τον κατευθυνα το φιλο μας.Η διαφορα στο κοστος ειναι μικρη σε σχεση με τη διαφορα στις επιδοσεις
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολέψουν, τα in ear είναι μακράν καλύτερα λόγω του ότι μπαίνουν πιο βαθιά στο αυτί απο τις κλασσικές ψείρες => πετυχαίνουν πολύ καλύτερη εφαρμογή => καλύτερη "μόνωση" ενάντια στους εξωτερικούς θορύβους => πολύ καλύτερη απόδοση των χαμηλών συχνοτήτων (μπάσα) που είναι και η κύρια αδυναμία των μικροσκοπικών παλώμενων μεμβρανών που χρησιμοποιούν τα driver units στις κλασσικές ψείρες και τα in ear.
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σας τι είναι καλύτερα; Ιnear ή τα άλλα και γιατί;

Ευχαριστώ

 

 

Επισης εξαιτιας της καλυτερης ηχομονωσης δεν απαιτειται να οδηγεις την πηγη σου (π.χ το Mp3 player) σε υψηλες εντασεις με κινδυνο να παθεις καποια βλαβη στ'αυτια,ενω κανεις οικονομια και στην ενεργεια της πηγης.

 

Στον αντιποδα,πολυς κοσμος δεν βολευεται με κατι που εισχωρει τοσο βαθια στο καναλι του αυτιου,ενω και η ηχομονωση εχει αρνητικες επιπτωσεις στην αντιληψη του περιβαλλοντος οταν εισαι εξω.Τελος θα πρεπει να τα καθαριζεις συχνοτερα απο τις συμβατικες ψειρες για λογους υγιεινης.

 

παντως με μια γενικη παρατηρηση στην αγορα θα βρεις περισσοτερες καλυτερες προτασεις στα in ear παρα στις ψειρες

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα γράψω κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετο με το thread οπότε προκαταβολικά ζητώ την κατανοησή σας :) ...

Είχα την τύχη, ή μήπως τελικά την ατυχία( ; ), να ακούσω σήμερα για 5 λεπτάκια το

(ασυμπίεστο εννοείται) με ένα ζευγάρι Seinnheiser HD 650, ειλικρινά σας μιλώ, πραγματικά μου 'ρθε να κλάψω :cry:, μετά το έκανα mp3 στα 192kbps με το καλύτερο codec που υπάρχει (Fraunhofer III pro) με 3(!) περάσματα και έκανα μια σύγκριση.

Δεν περίμενα ότι θα αντιλαμβανόμουνα ΤΕΤΟΙΑ διαφορά σε αυτό το bitrate (ακόμη και με αυτά τα ακουστικά) !!! Σας μιλάω για ΜΕΓΑΛΗ διαφορά !!!

Link to comment
Share on other sites

Ασυμπιεστο οταν λες τι format ακριβως?

Παρομοια πλακα επαθα κι εγω ακουγοντας ορισμενα κομματια (υπερ)υψηλης αναλυσης http://www.2l.no/hires/index.html,οπου η διαφορα ηταν ακροασιμη ακομα και με τα πιο ταπεινα ακουστικα της συλογης μου(akg k12p)

 

ομως τα 192kbps ισως ειναι λιγα για να ναι δικαιη η συγκριση(οχι,πως τιθεται θεμα συγκρισης βεβαια)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Με το ασυμπίεστο εννοώ το αυθεντικό CD.

Επέλεξα στα 192kbps για να έχω μια εικόνα για τη πλειοψηφία των "καλών" mp3 που έχω στα mp3 μου, με άλλα λόγια επέλεξα τέτοιο βαθμό συμπίεσης γιατί ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ήθελα ΝΑ ΜΠΟΡΩ να ανιχνεύσω ατέλειες με σχετική ευκολία και να μην μου δημιουργηθεί απλά η "ψευδαίσθηση" -> "ναι σίγουρα ακούω ατέλειες, αφού έκανα συμπίεση" αλλά στην πραγματικότητα δεν θα είχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΕΙ πολλές ατέλειες, κάτι που ίσως συνέβαινε με υψηλότερο bitrate.

Αιφνιδιάστηκα όμως με την ΕΚΤΑΣΗ των ευρημάτων !

Πίκρα παιδιά, αφήστε ...

 

 

Edit:

Και μιλάμε πάντα για "απλή" αναπαραγωγή απο PC, με πολύ καλή κάρτα ήχου βέβαια (Creative SoundBlaster Audigy X-Fi Titanium Fatal1ty), αλλά παρ' όλα αυτά σε PC.

Φανταστείτε και να έκανα το "λάθος" να ακούσω σε κανά CD player της NAD, Denon κ.τ.λ. ...

Link to comment
Share on other sites

Με το ασυμπίεστο εννοώ το αυθεντικό CD.

Επέλεξα στα 192kbps για να έχω μια εικόνα για τη πλειοψηφία των "καλών" mp3 που έχω στα mp3 μου, με άλλα λόγια επέλεξα τέτοιο βαθμό συμπίεσης γιατί ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ήθελα ΝΑ ΜΠΟΡΩ να ανιχνεύσω ατέλειες με σχετική ευκολία και να μην μου δημιουργηθεί απλά η "ψευδαίσθηση" -> "ναι σίγουρα ακούω ατέλειες, αφού έκανα συμπίεση" αλλά στην πραγματικότητα δεν θα είχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΕΙ πολλές ατέλειες, κάτι που ίσως συνέβαινε με υψηλότερο bitrate.

Αιφνιδιάστηκα όμως με την ΕΚΤΑΣΗ των ευρημάτων !

Πίκρα παιδιά, αφήστε ...

 

 

Edit:

Και μιλάμε πάντα για "απλή" αναπαραγωγή απο PC, με πολύ καλή κάρτα ήχου βέβαια (Creative SoundBlaster Audigy X-Fi Titanium Fatal1ty), αλλά παρ' όλα αυτά σε PC.

Φανταστείτε και να έκανα το "λάθος" να ακούσω σε κανά CD player της NAD, Denon κ.τ.λ. ...

 

με VBR εκανες το encoding στα 192? επισης ασυμπιεστο ειναι και το flac. ιδιο ακριβως με το cd. κοιτα για να καταλαβεις τη διαφορα θελεις ακουστικα βασικα. τα ηχεια του pc αν δεν ειναι πολυ καλα ειναι λιγο μουφα. αυτο γιατι ειναι διπλα στο αυτι και ακους παρα πολλες λεπτομερειες συγκριτικα με τα ηχεια του pc

Link to comment
Share on other sites

με VBR εκανες το encoding στα 192?

Όχι, με constant, έχω διαπιστώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Το variable έχει κάποιο νόημα να το χρησιμοποιήσει κανείς μόνο εάν τον ενδιαφέρει να πετύχει όσο το δυνατόν μικρότερο αρχείο ... στην περίπτωσή μου αυτό δεν έπαιζε ούτε καν τριτεύοντα ρόλο ...

 

 

επισης ασυμπιεστο ειναι και το flac. ιδιο ακριβως με το cd.

Το ξέρω βρε, απλά απο τη στιγμή που υπήρχε το αυθεντικό CD δεν υπήρχε κανένας λόγος να κάνω τη μετατροπή.

 

κοιτα για να καταλαβεις τη διαφορα θελεις ακουστικα βασικα. τα ηχεια του pc αν δεν ειναι πολυ καλα ειναι λιγο μουφα. αυτο γιατι ειναι διπλα στο αυτι και ακους παρα πολλες λεπτομερειες συγκριτικα με τα ηχεια του pc

Μα με ακουστικά έκανα τη σύγκριση καi μάλιστα με καλά ακουστικά, άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα το post.

Απλά είπα ότι η αναπαραγωγή του CD έγινε απο PC στο οποίο είχα συνδέσει τα ακουστικά ΚΑΙ ΟΧΙ σε CD player ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω τα Sennheiser cx500 από ebay κάπου στα 20-25 ευρώ. Σε αυτή την τιμή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? Επισεις απ'οτι διάβασα κάποιος ανέφερε ότι όταν τα πήρε από ebay έλεγξε την γνησιότητα τους με κάποιο τρόπο.. Τη ακριβώς πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα σου προτεινα να παρεις απο ebay.Γινεται χαμος με τα fake και πολυ δυσκολα βλεπεις τις διαφορες με τα αυθεντικα...Εγω παντως αν επαιρνα,και μονο με την ιδεα οτι μπορει να ειναι fake,θα τρελαινομουν!!!Καλυτερα πηγαινε στον νακα και παρε με 40 ευρω τα cx 300 που ειναι σχεδον τα ιδια

;)

διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα σου προτεινα να παρεις απο ebay.Γινεται χαμος με τα fake και πολυ δυσκολα βλεπεις τις διαφορες με τα αυθεντικα...Εγω παντως αν επαιρνα,και μονο με την ιδεα οτι μπορει να ειναι fake,θα τρελαινομουν!!!Καλυτερα πηγαινε στον νακα και παρε με 40 ευρω τα cx 300 που ειναι σχεδον τα ιδια

;)

 

Με μια ματιά στα feedbacks και στις αρνητικές δύσκολα να εξαπατηθείς.

Link to comment
Share on other sites

αν ο πωλητης εχει θετικο feedback γιατι οχι? Υπαρχει μια περιπτωση βεβαια,ακομα και αξιοπιστος πωλητης να προωθει fake αλλα ειναι μικρη.

 

Οσο για το πως θα το διαπιστωσεις θα πρεπει να τα συγκρινεις με τα αυθεντικα,μεσω φωτογραφιων,αλλα μηπως τοτε θα ναι αργα,ανδεν υπαρχει δυνατοτητα για refund?

 

δες παντως ενα σχετικο θεμα

 

http://www.justbright.com/CX500/index0.html

 

οπως και να χει για 25 ευρω (μαζι με τα μεταφορικα?) αξιζει να δοκιμασεις

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει cx 300 και τα cx 500 να μου πει διαφορές??

@NTROPIC Ναι μαζι με τα μεταφορικα.

 

*Βρήκα στο ebay έναν πωλητή που έχει πουλήσει αρκετα cx500, μπορεί να μην ειναι power seller αλλά όσοι τα έχουν πάρει του έχουν αφήσει θετικό feedback... boist1 λέγεται

 

Λοιπον, ειμαι αναμεσα στα cx 300, cx 500 και AKG K321 τη προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα χω δοκιμασει αλλα υπαρχουν αρκετα reviews στο net για να παρεις εντυπωσεις.Ενδεικτικα,

 

http://reviews.cnet.co.uk/accessories/0,39100115,49295479,00.htm

 

http://www.hometheaterhifi.com/volume_14_4/sennheiser-cx-500-earphones-11-2007.html

 

επισης καποιοι στο headfi ανεφεραν οτι τα cx500 απεχουν απο την ηχητικη υπογραφη των cx300 απο οτι π.χ τα cx400.

 

τα 9800 δεν πρεπει να ναι και πολυ δημοφιλη.Απο οσα διαβαζω εχουν πιο εμπορικο ηχο με εμφατικο μπασο,μεγαλο soundstage και οπισθοχωρημενες υψηλες

 

παντως αν θες να αποφυγεις τους πειραματισμους τα cx500 ειναι πολυ καλη περιπτωση στα 25 ευρω.Κι αν προσφερει επιστροφη και refund ο πωλητης ακομα καλυτερα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...