Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+15% στο S8+, οπως εχω γραψει απο την πρωτη εβδομαδα χρησης, συγκριτικα με το s7 edge.

Εξαιρετικά τα νεα αυτά, είμαι και εγω σε σκέψεις για μετάβαση απο το κορυφαίο σε αυτονομία s7 edge.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικά τα νεα αυτά, είμαι και εγω σε σκέψεις για μετάβαση απο το κορυφαίο σε αυτονομία s7 edge.

 

Αν κάνεις αυτή την μετάβαση δεν θα το μετανιώσεις καθόλου θεωρώ.

Εξαιρετική συσκευή γενικά, αλλά και ειδικά στο θέμα μπαταρία.

Και εγώ θα έλεγα ότι είναι ανώτερο του s7 edge αλλά δεν μπορώ να πω ποσοστό.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα νεα αυτά, είμαι και εγω σε σκέψεις για μετάβαση απο το κορυφαίο σε αυτονομία s7 edge.

 

Δεν θα το μετανιώσεις.

Είναι σχεδόν εφάμιλλη με την APC8 όπου άφησα το 7 Edge πριν 1 έτος.

 

Και αν δώσει μια σωστή 7.1.1 έχει επιπλέον περιθώριο βελτίωσης.

 

Βέβαια έχω κόψει μπόλικες υπηρεσίες/εφαρμογές αλλά πάλι και από μάνα του πολύ καλή είναι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτή την μετάβαση δεν θα το μετανιώσεις καθόλου θεωρώ.

Εξαιρετική συσκευή γενικά, αλλά και ειδικά στο θέμα μπαταρία.

Και εγώ θα έλεγα ότι είναι ανώτερο του s7 edge αλλά δεν μπορώ να πω ποσοστό.

αυτα βλεπω και οσο περναει ο καιρος ψηνομαι πιο πολυ

 

Δεν θα το μετανιώσεις.

Είναι σχεδόν εφάμιλλη με την APC8 όπου άφησα το 7 Edge πριν 1 έτος.

 

Και αν δώσει μια σωστή 7.1.1 έχει επιπλέον περιθώριο βελτίωσης.

 

Βέβαια έχω κόψει μπόλικες υπηρεσίες/εφαρμογές αλλά πάλι και από μάνα του πολύ καλή είναι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ημουν και εγω για ολο το διαστημα πριν τη νουγκατ με την apc8 που ηταν οντως κορυφαια

βεβαια και με την νουγκατ ειναι εξαιρετικη η μπαταρια και βελτιωμενη σε stand by

 

package disabler pro και για μενα καμια 100 πακετα οφφ

 

εψαχνα - ψαχνω κατι διαφορετικο φετος αλλα μαλλον σε σαμυ θα καταληξω μου φαινεται (απογοητευτηκα λιγο χτες απο το οπ5, το πιξελ 2 θα ειναι πανακριβο, το u11 απο design δεν μου αρεσει, lg g6 πανω κατω σαν να παιρνω σκρατς) μην βγουμε αλλο οφφ ομως

Link to comment
Share on other sites

Sammy μόνο.

Όλοι οι άλλοι χαρταετοί πετάνε.

 

Μπορεί να έχω κάνει και εξακολουθώ να κάνω σκληρή κριτική σε Sammy σε αρκετά φάλτσα η επιλογές της αλλά overall το πληρέστερο πακέτο μόνο αυτή παρέχει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Sammy μόνο.

Όλοι οι άλλοι χαρταετοί πετάνε.

 

Μπορεί να έχω κάνει και εξακολουθώ να κάνω σκληρή κριτική σε Sammy σε αρκετά φάλτσα η επιλογές της αλλά overall το πληρέστερο πακέτο μόνο αυτή παρέχει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι εννοείται η κριτική είναι μέρος του παιχνιδιού, αυτό που λες overall και οσο πέφτει η τιμή γίνεται το ελκυστικοτερο πακέτο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρώτη ολόκληρη ημέρα που το δουλεύω στην μέγιστη ανάλυση και όχι FHD.

Η διαφορά στην μπαταρία δεν μου φαίνεται πολύ αρνητική.

Έχω μεγάλη διαφορά στο SwiftKey πληκτρολόγιο που εδώ και χρόνια δουλεύω με την αλλαγή ανάλυσης.

Τα γράμματα είναι ποιο έντονα και το πληκτρολόγιο μεγαλύτερο αν δεν απατώμαι.

Από της 17μιση ώρες χρήσης που θα δείτε, οι πρώτες 3-4 ώρες περίπου απλη αναμονή χωρίς ίντερνετ μόνο με σήμα κινητής.

Μετά συνεχόμενα Internet για τις υπόλοιπες ώρες εκ των οποίων 4 ώρες data.

2 Gmail και συγχρονισμό ανοιχτό.

Κάνα 15αρια φωτογραφίες και 3-4 βίντεο.

Φωτεινότητα στο αυτόματο.

Ανάλυση 2κ όπως είπαμε.

AOD Off.

Μπλοκάρισμα ειδοποιήσεων σε Facebook messager και Twitter.

Νομίζω δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.

 

https://www.dropbox.com/sh/t0j7k33ejul56ta/AAAlJjaIHpMJ2ct7apzvcO0Pa?dl=0

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.εχω το s8 οχι το plus το έβαλα να φορτίσει Σήμερα στης 10:20 από 7% και φορτίσε στης 12:10 είναι φυσιολογικο αυτο? Μήπως πρέπει να ενεργοποιησω την γρηγορη φορτιση? Και κάτι άλλο επειδή δουλεύω σε νησί και δεν το πειράζω σχεδόν καθόλου λίγα δεδομένα το μεσημέρι και λίγα το βραδύ. Η οθόνη μου κρατάει 3,27 ώρες αυτά όλα είναι φυσιιολογικα? Ξέχασα να πω ότι είναι η τρίτη φορτιση που το έχω κάνει ευχαριστω. Edited by mpompa
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικη η μπαταρια μετα τις πρωτες 20 μερες χρησης. η χρηση που του κανω ειναι ανοιχτα WiFi/4G με χρηση 50-50, browsing, chatting, φωτογραφιες, κλησεις, email να συγχρονιζουν κλπ. γενικα μεικτη χρηση εκτος απο παιχνιδια. φωτεινοτητα στο αυτοματο, always on display ενεργοποιημενο και μαυρο θεμα/wallpaper.

 

http://i66.tinypic.com/14ut7m.png

 

http://i67.tinypic.com/2whk1v5.png

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Εγώ γιατί δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω αυτά τα νούμερα? Και μπαταρία φορτηγού να βάλω πάλι θα βγάλω κάτω από 4 ώρες Sot...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Εγώ γιατί δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω αυτά τα νούμερα? Και μπαταρία φορτηγού να βάλω πάλι θα βγάλω κάτω από 4 ώρες Sot...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η χρηση οθονης απο μονη της δε λεει κατι. Το θεμα ειναι να σε βγαζει πιο πολυ απο την παλια σου συσκευη και πιο πολυ γενικα απο αλλες που εχουν μικροτερη αυτονομια. Επισης οταν το κλεινεις το βραδυ μηδενιζουν τα στατιστικα (καινουρια πατατα και αυτο), μηπως κοιτας μετα και χανεις μερος των στατιστικων?

Εμενα μου βγαζει 4-5 ωρες συνηθως, στις 2 μερες χρησης, με 2-4 ωρες ομιλια και ολα ανοιχτα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά είναι τα αποτελέσματα, έχει γίνει καλη δουλειά και στο software φαντάζομαι αλλα και ο επεξεργαστής παίζει ρόλο στην μειωμένη κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Εγώ γιατί δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω αυτά τα νούμερα? Και μπαταρία φορτηγού να βάλω πάλι θα βγάλω κάτω από 4 ώρες Sot...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω την υποψία οτι τα 7ωρα είναι με τελείως διαφορετική χρήση από αυτή που κάνεις εσύ (και εγώ).Οπότε μάλλον δεν θα τα δεις ποτέ (ούτε και εγώ).

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Χθες γονατισα την μπαταρία να δω που θα φτάσει...

Screenshot_20170705-233248.png"]Screenshot_20170705-233248.png[/url]

 

Screenshot_20170705-233256.png"]Screenshot_20170705-233256.png[/url]

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν η αναμονή και το device idle είναι στις πρώτες θέσεις λογικό είναι να βγάζετε πολύ ώρα μπαταρία. Ας δω τίποτα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές στις πρώτες θέσεις για να πειστώ!

 

Le X829 4/64 tele23s

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν η αναμονή και το device idle είναι στις πρώτες θέσεις λογικό είναι να βγάζετε πολύ ώρα μπαταρία. Ας δω τίποτα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές στις πρώτες θέσεις για να πειστώ!

 

Le X829 4/64 tele23s

 

σε τι να πειστεις? οτι εχει καλη μπαταρια ή οτι βγαζει 7 ωρες οθονη με πολυ βαρια παιχνιδια?

το κινητο εχει κορυφαια αυτονομια, τωρα αν θες να παιζεις θα βγαλει λιγτερες, αλλα θα ειναι περισσοτερες απ αλλα κινητα. Αν δεν παιζεις, θα βγαλεις αρκετες. Εγω βγαζω 4-5 ωρες στις 2 μερες, και μιλαω 3-4 ωρες. τι παει να πει, ο,τι ειναι λιγο το 4-5?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σε τι να πειστεις? οτι εχει καλη μπαταρια ή οτι βγαζει 7 ωρες οθονη με πολυ βαρια παιχνιδια?

το κινητο εχει κορυφαια αυτονομια, τωρα αν θες να παιζεις θα βγαλει λιγτερες, αλλα θα ειναι περισσοτερες απ αλλα κινητα. Αν δεν παιζεις, θα βγαλεις αρκετες. Εγω βγαζω 4-5 ωρες στις 2 μερες, και μιλαω 3-4 ωρες. τι παει να πει, ο,τι ειναι λιγο το 4-5?

Δεν έχει απλά καλή. Έχει κ την καλύτερη αυτονομία από ότι κυκλοφορει

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απλά καλή. Έχει κ την καλύτερη αυτονομία από ότι κυκλοφορει

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ το ξέρω, σε άλλους πες τα. τώρα το ότι υπάρχουν άλλα κινητά με καλύτερη αυτονομία, είναι γνωστό, το θέμα είναι ότι υστερούν σε πολλά άλλα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ κανα δυο μέρες τώρα,αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω για την αυτονομία του αφού είμαι στα στησίματα.

Πολλές εφαρμογές συγχρονισμού έχει βρε παιδιά,samsung cloud και members,δεν ξέρω όλα αυτά χρειάζονται-μπορούν να βγουν τελείως;

Η Aod από κατανάλωση πως τα πάει;

Την έχω να σβήνει μόνο τη νύχτα 01.00-08.00.....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ κανα δυο μέρες τώρα,αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω για την αυτονομία του αφού είμαι στα στησίματα.

Πολλές εφαρμογές συγχρονισμού έχει βρε παιδιά,samsung cloud και members,δεν ξέρω όλα αυτά χρειάζονται-μπορούν να βγουν τελείως;

Η Aod από κατανάλωση πως τα πάει;

Την έχω να σβήνει μόνο τη νύχτα 01.00-08.00.....

 

Όταν μπορείς να απενεργοποιεις τα πάντα καλύτερα να υπάρχουν πολλά. Εγώ δεν τα χρησιμοποιώ αλλά άλλοι τα θέλουν. Μπες εφαρμογές και ότι δε θες σβήσε το ή απενεργοποιησε το. Και κλείσε ότι συγχρονισμό δε θες κτλ. Η aod ανάλογα και τι θα βάλεις να δείχνει καίει λιγότερο από 1% ανά ώρα έως 1..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν η αναμονή και το device idle είναι στις πρώτες θέσεις λογικό είναι να βγάζετε πολύ ώρα μπαταρία. Ας δω τίποτα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές στις πρώτες θέσεις για να πειστώ!

 

Le X829 4/64 tele23s

 

Αν δεις και την υπογραφή μου έχουν περάσει από τα χέρια μου και το Mate 8 και το Mate 9 που κατά κοινή ομολογία πολλών είχαν τις καλύτερες αυτονομιες από όλες τις συσκευές που κυκλοφορούν... Τέτοια νούμερα πάντως ΔΕΝ ΕΊΧΑΝ....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν από 3 μέρες. Ολοκληρωμένη φόρτιση σήμερα το βράδυ κατάφερα να κάνω. Το είχα όμως αφήσει αρχικά να φορτίσει στον ασύρματο original φορτιστή που είχα για το S7 και το πρωί το βρήκα στο 86%. Μόλις το έβαλα στο καλώδιο σε λίγο έφτασε μέχρι το 100%. Να φταίει ο φορτιστής ή το κινητό δεν συνεργάζεται καλά με τον συγκεκριμένο για να αναγκαστείς να αγοράσεις τον καινούργιο που έχουν βγάλει; Θα προσπαθήσω να το παρατηρήσω και στην επόμενη φόρτιση για να δω αν ήταν κάτι μεμονωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν από 3 μέρες. Ολοκληρωμένη φόρτιση σήμερα το βράδυ κατάφερα να κάνω. Το είχα όμως αφήσει αρχικά να φορτίσει στον ασύρματο original φορτιστή που είχα για το S7 και το πρωί το βρήκα στο 86%. Μόλις το έβαλα στο καλώδιο σε λίγο έφτασε μέχρι το 100%. Να φταίει ο φορτιστής ή το κινητό δεν συνεργάζεται καλά με τον συγκεκριμένο για να αναγκαστείς να αγοράσεις τον καινούργιο που έχουν βγάλει; Θα προσπαθήσω να το παρατηρήσω και στην επόμενη φόρτιση για να δω αν ήταν κάτι μεμονωμένο.

 

Τον stand έχεις από το s7 edge?

https://www.skroutz.gr/s/8758675/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-για-Galaxy-S7-S7-Edge-Μαύρο-EP-NG930BB.html

Και εγώ παρατηρώ το πρόβλημα που αναφέρεις.

Εκτός από αυτό μου έχει συμβεί και υπέρ θέρμανση.

Για ένα διάστημα λύθηκαν αυτά τα προβλήματα βάζοντας οριζόντια το τηλέφωνο στην βάση και όχι κάθετα.

Σήμερα πάλι παρόλο που το είχα οριζόντια δεν φορτισε πλήρως μέχρι το 80% αν θυμάμαι καλά και ζεστάθηκε κιόλας.

Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω τον καινούριο ασύρματο της Samsung.

Ακόμα ένα δύο άτομα αν αναφέρουν πρόβλημα εδώ τότε θα σιγουρευτουμε ότι πρόκειται για ασυμβατότητα.

Το πρόβλημα είναι ότι στην αρχή δεν μου δημιουργούσε κανένα πρόβλημα και το άφηνα στην βάση κάθετα ολόκληρο το βράδυ.

Είπα μήπως από τα update κάτι δεν έκατσε σωστά.

Hard reset και στήσιμο από την αρχή και πάλι που και που τα ίδια.

Το άλλο που έχω σκεφτεί είναι πως αυτή η βάση, που έχει μικρότερο κύκλο από την καινούργια, αγκαλιάζει το s7 edge σχεδόν στην μέση της πλάτης.

Ενώ το s8 plus ως μεγαλύτερη συσκευή την αγκαλιάζει προς τα κάτω αν το βάλεις κάθετα.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ και δεν θα ήθελα να το στείλω στο service.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...