Jump to content

Μετά απο Xperia L...τι;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας, Μετά από σχεδόν 3 χρόνια συμβίωση με το xperia L, ήρθε η στιγμή για κάτι νέο. Οι ανάγκες βασικές: τηλέφωνα, social, browsing, χαμηλο sar και αρκετή φωτογραφία και video. Εχω σκεφτεί διάφορα κινητά. Στην αρχή ήμουν ανάμεσα στο Redmi 4a και στο Honor 7 Lite. Μετά σκέφτηκα να ανέβω ένα σκαλί και είμαι ανάμεσα σε Redmi 4X (οχι το note) και P9 Lite. Πειτε σας παρακαλω καμια γνωμη. Χρονος για ψαξιμο και παραμετροποιησεις rom κτλ δεν υπαρχει (οικογενεια 3 παιδια κτλ κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, Μετά από σχεδόν 3 χρόνια συμβίωση με το xperia L, ήρθε η στιγμή για κάτι νέο. Οι ανάγκες βασικές: τηλέφωνα, social, browsing, χαμηλο sar και αρκετή φωτογραφία και video. Εχω σκεφτεί διάφορα κινητά. Στην αρχή ήμουν ανάμεσα στο Redmi 4a και στο Honor 7 Lite. Μετά σκέφτηκα να ανέβω ένα σκαλί και είμαι ανάμεσα σε Redmi 4X (οχι το note) και P9 Lite. Πειτε σας παρακαλω καμια γνωμη. Χρονος για ψαξιμο και παραμετροποιησεις rom κτλ δεν υπαρχει (οικογενεια 3 παιδια κτλ κτλ)

 

P9 Lite που εχει καλυτερη καμερα και βιντεο απο Xiaomi.Θα σε καλυψει σε ολα και επισης εχει την 800αρα για το 4G.Αμα παρεις το Xiaomi δεν την εχει,αλλα μονο το Note και η διαφορα θα ναι η εξης.Οταν θα εχεις Edge με το Xiaomi και καθολου 3G/4G ο αλλος θα εχει 4G με το Huawei επειδη εχει την 800αρα.Αμα θες σημα παντου και σε δυσκολα σημεια η 800αρα ειναι χρησιμη ειδικα επαρχια.Επισης λες δεν θες πειραγμα κλπ,που αμα το παρεις απο Κινα θα χρειαστει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

P9 Lite που εχει καλυτερη καμερα και βιντεο απο Xiaomi.Θα σε καλυψει σε ολα και επισης εχει την 800αρα για το 4G.Αμα παρεις το Xiaomi δεν την εχει,αλλα μονο το Note και η διαφορα θα ναι η εξης.Οταν θα εχεις Edge με το Xiaomi και καθολου 3G/4G ο αλλος θα εχει 4G με το Huawei επειδη εχει την 800αρα.Αμα θες σημα παντου και σε δυσκολα σημεια η 800αρα ειναι χρησιμη ειδικα επαρχια.Επισης λες δεν θες πειραγμα κλπ,που αμα το παρεις απο Κινα θα χρειαστει.

 

H αγορα θα γινει απο Ελληνικο καταστημα, συσκευη απο infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες μεγαλη συσκευη τσεκαρε το εξαιρετικο huawei nova https://www.skroutz.gr/s/10844371/Huawei-Nova-32GB.html

 

Εχει καλυτερο επεξεργαστη, μεγαλυτερη αυτονομια, καλυτερη καμερα, μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο το p9 lite.

Link to comment
Share on other sites

Ενα tip για το φιλο, προσωπικα επειδη εχω δουλέψει και το p9 lite αλλά και πολλά xiaomi, τα λογισμικα των δύο εταιρειών δε συγκρίνονται. Είναι απόλαυση να χρησιμοποιεις miui (xiaomi)

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα tip για το φιλο, προσωπικα επειδη εχω δουλέψει και το p9 lite αλλά και πολλά xiaomi, τα λογισμικα των δύο εταιρειών δε συγκρίνονται. Είναι απόλαυση να χρησιμοποιεις miui (xiaomi)

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα συμφωνησω. Προσωπικα ειναι ο λογος που γυρναω ξανα και ξανα στη xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει στο p8 lite 2017 κολλάει λίγο η οθόνη. Στην αρχή λες ότι θες και χαμηλό sar το p9 lite δεν έχει χαμηλό sar . Κι από εμένα +1 για redmi 4x
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κράτησες το Xperia L (παρεμπιπτόντως το είχα και εγώ) 3 χρόνια, σημαίνει ότι και το νέο τηλέφωνο έχεις σκοπό να το κρατήσεις αρκετό καιρό. Τα xiaomi που προτάθηκαν είναι πολύ καλά, αλλά γενικά τα xiaomi έχουν μικρό προσδόκιμο χρόνο ζωής και χαμηλό quality control. Οπότε από εμένα πας για το P9 lite με καλύτερη κάμερα και ποιότητα υλικών, καθώς και λειτουργικό χωρίς bugs. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κράτησες το Xperia L (παρεμπιπτόντως το είχα και εγώ) 3 χρόνια, σημαίνει ότι και το νέο τηλέφωνο έχεις σκοπό να το κρατήσεις αρκετό καιρό. Τα xiaomi που προτάθηκαν είναι πολύ καλά, αλλά γενικά τα xiaomi έχουν μικρό προσδόκιμο χρόνο ζωής και χαμηλό quality control. Οπότε από εμένα πας για το P9 lite με καλύτερη κάμερα και ποιότητα υλικών, καθώς και λειτουργικό χωρίς bugs.

 

Το μικρότερο προσδόκιμο ζωής πως το ορίζεις;

 

Σε σχέση με το xperia l σε επίπεδο λειτουργίας και οι δύο συσκευές είναι πολλές κλάσεις πιο πάνω.

 

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά. Το huawei έχει καλύτερη κάμερα αλλά υψηλό sar και από υποστήριξη λίγα πράγματα.

 

Το xiaomi στην περίπτωση του note το sar είναι μικρό, δεν ξέρω στην 5" τι παίζει. Σε αυτονομία οχι ότι είναι κακό το huawei αλλά το xiaomi είναι κορυφαίο και έχεις την miui που για πολλούς είναι λόγος αγοράς από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...