Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για την μπαταρία του s8 plus, μιας και δεν είδα να υπάρχει αντίστοιχο..

 

Μετά από μερικές μέρες χρήσης με την συσκευή,

νομίζω ότι έχω μια σωστή εικόνα για την μπαταρία σε σχέση με το είδη εξαιρετικό s7 edge.

Μιλάω για σχεδόν ίδια χρήση και ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες.

Η μπαταρία λοιπόν έχει τουλάχιστον ίδια αποτελέσματα με το s7 edge.

Ίσως και καλύτερα, σε καμία περίπτωση χειρότερα.

Χθες για παράδειγμα σε δοκιμή σχεδόν αποκλειστικά με wifi, μου έβγαλε 5 ωρες sot, σε 17 ώρες χρήσης, με 30% υπόλοιπο μπαταρίας.

https://www.dropbox.com/sh/uxyhokori24ipsp/AABldQA9pjuOL_INetLOAfFva?dl=0

Σε χρήση data δοκιμάζω σήμερα μετά από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων που έκανα πριν λίγες μέρες και μου άλλαξε το csc από DBT σε EUR.

Κάτω από 5 ωρες sot δεν πιστεύω ότι θα βγάλει.

 

Να γράψω και λίγο χρήση-ρυθμίσεις.

Συγχρονισμός on με δύο Gmail.

AOD OFF.

Τοποθεσία off. (έχω βάλει την πόλη μου και ανανεώνεται ο καιρός ανά 3 ώρες)

Φωτεινότητα αυτόματο.

Μαύρο θέμα αν παίζει έστω και λίγο ρόλο.

Πολύ χρήση chrome, και λιγότερο viber Facebook messeger.

Αρκετές κλήσεις κανονικές. (όχι viber messenger)

Τις εφαρμογές όλες όπως είναι από προεπιλογή στην βελτιστοποιηση.

 

Αυτά για την ώρα και το βράδυ αργά θα ανεβάσω χρήση data.

 

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την μπαταρία, που ομολογώ ότι ήταν κάτι που φοβόμουν.

Διάλεξα το s8+ αντί του s8, επειδή μου αρέσουν οι μεγάλες συσκευές πρώτον και δεύτερον για την μεγαλύτερη μπαταρία.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εδώ το σημερινό λιώσιμο με data μόνο..

 

https://www.dropbox.com/sh/ok8xu2br8psktuh/AAB4zmkKKxvIoC-Ugr9Io4era?dl=0

 

Από αύριο ξεκινάω χρήση κανονική, δηλαδή αν είμαι σπίτι wifi και αν είμαι έξω data.

Πιστεύω η μπαταρία του s8 plus δεν θα απογοητεύσει κανέναν.

Ούτε θα χαλαστει κανείς προερχόμενος από το s7 edge.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 εβδομάδες με το s8+ είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την αυτονομία του μιας και με την δική μου χρηση φτάνει τα επίπεδα του Mate 9 Dual sim άνετα...

Το φορτίζω ανά 2 ημέρες και κάθε φορά παίρνω σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα όπως θα δείτε και παρακάτω που τα είχα ανεβάσει 24/4...

Βέβαια δεν μου φτάνει 9 ώρες sot αλλά περίπου 7 ώρες σε 40 με 45 ώρες λειτουργίας...

 

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αυτονομία της συσκευης μου...

Πάντα μιλάμε για το δικό μου στήσιμο Με την δικιά μου χρηση Σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές μου με ακριβώς το ίδιο στήσιμο και χρήση... Ένα μεγάλο μπράβο στην Samsung για αυτή την υπέροχη συσκευή...

Screen: Fhd, Auto light

Wifi:All time

4g: 3 hours

Notifications: On for everything

Always on: Off (using glimpse notification instead)

Camera: About 20 pictures

Calls: 1,5 hour

Games: No

Mail: More than 200 (4 acounts)

Social-internet: More than 60%

Kodi: More than 45 minutes

YouTube: 10 minutes

Gps: Off

Nfc: Off

Bluetooth: On only for 10 minutes

Deactivated apps: Chrome (using Opera browser) , word-Excel-PowerPoint-pdf (using WPS intead), Google photo, Google Gmail app (using stock mail app)

Installed: More than 40 apps (except stock)

ΑΥΤΆ!!!

 

Screenshot_20170424-002046.pngscreen shot windows 7certificity.com"]Screenshot_20170424-002046.pngscreen shot windows 7certificity.com[/url]

 

Screenshot_20170424-002110.pngscreen shot on windowscertificity.com"]Screenshot_20170424-002110.pngscreen shot on windowscertificity.com[/url]

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Με εκπλήσσει ευχάριστα κάθε μέρα.

Ειδικά σε χρήση wifi δεν τελειώνει με τίποτα!

Το ιδανικό για μένα όπως έχω ξανά πει είναι να αντέχει από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Σήμερα με σχεδόν μόνο wifi, 10+30 το βράδυ και είμαι με 46% μπαταρία, 4 ώρες sot, και μια ώρα κλήσεις.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

εννοειται ρε παιδια οτι θα ειναι καλυτερη υπερ του s8!tsiglas φοβεροι χρονοι!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος φορτισης; Πολλοι εχουν την αποψη οτι το τηλεφωνι πρεπει να το φορτιζεις οταν αδεισει ετνελως η μπαταρία του και πως αν το φορτιζεις πολλες φορες και απο λίγο μειωνεται η αποδοση της.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δυο μερες και η μπαταρια το βραδυ που γυριζω ειναι στο 15% με το Note 5 ηταν στο 30%. Οταν το βαζω να φορτισει μου βγαζει μηνυμα για αργη φορτιση... χρησιμοποιω τον φορτιστη της συσκευασιας ειναι λογικο?
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δυο μερες και η μπαταρια το βραδυ που γυριζω ειναι στο 15% με το Note 5 ηταν στο 30%. Οταν το βαζω να φορτισει μου βγαζει μηνυμα για αργη φορτιση... χρησιμοποιω τον φορτιστη της συσκευασιας ειναι λογικο?

 

Ρυθμίσεις, διαχείριση, μπαταρία, τελίτσες, συνθέτες. Είναι ενεργοποιημενη η γρήγορη φόρτιση?

Αν ναι κατι δεν πάει καλά.

Δοκίμασε σε άλλη μπριζα η άλλο φορτιστή.

Η μπαταρία με την ίδια χρήση είναι δηλαδή χειρότερη του note 5?

Μου φαίνεται αδύνατον, γιατί εμένα μου δίνει ίσως καλύτερα αποτελέσματα από το είδη κορυφαίο s7 edge.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δυο μερες και η μπαταρια το βραδυ που γυριζω ειναι στο 15% με το Note 5 ηταν στο 30%. Οταν το βαζω να φορτισει μου βγαζει μηνυμα για αργη φορτιση... χρησιμοποιω τον φορτιστη της συσκευασιας ειναι λογικο?

 

Αν αυτό που λες ισχύει θα το στείλω για επιστροφή στο Amazon.

Το note 5 το έχω ακόμα στην επιχείρηση και ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ στο θέμα μπαταρία.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που λες ισχύει θα το στείλω για επιστροφή στο Amazon.

Το note 5 το έχω ακόμα στην επιχείρηση και ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ στο θέμα μπαταρία.

 

Θα στο επιβεβαιώσουν και άλλοι κάτοχοι μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Για δείξε μου λίγο στατιστικά μπαταρίας.

Εγώ πχ σήμερα με διαφορετική χρήση από την καθημερινή που κάνω, σχεδόν 50-50 wifi data, εκτός των πρώτων 4 ωρών χωρίς Internet, με περίπου 100 φωτογραφίες που έβγαλα, είμαι με 32% μπαταρία και 4:40 λεπτά sot.

https://www.dropbox.com/sh/s9a63vilztweatf/AAB1qAmbJnmDXvwiK4obanJya?dl=0

Σημερινή χρήση, στο πρώτο λινκ και στο δεύτερο μια χρήση μόνο με wifi που είχα κρατήσει προ λίγων ημερών

https://www.dropbox.com/sh/uxyhokori24ipsp/AABldQA9pjuOL_INetLOAfFva?dl=0

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις, διαχείριση, μπαταρία, τελίτσες, συνθέτες. Είναι ενεργοποιημενη η γρήγορη φόρτιση?

Αν ναι κατι δεν πάει καλά.

Δοκίμασε σε άλλη μπριζα η άλλο φορτιστή.

Η μπαταρία με την ίδια χρήση είναι δηλαδή χειρότερη του note 5?

Μου φαίνεται αδύνατον, γιατί εμένα μου δίνει ίσως καλύτερα αποτελέσματα από το είδη κορυφαίο s7 edge.

 

Ειναι ενεργοποιηνενη η γρηγορη φορτιση... αλλα διαβασα σε αλλο site πως οταν η οθονη ειναι ανοιχτη δεν φορτιζει γρηγορα (adaptive charging) omg!

 

Το note 5 το εχω ενα χρονο και ειναι ειναι dual sim και ημουν πολυ ευχαριστημενος... η μπαταρια εφτανε στο 25-30%! Ελπιζω να βελτιωθει το s8+ με τις επομενες φορτισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενεργοποιηνενη η γρηγορη φορτιση... αλλα διαβασα σε αλλο site πως οταν η οθονη ειναι ανοιχτη δεν φορτιζει γρηγορα (adaptive charging) omg!

Το note 5 το εχω ενα χρονο και ειναι ειναι dual sim και ημουν πολυ ευχαριστημενος... η μπαταρια εφτανε στο 25-30%! Ελπιζω να βελτιωθει το s8+ με τις επομενες φορτισεις.

 

Φίλε και εγώ το dual sim είχα πάρει για τον εαυτό μου απο Dubai.

Το χρησιμοποίησα ως δεύτερη συσκευή για 10 ημέρες και δεν το ξανάπιασα στα χέρια μου.

Το έχει πωλητής μας εδώ και 1+ χρόνο και δε μου έλειψε ούτε στιγμή.

Αν η μπαταρία είναι χειρότερη από note 5 δε θα μπω στη διαδικασία να το σκεφτώ , θα φύγει για επιστροφή...

Περιμένω τουλάχιστο να έχει ίδια αυτονομία σε wifi και wifi calling όπως το iphone 7 plus που χρησιμοποιώ και πραγματικά μου βγάζει τη μέρα..

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ το dual sim είχα πάρει για τον εαυτό μου απο Dubai.

Το χρησιμοποίησα ως δεύτερη συσκευή για 10 ημέρες και δεν το ξανάπιασα στα χέρια μου.

Το έχει πωλητής μας εδώ και 1+ χρόνο και δε μου έλειψε ούτε στιγμή.

Αν η μπαταρία είναι χειρότερη από note 5 δε θα μπω στη διαδικασία να το σκεφτώ , θα φύγει για επιστροφή...

Περιμένω τουλάχιστο να έχει ίδια αυτονομία σε wifi και wifi calling όπως το iphone 7 plus που χρησιμοποιώ και πραγματικά μου βγάζει τη μέρα..

 

Δεν ξερω τι χρηση κανεις εσυ...αλλα εγω δεν ειμαι ο μεσος χρηστης. Μιλαω κανα διωρο παντα σερφαρω με 4g παιζω παιχνιδια χρησιμοποιω αρκετες εφαρμογες.Εμενα με καλυπτει αντο βραδυ οταν φτανω σπιτι εχω 15% μπαταρια. Δεν αντεχω ομως μεσημερι απογευμα να μην εχω μπαταρια και να ψαχνω φορτιστες... οπως με το iphone 6, s6 κλπ. Το 7 plus πρεπει να εχει δυνατη μπαταρια.

 

Ξεχασα να αναφερω πως χρησιμοποιουσα την εξοικονονηση ενεργειας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασε και από τα χέρια μου για 2 βδομάδες, αποτελέσματα αρκετά καλά θα έλεγα

4g only /τοποθεσία /Bluetooth with smartband / nfc ανοιχτά φως 85% έβγαλε 2 ώρες και 40 λεπτά!!! Παρόμοια αυτονομία με το Mate 9 κάτι το οποίο είναι εντιποσιακο

wifi/τοποθεσία ανοιχτά (Bluetooth, nfc κλπ σβηστά) 60% φως ευγαλε 5 ώρες και 55 λεπτά που δεν τα λες και λίγα

 

Με λίγα λόγια αρκετά καλή αυτονομία για την μπαταρία που έχει

Με χαμηλό σήμα έβγαλε ελάχιστα αλλά ούτε και τα υπόλοιπα κινιτα πάνε καλά

4g only (μια γραμμη6) τόποθεσια/Bluetooth with smartband) φως 100% (παραλθα6) εβγαλε μια ώρα και 40 λεπτά οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Με ίδια χρήση με το S7 edge το S8+ έχει του ίδιους (αρχικούς) χρόνους και ίσως και καλύτερους.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία αρκετά καλύτερη απ'ότι το S7 Edge με Nougat που είχα.

Η χρήση μου είναι στη δουλειά με χάλια σήμα μιας και γυρνάω σε χωριά της επαρχίας, 50% Wi-Fi & 50% 4G+ όπου πιάνει ή Η+, συνέχεια ανοιχτό το location σε battery saving, όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί, φουλ social media, bluetooth στο αμάξι. 6fde0cca2f669b377e3aefa2b552efa9.jpg577d1aa69657811921c5368870ab29a1.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα το κατηγορούσαν...πριν ακόμη το πιάσουμε στα χέρια μας... 2η φόρτιση..

 

a330db4a7490dc94229d11834fb62960.jpg17ba57ac5cb369f8764ce5503a83b44b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το φορτιζω καθε βραδυ. Προχθες το ξεχασα αλλα με προσοχη εβγαλα και την επομενη μερα πραγμα αδιανοητο με το S7edge. Το θεμα ειναι με τι ρυθμους θα πεσει η αποδοση της σε βαθος χρονου.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το φορτιζω καθε βραδυ. Προχθες το ξεχασα αλλα με προσοχη εβγαλα και την επομενη μερα πραγμα αδιανοητο με το S7edge. Το θεμα ειναι με τι ρυθμους θα πεσει η αποδοση της σε βαθος χρονου.

Αν κάνεις fast charging σε κάνα 6 μήνες θα πέσει πολύ αν μόνο slow (μην σου πω και με 500 mha charger) θα είναι ίδια για καμία 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ποσο διαστημα καλύπτει την μπαταρία;

 

Αν ησχυει το ίδιο με το s7 edge, ένα χρόνο!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση ποσο διαστημα καλύπτει την μπαταρία;

 

Αν ησχυει το ίδιο με το s7 edge, ένα χρόνο!

 

Στο manual αναφέρει ένα χρόνο εκτός και αν η υπάρχουσα νομοθεσία είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις fast charging σε κάνα 6 μήνες θα πέσει πολύ αν μόνο slow (μην σου πω και με 500 mha charger) θα είναι ίδια για καμία 2 χρόνια

 

εγω που κανω με αργο φορτιστη βλεπω πανω κατω ιδια αποδοση στο s7 edge της γυναικας. Αμα καταφερω και του κανω καμια επαναφορα και στησιμο απο την αρχη θα καταλαβω καλυτερα γιατι ειναι 6 μηνες στημενο με ολα τα updates OTA.

 

Οσο για το S8+, το εχω 3 ημερες.

Ειμαι στη 2η φορτιση καθως την πρωτη μερα λογικο ηταν να το φορτισω το βραδυ.

Απο χθες λοιπον το πρωι στις 8 παρα που το εβγαλα ειναι τωρα στο 45%. Εχει βγαλει 2:40 οθονη και 1:40 ομιλια, με χρηση 70-30 wifi-4G.

 

ΑΠο εκει και περα εχω βγαλει καμποσες φωτογραφιες και χρηση social. Με το s7 edge που εκανα ακριβως ιδια χρηση ημουν πανω κατω στα ιδια απο μπαταρια.

Θα δειξει τις επομενες μερες, θα δω αν μπορω να το φτασω 3 ημερες χρησης καθως μιλαω αρκετα και πολλα κινητα τα σκοτωνει η ομιλια ειδικα εξω.

Παντως χαιρομαι που τελικα η αυτονομια του ειναι στα ιδια αριστα επιπεδα.

 

Οσο για το πριν κυκλοφορησει, σε θεματα φημων ή ειδησεων, εχουμε το δικαιωμα να πουμε τη γνωμη μας νομιζω, αρκει να εχει μια σωστη επιχειρηματολογια. ΠΡοσωπικα ημουν πολυ δυσπιστος και οφειλω να ομολογησω οτι εκανα λαθος. Ο βασικος λογος που επεσα εξω ειναι οτι η πραγματικα εκταση της οθονης αναλογει σε λιγοτερες ιντσες, αν δηλαδη το κινητο ηταν 16:9 θα ηταν καπου 5,8". Αρα η διαφορα απο τις 5,5" του s7 edge ειναι πολυ μικροτερη απο ο,τι αρχικα φαινοταν.

Αυτο σε συνδυασμο με την καλυτερη διαχειριση του επεξεργαστη δινει τα καλα αποτελεσματα και χαιρομαι γιαυτο.

 

Θα επανελθω τις επομενες μερες με εντυπωσεις απο αναμονη το βραδυ με ολα ανοιχτα/με ολα κλειστα, με λιωσιμο, με χαλαρη χρηση κτλ.

 

Τελος, να πω οτι φορτιζω μονο με αργο φορτιστη απο το 1ο λεπτο, εχω κολλημα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί βγάζω 4 ώρες; Μήπως φταίει το samsung cloud?

 

εννοειται οτι το cloud τρωει, ειδικα αν κανεις χρηση.. Εγω γιαυτο τα ριχνω καρτα μνημης να μην εχω δεσμευση εκει. Θα μου χρησιμευε αν ειχαμε 100GΒ. Τωρα τι να το κανω που μονο στην καρτα ηδη εχω 30GB δεσμευμενα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...