Jump to content

Android OS - Περίεργες προτάσεις από Google..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω το παρών νήμα διότι ''εντόπισα'' κάτι σοβαρό κατά την γνώμη μου.

Καταρχήν και προς αποφυγή παρεξηγήσεων να συστηθώ. Είμαι από το 2004 εδώ μέσα,πολύ έμπειρος χρήστης android και γενικά δεν κυνηγάω φαντάσματα κλπ.

Διαβάστε την ιστορία και πείτε τα συμπεράσματά σας:

Πριν λίγο καιρό ένας φίλος, μεσήλικας και σοβαρός επιχειρηματιας, ο οποίος είναι κάτοχος iphone 6 (και άσχετος με κινητά όπως εμείς εδώ) μου λέει το εξής: ''Ακου τι έπαθα.Ημουν χτες σε μια παρέα και έλεγα πω πω τι ωραία που είναι στην Ρώμη,Θα ηθελα πολύ να παω ταξιδι. Την επόμενη μέρα στο κινητό (εννοεί στον safari ) μου έβγαλε το google διαφημίσεις ταξίδι στη Ρωμη!'' Φυσικά του λέω άντε ρε κλπ και δεν ασχολήθηκα πολύ.

Πάμε σε μένα.Χρόνια με android,κατοχος oneplus3 .Εχω κόψει background data και πολλά από παρακολουθηση google services γενικά.Τα μεσημέρια λοιπον τις τελευταίες ημέρες που γυρνάω σπίτι και κοιμαται το μωρό,τρώω και χαζευω στο μεγκα το παραπέντε που έχει σε επαναληψη. Δεν έχω δει ποτέ μου παραπεντε στο ιντερνετ με κανενα τροπο.ουτε απο το κινητο φυσικα.Σημερα λοιπον μπηκα απο το pc της δουλειας με το account μου κανονικα σε youtube και βλεπω κατω κατω που χαζευα: Προτινόμενο καναλι για εσας και είχε ένα που ειχε βιντεακια απο την σειρα παραπεντε!

Επειδη ειμαι λογικός και δεν εχω χαζεψει, ειμαι σιγουρος οτι η google συλλεγει δεδομενα σε τακτα χρονικα διαστηματα και μεταξυ αυτων και απο το μικρόφωνο.Δεν εξηγειται αλλιως.Δεν πανα εχεις κοψει οσα services θες.

Καντε κανα πειραμα,ψαχτε το και πειτε τη γνωμ σας αν θελετε.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου έχει συμβεί άπειρες φορές φίλε μου. Ισχύει.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γενικα οκ ξερουμε οτι παρακολουθει τα παντα στο κινητο οκ, αλλα και ακροαση χωρου???
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Εγω εχω βάλει να μη μου διαβάζει το fb τις επαφές μου επειδή συγχρονιζονται και με τις επαφές του πατέρα μου που έχει πάνω από 1000 και παρόλα αυτά, μου εμφανίζει προτεινομενους φίλους πελάτες του πατέρα μου (που έχει αποθηκευμένους τους αριθμούς του)... Μικρότερης έκτασης παρακολούθηση από αυτή που περιγράφεις αλλά δεν παύει κι εκεί να γίνεται παρακολούθηση

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλο χάλι εκεί. Μπήκα τώρα στα permissions κ στο Google app είχα κλειστό μικρόφωνο.το έκλεισα τώρα και στα services

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

θα δουλευουν ειναι σχετικό.αμα πας να κανεις φωνητικη πληκτρολογηση οχι δεν θα δουλεψει λογικα.τα κλεινεις μεσα απο τις ρυθμίσεις.πρεπει να βρεις που εχεις app permissions.
Link to comment
Share on other sites

θα δουλευουν ειναι σχετικό.αμα πας να κανεις φωνητικη πληκτρολογηση οχι δεν θα δουλεψει λογικα.τα κλεινεις μεσα απο τις ρυθμίσεις.πρεπει να βρεις που εχεις app permissions.

 

ρυθμισεις ,εφαρμογες ,αδειες εφαρμογων και κλεινω το μικροφωνο στις εφαρμογες που δεν θελω; αυτο ειναι; φωνητικη πληκτρολογηση δεν χρησιμοποιω ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λογικός και δεν εχω χαζεψει, ειμαι σιγουρος οτι η google συλλεγει δεδομενα σε τακτα χρονικα διαστηματα και μεταξυ αυτων και απο το μικρόφωνο.Δεν εξηγειται αλλιως.Δεν πανα εχεις κοψει οσα services θες.

 

Αμ, δεν είναι η google ο ένοχος (σιγά μην κάτσει να περνάει από αναγνώριση ομιλίας όλες τις ομιλίες όλων των χρηστών - το κόστος είναι εξωφρενικά μεγάλο μπροστά στα ενδεχόμενα κέρδη) αλλά η digea. ;) Δεν ξέρω ακριβώς πως (να φανταστώ μόνον μπορώ) αλλά η digea μπορεί να ξέρει σε ποιο κανάλι (άρα και σε ποια εκπομπή) είναι συντονισμένος ο κάθε αποκωδικοποιητής...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό https://m.mic.com/articles/126707/google-is-secretly-recording-your-voice-here-s-what-it-knows-about-you#.7yEuDfeJD

Μπήκα και βρήκα να γράφει κατά διαστήματα ήχο όταν ήμουν μετρό δουλειά κλπ.τρελα.

Τα έσβησα όλα.παρατηρησα ότι σταμάτησε εκεί που μπλόκαρα εντελώς το ιστορικό όλων των activities πριν κάνα μήνα.

Μιλάμε άκουγα ηχογραφήσεις δευτερολέπτου με ήχους μετρό, άτομα στην δουλειά μου.

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό https://m.mic.com/articles/126707/google-is-secretly-recording-your-voice-here-s-what-it-knows-about-you#.7yEuDfeJD

Μπήκα και βρήκα να γράφει κατά διαστήματα ήχο όταν ήμουν μετρό δουλειά κλπ.τρελα.

Τα έσβησα όλα.παρατηρησα ότι σταμάτησε εκεί που μπλόκαρα εντελώς το ιστορικό όλων των activities πριν κάνα μήνα.

Μιλάμε άκουγα ηχογραφήσεις δευτερολέπτου με ήχους μετρό, άτομα στην δουλειά μου.

 

Sent from Winterfell using crow

 

Τι είπες τώρα;:X:cry::blink::worry:

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω δεν είμαι κανας ψυχακιας συνομοσιολογος.μεχρι να αλλάξω λειτουργικό μου έρχεται

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό https://m.mic.com/articles/126707/google-is-secretly-recording-your-voice-here-s-what-it-knows-about-you#.7yEuDfeJD

Μπήκα και βρήκα να γράφει κατά διαστήματα ήχο όταν ήμουν μετρό δουλειά κλπ.τρελα.

Τα έσβησα όλα.παρατηρησα ότι σταμάτησε εκεί που μπλόκαρα εντελώς το ιστορικό όλων των activities πριν κάνα μήνα.

Μιλάμε άκουγα ηχογραφήσεις δευτερολέπτου με ήχους μετρό, άτομα στην δουλειά μου.

 

Sent from Winterfell using crow

 

που την βρισκουμε αυτην την εφαρμογη φιλε; ψαχνω και δεν την βλεπω

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ φιλε,

μιας και το ανοιξατε συζητηση εχω και εγω μια απορια

εχω ενα home cinema το οποιο ειναι και αυτο εξυπνο ,συνδεεται στο ιντερνετ και εχει smart εφαρμογες, το εχω συνδεσει ετσι που οταν κλεινω την tv κλεινει και αυτο ,πολλες φορες οταν σηκωνομαι 4 η 5 η ωρα το πρωι ανοιγει και αυτο ,οχι συνεχεια αλλα πολλες φορες ,επισης ανοιγει σε ακυρες στιγμες, δεν ξερω για ποιον λογο και γιατι, ακρη δεν εβγαλα

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω δεν είμαι κανας ψυχακιας συνομοσιολογος.μεχρι να αλλάξω λειτουργικό μου έρχεται

 

Sent from Winterfell using crow

Και τι λειτουργικό θα βάλεις?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες φορές και σε εμένα έχει συμβεί. Και το έχω συζήτησει και με συναδέλφους μου που έχουν πάθει ακριβώς το ίδιο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και τι λειτουργικό θα βάλεις?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ήμουν έτοιμος να γράψω ακριβώς το ίδιο ερώτημα.

Η αλλάζεις λειτουργικό - Η καμία ρομ χωρίς services- ή το κρατάς και κόβεις ότι κόβεται

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να γράψω ακριβώς το ίδιο ερώτημα.

Η αλλάζεις λειτουργικό - Η καμία ρομ χωρίς services- ή το κρατάς και κόβεις ότι κόβεται

 

Sent from Winterfell using crow

Δεν ξέρω αν γλιτώνεις, ή νομίζεις ότι γλιτώνεις...

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι iphoneακηδες. Διαβάζω κάτι άρθρα ότι η Apple στην ουσία δεν κάνει συλλογή δεδομένων γιατί τα κονομαει από τις πωλήσεις συσκευών.ενω Google και Microsoft το ανάποδο.

Θα μας κάνει να παμε στην σιχαμενη; :-)

 

Sent from Winterfell using crow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...