Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν δουλεύει το qc προφανώς λόγω licensing. Μόνο στα ακριβά κινητά της το έχει ενεργοποιημένο η Xiaomi.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν συνδέσετε το κινητό με pc μέσω usb οι εικόνες φαίνονται κανονικά ως μικρογραφίες ;

Ρωτάω επειδή σε μένα εμφανίζονται ως ομόχρωμα πλακίδια και πρέπει να κλικάρω για να εμφανιστεί η φωτογραφία.

Για τον λόγο αυτό μεταφέρω τα αρχεία μέσω εφαρμογής. Απλά έχω την απορία μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ώστε να φανεί το περιεχόμενο. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..

Επομένως αν αγοράσω QC 3.0 φορτιστή άδικα θα τον αγοράσω..

 

Έχω εγώ QC 2.0 φορτιστή και όταν τον συνδέω το τηλέφωνο ζητάει από το φορτιστή 9V τάση (μετρημένα με USB αμπερόμετρο). Έχω θέσει το ερώτημα αν αυτό σημαίνει ότι τελικά υποστηρίζεται το QC και σαφή απάντηση δεν πήρα. Κάποιοι λένε ότι θα κάψει το κύκλωμα (το πως εφόσον το ίδιο το τηλέφωνο επιτρέπει στην τάση να ανέβει δεν το καταλαβαίνω βέβαια...), άλλοι στο ξένο miui forum ότι υποστηρίζεται κανονικά. Διαπίστωσα ελαφρά βελτίωση στο χρόνο φόρτισης (όχι όση θα δικαιολογούσε ίσως η υποστήριξη QC).

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ QC 2.0 φορτιστή και όταν τον συνδέω το τηλέφωνο ζητάει από το φορτιστή 9V τάση (μετρημένα με USB αμπερόμετρο). Έχω θέσει το ερώτημα αν αυτό σημαίνει ότι τελικά υποστηρίζεται το QC και σαφή απάντηση δεν πήρα. Κάποιοι λένε ότι θα κάψει το κύκλωμα (το πως εφόσον το ίδιο το τηλέφωνο επιτρέπει στην τάση να ανέβει δεν το καταλαβαίνω βέβαια...), άλλοι στο ξένο miui forum ότι υποστηρίζεται κανονικά. Διαπίστωσα ελαφρά βελτίωση στο χρόνο φόρτισης (όχι όση θα δικαιολογούσε ίσως η υποστήριξη QC).

 

Εν κατακλείδι επομένως θα προβώ στη αγορά ενός QC 3.0 και βλέποντας και κάνοντας.

 

Από τη στιγμή που δε θα έχω θέμα, ας ρυθμίζει μόνο του το ποσό ενέργειας που θα λαμβάνει το κινητό.

 

Μιας που το θυμήθηκα, η μπαταρία καθώς είναι LiPol , να την φορτίζω όποτε τυχαίνει όπως συνήθως με τις λιθίου ή να την αφήνω να φτάνει στο 10% και μετά;

 

( πως τους ήρθε και έβαλαν LiPol; )

Edited by motor
Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι επομένως θα προβώ στη αγορά ενός QC 3.0 και βλέποντας και κάνοντας.

 

Από τη στιγμή που δε θα έχω θέμα, ας ρυθμίζει μόνο του το ποσό ενέργειας που θα λαμβάνει το κινητό.

 

Μιας που το θυμήθηκα, η μπαταρία καθώς είναι LiPol , να την φορτίζω όποτε τυχαίνει όπως συνήθως με τις λιθίου ή να την αφήνω να φτάνει στο 10% και μετά;

 

( πως τους ήρθε και έβαλαν LiPol; )

 

Σου έδωσα όλα τα δεδομένα που έχω. Επεναλαμβάνω ότι κατά τη γνώμη κάποιων υπάρχει κίνδυνος να καεί το κύκλωμα φόρτισης του τηλεφώνου. Εγώ αποφάσισα να το ρισκάρω (φορτιστή αυτοκινήτου έχω ούτως ή άλλως και σπάνια τον χρησιμοποιώ). Στο φόρουμ της Ελληνικής κοινότητας ρώτα καλύτερα ή και στο en.miui. Τη μπαταρία τη φορτίζεις όποια στιγμή θέλεις αρκεί να μην την αφήνεις να πέφτει στο 0%.

 

Υ.Γ. Το QC 3.0 δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από το 2.0 έχε υπόψη σου αν δεν χρησιμοποιείς καλώδιο USB type C. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Με micro USB καλώδιο θα δουλεύει σαν QC 2.0 ο φορτιστής.

 

 

Με 3-4€ παίρνεις τέτοιου είδους θήκη κι από εδώ. Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις το geekbuying...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μου παραπονιέται η γυναίκα ότι είναι πολύ "ευαίσθητη" η λειτουργία αφής δηλαδή πχ πατάς μια φορά και παίρνει 2 ταπ. Υπάρχει ρύθμιση στην απόκριση touchscreen?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο και θα ήθελα να ρωτήσω για τις roms γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει. To βρίσκω σε σκρουτζομάγαζα στα 140 ευρώ περίπου. Σε άλλα λέει global με 2 χρόνια εγγύηση, ενώ σε άλλα λέει EU με ελληνικό μενού αλλά ένα χρόνο εγγύηση.

Ποια είναι τελικά παραεισαγωγής και ποια αυτά που καλύπτονται από από την εγχώρια αντιπροσωπεία? Γιατί με Κίνα δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο και θα ήθελα να ρωτήσω για τις roms γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει. To βρίσκω σε σκρουτζομάγαζα στα 140 ευρώ περίπου. Σε άλλα λέει global με 2 χρόνια εγγύηση, ενώ σε άλλα λέει EU με ελληνικό μενού αλλά ένα χρόνο εγγύηση.

Ποια είναι τελικά παραεισαγωγής και ποια αυτά που καλύπτονται από από την εγχώρια αντιπροσωπεία? Γιατί με Κίνα δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα.

Στα σκρουτζομάγαζα δε καλύπτεσαι απ την επίσημη εγγύηση της info quest των 2 χρονών παρά μόνο απ την εκάστοτε εγγύηση του κάθε eshop η οποία βέβαια είναι προτιμότερη απ το τίποτα ή απ το να στέλνεις Κίνα και να περιμένεις 2-3 μήνες τα πήγαινε έλα τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή..

Την 2 χρόνια επίσημη εγγύηση ΕΔΏ Ελλάδα μόνο απ τις γνωστές αλυσίδες (πλαίσιο, wind, media markt public Γερμανό etc) με τις γνωστές μεγάλες τιμές χαχα

Εγώ πάντως χθες πήρα ένα το οποίο είναι απ το πλαίσιο 64αρι με την 4αρα ram και είμαι μια χαρά ευχαριστημένος και το κεφάλι μου ήσυχο για 2 χρόνια!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μιας και το παλιό μου κινητό παρέδωσε το πνεύμα προ ημερών κοιτάζω για καινούργια συσκευή. Έχω καταλήξει ότι για το budget μου το Redmi 4x είναι η πιο λογική επιλογή. Ωστόσο βλέπω στα επίσημα φόρουμ ότι υπάρχουν αρκετά παράπονα για την θερμοκρασία της συσκευής, και κάποιοι το ανέφεραν και στο thread εδώ. Ποιά είναι η γενική εμπειρία; Γίνεται δυσάρεστα ζεστό κατά τη χρήση δεδομένων κινητής και άλλων καθημερινών λειτουργιών;

Μιας και είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα, εναλλακτικά σκέφτομαι να δώσω κάτι παρπάνω και να πάρω το P9 Lite της Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο βλέπω στα επίσημα φόρουμ ότι υπάρχουν αρκετά παράπονα για την θερμοκρασία της συσκευής, και κάποιοι το ανέφεραν και στο thread εδώ. Ποιά είναι η γενική εμπειρία; Γίνεται δυσάρεστα ζεστό κατά τη χρήση δεδομένων κινητής και άλλων καθημερινών λειτουργιών;

Μιας και είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα, εναλλακτικά σκέφτομαι να δώσω κάτι παρπάνω και να πάρω το P9 Lite της Huawei.

 

Πολλά προβλήματα με το μικρόφωνο επίσης έχουν ακουστεί

 

Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει. Ζεσταινόταν σχετικά (και μόνο κατά τη φόρτιση) με την 8.2.9.0. Στην 8.2.10.0 και 8.2.12.0 είναι πλέον "δροσερό". Όσο για το μικρόφωνο είναι το πρώτο τηλέφωνο που μου λένε αρκετές φορές συνομιλητές μου "μη φωνάζεις". :)

Το Ρ9 lite εκτός από σημαντικά ακριβότερο, είναι κατώτερο τηλέφωνο από κάθε άποψη, πλην της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα με το μικρόφωνο επίσης έχουν ακουστεί

 

Στον πρώτο μήνα δεν με ακούει ο συνομιλητής μου με ανοιχτή ακρόαση ενώ εγω τον ακουω καθαρά , το κινητό ζεσταίνεται αλλά όχι υπερβολικά ( περισσότερο απο το 3s και το 4 prime που έχω)!

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει. Ζεσταινόταν σχετικά (και μόνο κατά τη φόρτιση) με την 8.2.9.0. Στην 8.2.10.0 και 8.2.12.0 είναι πλέον "δροσερό". Όσο για το μικρόφωνο είναι το πρώτο τηλέφωνο που μου λένε αρκετές φορές συνομιλητές μου "μη φωνάζεις". :)

Πολλά προβλήματα με το μικρόφωνο επίσης έχουν ακουστεί

Στον πρώτο μήνα δεν με ακούει ο συνομιλητής μου με ανοιχτή ακρόαση ενώ εγω τον ακουω καθαρά , το κινητό ζεσταίνεται αλλά όχι υπερβολικά ( περισσότερο απο το 3s και το 4 prime που έχω)!

Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι εξαρτάται από τη συσκευή που θα σου πέσει. :p Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτή η έλλειψη quality control ευθύνεται εν μέρει για τις εξαιρετικά χαμηλές τιμές των κινητών της Xiaomi.

 

Το Ρ9 lite εκτός από σημαντικά ακριβότερο, είναι κατώτερο τηλέφωνο από κάθε άποψη, πλην της κάμερας.

Απ' ότι έχω ακούσει η αποδοσή του, ανεξαρτήτως συγκρίσεων, είναι μάλλον ικανοποιητική για σερφάρισμα, chat στο Discord, μουσική και Netflix/YouTube που είναι η χρήση που θέλω να του κάνω εγώ.

Αυτό το οποίο με βάζει σε σκέψεις όμως, είναι κατά πόσο αξίζει να γλιτώσω 20-30€, αλλά να πάρω μια συσκεύη που έχει 50/50 πιθανότητα να βγει σκυλί ή προβληματική. Ειδικά δεδομένου ότι θα αγοράω από επίσημη αντιπροσωπεία, άρα θα μου κοστίσει 180€ το Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστεύω οτι εχει να κανει με ποια ρομ δουλεύει ο καθε ενας το τηλέφωνο. Τα θεματα θερμοκρασίας ειμαι σίγουρος οτι ειναι θεμα ρομ. Με την σταθερη παγκόσμια ρομ το τηλέφωνο ειναι μια χαρα. Δουλευει αρκετα καλυτερα απο το mi4c που ειχα πριν με καστομ ρομ..
Link to comment
Share on other sites

Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι εξαρτάται από τη συσκευή που θα σου πέσει. :p Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτή η έλλειψη quality control ευθύνεται εν μέρει για τις εξαιρετικά χαμηλές τιμές των κινητών της Xiaomi.

 

Απ' ότι έχω ακούσει η αποδοσή του, ανεξαρτήτως συγκρίσεων, είναι μάλλον ικανοποιητική για σερφάρισμα, chat στο Discord, μουσική και Netflix/YouTube που είναι η χρήση που θέλω να του κάνω εγώ.

Αυτό το οποίο με βάζει σε σκέψεις όμως, είναι κατά πόσο αξίζει να γλιτώσω 20-30€, αλλά να πάρω μια συσκεύη που έχει 50/50 πιθανότητα να βγει σκυλί ή προβληματική. Ειδικά δεδομένου ότι θα αγοράω από επίσημη αντιπροσωπεία, άρα θα μου κοστίσει 180€ το Xiaomi.

Γνωρίζεις μεμονωμένες περιπτώσεις και κάνεις βιαστικές υποθέσεις με αποτέλεσμα να καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι εξαρτάται από τη συσκευή που θα σου πέσει. :p Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτή η έλλειψη quality control ευθύνεται εν μέρει για τις εξαιρετικά χαμηλές τιμές των κινητών της Xiaomi.

 

 

Απ' ότι έχω ακούσει η αποδοσή του, ανεξαρτήτως συγκρίσεων, είναι μάλλον ικανοποιητική για σερφάρισμα, chat στο Discord, μουσική και Netflix/YouTube που είναι η χρήση που θέλω να του κάνω εγώ.

Αυτό το οποίο με βάζει σε σκέψεις όμως, είναι κατά πόσο αξίζει να γλιτώσω 20-30€, αλλά να πάρω μια συσκεύη που έχει 50/50 πιθανότητα να βγει σκυλί ή προβληματική. Ειδικά δεδομένου ότι θα αγοράω από επίσημη αντιπροσωπεία, άρα θα μου κοστίσει 180€ το Xiaomi.

 

Αγοραζοντας απο την επισιμη αντιπροσωπεια το μονο που κερδιζεις ειναι οτι ειναι Ελλαδα και αρα καλυτερο service σε περιπτωση προβληματος ( αυτο βεβαια ισχυει για ολα τα κινητα που αγοραζεις απο Ελλαδα)

Το οτι ειναι ειναι αντιπροσωπεια ή skroutz καμια διαφορα (μονο η τιμη για μενα) ,εκτος βεβαια κι αν μιλαμε για μαιμουδες που αν παρεις απο εγκυρο site δεν υπαρχει τετοια περιπτωση

Δευτερο ,το προβλημα μπορει να σου τυχει καιι σε οποιαδηποτε τηλεφωνο, ισα ισα που τα xiaomi εκτος απο την χαμηλη τιμη φημιζονται για την καλη ποιοτητα ,αρα το σκεπτικο ειναι στην βαση του λαθος

180 πολλα λεφτα φιλε ,δωσε 120-130 ευρω απο Ιταλικο στοκ του geekbuying και θα το εχεις σε λιγοτερο απο εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι εξαρτάται από τη συσκευή που θα σου πέσει. :p Και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτή η έλλειψη quality control ευθύνεται εν μέρει για τις εξαιρετικά χαμηλές τιμές των κινητών της Xiaomi.

 

Υπάρχουν κάποιες συσκευές οι οποίες έχουν βγει ελαττωματικές απο το εργοστάσιο παραγωγής όπως γινεται με όλες τις εταιρείες , με τα άλλα xiaomi δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα (για εμένα είναι απο τις καλύτερες συσκευές VFM που κυκλοφορούν) θα σου πρότεινα να αγοράσεις απο Ελλάδα για να έχεις και ευκολία στο service αν χρειαστεί !

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές εντυπώσεις για υποψήφιους αγοραστές Xiaomi Redmi 4x από τη δική μου εμπειρία,χωρίς να είμαι ειδικός,το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.

 

Εάν είσαι σκαλιστήρι θα την καταβρείς με το κινητό αυτό γιατί κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν νέα bugs rom και αναβαθμίσεις. Aν όμως είσαι τύπος που δεν αντέχει τα ψαχτήρια και τις πολλές ρυθμίσεις,όπως είμαι εγώ,τότε θα βρεις το μπελά σου.

 

Έχω το κινητό τρεις μήνες,αγορασμένο από Κωτσόβολο και είμαι ακόμα 50-50 αν έχω κάνει καλά που το πήρα. Πολύ καλό το ελληνικό φόρουμ της Xiaomi δυστυχώς όμως,όπως παντού,υπάρχουν μερικά τρολ που γράφουν ακατάπαυστα και ειρωνεύονται τους αρχάριους και αδαείς. Αν τολμήσει κάποιος να αναφερθεί σε άλλη εταιρία και ειδικά Samsung τρωει το κράξιμο της αρκούδας. Επίσης πολλοί θίγονται αν πεις κάτι αρνητικό για το κινητό ή το λειτουργικό του λες και είναι ιδιοκτήτες της Xiaomi. Τέλος πάντων προσωπικά δεν σκοπεύω να ρωτήσω τίποτα εκεί μέσα,απλά παρακολουθώ και προσπαθώ ακόμα να εξοικειωθώ με τις ιδιαιτερότητες της Xiaomi.

 

Διάβασε αυτά που σου γράφω στην αρχή και πράξε. Αν ανήκεις στην πρώτη κατηγορία πάρτο με κλειστά μάτια, αν ανήκεις στη 2η κατηγορία μείνε μακριά.Θα βρεις το μπελά σου. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον στην τελική του απόφαση

Edited by markonis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικές εντυπώσεις για υποψήφιους αγοραστές Xiaomi Redmi 4x από τη δική μου εμπειρία,χωρίς να είμαι ειδικός,το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.

 

Εάν είσαι σκαλιστήρι θα την καταβρείς με το κινητό αυτό γιατί κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν νέα bugs rom και αναβαθμίσεις. Aν όμως είσαι τύπος που δεν αντέχει τα ψαχτήρια και τις πολλές ρυθμίσεις,όπως είμαι εγώ,τότε θα βρεις το μπελά σου.

 

Έχω το κινητό τρεις μήνες,αγορασμένο από Κωτσόβολο και είμαι ακόμα 50-50 αν έχω κάνει καλά που το πήρα. Πολύ καλό το ελληνικό φόρουμ της Xiaomi δυστυχώς όμως,όπως παντού,υπάρχουν μερικά τρολ που γράφουν ακατάπαυστα και ειρωνεύονται τους αρχάριους και αδαείς. Αν τολμήσει κάποιος να αναφερθεί σε άλλη εταιρία και ειδικά Samsung τρωει το κράξιμο της αρκούδας. Επίσης πολλοί θίγονται αν πεις κάτι αρνητικό για το κινητό ή το λειτουργικό του λες και είναι ιδιοκτήτες της Xiaomi. Τέλος πάντων προσωπικά δεν σκοπεύω να ρωτήσω τίποτα εκεί μέσα,απλά παρακολουθώ και προσπαθώ ακόμα να εξοικειωθώ με τις ιδιαιτερότητες της Xiaomi.

 

Διάβασε αυτά που σου γράφω στην αρχή και πράξε. Αν ανήκεις στην πρώτη κατηγορία πάρτο με κλειστά μάτια, αν ανήκεις στη 2η κατηγορία μείνε μακριά.Θα βρεις το μπελά σου. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον στην τελική του απόφαση

Προσωπικά δε θεωρώ ότι έχουν ιδιαιτερότητες τα xiaomi.

Ειδικά τους τελευταίους μήνες με τις global rom, είναι εντελώς plug&play ακόμη και για εντελώς αρχάριους χρήστες.

Οι περισσότεροι αρχάριοι θεωρούν ιδιαιτερότητα τον μαμίσιο launcher, χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι είναι ζήτημα δευτερολέπτων η αντικατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάτοχος και γω του συγκεκριμένου τηλεφώνου εδω και ένα μήνα περίπου....και από τότε που έβαλα τη τελευταία επίσημη ρομ την 8.2.10.0 σε βιντεοκλήση και youtube φτάνει τους 50 βαθμούς!!! Αφού σκέφτομαι και να το δώσω και πάρω κάτι άλλο....ακόμα και τους χάρτες της google που άνοιξα για 15 λεπτά έφτασε τους 45 χωρίς να κάνω τίποτα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάτοχος και γω του συγκεκριμένου τηλεφώνου εδω και ένα μήνα περίπου....και από τότε που έβαλα τη τελευταία επίσημη ρομ την 8.2.10.0 σε βιντεοκλήση και youtube φτάνει τους 50 βαθμούς!!! Αφού σκέφτομαι και να το δώσω και πάρω κάτι άλλο....ακόμα και τους χάρτες της google που άνοιξα για 15 λεπτά έφτασε τους 45 χωρίς να κάνω τίποτα!!

Γιατί δεν επιστρέφεις στην προηγούμενη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...