Jump to content

Huawei P10 Lite


strldb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα έτσι είναι γιατί έχει καμπυλότητα στις άκρες!

Έχω πάρει 3 διαφορετικά,με το τελευταίο που ήρθε πριν δύο μέρες να είναι ακριβώς ίδιο σε διαστάσεις με τα άλλα που ειχα, και μιλάμε για nillkin amazing H+Pro.

Πλέον όσα έχουν έτσι την οθόνη βγαίνουν μικρότερα τα tempered glass.

 

Δικιο εχεις! Σημερα παρελαβα ενα δευτερο κι αυτο με την ιδια ασχημη εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συγκρτικα με το p9 lite θεωρειτε οτι αξιζει η αγορα του p10 lite? ειδικα απο θεμα καμερας ειδα θαυματα στο καινουργιο.
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα στα 190 euro με με 4GB ram/dual sim και είναι ένα αρκετά καλο κινητό...!!!! γρήγορο με πανέμορφη οθόνη.. μέτρια κάμερα και γενικά ότι πρέπει για κάθε μέρα...!! βεβαια ο επεξεργαστής του δεν είναι και ότι πιο καλύτερο... είναι αρκετά αργό στο άνοιγμα των εφαρμογών...! έχει και τα κολληματάκια του.. αλλα ok για τα λεφτά του είναι μια χαρά...!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα branded ξέρετε αν παίρνουν OTA αναβαθμίσεις?Γιατί δεν βλέπω να παίρνω, μάλλον τις δίνουν οι εταιρίες κινητής εφόσον τις επεξεργαστουν πρώτα έτσι!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου κολλάει αρκετες φορές σε περιπτώσεις που ανοιγω την καμερα ενω δεν εχω κλείσει στο παρασκηνιο ολες τις εφαρμογες....συχνα με πεταει εκτος εφαρμογης....βεβαια δνε περιμενω να γινει Ρ10 αλλα επειδη χρησιμοποιω πολυ συχνα την καμερα με εχει προβληματισει...
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα στα 190 euro με με 4GB ram/dual sim και είναι ένα αρκετά καλο κινητό...!!!! γρήγορο με πανέμορφη οθόνη.. μέτρια κάμερα και γενικά ότι πρέπει για κάθε μέρα...!! βεβαια ο επεξεργαστής του δεν είναι και ότι πιο καλύτερο... είναι αρκετά αργό στο άνοιγμα των εφαρμογών...! έχει και τα κολληματάκια του.. αλλα ok για τα λεφτά του είναι μια χαρά...!!!!

 

Καλησπερα φιλε μπορεις να με πεις απο που το πηρες τοσο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουν τα εικονίδια στην μπάρα απάνω (status bar?), αυτά που λένε για την κάρτα sim, το υπόλοιπο μπαταρίας, ξέρετε, αυτά που είναι τόσο μικρά που πρέπει να φορέσεις γυαλιά για να τα δεις?

 

Επίσης που είναι η εφαρμογή για την συλλογή των φωτογραφιών?

Edited by harrispas
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για τη κοπέλα μου τις προάλλες σε blue sapphire χρωματακι. Πολύ όμορφο κινητό, το μπλε ειδικά στη πλάτη είναι τρομερό.

Η κάμερα, αν και δεν τη δοκίμασα βράδυ ακόμα, είναι μια χαρά και με πολλές επιλογές εφόσον έχει manual mode.

Η οθόνη μου άρεσε αλλά επειδή έχει συνηθίσει το μάτι μου στο δικό μου s7 edge δεν μου φάνηκε και τίποτα τρομερό.

Κολλήματα μέχρι στιγμής κανένα αλλά δεν είναι φορτωμένο το κινητό και η χρήση για την οποία προορίζεται είναι light (fb, browsing, YouTube).

Περισσότερη εντύπωση μου έκανε το e mui που δεν είχα δοκιμάσει στο παρελθον και δεν περίμενα να μου αρέσει αλλά τελικά βλέπω ότι είναι εύχρηστο και διαθέτει αρκετές επιλογές παραμετροποιησης.

Σίγουρα δεν είναι value for money αν συγκριθεί με xiaomi κτλ αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά που ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι value for money αν συγκριθεί με xiaomi κτλ αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά που ζητάει.

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί, αλλά δείχνει να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. (και εμένα της γυναίκας μου είναι, αλλά εγώ έχω την 'υποστήριξη')

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να παίξει 2η κάρτα σε ενα p10 lite 3GB? Το πήρα απο Cosmote. Στο site στο Πλαίσιο λέει οτι βάζεις κάρτα sim 2ή ή sd. Στο μενου settings δεν εχει επιλογές για τη 2η κάρτα, ενώ ένα άλλο που κοίταξα 4gb μνήμη έχει. Καμία ιδέα? Είναι κλειδωμένο ή δεν εχει 2ο tuner?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και αρκετές μέρες έχουμε στα χέρια μας το Huawei P10 Lite και όπως είναι λογικό έφτασε η ώρα του review. H συσκευή έρχεται στην χώρα μας στα €329.

 

H κατασκευή της είναι από αλουμίνιο και γυαλί, ενώ η οθόνη της είναι LTPS IPS LCD, 5.2 ιντσών, ανάλυσης 1080p. Αυτό προσφέρει πυκνότητα σε εικονοστοιχεία που φτάνει τα 424ppi.

 

 

 

Στο εσωτερικό έχουμε τον Kirin 658, με 4 πυρήνες Cortex-A53 χρονισμένους στα 2.1GHz και 4 πυρήνες Cortex-A53 χρονισμένους στα 1.7GHz. Από μνήμη έχουμε 3GB RAM και 32GB αποθηκευτικό χώρο. H εταιρία στην ανακοίνωση της συσκευής ανέφερε 4GB RAM, όμως σε εμάς η συσκευή που ήρθε είχε μόνο 3GB.

 

Στο κομμάτι της κάμερας έχουμε αισθητήρα 12MP στο πίσω μέρος, με φακό διαφράγματος f/2.2. Στην πρόσοψη έχουμε αισθητήρα 8MP, με φακό διαφράγματος f/2.0. Οι δύο κάμερες τραβάνε βίντεο 1080p.

 

Η μπαταρία της συσκευής είναι στις 3000mAh και η συσκευή διαθέτει σαρωτή δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πίσω μέρος. Φορτίζεται μέσω της microUSB θύρας και τρέχει Android 7.0 Nougat, κάτω από το EMUI 5.1.

 

 

 

Ας την δούμε όμως πιο αναλυτικά

 

Εμφάνιση

 

To Huawei P10 Lite είναι μια ιδιαίτερα όμορφη συσκευή, με πολύ ποιοτικό σχεδιασμό. Η εταιρία έχει χρησιμοποιήσει γυαλί και αλουμίνιο για την κατασκευή της συσκευή, δίνοντας έτσι πολύ premium αίσθηση. Τα πλαίσιο δεξιά και αριστερά της συσκευής είναι πολύ μικρά, πράγμα που προσθέτει στην εμφάνιση της συσκευής. Στο σύνολό της είναι μια ιδιαίτερα εμφανίσιμη συσκευή, που θα ικανοποιήσει την πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού

 

Οθόνη

 

 

 

Το Huawei P10 Lite έχει οθόνη 5.2 ιντσών, με ανάλυση 1080p. Η τεχνολογία της είναι LTPS IPS LCD, που προσφέρει πολύ ρεαλιστικά χρώματα και εξαιρετικές γωνίες θέασης. Έτσι λοιπόν η οθόνη του Huawei P10 Lite έχει πολύ ρεαλιστικά χρώματα, ενώ συναντήσαμε βαθιά μαύρα, κάτι που είναι πολύ θετικό. Η φωτεινότητά της είναι σε πολύ καλά επίπεδα, επιτρέποντας άνετη χρήση σε εξωτερικούς χώρους. Γενικά έχουμε μια πολύ ικανή οθόνη, με μεγάλη οξύτητα στην εικόνα, κάτι που προσφέρει απολαυστική χρήση, τόσο σε θέαση φωτογραφιών και βίντεο, όσο και σε παιχνίδια και θέαση εφαρμογών.

 

Ήχος

 

 

 

Στο κομμάτι του ήχου το Huawei P10 Lite έρχεται με μονό ηχείο, στο κάτω μέρος της συσκευής. Ηχητικά έχουμε καλή ποιότητα αναπαραγωγής, με καλά μπάσα και σχετικά καλές ψηλές. Θα θέλαμε λίγο παραπάνω ένταση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η υπάρχουσα ένταση είναι χαμηλή. Με χρήση ακουστικών, είχαμε σαφώς καλύτερη ποιότητα στο ήχο, για τους πιο απαιτητικούς.

 

Κάμερα

 

Η Huawei έχει παραδοσιακά καλή κάμερα στις Lite συσκευές της και το Huawei P10 Lite δεν αποτελεί εξαίρεση, δεδομένης της κατηγορίας της φυσικά. Έτσι έχουμε πολύ καλές φωτογραφίες, από την πίσω κάμερα των 12MP, σε συνθήκες καλού φωτισμού, με ρεαλιστική απεικόνιση χρωμάτων και αρκετά καλή ποιότητα. Η εμπρόσθια κάμερα των 8MP είναι επίσης πολύ ικανή, προσφέροντας καλής ποιότητας selfies.

 

Όταν οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές, όπως αυτές με χαμηλό φωτισμό, τότε η κάμερα δυσκολεύεται κάπως, παράγοντας ψηφιακό θόρυβο, όχι όμως σε σημείο που οι φωτογραφίες δεν είναι χρησιμοποιήσιμες. Στις πολύ δύσκολες συνθήκες, το διπλό LED φλας θα μας προσφέρει ότι χρειαζόμαστε για καλύτερες λήψεις.

 

Στο κομμάτι του βίντεο η Huawei τα πηγαίνει εξαιρετικά, με 1080p βίντεο, που έχει πολύ καλή ποιότητα και ρεαλιστικά χρώματα.

 

Επιδόσεις

 

Το Huawei P10 Lite έρχεται με αρκετά δυνατό hardware που προσφέρει άριστη εμπειρία στο Android. Δεν συναντήσαμε καθόλου lag, ενώ οι εφαρμογές φόρτωναν γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Τρέξαμε ιδιαίτερα βαριά παιχνίδια άριστα και γενικότερα είχαμε άριστη εμπειρία χρήσης. Τις καλές επιδόσεις επιβεβαιώνουν και τα benchmarks, που μας δείχνουν πως η συσκευή είναι ικανή να τρέξει τα πάντα άριστα.

 

Huawei P10 Lite benchmarks (5) Huawei P10 Lite benchmarks (6) Huawei P10 Lite benchmarks (7) Huawei P10 Lite benchmarks (8)

Huawei P10 Lite benchmarks (2) Huawei P10 Lite benchmarks (3)

Huawei P10 Lite benchmarks (4)

Αυτονομία

 

Το Huawei P10 Lite με την μπαταρία των 3000mAh είναι ικανό να μας προσφέρει πολύ καλή αυτονομία, άλλωστε είναι γνωστή η ικανότητα της εταιρίας στην διαχείριση ενέργειας στις συσκευές της. Έτσι η συσκευή θα σας δώσει δύο μέρες χαλαρής χρήσης ή μία μέρα βαριάς χρήσης. Αν θέλετε να παίξετε παιχνίδια, τότε θα δείτε την μπαταρία να αδειάζει σε περίπου 4 ώρες. Στο τεστ μπαταρίας του PCMark η συσκευή κατάφερε να αδειάσει το 80% της μπαταρίας της σε 8 ώρες και 42 λεπτά, που σημαίνει πως έχουμε σχετικά καλή αυτονομία.

 

Συμπεράσματα

 

Το Huawei P10 Lite είναι μια πολύ καλή συσκευή στο σύνολό της. Έχουμε άριστη οθόνη και καλό ήχο. Η κάμερα είναι παραπάνω από ικανοποιητική και οι επιδόσεις είναι αρκετές για να προσφέρουν καλή εμπειρία χρήσης.

 

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκαμε είναι η αύξηση τιμής στην συσκευή, κάτι που φαίνεται στην γενικότερη πολιτική της εταιρίας. Η ιστορία όμως έχει δείξει πως η τιμή θα πέσει πολύ σύντομα

 

https://techmaniacs.gr/huawei-p10-lite-review/3/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση και από was-lx1c02b113 πήρε was-lx1c02b120!

Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει κάτι να άλλαξε, αν και μου δίνει την αίσθηση ότι έγινε ελαφρώς πιο γρήγορο(ίσως είναι και ψυχολογικό :p ).

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσπαθώ να βρω πως ρυθμίζεται η ημερομηνία επαναφοράς χρήσης δεδομένων στο τηλέφωνο (EMUI 5.0, Nougat 7.0), ώστε να μπορώ να θέσω όρια χρήσης όχι 01η εως 31η όπως είναι by default, αλλά η έναρξη μέτρησης να ξεκινάει κάθε 20η του μήνα, δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητό στην έκδοση των 4. Όταν έφτασε στα χέρια μου κ ξεκίνησα τη λειτουργία του δε δεχόμουν κλήσεις, βέβαια ερχόταν μήνυμα απευθείας για να με ενημερώσει για την κλήση. Μίλησα με τον πάροχο, ελέγξαμε τις ρυθμίσεις κ γι σιγουριά άλλαξα τη sim. Το πρόβλημα επέμενε κ έτσι επέστρεψα τη συσκευή. Ευτυχώς μου έστειλαν καινούρια, αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, σε μικρότερο βαθμό. Έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο; Όπως σας είπα η κάρτα sim είναι καινούρια κ εφόσον δέχομαι μηνύματα κ μπορώ να κάνω κλήσεις φαντάζομαι δε φταίει η τοποθέτηση της sim.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τον τύπο των ακουστικών που έρχονται μαζί με την συσκευή? Για τα δικά μου αυτιά, που δεν μπορώ να δεχτώ τα in ear, μου φαίνονται αρκετά καλά και θέλω να αγοράσω κανένα έξτρα ζευγαράκι από κανένα ιντερνετομάγαζο.
Link to comment
Share on other sites

έκανα μια βόλτα σήμερα σε κατάστημα και το είδα από κοντά αυτό που παρατήρησα και όχι σε ένα αλλά σε δυο που είχαν ειναι ότι όταν ειναι σε αναμονή και το ανοίξεις και ζητήσεις να ανοίξει κάποια εφαρμογή ( ακόμα και για να πάει στις ρυθμίσεις )αυτή αργή αρκετά ,το έχει παρατηρήσει κανείς ;η μπορεί να είχαν θέμα αυτά τα δυο
Link to comment
Share on other sites

Από την τρίτη πήρα δύο p10 lite με τα 4gb με τις δύο κάρτες πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές πριν είχα το Samsung note 3 και τα δύο έκαναν αναβάθμιση όταν τα άνοιξα 400mb περίπου αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι δεν κολλάει πάει σφαίρα και η μπαταρία του είναι όλα τα λεφτά από 100% έως 14% έχω 5 ώρες και 40 λεπτά sot οθόνη 2 ώρες ομιλίας και έκλεισα 3 μέρες και 4 ώρες με μια Sim στο κινητό
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιο από τα δύο προτείνετε, το p9 ή το p10 lite? Αξίζει η κάμερα του p9 όπως λένε ή μήπως είναι καλύτερο το p10 lite( με 4 γίγα ραμ).Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα,

νέα κάτοχος του P10 lite και για τι λίγες ώρες που το έχω και το περιεργάζομαι, είμαι αρκετά ευχαριστημένη (είμαι απαιτητική γιατί προέρχομαι από redmi note 3 pro που δεν μου είχε κολλήσει ποτέ και ήταν άψογο, ελάχιστα με ενδιαφέρει η κάμερα).

Είναι πολύ κομψό και αν και είχα ενδοιασμό για την μείωση στις ίντσες τελικά είναι μια χαρά σε πιάσιμο ενώ η οθόνη είναι εξαιρετική.

Το αγόρασα σήμερα από μεγάλη αλυσίδα στη τιμή των 299 και σε 24 άτοκες. Το γεγονός ότι δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για παιχνίδια άρα τα 3GB ram είναι υπεραρκετά και οι 24 άτοκες με απέτρεψαν να πάρω το P10 lite με τα 4GB ram παρότι στοίχιζε λιγότερο.

υπάρχει κάποιο λινκ που κάνω registration τη συσκευή;

Edited by maloukaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

νέα κάτοχος του P10 lite και για τι λίγες ώρες που το έχω και το περιεργάζομαι, είμαι αρκετά ευχαριστημένη (είμαι απαιτητική γιατί προέρχομαι από redmi note 3 pro που δεν μου είχε κολλήσει ποτέ και ήταν άψογο, ελάχιστα με ενδιαφέρει η κάμερα).

Είναι πολύ κομψό και αν και είχα ενδοιασμό για την μείωση στις ίντσες τελικά είναι μια χαρά σε πιάσιμο ενώ η οθόνη είναι εξαιρετική.

Το αγόρασα σήμερα από μεγάλη αλυσίδα στη τιμή των 299 και σε 24 άτοκες. Το γεγονός ότι δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για παιχνίδια άρα τα 3GB ram είναι υπεραρκετά και οι 24 άτοκες με απέτρεψαν να πάρω το P10 lite με τα 4GB ram παρότι στοίχιζε λιγότερο.

υπάρχει κάποιο λινκ που κάνω registration τη συσκευή;

 

Κάνεις registration μέσα από την εφαρμογή που έχει το κινητό HiCare

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που έχει η οθόνη είναι κανονικό tempered glass ή να το βγάλω και να βάλω ένα κανονικό;
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο που έχει η οθόνη είναι κανονικό tempered glass ή να το βγάλω και να βάλω ένα κανονικό;

 

Δεν είναι γυαλί, είναι ζελατίνα προστασίας απο γρατζουνιές. Όταν πάρεις tempered glass τότε αφαίρεσε την και βάλε το γυαλί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...