Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πριν 15 μέρες αγόρασα για δώρο ένα redmi 4x (3, 32gb) από ελληνικό ιντερνετικό κατάστημα(citisshop). Πριν μερικές μέρες και εντελώς ξαφνικά δεν ακούγονταν οι ηχοι ειδοποιήσεων, ο ήχος κλήσης και ο ήχος του ξυπνητηριού!!! Έγινε restart και το πρόβλημα λύθηκε αλλά ξανάγινε το ίδιο την μεθεπόμενη μέρα! Και πάλι με restart λύθηκε. Σε τηλεφωνική επικοινωνία ο τεχνικός του καταστήματος πρότεινε να γίνει factory reset και αν παραμείνει το πρόβλημα, να πάω το κινητό στο service.

Θα'θελα τη βοήθειά σας, έχετε ξανακούσει παρόμοιο πρόβλημα??? Να κάνω factory reset ή έχετε κάποια άλλη ιδέα???

ΥΓ: Δεν θυμάμαι ποια έκδοση miui είχε το τηλέφωνο όταν το αγόρασα, αλλά έγινε update στην 8.5 σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Πριν 15 μέρες αγόρασα για δώρο ένα redmi 4x (3, 32gb) από ελληνικό ιντερνετικό κατάστημα(citisshop). Πριν μερικές μέρες και εντελώς ξαφνικά δεν ακούγονταν οι ηχοι ειδοποιήσεων, ο ήχος κλήσης και ο ήχος του ξυπνητηριού!!! Έγινε restart και το πρόβλημα λύθηκε αλλά ξανάγινε το ίδιο την μεθεπόμενη μέρα! Και πάλι με restart λύθηκε. Σε τηλεφωνική επικοινωνία ο τεχνικός του καταστήματος πρότεινε να γίνει factory reset και αν παραμείνει το πρόβλημα, να πάω το κινητό στο service.

Θα'θελα τη βοήθειά σας, έχετε ξανακούσει παρόμοιο πρόβλημα??? Να κάνω factory reset ή έχετε κάποια άλλη ιδέα???

ΥΓ: Δεν θυμάμαι ποια έκδοση miui είχε το τηλέφωνο όταν το αγόρασα, αλλά έγινε update στην 8.5 σταθερή.

Κατεβασε την ρομ που δινει ο φίλος απο πανω να δεις αν αλλάξει κατι. Δεν χρειάζεται να γυρίσεις σε εργοστασιακες ρυθμίσεις ουτε θα χασεις κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την έλαβα και εγκατέστησα ήδη. Να επισημάνω ότι τους ψυχάκηδες με την ελεύθερη RAM που από το πρωί ως το βράδυ ασχολούνται με το πως θα την αυξήσουν τους περιμένει μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη. Με μόνο το viber κλειδωμένο (να μην κλείνει) πλέον είναι κάτω από 1GB η ελεύθερη σε 3/32. Οπότε σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να σκεφτούν το ενδεχόμενο να μην κάνουν ποτέ το update ;)

 

Την ελεύθερη ραμ που την βλεπεις πλεον; γιατί την εψαξα αλλα δεν ειδα κατι

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την ρομ που δινει ο φίλος απο πανω να δεις αν αλλάξει κατι. Δεν χρειάζεται να γυρίσεις σε εργοστασιακες ρυθμίσεις ουτε θα χασεις κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Την ελεύθερη ραμ που την βλεπεις πλεον; γιατί την εψαξα αλλα δεν ειδα κατι

 

ρυθμισεις-->αρχικη οθονη κ προσφατα-->προβολη κατασταση μνημης

Και εγω εχω πλεον miui9 (επισιμη ota update) ,εγινε οπως ολα τα udate χωρις προβλημα, η ελευθερη ram βλεπω ειναι περιπου οπως πριν (γιατι ειπαν οτι ειναι κατω απο 1 gb με 3 ram)

Εκεινο που ειδα ειναι μια βελτιωση στην ταχυτητα ανοιγματος εφαρμογων

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις-->αρχικη οθονη κ προσφατα-->προβολη κατασταση μνημης

Και εγω εχω πλεον miui9 (επισιμη ota update) ,εγινε οπως ολα τα udate χωρις προβλημα, η ελευθερη ram βλεπω ειναι περιπου οπως πριν (γιατι ειπαν οτι ειναι κατω απο 1 gb με 3 ram)

Εκεινο που ειδα ειναι μια βελτιωση στην ταχυτητα ανοιγματος εφαρμογων

 

Ευχαριστώ. Εχει μια μικρή διαφορά στην ραμ. Περίπου 200 μβ η και λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την ρομ που δινει ο φίλος απο πανω να δεις αν αλλάξει κατι. Δεν χρειάζεται να γυρίσεις σε εργοστασιακες ρυθμίσεις ουτε θα χασεις κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Την ελεύθερη ραμ που την βλεπεις πλεον; γιατί την εψαξα αλλα δεν ειδα κατι

 

Το τηλέφωνο το αγόρασα για να το κάνω δώρο σε κοπέλα, η αλλαγή ρομ φαντάζει σαν πυρηνική φυσική για εκείνη και δεν θέλει να κάνει ταρζανιές στο τηλέφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το αγόρασα για να το κάνω δώρο σε κοπέλα, η αλλαγή ρομ φαντάζει σαν πυρηνική φυσική για εκείνη και δεν θέλει να κάνει ταρζανιές στο τηλέφωνο!!!

 

Καμια σχεση. Πατας το λινκ παραπανω και κατεβαίνει αυτοματα. Με5α πατας στον updater του κινητού και κανει την εγκατάσταση μονο του. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο η επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δόθηκε σε ορισμένους users η Global stable Miui9 Nougat, όποιος δεν μπορεί να περιμένει 5-6 ημέρες που πιστεύω ότι θα δοθεί σε όλους (η ίδια ή κάποια νεότερη με μικρές αλλαγές), μπορεί να την κατεβάσει από το λινκ παρακάτω και να κάνει αναβάθμιση από τον stock Updater. Η rom είναι επίσημη, δεν χρειάζεται custom recovery, unlocked bootloader κλπ., φλασάρεται κατευθείαν χωρίς να γίνει κάτι ιδιαίτερο από πριν. Αν βγει νεότερη ρομ προφανώς θα πάρετε κανονικά και το νέο update από τον stock updater.

http://bigota.d.miui.com/V9.1.1.0.NAMMIEI/miui_HM4XGlobal_V9.1.1.0.NAMMIEI_e07ff44454_7.1.zip

 

καλό φλασάρισμα...!!!

Ενώ την κατέβασα κανονικά, όταν πήγα να κάνω το update έβγαλε error ότι δεν είναι η σωστή ΡΟΜ και φυσικά δεν έγινε τίποτα.

 

Γιατί άραγε; Το κινητό είναι με την 8.5.4.0 Stabled472aa14eabf75ab7ec9a7393ef743d8.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πως βλεπουμε παιδες την 800αρα μπαντα αν υπαρχει στο τηλεφωνο μας

 

 

http://en.miui.com/thread-267346-1-1.html

 

http://en.miui.com/thread-356040-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Ενώ την κατέβασα κανονικά, όταν πήγα να κάνω το update έβγαλε error ότι δεν είναι η σωστή ΡΟΜ και φυσικά δεν έγινε τίποτα.

 

Γιατί άραγε; Το κινητό είναι με την 8.5.4.0 Stabled472aa14eabf75ab7ec9a7393ef743d8.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Φιλέ μου το wifi να το έχεις ανοιχτό και να είναι συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο. Έτσι κάνει authentication το πακέτο, αυτό έχω καταλάβει από την δική μου εμπειρία. Δοκίμασε και πες αποτέλεσμα, Καλό βράδυ!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου το wifi να το έχεις ανοιχτό και να είναι συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο. Έτσι κάνει authentication το πακέτο, αυτό έχω καταλάβει από την δική μου εμπειρία. Δοκίμασε και πες αποτέλεσμα, Καλό βράδυ!
Και πάλι το ίδιο βγάζει, δες το....

 

241ae189a7270ab54f1b5d359c87ffc0.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το ίδιο βγάζει, δες το....

 

241ae189a7270ab54f1b5d359c87ffc0.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Φίλε μού, δεν ξέρω να σου απαντήσω διότι δεν είμαι ειδικός. Τι να πω, έχω δει σε διάφορα φόρουμ ότι σε πολύ λίγες περιπτώσεις δεν δέχεται το πακέτο. Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζεται αλλά ούτε έχω δει και κάποια λύση κάπου. Επομένως το καλύτερο είναι να περιμένεις να πάρεις την αναβάθμιση ΟΤΑ σε λίγες ημέρες.

Edit:

Φίλε μου κατέβασε εκ νέου το πακέτο της ρομ, μήπως δεν κατέβηκε καλά την πρώτη φορά, και δοκίμασε πάλι.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η miui 9 και η μπαταρία τούμπανο με την 9!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μόνο πρόβλημα που το είχε και στην 8.5 είναι αν βάλω πχ custom system sound στο Viber δεν ακούγεται ο ήχος ..

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η miui 9 και η μπαταρία τούμπανο με την 9!!!

 

Το παρατηρώ κι εγώ αυτό αν και δεν έχω κάνει ακόμα νέο κύκλο φόρτισης από τη στιγμή που έκανα το update.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που βαλατε την miui 9 ποια εκδοση γραφει στην κατασταση του τηλεφωνου?

Η ελληνική dev είναι 7.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα το καλοκαίρι που πήγαινα βόλτα με το ποδήλατο το τηλέφωνο το έβαζα στο strava όταν το έβαζα στην τσέπη το σήμα του gps χανόταν όταν το έβγαζα όλα εντάξει δηλαδή το gps είχε σήμα
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις ρυθμίσεις διαχείριση χρήσης μπαταρίας διαλέγεις την εφαρμογή πού θέλεις και στο miui διαχείριση διαλέγεις να μην κλείνει από μόνη της η εφαρμογή. Δεν έχω το τηλέφωνο για να σου πω ακριβώς την διαδρομή αλλά θα το βρεις. Δεν είναι δύσκολο. Και μετά θα είσαι οκ λογικά.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A2010-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μόλις ελαβα τη miui 9. Θα γράψω αργότερα εντυπώσεις περισσότερες ....μέχρι στιγμής ξερει κανεις αν μεγαλώνουν τα εικονίδια των εφαρμογών με ρύθμιση???? Ξενέρωσα!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ελαβα σημερα, 257 MB χρειαζεται περιπου 20 λεπτα για να γινει. Δεν εχω παρατηρησει κατι ουσιαστικο ισως ειναι λιγο πιο γρηγορο το τηλ..

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...