Jump to content

Android OS - Περίεργες προτάσεις από Google..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά νομίζω απλά δεν ενεργοποιείτε το Google now στο κινητό σας. Στο ιστορικό μου είχε αποθηκευμένα αρχεία ήχου μόνο από την περίοδο που είχα ενεργό το Google now. Πέρα απ αυτό, μου έχει αποθηκεύσει το οτιδήποτε έχω ψάξει φωνητικά στους χάρτες.

Οποίος δε θέλει να "τον ακούνε", απενεργοποιεί Google now και δε χρησιμοποιεί φωνητικές αναζητήσεις κλπ.

Θα συμφωνήσω.δεν υπάρχει καλύτερη λύση.απλα κόβεις ότι μπορείς.ειδικα στο ιστορικό του λογαριασμού κάνεις παύση παρακολούθησης σε όλα κ παύση προώθησης προσωποποιημενων διαφημίσεων.

 

Sent from Winterfell using crow

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνω update στο προηγούμενο ερώτημά μου. Με άλλο email client τύπου aqua η οποίο άλλο, δεν εμφανίζεται το pop up της Google.

Θα το δουλέψω ευχαριστώ

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και το Google now να απενεργοποιηθεί πάντως, κάτω από το τραπέζι δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι το μικρόφωνο δεν καταγράφει..

 

Δεν υπάρχει κ κανένας λόγος να σε εμποδίζει η Google να συντάξεις νέο mail αν δεν δώσεις permission στο μικρόφωνο..

 

Επίσης, χτες που δοκίμαζα άλλους mail clients με το μικρόφωνο απενεργοποιημένο, δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ούτε το Gmail λογαριασμό μου για να κάνω log in σε άλλο client. Έπρεπε να ανοίξω το μικρόφωνο στα Services, να βάλω το Gmail λογαριασμό σε άλλο client και μετά να το απενεργοποιήσω κ πάλι..

 

Αυτή η πίεση από μεριάς Google είναι τραγική και θέλω να ευχαριστήσω το φίλο skatzivas και πάλι για το θέμα, που το έφερε στην αντίληψή μας, αν κ δε βρήκα ούτε εγώ καταγεγραμμένες συνομιλίες στο site της Google. Από τη στιγμή που σου λέει ότι μπορεί να καταγραφεί οποιαδήποτε στιγμή, άνευ έγκρισης, είναι ξεκάθαρο.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αυτό που μου έχει πει στέλεχος της είναι ότι το iphone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο για χακάρισμα και παρακολούθηση, ασχέτως αν όλοι νομίζουν ότι είναι τα ανδροειδή!
:p
Link to comment
Share on other sites

Και το Google now να απενεργοποιηθεί πάντως, κάτω από το τραπέζι δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι το μικρόφωνο δεν καταγράφει..

 

Δεν υπάρχει κ κανένας λόγος να σε εμποδίζει η Google να συντάξεις νέο mail αν δεν δώσεις permission στο μικρόφωνο..

 

Επίσης, χτες που δοκίμαζα άλλους mail clients με το μικρόφωνο απενεργοποιημένο, δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ούτε το Gmail λογαριασμό μου για να κάνω log in σε άλλο client. Έπρεπε να ανοίξω το μικρόφωνο στα Services, να βάλω το Gmail λογαριασμό σε άλλο client και μετά να το απενεργοποιήσω κ πάλι..

 

Αυτή η πίεση από μεριάς Google είναι τραγική και θέλω να ευχαριστήσω το φίλο skatzivas και πάλι για το θέμα, που το έφερε στην αντίληψή μας, αν κ δε βρήκα ούτε εγώ καταγεγραμμένες συνομιλίες στο site της Google. Από τη στιγμή που σου λέει ότι μπορεί να καταγραφεί οποιαδήποτε στιγμή, άνευ έγκρισης, είναι ξεκάθαρο.

 

Μια χαρά έγκριση έχεις δώσει στα terms of uses. Επίσης τον κώδικα μπορεί να τον ελέγξει ο οποιοσδήποτε αν δεν κάνω λάθος απ τη στιγμή που είναι open source. Επομένως μπορεί εύκολα κάποιος να βρει ύποπτο κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση το open source μέρος του Android με τα closed source applications και APIs των Google Play Services.

 

Αυτά που αναφέρουμε εδώ ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου που συνεβαλα. Εγώ έκλεισα ότι μπορούσα, διέγραψα ιστορικό έκανα παύση παρακολούθησης, έκοψα μικρόφωνο και περιττά services και έβαλα agua mail. Καταργησα Google app και έβαλα duck duck go.Mάλλον θα μείνω εδώ. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο και πλέον είμαι λίγο "σίγουρος" ότι αφού έκοψα πράμα, πλέον δεν γράφει νταβατζιλικι.

Σε κάθε περίπτωση δίνεις άδεια στα ψιλά γράμματα δεν είναι ηλίθιοι, αλλά άλλο να σηκώνω ότι θέλω στο cloud και άλλο το κάτω από το τραπέζι με όρους στα ψιλά γράμματα.

Ας ελπίσουμε να διαβαστεί από πολλά μέλη της κοινότητας εδώ μεσα.

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζουμε φίλε και σε ευχαριστούμε. Δεν πιστεύω ότι είναι πρακτική μόνο της Google αυτό.

Στο όνομα του internet of things θα δούμε ακόμα περισσότερο στο μέλλον όσον αφορά τη συλλογή δεδομένων από όλες τις εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αυτό που μου έχει πει στέλεχος της είναι ότι το iphone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο για χακάρισμα και παρακολούθηση, ασχέτως αν όλοι νομίζουν ότι είναι τα ανδροειδή!

 

Κι εσυ θείο στη δίωξη;;;

Link to comment
Share on other sites

Το duck duck go δυστυχώς έχει ελλείψεις. Το έχω δοκιμάσει επισταμένα.

 

Σε αυτό που υπερέχει έναντι της search engine της Google, είναι να εμφανίζει πχ φωτογραφίες παλιότερες, οι οποίες δεν υπάρχουν η δεν εμφανίζονται καν στη Google.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Το duck duck go δυστυχώς έχει ελλείψεις. Το έχω δοκιμάσει επισταμένα.

 

Σε αυτό που υπερέχει έναντι της search engine της Google, είναι να εμφανίζει πχ φωτογραφίες παλιότερες, οι οποίες δεν υπάρχουν η δεν εμφανίζονται καν στη Google.

Όντως είναι λίγο και κουραστικό.βρηκες τπτ καλύτερο;

 

Sent from Winterfell using crow

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εσυ θείο στη δίωξη;;;

Δεν χρειάζεται να χαλάμε το νήμα με ειρωνεία

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει εδώ και καιρό ότι αν κάνεις μια συζήτηση πχ για τη Μάλαγα και στη συνέχεια κάνεις αναζήτηση τον όρο μαλ... θα σου εμφανίσει πρώτα τη λέξη Μάλαγα και όχι πχ Μαλακάσα ή μαλακός ή οτιδήποτε άλλο.

 

Το είχα αναφέρει στην παρέα μου, αλλά προφανώς γέλασαν. Και δεν ανήκω σε κανένα group περίεργων με αλουμινόχαρτο στο κεφάλι.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση για τον φίλο που άνοιξε το θέμα...

Κάποια στιγμή αναρωτήθηκα και εγω τι γίνεται με κάποιες αναζητήσεις που έκανα στη τηλεόραση και έπειτα μου τα έβγαζε στο κινητό....

Πολύ απλά, η tv είναι Smart... Από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένη στο "λογαριασμό" Google είναι νομίζω αναπόφευκτο οι όποιες αναζητήσεις να περαστούν και σε όποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες σε αυτόν...

 

Και κάτι για να μην ξεχνάμε... Δεν είναι τυχαίο που διάφορες "οργανώσεις" για επικοινωνία Δεν χρησιμοποιούν "έξυπνα τηλέφωνα" αλλά κλασσικά "κουμπάκια"...

Όποιος είναι παρατηρειτικός ας δει ότι ακόμα και οι πολιτικοί "μας" για δεύτερη συσκευή έχουν "ΝΟΚΙΑ".... (ακομα και επιχειρηματίες "βαρβάτοι ".....)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αυτό που μου έχει πει στέλεχος της είναι ότι το iphone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο για χακάρισμα και παρακολούθηση, ασχέτως αν όλοι νομίζουν ότι είναι τα ανδροειδή!

 

Εμένα ένας θείος μου που είναι στην δίωξη, μου είπε ότι το iPhone σπάει μόνο αν πέσει κάτω...

Ας αφήσουμε τα αστεία. Είναι πιο σοβαρά τα πράγματα από όσο νομίζουμε

Μας παρακολουθούν από παντού και δύσκολα κάποιος που έχει πρόσβαση σε smartphone και ίντερνετ να την γλυτώσει

 

Βέβαια για να κάνω και τον δικηγόρο δεν ξέρουμε αν όντως η διάθεση που έχουν για παρακολούθηση είναι κακοπροαίρετη

Μήπως καλοπροαίρετα μας σκέφτονται και το κάνουν για να αναζητούμε πράγματα πιο γρήγορα και πιο απλά;

 

Ίσως δεν βρούμε και την αλήθεια ποτέ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας θείος μου που είναι στην δίωξη, μου είπε ότι το iPhone σπάει μόνο αν πέσει κάτω...

Ας αφήσουμε τα αστεία. Είναι πιο σοβαρά τα πράγματα από όσο νομίζουμε

Μας παρακολουθούν από παντού και δύσκολα κάποιος που έχει πρόσβαση σε smartphone και ίντερνετ να την γλυτώσει

 

Βέβαια για να κάνω και τον δικηγόρο δεν ξέρουμε αν όντως η διάθεση που έχουν για παρακολούθηση είναι κακοπροαίρετη

Μήπως καλοπροαίρετα μας σκέφτονται και το κάνουν για να αναζητούμε πράγματα πιο γρήγορα και πιο απλά;

 

Ίσως δεν βρούμε και την αλήθεια ποτέ

Το δεύτερο ισχύει για την μάζα και στην περίπτωση μας δεν το συζητώ. Απλά αυτές οι νταβατζιλικι άδειες που γράφουν οπότε θέλουν είναι το στραβωμα.

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας θείος μου που είναι στην δίωξη, μου είπε ότι το iPhone σπάει μόνο αν πέσει κάτω...

Ας αφήσουμε τα αστεία. Είναι πιο σοβαρά τα πράγματα από όσο νομίζουμε

Μας παρακολουθούν από παντού και δύσκολα κάποιος που έχει πρόσβαση σε smartphone και ίντερνετ να την γλυτώσει

 

Βέβαια για να κάνω και τον δικηγόρο δεν ξέρουμε αν όντως η διάθεση που έχουν για παρακολούθηση είναι κακοπροαίρετη

Μήπως καλοπροαίρετα μας σκέφτονται και το κάνουν για να αναζητούμε πράγματα πιο γρήγορα και πιο απλά;

 

Ίσως δεν βρούμε και την αλήθεια ποτέ

 

Και αυτή η μανία με τις μη αποσπώμενες μπαταρίες; Τυχαίο ή ......καλοπροαίρετο;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η μανία με τις μη αποσπώμενες μπαταρίες; Τυχαίο ή ......καλοπροαίρετο;

 

Καλά αυτό έγινε ξεκάθαρα για το κέρδος. Δήθεν δεν μπορούν να τα φτιάξουν αποσπώμενα και άρα όταν θέλεις ν' αλλάξεις μπαταρία θα πληρώσεις.

 

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω. Για τη μάζα, όλα αυτά γίνονται για τη διευκόλυνση του χρήστη. Εδώ δεν είναι τόσο εμφανές, στην Αμερική το Google Now σου βγάζει από μόνο του ενημέρωση πχ ότι έγινε τρακάρισμα στον κλασικό δρόμο απ τον οποίο πας στη δουλειά σου για να τον αποφύγεις. Αυτό για να γίνει προφανώς απαιτεί πληροφορίες για τη ζωή του χρήστη τις οποίες δηλώνεις ότι δέχεσαι να τις παίρνουν απ' τα terms of use.

Τώρα αν κάποιος είναι τρομοκράτης κλπ, το επίπεδο παρακολούθησης πάει αλλού. Βέβαια και εκεί, η προστασία στα προσωπικά δεδομένα που παρέχεται σε συνομιλίες στα messaging apps τους προστατεύουν σε μεγάλο βαθμό. Έχει γίνει ντόρος πχ με το Whatsapp καθώς αρνείται να δώσει στη δικαιοσύνη ακόμα και τις συνομιλίες του τρομοκράτη του Λονδίνου, οι οποίες συνομιλίες είναι encrypted.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό έγινε ξεκάθαρα για το κέρδος. Δήθεν δεν μπορούν να τα φτιάξουν αποσπώμενα και άρα όταν θέλεις ν' αλλάξεις μπαταρία θα πληρώσεις.

 

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω. Για τη μάζα, όλα αυτά γίνονται για τη διευκόλυνση του χρήστη. Εδώ δεν είναι τόσο εμφανές, στην Αμερική το Google Now σου βγάζει από μόνο του ενημέρωση πχ ότι έγινε τρακάρισμα στον κλασικό δρόμο απ τον οποίο πας στη δουλειά σου για να τον αποφύγεις. Αυτό για να γίνει προφανώς απαιτεί πληροφορίες για τη ζωή του χρήστη τις οποίες δηλώνεις ότι δέχεσαι να τις παίρνουν απ' τα terms of use.

Τώρα αν κάποιος είναι τρομοκράτης κλπ, το επίπεδο παρακολούθησης πάει αλλού. Βέβαια και εκεί, η προστασία στα προσωπικά δεδομένα που παρέχεται σε συνομιλίες στα messaging apps τους προστατεύουν σε μεγάλο βαθμό. Έχει γίνει ντόρος πχ με το Whatsapp καθώς αρνείται να δώσει στη δικαιοσύνη ακόμα και τις συνομιλίες του τρομοκράτη του Λονδίνου, οι οποίες συνομιλίες είναι encrypted.

 

Κατ αρχήν όλα αυτά τα προγράμματα τύπου viber, Facebook, messenger και λοιπά είναι φτιαγμένα για να παρακολουθούν. Από πίσω πάντα κρύβονται CIA και λοιπά.

Τι μήπως νομίζετε ότι ένα παιδάκι στο πανεπιστήμιο με σταρακια και άσπρο φανελάκι σκέφτηκε να κάνει το Facebook και τώρα είναι τρισεκατομμυριούχους;

Πιστεύει κανένας ότι είναι κρυπτογραφημένα και δήθεν δεν μπορούν να δουν τα μηνύματα; Η ότι δεν δίνει το what's app πρόσβαση στην δικαιοσύνη;

Γελάμε με κάτι τέτοια.

Παρακολουθούνται όλοι και όλα. Και στον βωμό της τρομοκρατίας έχουν γίνει πι μεγαλύτερες αλλαγές στον τομέα της καταγραφής πόλεων από κάμερες και λοιπά και λοιπά.

Εδώ οι Ρώσοι είχαν παγιδέψει στον ωκεανό ένα καλώδιο και έκλεβαν πληροφορίες και τώρα μιλάμε για κρυπτογράφηση και δήθεν;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν όλα αυτά τα προγράμματα τύπου viber, Facebook, messenger και λοιπά είναι φτιαγμένα για να παρακολουθούν. Από πίσω πάντα κρύβονται CIA και λοιπά.

Τι μήπως νομίζετε ότι ένα παιδάκι στο πανεπιστήμιο με σταρακια και άσπρο φανελάκι σκέφτηκε να κάνει το Facebook και τώρα είναι τρισεκατομμυριούχους;

Πιστεύει κανένας ότι είναι κρυπτογραφημένα και δήθεν δεν μπορούν να δουν τα μηνύματα; Η ότι δεν δίνει το what's app πρόσβαση στην δικαιοσύνη;

Γελάμε με κάτι τέτοια.

Παρακολουθούνται όλοι και όλα. Και στον βωμό της τρομοκρατίας έχουν γίνει πι μεγαλύτερες αλλαγές στον τομέα της καταγραφής πόλεων από κάμερες και λοιπά και λοιπά.

Εδώ οι Ρώσοι είχαν παγιδέψει στον ωκεανό ένα καλώδιο και έκλεβαν πληροφορίες και τώρα μιλάμε για κρυπτογράφηση και δήθεν;

Υπάρχει κανένα επίσημο στοιχείο για τα όσα λες; Μπορείς να γελάς με το ότι ο Zuckerberg έφτιαξε το FB και απλά πέτυχε, αλλά έτσι έγινε. Εκτός αν έχεις στοιχεία από αξιόπιστη πηγή που δείχνει το αντίθετο.

Έχει βουίξει ο τόπος τόσο για encrypted συσκευές που επίσημες αρχές δεν μπορούν να ξεκλειδώσουν όσο και από το θέμα με το whatsapp που ανέφερα. Έχεις επίσημη πηγή που καταρρίπτει τα όσα γράφονται;

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα επίσημο στοιχείο για τα όσα λες; Μπορείς να γελάς με το ότι ο Zuckerberg έφτιαξε το FB και απλά πέτυχε, αλλά έτσι έγινε. Εκτός αν έχεις στοιχεία από αξιόπιστη πηγή που δείχνει το αντίθετο.

Έχει βουίξει ο τόπος τόσο για encrypted συσκευές που επίσημες αρχές δεν μπορούν να ξεκλειδώσουν όσο και από το θέμα με το whatsapp που ανέφερα. Έχεις επίσημη πηγή που καταρρίπτει τα όσα γράφονται;

 

Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Γερμανοί είναι φίλοι μας και θέλουν να Παρί η ελληνική οικονομία καλύτερα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Γερμανοί είναι φίλοι μας και θέλουν να Παρί η ελληνική οικονομία καλύτερα

Όχι, θα σου πω όμως οτι για να απαντάς έτσι τα επιχειρήματα και η λογική σου μάλλον μέχρι εκεί φτάνουν.

Αν δεν έχεις στοιχεία, πες απλά ότι όσα λες τα βγάζεις απ το κεφάλι σου. Αν πάλι έχεις, απλά παράθεσέ τα. Το βάρος των αποδείξεων το έχει αυτός που εκφράζει μια άποψη όχι αυτός που δεν την πιστεύει.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Κόπηκε η σύνδεση φαίνεται...

 

Sent from Winterfell using crow

Μου την έκοψαν κάτι Νεφελίμ, χωρίς όμως να μπορώ να το αποδείξω αλλά αν δε με πιστέψει κάποιος μάλλον θα ναι γερμανοτσολιάς.

 

Ακόμα βέβαια ένα αποδεικτικό των όσων ανέφερε ο φίλος δεν έχει παρουσιάσει...

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...