Jump to content

Μήνυση προς εταιρεία διοργάνωσης γαμήλιας δεξίωσης


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά αυτό εύχομαι να μην συμβεί σε Κανέναν.

Να κανονίζεις από έναν χρόνο πριν τον γάμο σου, να έχεις ξοδέψει αμέτρητο χρόνο και χρήμα για οργάνωση χώρου,φαγητού, διακοσμητή, προσκλητήρια κλπ και 1 μήνα πριν τον γάμο να σου λέει ο διοργανωτής ότι πρέπει να αλλάξεις τον χώρο γιατί έφυγε ο ιδιοκτήτης του χώρου και δεν είναι πια διαθέσιμος...

 

Τι να το κάνω αν προτείνει άλλον χώρο δίπλα ακριβώς; που δεν μπορούμε καν να πούμε ότι είναι αντίστοιχος ή καλύτερος. Όλα τα σχέδια είχαν γίνει για τον συγκεκριμένο χώρο.

 

Υπάρχει κάποια αρμόδια υπηρεσία που μπορεί να κυνηγήσει τον διοργανωτή; Όχι τον ιδιοκτήτη του χώρου.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο διοργανωτής γιατί φταίει?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί 1 μήνα πριν τον γάμο, μας ενημερώνει ότι βρίσκονται σε δικαστική διαμάχη με τον ιδιοκτήτη.

Αφού υπήρχε πρόβλημα εδώ και καιρό,δεν όφειλε να μας ενημερώσει νωρίτερα, ώστε έγκαιρα να ψάξουμε για άλλον χώρο;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε ελληνικο γαμομαγαζο, μη σκεφτεις καν για μηνυση/αγωγη. Πρωτα θα κανεις βαφτισια και μετα θα εκδικαστει η αγωγη σου. Χρησιμοποιησε την ως απειλη για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Αλλα εχε στο μυαλο σου οτι δεν εχει αμεση εφαρμογη. Επισης αναλογα με το δικηγορο και την αποζημιωση που θα ζητησεις και αυτη που τελικα θα σου επιδικαστει ενδεχεται να μπεις και μεσα.

Δες το παντως και ετσι, μηπως το συμπαν θελει να σου πει κατι για το γαμο? :) :)

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

.

 

Δες το παντως και ετσι, μηπως το συμπαν θελει να σου πει κατι για το γαμο? :) :)

 

Αυτό τώρα το τελευταίο το έγραψες για πλάκα ελπίζω... Αν ήταν σε κάθε δυσκολία που βρίσκαμε μπροστά μας να δίναμε τέτοιες εξηγήσεις, αλίμονο μας. Ο τολμων νικά λένε και έτσι ειναι.

 

 

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε σεις.

Να ακυρώσουμε τον γάμο αφού οι διοργανωτές φέρονται αντιεπαγγελματικα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ακυρώσεις το γάμο, τόσο από ψυχολογικής απόψεως κυρίως, όσο και από οικονομικής. Βέβαια αν έχετε νευριάσει τόσο πολύ σε βαθμό που έχει χαλάσει την ψυχολογία σας...και συμφωνεί φυσικά και η νύφη...

 

Αν το πρόβλημα στην όλη συνεργασία με την εταιρία είναι μόνο στο χώρο, τότε αν ο άλλος χώρος είναι εξίσου καλός, κατά τη γνώμη μου ίσως είναι προτιμότερο να κάνετε πίσω και να ζητήσετε μείωση του κόστους για την ψυχική ταλαιπωρία. Μην αφήσετε τέτοιου είδους αναποδιές να χαλάσουν αυτές τις όμορφες στιγμές. Πίστεψε με η επιτυχία και όλο το κέφι της γαμήλιας εκδήλωσης εξαρτάται από το ζευγάρι...κέφι να έχει το ζευγάρι και μεγάλη πίστα το μαγαζί και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Πάντως αυτή τη νέα μόδα με τις εταιρίες διοργάνωσης γάμων δεν την καταλαβαίνω...τζάμπα λεφτά είναι για εμένα. Αέρα κοπανιστό πουλάνε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σχέση.

Ο πρώτος χώρος ήταν ενας σούπερ open space με πισίνα στην μέση και ο άλλος ένα μπιτσομπαρο με ψαθινη σκεπή.

Και πάει να μας το πασάρει το μπαρακι για καλύτερο.

 

Κέφι δεν γίνεται να έχεις όταν προκύπτει τέτοια αναποδιά εκτός αν είσαι ζαμανφου.

Και πίστεψε με, όταν χαλάς τόσα λεφτά, δεν γίνεται να είσαι ζαμανφου.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μηνύσεις γίνονται για ποινικά αδικήματα. Για αστικές διαφορές γίνεται αγωγή. Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα έχεις καμία τύχη και αγωγή να κάνεις πέρα από τον εξωφρενικά μεγάλο χρόνο που διαρκεί η εκδίκαση (χρόνια, όχι απλά ως τη βάφτιση όπως χιουμοριστικά αναφέρθηκε). Ειδικά αν δεν έχεις έγγραφο συμφωνητικό με την εταιρεία του οποίου κάποιος σχετικός όρος παραβιάστηκε. Συνεργάσου με την εταιρεία για να βρείτε την καλύτερη δυνατή εναλλακτική και συμβιβάσου με αυτό που θα προκύψει. Ο γάμος έχει πολύ σημαντικότερα πράγματα από τη δεξίωση...
Link to comment
Share on other sites

Μηνύσεις γίνονται για ποινικά αδικήματα. Για αστικές διαφορές γίνεται αγωγή. Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα έχεις καμία τύχη και αγωγή να κάνεις πέρα από τον εξωφρενικά μεγάλο χρόνο που διαρκεί η εκδίκαση (χρόνια, όχι απλά ως τη βάφτιση όπως χιουμοριστικά αναφέρθηκε). Ειδικά αν δεν έχεις έγγραφο συμφωνητικό με την εταιρεία του οποίου κάποιος σχετικός όρος παραβιάστηκε. Συνεργάσου με την εταιρεία για να βρείτε την καλύτερη δυνατή εναλλακτική και συμβιβάσου με αυτό που θα προκύψει. Ο γάμος έχει πολύ σημαντικότερα πράγματα από τη δεξίωση...

Καταλαβαίνω τι λες.

Το ότι και τον DJ που είχαμε κλείσει, τώρα δεν τον βρίσκουμε, τι μας λέει;;

Ότι η διοργάνωση είναι ένα απέραντο μπ...λο.

Και στην τελική να κάνεις ένα τόσο μεγάλο πάρτυ σε άλλον χώρο και με DJ που 4 βδομάδες πριν τον γάμο, δεν τον ξέρουμε καν, δεν ξέρω τι πάρτυ θα κάνουμε..

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εφόσον έχω συμβόλαιο, πρέπει να μπορεί να γίνει κάτι.

Πού κάνω αγωγή;

Δεν μπορεί να μείνει ατιμώρητη αυτή η εταιρεία.

Το ψυχολογικό που μας προκαλεί 4 βδομαδες πριν τον γάμο δεν περιγράφεται.

Όλα είναι στον αέρα. Ξεκινήσαμε τις ετοιμασίες 8 μήνες πριν για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Και τώρα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Θα είμαστε με το άγχος μέχρι τέλους μαζί τους.

Κάτι πρέπει να γίνει, αντί να είμαστε στο έλεος αυτών των ανθρώπων.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι νομικος, αλλα εχω κανει 2 φορες τη διαδικασια, γι αυτο συγχωρηστε μου τη "μπακαλιστικη" παρουσιαση.

Βρισκεις ενα καλο κι εμπειρο στις αγωγες αποζημιωσης δικηγορο. Του δινεις 1-2 χιλιαρικα (υπαρχουν και με €500 αλλα ειπαμε να ειναι καλος) και συντασει (το πιο σημαντικο σημειο της υποθεσης) και καταθετει την αγωγη στο πρωτοδικειο της εδρας λειτουργιας της εταιρειας. Αν ειναι στην Αττικη εχεις καλες ελπιδες να παρεις ημερομηνια 1ης εκδικασης απο 9 ως 16 μηνες μετα. Για επαρχια δεν εχω ιδεα. Ο αντιδικος εχει δικαιωμα να ζητησει ΜΙΑ αναβολη. Αρα η υποθεση παιρνει αλλους 9-16 μηνες αναβολη, αλλα θα εκδικαστει οριστικα πλεον, εκτος κι αν πεσεις σε απεργιες δικηγορων (ολο και πιο συχνες πλεον) ή αλλους ασταθμητους παραγοντες, οποτε μπορει να αναβληθει αλλο ενα 16μηνο.

Αν ολα πανε καλα και υπαρχει ακομα η εταιρεια κατα την εκδικαση της αγωγης, κι εχεις πληρωσει + τουλαχιστον 2 παραστασεις του δικηγορου σου, προσευχεσαι ο προεδρος να εκτιμησει την ψυχικη ωδυνη σου και να σου επιδικασει το (μεγαλο) ποσο που εχεις ζητησει.

Αν γινει και αυτο ξεκινα το κυνηγητο. Πληρωνεις δικαστικο επιμελητη (~€500) για να βρει περιουσιακα στοιχεια της εταιρειας και να κανει κατασχεση.

Ετσι μετα 1,5-4+ χρονια θα εχεις ξοδεψει 2-4 χιλιαρικα και απιστευτα καντηλια για να παρεις στην κατοχη σου πλαστικες καρεκλες, μαχαιροπιρουνα και ισως και καποια επιπλα γραφειου, μιας και προκειται για γαμοεταιρεια.

Παρολο που (πιστευω οτι) θα κερδιζα τις αγωγες, αναγκαστηκα να συμβιβαστω (εις βαρος μου) εξωδικαστικα λογω της χρονοβορας, κοστοβορας και αβεβαιης διαδικασιας απονομης δικαιοσυνης στις αστικες υποθεσεις στην Ελλαδα.

Το εξωδικο ειναι φθηνοτερο και εχει θεαματικο αποτελεσμα (ο παραληπτης φοβαται πολυ) αλλα μονο αν ο παραληπτης ΔΕΝ ειναι λαμογιο. Γιατι αν ειναι το πιθανοτερο ειναι να εχει δει πολλα τετοια και να το σουταρει στο καλαθι.

Καλα στεφανα λοιπον, συμβιβασου οσο καλυτερα μπορεις, και επειδη (συνηθως) μια φορα παντρευσαι, μη σου χαλανε τετοιες βλακειες τη χαρα σου.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Βλακείες δεν είναι καθόλου, είναι πολύ σοβαρή η κατάσταση, αλλά Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Μου φαίνεται μέχρι τελευταία στιγμή δεν θα ξέρουμε τι να περιμένουμε με αυτούς που μπλέξαμε.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα:σας εύχομαι τα καλύτερα μετά το γάμο..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορώ να σου προτείνω 2-3 σοβαρούς Dj που συνεργάζονται με χώρους στην Αττική αλλά δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα έχουν και το βασικό είναι ο χώρος...

Δυστυχώς θα πρέπει να κανείς συμβιβασμούς σε όλα τώρα για να ηρεμήσει και το κεφάλι σας απο το μπλέξιμο ή να δώσεις αλλά τόσα και να βρεις διαθέσιμο αλλά ΑΚΡΙΒΟ χώρο

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι έγινε,έτσι για να ξέρετε τι κάφροι κυκλοφορούν ως σοβαρές εταιρίες.

 

Αφού, μας ακύρωσε τον αρχικό χώρο, μας πρότεινε άλλον δίπλα, τον οποίο δεχτήκαμε.

Μετά από μερικές μέρες ακυρώνει και αυτόν και μας προτείνει κάτι χώρους σε στυλ beach bar. Εκεί δεν απαντήσαμε τίποτα και στο μεταξύ είχαμε ήδη αρχίσει να ψάχνουμε σε άλλη εταιρεία.

Το τελειωτικό ήρθε μετά από μερικές μέρες που μας ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να προσφέρει ούτε το beach bar...

Φυσικά πρότεινε να δώσει την προκαταβολή πίσω, αλλά ούτε λόγος για συγγνώμη ή έξτρα αποζημίωση που όλα τα προσκλητήρια έχουν λάθος μαγαζί ή που κλείσαμε ξενοδοχεία δίπλα στον χώρο για πόσο κόσμο που έρχεται από εξωτερικό.

 

Ο άλλος χώρος προχωράει κανονικά και έχει και δικό του Dj. Αλλά ανεβήκαμε και 1.5 χιλιάρικο πάνω στο συνολικό κόστος σε σχέση με πριν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, ευχές για καλό έγγαμο βίο.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ!

Μακάρι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βίον ανθόσπαρτον!

 

Όπως σου είπαν τα παιδιά, με μηνύσεις για τέτοια γεγονότα δεν βρίσκεις άκρη, μόνο για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με διασκέδαση και πάλι το σκέφτεσαι πολύ.

Να σου εγώ ένα σχετικά παρόμοιο γεγονός.

Έχουμε οργανώσει με πασίγνωστο πρακτορείο ταξιδίων της Αθήνας 8ημερη εκδρομή στο εξωτερικό σε πασίγνωστο καλοκαιρινό προορισμό, 2 μήνες πρίν γίνει και σε περίοδο high season με εξόφληση όλου του ποσού κτλ. Κοιμάμαι ήσυχος δηλαδή. Αν δε, κοιμάμαι και η τύχη μου δουλεύει.

5 μέρες πριν την αναχώρηση, με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε η εκδρομή δεν θα πραγματοποιηθεί γιατί δεν συγκεντρώθηκαν τα μινουμουμ άτομα. Φορτώνω για λίγο, πάω από εκεί, τρώνε τα καντήλια τους παίρνω το ποσό στο χέρι, αλλά ως γνωστόν η Αθήνα σφύζει από πρακτορεία. Μπαίνω σε ενα, ταξίδι εκεί έχετε την τάδε περίοδο; Όχι. Ευχαριστώ, γεια σας. Μπαίνω σε άλλο, ταξίδι εκεί έχετε; Η ειδικότητά μας ο προορισμός. Που ήσουν αδερφέ και σε έψαχνα; Βρίσκουμε και τις ημερομηνίες κτλ. Μετά μου λέει ξέρετε πρέπει αύριο το αργότερο να εξοφλήσετε γιατί αλλιώς δεν ισχύει (σε 5 μέρες φεύγαμε). Μα καλά για κάνα τυχαίο με πέρασες του λέω; Του βγάζω τα κολαριστά μετρητά στο γραφείο (η επιστροφή του άλλου). Σε πληροφορω περάσαμε φανταστικά που δεν το περιμέναμε έτσι.

Εν ολίγοις το νόημα είναι μην αφήνεις κανένα να σε επηρεάσει, οτι αναποδιά προκυπτει, με τα λεφτά στο χέρι λύνονται όλα στο πι και φι. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...