Jump to content

[S8 / S8+] Φωτογραφίες & Βίντεο


hrc_thanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες ποιο θεωρεις καλυτερο??

 

Βάση απλής λογικής το s8 θα είναι καλύτερο ένα έτος πιο καινουργιο.. Τα χαρακτηριστικά όμως είναι τα ίδια όπως και η οθόνη η μνήμη ram κ άλλα.. Κ τα mp και το f αν θυμάμαι καλά.. Εγώ πιστεύω πως με ένα απλό update της Samsung μπορεί να κάνει ακόμα και το s7 να ξεχωρίζει η και την οθόνη να δείχνει καλύτερη και φυσικά δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο.. θεωρία συνωμοσίας του μυαλού μου μπορεί..

Όσο οι τιμές έρχονται κοντά αν δεν είχα κάποιο θα πήγαινα σε s8+ αυτή τη στιγμή μετάβαση δεν αξίζει για κάποιον που δεν είναι άρρωστος σαν εμάς απτό s7 edge. Και γω με το ζόρι κρατιέμαι ώρες ώρες ναμην πουλήσω το s7 edge ακόμα και για το μικρό s8 που ξεκάθαρα χάνει σε μέγεθος αλλά στα 589 είναι δελεαστική η τιμή του. Στα της κάμερας πάλι.. Μέρα τα είδα ίδια όσο κ αν θέλει κάποιος να λέει τεράστια διαφορά.. Τη νύχτα φάνηκε μια διαφορά στα χρώματα ως προς την πιστότητα υπέρ προς το s8. Που πιστεύω διορθώνεται στο s7 με πρόγραμμα επεξεργασίας.. Θα πήγαινα στο s8+ για την μεγαλύτερη οθόνη και για την αφαίρεση κουμπιού και λίγο λάδι στη φωτιά σε λήψη βίντεο σε χρώματα μου άρεσε το s7 δείχνανε πιο έντονα τα χρώματα. Πιστεύω είμαι αντικειμενικος μαρεσει το μεγάλο s8 ίσως κάποια στιγμή να σας έρθω απτην πόρτα και όχι απτό παράθυρο όπως τώρα..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα την συσκευή περίπου ένα μήνα, και από την καθημερινή χρήση της μπορώ να πω τα εξής:

 

Σχεδιαστικά το κινητό αποτελεί μια νέα καινοτομία ειδικά στις διαστάσεις και την απεικόνιση στην συγκεκριμένη οθόνη. Αν και προσωπικά προτιμώ τους επίπεδους σχεδιασμούς σε οθόνη, μπορώ να πω πώς δίνει μια νέα εμπειρία θέασης περιεχομένου. Δεν θέλω να σταθώ τόσο σε τεχνικά χαρακτηριστικά της οθόνης, αλλά πιο συγκεκριμένα στο κομμάτι της φωτογραφίας.

 

Η τεχνική ομάδα έδωσε περισσότερο βάρος στον σχεδιασμό της οθόνης, του προσωπικού βοηθού Bixby, και ενσωμάτωσε ένα δοκιμαστικό αλγόριθμο για την επεξεργασία της φωτογραφίας (αμφιβάλλω ακόμα και για τελικές εκδόσεις και άλλων λειτουργιών, τουλάχιστον υπάρχουν συνεχείς ενημερώσεις). Φυσικά και δεν υπήρχε αρκετός καιρός για να υπάρξουν οι κατάλληλες δοκιμές για μια διπλή διάταξη κάμερας που θα επέφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα (δεν υπήρχε ούτε χρόνος για την ενσωμάτωση του On Screen Biometric Technology). Όλα τα παραπάνω μαζί με τον επερχόμενο ανταγωνισμό και άλλων εταιριών, δεν άφησε χρόνο να ενσωματωθούν επιπλέον λειτουργίες στο φωτογραφικό κομμάτι. Προσωπικά πιστεύω ότι η μετάβαση από το S7 για την κάμερα αποκλειστικά δεν αξίζει και η λειτουργία του beta αλγόριθμου μου δημιουργεί ανάμικτα συναισθήματα σε σχέση με το S7, καθώς μπορώ να πω ότι σε συγκεκριμένες λήψεις (φωτογραφίας και βίντεο) βρίσκω μεγαλύτερη ακρίβεια στο S7 όσο αναφορά την επικοινωνία του με τον αισθητήρα. Αυτό που βλέπω χρειάζεται αρκετή δουλειά αν η Samsung προσπαθεί να δημιουργήσει ένα εικονικό κύκλωμα αλγόριθμου CCD σένσορα, απαλείφοντας το ενεργειακό του κομμάτι με την ορθή χρήση του CMOS. Ελπίζω τουλάχιστον να υπάρξει η πρώτη ενσωμάτωση της διπλής διάταξης στο επερχόμενο Note 8, ώστε να υπάρξει και ένα εύλογο διάστημα συγκεκριμένων δοκιμών πριν ενσωματωθεί στο S9. Πιστεύω ότι η τεχνολογία Dual-Pixel-Ultra Pixel έχει φτάσει σε ένα επίπεδο κορεσμού (αυτό ίσως να διαφέρει μόνο σε Vanilla Android i.e. Google Pixel instant learning machine code and recently Neural Network Learning).

 

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι η φωτογραφία είναι ένα δημιουργικό κομμάτι και η ιδιαιτερότητα του αποκτά σημασία, από τις προτιμήσεις του κάθε χρήστη και το πώς βλέπει το αποτέλεσμα της κάθε λήψης. Σε άλλους αρέσει το over-saturated effect, το vivid color-highlights σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού και σε άλλους όχι. Σαν συμβουλή σας προτείνω να χαρείτε την συσκευή σας και να μην ανησυχείτε τόσο πολύ, για επίμαχες διαφοροποιήσεις στην φωτογραφία, η κυρία χρήση της συσκευής είναι η χρήση του σαν τηλέφωνο και όχι σαν φωτογραφική μηχανή, αν και πιστεύω ότι η σημερινή ανάπτυξη του φωτογραφικού hardware/software στις κινητές συσκευές, προσφέρει μια πλήρης και ικανοποιητική εμπειρία χρήσης στον καθημερινό χρήστη.

 

Best, Programmer

 

:!: Όπως πάντα όλα τα παραπάνω βασίζονται σε προσωπική εμπειρία και χρήση και ουδέποτέ έχουν σκοπό να δημιουργήσουν την οποιαδήποτε ένταση στο συγκεκριμένο θέμα ή να ακυρώσουν κάποια άλλη άποψη/εμπειρία. Το πιο σημαντικό είναι να γίνεται διάλογος και όλοι μας να κερδίζουμε μια νέα πληροφορία μέσα από την διαφορετική οπτική-ανάγκη του κάθε χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημερινή! 97bc4c2a21bd168d52658ba0f09e446d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δείχνει . Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να εκμεταλευετεαι περισσότερο τις δυνατότητες όποιας συσκευής και να έχουμε. Υπάρχει τρόπος να πειράζουμε το διάφραγμα από f. 1.7 και να το μεγαλώνουμε

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δείχνει . Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να εκμεταλευετεαι περισσότερο τις δυνατότητες όποιας συσκευής και να έχουμε. Υπάρχει τρόπος να πειράζουμε το διάφραγμα από f. 1.7 και να το μεγαλώνουμε

Μα ειναι fixed 1.7 .Οχι?

Το pro mode της μαμας εφαρμογης ειναι μια χαρα.

η εστω ποιο λετε οτι ειναι καλο προγραμμα επεξεργασιας απο το store

Snapseed αν και δεν λεει πολλα πραγματα η επεξεργασια απο κινητο.

Τραβα raw με το pro mode και κανε την επεξεργασια στο pc με lightroom.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δείχνει . Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να εκμεταλευετεαι περισσότερο τις δυνατότητες όποιας συσκευής και να έχουμε. Υπάρχει τρόπος να πειράζουμε το διάφραγμα από f. 1.7 και να το μεγαλώνουμε

Λογικα θες να το μικρυνεις. Οσο πιο μικρο το διαφραγμα τοσο καλυτερα.

 

Απο 1,7 δεν μπορεις να το πας 1.5 πχ. Μπορεις να μπεις στην λειτουργια Pro της καμερας και να παιξεις απο εκει με τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θες να το μικρυνεις. Οσο πιο μικρο το διαφραγμα τοσο καλυτερα.

 

Απο 1,7 δεν μπορεις να το πας 1.5 πχ. Μπορεις να μπεις στην λειτουργια Pro της καμερας και να παιξεις απο εκει με τις ρυθμισεις.

Δεν αλλάζει παιδιά. Δεν εχει επιλογη καμια για το διαφραγμα. Ειναι στεθερο. Οτι φωτογραφίες εχω τραβηξει εχουν το ιδιο διαφραγμα.

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τράβηξα ίδιες φώτο σε "Auto" κατάσταση και ακριβώς την ίδια ΣΤΙΓΜΉ.

Μια με το S8+ και μια με ένα ολοκαίνουριο s7...

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας

 

S7

20170622_173002.jpg"]20170622_173002.jpg[/url]

 

S8+ (Samsung camera)

20170622_172943.jpg

 

Η δική μου άποψη είναι ότι παρόλο που το Ελληνικό S8+ δεν έχει Sony camera το αποτέλεσμα είναι καλύτερο απ οτι του S7...

Εσείς τι λέτε?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Η φωτο του s7 έχει "παρει" περισσότερο φως από αριστερά ,ενώ το s8+ το έχει περιορίσει....ισως φταίει και η γωνια ληψης...

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το κανονικο χρωμα του ξυλου ειναι του s8 plus.οποτε ειναι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα! Sony imx333 μονο με την εκδοση snap 835 Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν τα έχω τραβήξει εγώ ή κάποιος με s8, πιστεύω ότι εδώ είναι το κατάλληλο νήμα.

 

4k HDR videos για να δείτε τι πραγματικά εστί sAmoled.

 

Πριν τα δείτε πηγαίνετε στις ρυθμίσεις οθόνης και από προσαρμόσιμη γυρίστε το σε κινηματογράφος AMOLED.

 

https://drive.google.com/open?id=0Bxp9CNPNgIIWVUQ4QWtHTE1NSTQ

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα πρόβλημα με την κυρία πίσω του S8+. Έχει κολλήσει στο ζουμ δλδ κάτι που είναι κοντά το βγάζει και αν κοιτάξει μακριά μένει θολό. Με το έχει ξανά κάνει πιο παλιά αλλά ήταν της στιγμής και το θεώρησα φυσιολογικό γιατί δούλευε κανονικά. Τώρα τα δείχνει όλα θολά και μόνο αν πλησιάσω κάτι κοντά φαίνεται. Το έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Να το πάω στο σέρβις η μπορώ να κάνω τίποτα άλλο;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με την κυρία πίσω του S8+. Έχει κολλήσει στο ζουμ δλδ κάτι που είναι κοντά το βγάζει και αν κοιτάξει μακριά μένει θολό. Με το έχει ξανά κάνει πιο παλιά αλλά ήταν της στιγμής και το θεώρησα φυσιολογικό γιατί δούλευε κανονικά. Τώρα τα δείχνει όλα θολά και μόνο αν πλησιάσω κάτι κοντά φαίνεται. Το έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα. Να το πάω στο σέρβις η μπορώ να κάνω τίποτα άλλο;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάποιος με το ίδιο πρόβλημα είχε αναφέρει εδω στο φόρουμ οτι το έλυσε

κάνωντας αυτό

4. If your galaxy s8 / galaxy s8 plus camera is still not focusing you can also try shaking your phone. I know this might sound a little strange but it can actually get the camera to start working right again

 

https://fliptroniks.com/galaxy-s8-galaxy-s8-plus-camera-not-focusing-fix/

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με το ίδιο πρόβλημα είχε αναφέρει εδω στο φόρουμ οτι το έλυσε

κάνωντας αυτό

4. If your galaxy s8 / galaxy s8 plus camera is still not focusing you can also try shaking your phone. I know this might sound a little strange but it can actually get the camera to start working right again

 

https://fliptroniks.com/galaxy-s8-galaxy-s8-plus-camera-not-focusing-fix/

Ναι πήγα και εγώ στο Google και το έψαξα.

Είναι ένα θέμα που έχουν αρκετοί. Λύνεται με το κούνημα αλλά και άτομα που το έστειλαν για σέρβις το πήραν πίσω μετά από 2 εβδομάδες πάλι με θέμα. Οπότε από το να μην έχεις κινητό αν σε γίνει το πατάς ένα κούνημα και είσαι οκ. Τι πρόβλημα είναι αυτό όμως; Της κάμερας μπορεί να λυθεί με αναβάθμιση η κάποια κομμάτια έχουν θέμα και σε όποιον τύχει;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος του τηλεφώνου! Και είμαι εννοείται ευχαριστημένος από την κάμερα του!! Ήθελα μόνο να ρωτήσω, σαν κάμερα το s8 είναι η ίδια με s7? Απλά με καλύτερο λογισμικό?
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι καλυτερη καμερα του s8!υπερτερει σε πολλα σημεια!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λίγο καλύτερη από του 7 αλλά όχι σε σημείο να αξίζει περισσότερο η μπροστά βελτιώθηκε πάρα η πίσω
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λίγο καλύτερη από του 7 αλλά όχι σε σημείο να αξίζει περισσότερο η μπροστά βελτιώθηκε πάρα η πίσω

 

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για σας μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνουν αυτές οι 2 επιλογές που βρίσκονται αριστερά στην λειτουργία manual τις κάμερας το τετραγωνάκι με τις κουκίδες και το ακριβώς από κάτω ευχαριστώ

 

http://www.guidingtech.com/assets/postimages/2017/04/S8-Camera-Tricks-11.png

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω 5 μέρες το galaxy s8 και διαπιστώθηκε ότι όταν ανοίγω την κάμερα δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις.παταω το γρανάζι και εμφανίζεται για δευτερόλεπτα το μενού και εξαφανίζεται αμέσως. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω 5 μέρες το galaxy s8 και διαπιστώθηκε ότι όταν ανοίγω την κάμερα δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις.παταω το γρανάζι και εμφανίζεται για δευτερόλεπτα το μενού και εξαφανίζεται αμέσως. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι. Ευχαριστώ

Πάνε στις ρυθμίσεις και επιλογές προγραμματιστη και απενεργοποιησε αυτο:

 

Ειναι τερμα κάτω! Θα στρώσει μετά. 74951ac5a855fc5486ba3abba7dd4188.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια σε σχεση με το νοτε βλέπετε τοσο μεγαλες διαφορες? Πραγματικά μετα απο τοσα βίντεο που ειδα αν εξαιρέσεις το 2Χ δεν βλεπω καποια τρομερη βελτίωση. Τι λετε εσεις? Μην πω οτι σε μερικεε το s8 ειναι και καλυτερο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει εκτυπώσει κάνεις φωτογραφία τραβηγμένη από Το κινητό; Πώς βγαίνει η φωτογραφία σε σχέση με τις διαστάσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...