Jump to content

[Άποψη] Τελικά, τα κατάφερε η Samsung με το Galaxy S8/S8+;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ με το LG v10 που έχω κάνω τα πάντα και γρήγορα. Τα λίγα msec διαφοράς δε θα τα δω (ακόμη) πουθενά. Μόνο την ταχύτητα focus του s7 και φαντάζομαι του S8, ζηλεύω. Αντε και την ποιότητα της οθόνης που εκεί τα έχει σκατ@σει η LG. Στα υπόλοιπα πάλι το V10 θα διάλεγα. Ενα κινητό 2ετίας πιο πλήρες στα βασικά (προσωπική άποψη φυσικά)

Το s8 σαφώς και θα είναι ένα κάλλιστο τηλέφωνο. Καινούρια τεχνολογία αιχμής. Τι να σχολιάσουμε. Μόνο το vfm. Και εκεί το S8 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο πχ Pixel, Mate 9, G6 klp klp klp) θα είναι κατουσίαν πανάκριβο.

(Αν είναι αλήθεια το γεγονός ότι μία φωτό ξεγελάει το face rocognition και δεν είναι τρολ, μεγάλο fail.....)

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα και τους αναθεματισμους για την τιμή; ποιος ο λόγος; Απλά το προσπερνάς ειδικά αν κρίνεις ότι δεν αξιζει. Μήπως όμως τελικά κατα βάθος το γουστάρουν αλλα δεν μπορούν; πχ και εγώ θα ήθελα μια Φεράρι να έχει 20Κ για να την αγοράσω αλλα δεν θα κάτσω να σκάσω ούτε θα γκρινιάζω η μηδενίζω που θέλω 10 ζωές να την αποκτήσω.. Στην τελική και κλείνω, ξέρω φίλους που θα μπορούσαν να έχουν 10 ναυαρχίδες αλλα είναι με κινητά των 150 μαξ.. Αυτό θέλουν αυτό παίρνουν μαγκιά τους

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την λογικη ολοι παμε να παρουμε το lg v10 γιατι τωρα αξιζει..... η ακομα καλυτερα τωρα θα επρεπε να παρουμε Ericsson R380..... αυτο ειναι ακομα πιο value for money τωρα...... μετα απο 10 15 χρονια να περασσουμε σε Sony Ericsson P900 και αργοτερα σε καμια πεντηκονταετια ακομα θα παρουμε και Galaxy S......

Και τι αλλαξε απο τα 20 μεχρι τα 40 σου και ζητας κατι διαφορετικο τοτε απο τωρα;

Μαλλον οχι οι αναγκες σου αφου και τοτε και τωρα θες ενα αυτοκινητο αλλα η οικονομικη σου κατασταση ισως η οι προτεραιοτητες που εχεις βαλει τωρα στα 40 σου.... οι οποιες λενε οτι αφου δεν εχω αρκετα για να ζησω την ζωη μου οπως την θελω (γιατι θελω τη ρημαδα να την ζησω να κανω και τις διακοπες μου να παρω και ενα καλο αυτοκινητο να παρω και οτιδηποτε μου γουσταρει χωρις να το πολυσκεφτω) θα καθησω στα αυγα μου και θα βγαλω αχρηστη ολη την τεχνολογια που υπαρχει σε ενα κινητο τελευταις γενιας σε ενα αυτοκινητο σε μια μοτοσυκλετα αφου δεν μπορω να τα αγορασω....

Δεν ειναι ετσι ομως αδερφε..... η τεχνολογια προχωραει και αν θες να εισαι απο τους πρωτους που την γευονται το πληρωνεις αδρα.

Το να την μηδενιζεις ομως δεν παιζει..... Μπορει για εσενα να μην αξιζει να την πληρωσεις ΑΠΟΔΕΚΤΟ αλλα για εμενα αξιζει και το ευχαριστιεμαι.

Και ναι το πληρωνω για να το ευχαριστιεμαι...... ΑΠΛΑ.

 

Έγραψες την πλέον σωστή κουβέντα...

"η τεχνολογια προχωραει και αν θες να εισαι απο τους πρωτους που την γευονται το πληρωνεις αδρα".

Όποιος θέλει το καταλαβαίνει. Για το παραπάνω πληρώνουμε 900€ και όχι για το κόστος των software, hardware και r&d...

Ένα μπουφάν π.χ. trussardi είναι μακράν ποιοτικότερο από ένα π.χ. benetton. Η διαφορά τους όμως δεν αντικατοπτρίζεται στην τελική τιμή τους. Το ένα 600€, το άλλο 150€. Δεν πιστεύω να νομίζει κάποιος ότι αυτή η διαφορά οφείλεται στα καλύτερα υφάσματα και το προσεκτικότερο γάζωμα...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιον τον καλύπτει το φιατ το τογιοτα το νισαν κλπ με γεια του με χαρά του.

Το να κάθεται όμως να λέει δεν αξίζει τα λεφτά της η μερσεντες επειδή όλα έχουν 4 πόρτες, 4 ρόδες και πορτ μπαγκαζ που χωράνε τα ίδια πράγματα, το βρίσκω τραγικό.

Κανείς δεν σε κατηγορεί που θες το τογιοτα.

Αλλά δεν εξισώνονται όλα.

Απλά δεν είναι για τα δόντια σου και τις ανάγκες σου, τέλος.

Δε τα αξίζει αδερφέ. Από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το Toyota (γιατί, ναι, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω), έτσι απλά δεν τα αξίζει. Αν λιμπίζεσαι αστέρι, τώρα, είναι άλλο θέμα.

Πάντως ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα και τους αναθεματισμους για την τιμή; ποιος ο λόγος; Απλά το προσπερνάς ειδικά αν κρίνεις ότι δεν αξιζει. Μήπως όμως τελικά κατα βάθος το γουστάρουν αλλα δεν μπορούν; πχ και εγώ θα ήθελα μια Φεράρι να έχει 20Κ για να την αγοράσω αλλα δεν θα κάτσω να σκάσω ούτε θα γκρινιάζω η μηδενίζω που θέλω 10 ζωές να την αποκτήσω..

Αν είχε 20κ δεν θα την ήθελες...

Αυτή τη στιγμή με 20 χιλιάρικα παίρνεις ένα Seat Leon FR που βάζει κάτω την ονειρική Lamborgini Miura του '80, με άνεση καλύτερη από S-class του '80 και αξιπιστία καλύτερη από Lexus του '80... Αν ζούσες τότε ο συνδυασμός θα ήταν διαστημόπλοιο, τώρα που το έχεις στη διάθεσή σου, προσπερνάς αδιάφορα...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση θα πρέπει να είχε γίνει σε ένα μήνα, μετά που οι χρήστες το είχαν δει από κοντά.

Το τηλέφωνο είναι πολυπροσεγμένο και άξιος διάδοχος. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν θέματα υπερθέρμανσης κτλ..

Φαίνεται πάντως να έχει καταπληκτική οθόνη και ωραίο σχεδιασμό. Εσωτερικός χώρος διπλάσιος με περυσινό μοντέλο, bluetooth 5, Bixby, "έφυγε" το home button, και το σπουδαιότερο Dex!

Τιμή δεν τίθεται θέμα σχολιασμού, τόσο κοστολογείται (αρχικά) οπότε τα σχόλια είναι περιττά και χωρίς ουσία. Και το περυσινό μοντέλο τόσο (περίπου) έκανε τιμή εκκίνησης.

 

Επίσης περιττά είναι τα σχόλια μερικών που προσπαθούν να υποτιμήσουν το μοντέλο και να παρουσιάσουν το δικό τους (κινέζικο) κινητό ως την πιο τρομερή συσκευή και το S8 ως την απαίσια συσκευή της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δε τα αξίζει αδερφέ. Από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το Toyota (γιατί, ναι, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω), έτσι απλά δεν τα αξίζει. Αν λιμπίζεσαι αστέρι, τώρα, είναι άλλο θέμα.
Και με τρίκυκλο μπορείς. Αυτό με το "μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με...", ειναι φοβερό πιά.

Define "μπορεις να κάνεις τη δουλειά σου", πρώτα. Define needs κλπ, ο καθένας έχει τις δικές του και δεν ειναι αναγκαστικά αυτά που ο καθένας περιορίζεται.

Για αυτό υπάρχουν συσκευές από 50 ως 20,000 euro.

 

Αν είχε 20κ δεν θα την ήθελες...
Ως tifoso θα σου πω ότι μια χαρά θα την ήθελα. Άσχετα αν το TCO μιας Ferrari, αν βάλουμε μέσα όλα, τα λάδια ως το χρώμα είναι κάτι που δεν είναι για αυτούς που δεν έχουν πάνω από 20Κ για ένα αμάξι (προφανώς).

Αυτή τη στιγμή με 20 χιλιάρικα παίρνεις ένα Seat Leon FR που βάζει κάτω την ονειρική Lamborgini Miura του '80, με άνεση καλύτερη από S-class του '80 και αξιπιστία καλύτερη από Lexus του '80... Αν ζούσες τότε ο συνδυασμός θα ήταν διαστημόπλοιο, τώρα που το έχεις στη διάθεσή σου, προσπερνάς αδιάφορα...

Το ερώτημα ειναι λοιπόν τι ανάγκες έχει;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι η samsung με το S8, S8+ δεν εκανε ξεκαθαρα βηματα εμπρος.

Για καθε βημα εμπρος εκανε και ενα πισω.

Ναι εβαλε μεγαλυτερη οθονη ΑΛΛΑ σε φορμα που δεν ειναι βολικο να το εκμεταλευτεις στο επακρο.

Ναι εβγαλε επιτελους το home f. (που εκανε και κλικ:cry:) ΑΛΛΑ το εβγαλε σε μη τοσο βολικο σημειο

Και σου αφηνει την ιδια ραμ και μειωσε και την μπαταρια,

 

Απο S9 θελω να πιστευω θα δωσει την σωστη αναβαθμιση που θα επρεπε.

 

Απο θεμα ομορφιας γουστα ειναι αυτα δεν παιρνουν σχολιο, προσωπικα θεωρω πιο καθαρες γραμμες απο to S7.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μετα απο 6 σελιδες ακομα συζητατε για την τιμη...θα πω το απλο...

 

οποιος θελει να παρακολουθει την τεχνολογια δαπανα χρηματα....πολλα ή λιγα δεν εχει σημασια...

ο καθενας βαδιζει με την τσεπη του.....

 

Κι αυτοι που δαπανουν λιγα..αν ειχαν την οικονομικη ανεση οχι το S8 αλλα το S18 θα παιρναν ..dayone:p

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την λογικη ολοι παμε να παρουμε το lg v10 γιατι τωρα αξιζει..... η ακομα καλυτερα τωρα θα επρεπε να παρουμε Ericsson R380..... αυτο ειναι ακομα πιο value for money τωρα...... μετα απο 10 15 χρονια να περασσουμε σε Sony Ericsson P900 και αργοτερα σε καμια πεντηκονταετια ακομα θα παρουμε και Galaxy S......

Και τι αλλαξε απο τα 20 μεχρι τα 40 σου και ζητας κατι διαφορετικο τοτε απο τωρα;

Μαλλον οχι οι αναγκες σου αφου και τοτε και τωρα θες ενα αυτοκινητο αλλα η οικονομικη σου κατασταση ισως η οι προτεραιοτητες που εχεις βαλει τωρα στα 40 σου.... οι οποιες λενε οτι αφου δεν εχω αρκετα για να ζησω την ζωη μου οπως την θελω (γιατι θελω τη ρημαδα να την ζησω να κανω και τις διακοπες μου να παρω και ενα καλο αυτοκινητο να παρω και οτιδηποτε μου γουσταρει χωρις να το πολυσκεφτω) θα καθησω στα αυγα μου και θα βγαλω αχρηστη ολη την τεχνολογια που υπαρχει σε ενα κινητο τελευταις γενιας σε ενα αυτοκινητο σε μια μοτοσυκλετα αφου δεν μπορω να τα αγορασω....

Δεν ειναι ετσι ομως αδερφε..... η τεχνολογια προχωραει και αν θες να εισαι απο τους πρωτους που την γευονται το πληρωνεις αδρα.

Το να την μηδενιζεις ομως δεν παιζει..... Μπορει για εσενα να μην αξιζει να την πληρωσεις ΑΠΟΔΕΚΤΟ αλλα για εμενα αξιζει και το ευχαριστιεμαι.

Και ναι το πληρωνω για να το ευχαριστιεμαι...... ΑΠΛΑ.

 

με κανετε και απαντω παλι ενω ειπα δεν θα το κανω ....

καλα κανεις και αν τα εχεις σκαστα οπου θες ρε φιλε ...

ημουν ξεκαθαρος πανω ....!

δεν θεωρω οτι s8 αξιζει τα λεφτα του και γενικα μετανιώνω για την καθε "ναυαρχίδα" που αγόρασα στην ωρα της ...(και οτιδήποτε παρόμοιο )

φρου και αρωματα και πολυ μπλα μπλα για πραγματα που δεν θα κανεις χρηση στην ουσια ποτε ....

δεν ειπα οτι το lg v 10 ειναι καλυτερο ΑΠΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ Λ Ε Φ Τ Α του κοντράρει οτι ναυαρχίδα θελετε .....

τεσπα αποψεις το ειπα και πιο πανω .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ με το LG v10 που έχω κάνω τα πάντα και γρήγορα. Τα λίγα msec διαφοράς δε θα τα δω (ακόμη) πουθενά. Μόνο την ταχύτητα focus του s7 και φαντάζομαι του S8, ζηλεύω. Αντε και την ποιότητα της οθόνης που εκεί τα έχει σκατ@σει η LG. Στα υπόλοιπα πάλι το V10 θα διάλεγα. Ενα κινητό 2ετίας πιο πλήρες στα βασικά (προσωπική άποψη φυσικά)

Το s8 σαφώς και θα είναι ένα κάλλιστο τηλέφωνο. Καινούρια τεχνολογία αιχμής. Τι να σχολιάσουμε. Μόνο το vfm. Και εκεί το S8 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο πχ Pixel, Mate 9, G6 klp klp klp) θα είναι κατουσίαν πανάκριβο.

(Αν είναι αλήθεια το γεγονός ότι μία φωτό ξεγελάει το face rocognition και δεν είναι τρολ, μεγάλο fail.....)

 

καπως ετσι το βλεπω και εγω πλεον ....

Link to comment
Share on other sites

Αναλωθήκατε βρε παιδιά όλοι στην τιμή, που είναι δεδομένο από πριν ότι λόγω του ονόματος της εταιρείας θα είναι υψηλή.

 

Άσχετα με όλα, πληρώνεις όλα αυτά που παίρνεις νωρίτερα από όλους τους υπόλοιπους. Πληρώνεις το r&d για να έχεις 5.8" σε 72μμ πλάτος και 140μμ μήκος, όταν το v10 έχει αντίστοιχα νούμερα 80 και 160...

 

Είναι επομένως μέγα φαουλ να λέμε πως δεν αξίζει τα λεφτά του. Πρώτα από όλα ρε παιδιά, πρόκειται για την καλυτερη οθόνη και κάμερα της αγοράς. Και αυτό το κρίνω από το S7. Αυτά θα τα πληρώσεις αν τα θες.

 

Τώρα αν κάνει καλά ή όχι ο καθένας που θα το πάρει, καλό είναι να μη το κρίνουμε. Είμαι φαν του "όπου κρεμαει το χέρι σου, κρέμα το καλάθι σου". Έτσι νομίζω είναι χαζό να καθόμαστε να αναλύουμε όλα αυτά περί τιμής. Ο καθένας κάνει ο,τι γουστάρει με τα λεφτά του. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λέγαμε.

 

Προσωπικές απόψεις εδώ χωρούν εκατομμύρια. Εγώ πχ δε μπορώ κινητά με πλάτος πάνω απο 69.5. Ωστόσο, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ πως όσο κι αν το S8 δε ταιριάζει στα γούστα μου, φαίνεται να είναι η πιο high-end συσκευή που κυκλοφορεί τώρα στην αγορά. Ενσωματώνει πάνω της όλη την σύγχρονη τεχνολογία. Αυτό κοστίζει πάντα. "Τσάμπα δε καίει η λάμπα" λέει ένας γνωστός μου... :)

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Αναλωθήκατε βρε παιδιά όλοι στην τιμή, που είναι δεδομένο από πριν ότι λόγω του ονόματος της εταιρείας θα είναι υψηλή.

 

Άσχετα με όλα, πληρώνεις όλα αυτά που παίρνεις νωρίτερα από όλους τους υπόλοιπους. Πληρώνεις το r&d για να έχεις 5.8" σε 72μμ πλάτος και 140μμ μήκος, όταν το v10 έχει αντίστοιχα νούμερα 80 και 160...

 

Είναι επομένως μέγα φαουλ να λέμε πως δεν αξίζει τα λεφτά του. Πρώτα από όλα ρε παιδιά, πρόκειται για την καλυτερη οθόνη και κάμερα της αγοράς. Και αυτό το κρίνω από το S7. Αυτά θα τα πληρώσεις αν τα θες.

 

Τώρα αν κάνει καλά ή όχι ο καθένας που θα το πάρει, καλό είναι να μη το κρίνουμε. Είμαι φαν του "όπου κρεμαει το χέρι σου, κρέμα το καλάθι σου". Έτσι νομίζω είναι χαζό να καθόμαστε να αναλύουμε όλα αυτά περί τιμής. Ο καθένας κάνει ο,τι γουστάρει με τα λεφτά του. Τα υπόλοιπα ειναι να είχαμε να λέγαμε.

 

Προσωπικές απόψεις εδώ χωρούν εκατομμύρια. Εγώ πχ δε μπορώ κινητά με πλάτος πάνω απο 69.5. Ωστόσο, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ πως όσο κι αν το S8 δε ταιριάζει στα γούστα μου, φαίνεται να είναι η πιο high-end συσκευή που κυκλοφορεί τώρα στην αγορά. Ενσωματώνει πάνω της όλη την σύγχρονη τεχνολογία. Αυτό κοστίζει πάντα. "Τσάμπα δε καίει η λάμπα" λέει ένας γνωστός μου... :)

 

Sent from mTalk

]

 

ενα τελευταιο και κλεινω ....δεν πληρωνεις στη ουσια τιποτα ....απλα φρου φρου και αρωματα ....

αυτα που θα κανεις με την ναυαρχίδα ανετα τα κανεις και με προπέρσινο κινητό .....

και κακως ανεφερα την ηλικια μου πιο πανω ...δεν "αραζεις" στα 40 σου παλι τα ιδια θελεις ...απλα "σκεφτεσαι" καλύτερα ...:p

αντε καλες πωλησεις s8 τα λέμε ξανα σε 3 χρονια ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις όμως, και συνεχίζεις να επιμένεις, είναι πως αυτό που λες δεν αποτελεί κανόνα, αλλά προσωπική σου άποψη. Μπορεί για σένα -και για μένα- να μην "αξίζει" για να δώσω τόσα χρήματα. Αυτό, δε σημαίνει πως ο άλλος που θα τα δώσει είναι μ#λκας.. Εσύ μπορεί να καλύπτεσαι και με ένα Nokia 3310, αυτό πρέπει να σημαίνει πως τα smartphones είναι άχρηστα; Δε καταλαβαίνω τον λόγο που επιμένεις σε αυτή τη λογική. Η αγορά λειτουργεί με αυτές τις νόρμες αιώνες τώρα. Από τη στέγαση, την ένδυση, την μετακίνηση μέχρι τα smartphone και τις παιδικές σχολικές τσάντες, υπάρχουν ΒΑΘΜΙΔΕΣ ποιότητας που εν μέρει αποτυπώνουν την οικονομική επιφάνεια κάποιου. Τώρα δηλαδή θα αλλάξει αυτό; Κάποιος αγαπητέ μου που τα έχει, δε τον απασχολούν τα 800€ που θα δώσει για να "παίζει", όπως δε τον απασχολούν τα 50.000€ που δίνει για έναν πίνακα που θα κρεμασει στον τοίχο του σπιτιού του!

 

Εσύ κι εγώ και αρκετοί άλλοι εδώ, μπορεί να μη συμφωνούμε με αυτη τη "σπαταλη", ωστόσο αυτό δεν εχει να κάνει με την "αξια" του προϊόντος, παρά μόνο για τον εαυτό μας. Συμφωνώ με πολλά από όσα λες, αλλά γίνεσαι απόλυτος και αδιαλλακτος, όσον αφορά αυτό το θεμα. Ότι η αξια ειναι σχετική και αφορά αυτόν που τελικά θα πάρει το προϊόν.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις όμως, και συνεχίζεις να επιμένεις, είναι πως αυτό που λες δεν αποτελεί κανόνα, αλλά προσωπική σου άποψη. Μπορεί για σένα -και για μένα- να μην "αξίζει" για να δώσω τόσα χρήματα. Αυτό, δε σημαίνει πως ο άλλος που θα τα δώσει είναι μ#λκας.. Εσύ μπορεί να καλύπτεσαι και με ένα Nokia 3310, αυτό πρέπει να σημαίνει πως τα smartphones είναι άχρηστα; Δε καταλαβαίνω τον λόγο που επιμένεις σε αυτή τη λογική. Η αγορά λειτουργεί με αυτές τις νόρμες αιώνες τώρα. Από τη στέγαση, την ένδυση, την μετακίνηση μέχρι τα smartphone και τις παιδικές σχολικές τσάντες, υπάρχουν ΒΑΘΜΙΔΕΣ ποιότητας που εν μέρει αποτυπώνουν την οικονομική επιφάνεια κάποιου. Τώρα δηλαδή θα αλλάξει αυτό; Κάποιος αγαπητέ μου που τα έχει, δε τον απασχολούν τα 800€ που θα δώσει για να "παίζει", όπως δε τον απασχολούν τα 50.000€ που δίνει για έναν πίνακα που θα κρεμασει στον τοίχο του σπιτιού του!

 

Εσύ κι εγώ και αρκετοί άλλοι εδώ, μπορεί να μη συμφωνούμε με αυτη τη "σπαταλη", ωστόσο αυτό δεν εχει να κάνει με την "αξια" του προϊόντος, παρά μόνο για τον εαυτό μας. Συμφωνώ με πολλά από όσα λες, αλλά γίνεσαι απόλυτος και αδιαλλακτος, όσον αφορά αυτό το θεμα. Ότι η αξια ειναι σχετική και αφορά αυτόν που τελικά θα πάρει το προϊόν.

 

Sent from mTalk

 

συμφωνω σχεδον σε ολα ....

και ξερω οτι γινομαι "απολυτος".....

και αδιάλλακτος ....

και θα σου δωσω 1000 δικια και θα με ριξω κατω αλλα 2000....

 

επιμενω ομως .....900 για κινητο ..πεταμενα λεφτα ......

900 για ναυαρχιδα ......??? το ιδιο ......

αυτα αποψεις ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να το ληξω ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΚΙΑ...το γυρισαμε σε λαϊκισμό το θεμα .....

δεν μιλησα πανω ουτε για 3310 ουτε για πρασινες οθονες ...ημουν ξεκαθαρος σε αυτο που λεω ......

 

(πως απο το lg v 10 φτασαμε στο 3310 ενας θεος ξερει .......)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τα πάντα στην Ελλάδα τα κοστολογούν πολύ παραπάνω σε σχέση με άλλες χώρες. Στη τιμή των S8 και S8+ κολλήσατε! ;) Φυσικά δεν αμφιβάλλω ότι είναι πανάκριβες και όχι μόνο αυτές...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ενας χρηστης που θα παρει μια φορα ναυαρχιδα εαν την αλλαζει καθε χρονο πληρωνει τα μισα και ισως λιγοτερα.Ενας που δεν εχει ναυαρχιδα ειναι λογικο να του φαινονται πολλα.Τωρα αυτο που λετε καποιοι οτι και αλλα κανουν την δουλεια τους ειναι αστοχο.Η πολιτικη μιας ακριβης συσκευης ειναι να σου δινει λειτουργιες σε ψηλα επιπεδα.Οπως πχ. Καμερα , bt με μακρινη εμβελεια και αλλα πολλα.Δεν γινεται σε ενα τεχνολογικο φορουμ να λεει ο καθενας ελα μωρε τι εγινε και εαν εχει την καλυτερη και καθαρη καμερα , σιγα κιαμα εχει εμβελεια το bt 240μ κτλ.ξαφνικα δε μας αρεσει που ειναι μαζεμενο αλλα να το εκανε πλακακι-διαστασεις και οτι αλλα αναβαθμισμενα που προσφερει καθε καινουργια συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το άρθρο νομίζω κι απόλυτα κατατοπιστικό.

 

Νομίζω το s8 και το + ότι είναι άξιοι αντικαταστατες των s7/edge.

Δεν με ενδιαφέρει αν η ram παρέμεινε στα 4gb από την στιγμή πού μπορεί να τρέξει τα πάντα,χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Αλλωστε,είδα κι αυτά τα κινητά με τα 6gb ram,πόσο μεγάλη διαφορά έχουν από τα υπόλοιπα πού φοράνε 4άρα.

Τα περί μπαταρίας.βασικό αυτό το θέμα,κι αυτό μπορούμε να το κρίνουμε αφού πρώτα έχουμε στα χέρια μας τα κινητά,ειδικά το μικρό πού έχει και μόλις 3000 μπαταρία.

Ευελπιστώ να έχουν καταφέρει να δώσουν καλή διαχείριση.

Σίγουρα πάντως δε θέλησαν να ρισκάρουν με μπαταριές μεγαλύτερες.

Δώσε οθόνη στο λαό με μέγεθος γήινο....κι εδώ φαίνεται να τα κατάφερε η samsung αν κι έχω την περιέργειά να δω από κοντά αυτό το σχετικά παράξενο καλούπι πού έδωσαν.συνήθειο πιστεύω.

Αισθητήρας δαχτυλικού αποτυπώματος,πιστεύω θα βολεύει.

Επεξεργαστής,exynos,μία χαρά και τον προτιμώ έναντι του snapdragon.

Κάμερα....ok πες ότι δεν εγινε η μεγάλη αναβάθμιση....και πάλι ο βασιλιάς όμως θα ναι.

 

Νομίζω ότι η samsung θα τα καταφέρει και φέτος και πραγματικά βλέπω τα s8 ως μία καλή αναβάθμιση σε σχέση με το s7.

Τι άλλο να έδιναν.

Το home button πού όλοι φώναζαν,το αφαίρεσαν,επιτέλους,έδωσαν μεγάλη οθόνη σε φυσιολογικό μέγεθος,ok,δεν έδωσαν ram,εμένα δε με ενοχλεί,σίγουρα το note 8 θα έχει την πολυπόθητη για πολλούς 6άρα μνήμη.

Γι άλλη μία φορά,κάμερα κορυφή....

Αν δεν έχει bugs,θα μιλάμε πάλι για το πιο ολοκληρωμένο πακέτο νομίζω,ειδικά και με τα υπόλοιπα καλούδια πού διαβάσαμε ότι υποστηρίζει.

Κι οσο για το θέμα τιμής;;;

Υπομονή,θα πέσει γρήγορα.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ενας χρηστης που θα παρει μια φορα ναυαρχιδα εαν την αλλαζει καθε χρονο πληρωνει τα μισα και ισως λιγοτερα.Ενας που δεν εχει ναυαρχιδα ειναι λογικο να του φαινονται πολλα.Τωρα αυτο που λετε καποιοι οτι και αλλα κανουν την δουλεια τους ειναι αστοχο.Η πολιτικη μιας ακριβης συσκευης ειναι να σου δινει λειτουργιες σε ψηλα επιπεδα.Οπως πχ. Καμερα , bt με μακρινη εμβελεια και αλλα πολλα.Δεν γινεται σε ενα τεχνολογικο φορουμ να λεει ο καθενας ελα μωρε τι εγινε και εαν εχει την καλυτερη και καθαρη καμερα , σιγα κιαμα εχει εμβελεια το bt 240μ κτλ.ξαφνικα δε μας αρεσει που ειναι μαζεμενο αλλα να το εκανε πλακακι-διαστασεις και οτι αλλα αναβαθμισμενα που προσφερει καθε καινουργια συσκευη.

 

Τελικά αυτές οι λειτουργίες πόσο κοστολογούνται από τον χρήστη?

Στην τιμή μια συσκευής είναι και η (μακροπρόθεσμη και μη) λειτουργία του τηλεφώνου και των υπηρεσιών που θέλει να καλύψει ο χρήστης, και επίσης η εμπειρία χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτές οι λειτουργίες πόσο κοστολογούνται από τον χρήστη?

Στην τιμή μια συσκευής είναι και η (μακροπρόθεσμη και μη) λειτουργία του τηλεφώνου και των υπηρεσιών που θέλει να καλύψει ο χρήστης, και επίσης η εμπειρία χρήσης.

 

Πως θα κοστολογήσεις την εμπειρία χρήσης πριν το αγοράσεις; :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κοστολογήσεις την εμπειρία χρήσης πριν το αγοράσεις; :happy:

 

Εάν είσαι κάτοχος προηγούμενου μοντέλου και είσαι ευχαριστημένος από την εμπειρία χρήσης τότε το επόμενο μοντέλο (υποθετικά) θα έχει την ίδια αν όχι καλύτερη. Εάν αγοράζεις για πρώτη φορά συγκεκριμένη σειρά (S π.χ.) τότε βασίζεσαι σε reviews και εμπειρίες άλλων χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα κατάφερε. Έφτιαξε ενα κινητό γεμάτο φρου φρου που ενδιαφέρουν μόνο τους μοστρακιδες. Ούτε εύχρηστο είναι ούτε καλή αναλογία οθόνης έχει η οποία είναι άχρηστη σε όλα και σαν τηλεκοντρόλ δείχνει και ir αφαίρεσε που χρησιμοποιώ συνέχεια και το fp έβαλε πίσω και έβαλε 4gb Ram και έχει την άθλια edge οθόνη και μικρή μπαταρία έβαλε και και και. Δεν είμαι φαν καμίας εταιρείας όταν δω κάτι σωστό θα πω μπράβο όταν δω κάτι λάθος θα πω τα παραπάνω όπως με αυτό το κινητο.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιος που θα θέλει πάντα το καινούργιο, θα πάει Day one και θα το πάρει. Οι νοημονες και δη οι νοήμονες κατέχοντες του S7 δεν έχουν λόγο, παρά μόνο όταν η τιμή του θα πάει στα 380, δηλαδή σε κάνα 6μηνο και βάλε.

Αν η οθόνη δε, δεν προσαρμοστεί αναλογικά σε full screen και υπάρχουν μαύρες μπάρες σε αρκετές εφαρμογές κλπ... θα γυρίσει bumerang... (Ελπίζω όντως να έχουν προβλέψει τους κατόχους VR της Samsung και να χωράει....)

 

Μία φυσιολογική εξέλιξη ήταν. Θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη, ότι το άρθρο προσωπικά και μένα μου φάνηκε υποκειμενικό και μεροληπτικο υπέρ των συσκευών.

380 θα πάει μετά από 1 χρόνο ίσως και παραπάνω εκτός και αν πατωσει σε πωλήσεις. Εδώ 480 έχει το s7 edge μετά από 1 χρόνο και ήταν και 100 ευρώ φθηνότερο από αυτό το τηλεκοντρόλ.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι κάτοχος προηγούμενου μοντέλου και είσαι ευχαριστημένος από την εμπειρία χρήσης τότε το επόμενο μοντέλο (υποθετικά) θα έχει την ίδια αν όχι καλύτερη. Εάν αγοράζεις για πρώτη φορά συγκεκριμένη σειρά (S π.χ.) τότε βασίζεσαι σε reviews και εμπειρίες άλλων χρηστών.

Αυτο να το κανεις σε μια συσκευη με λογικο κοστος,οταν πας να δωσεις 1000 ευρο το σκεφτεσαι καλα,και πολλα απο τα rev και πολλες εμπειριες χρηστων πολλες φορες δεν ειναι απολυτα αντικειμενικες......

Γενικο το σχολιο και οχι κατευθυνομενο.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο Note , εννοείται ότι έρχεται, η SAMSUNG το έχει κάνει σαφες ότι θα το κυκλοφορήσει.

Ελπίζω να βγάλει και έκδοση στυλ mi mix και να μην πάει στις δυσχρηστες edge οθόνες όπως στη σειρά s που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Τα NOTE είναι εργαλεία όχι φρου φρου και αρώματα όπως ήταν πάντα η σειρά s.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για Ελλάδα τα κατάφερε! Θα πουλήσει λογο μάρκετινγκ σε χρήστες που δεν ηερουν αμα το τηλέφωνο τους εχει αντροιντ και επρεπε να το βάλει η γοογλε υποχρεωτικά, θα πουλήσει σε χρήστες που δεν ξερουν να βγαλουν ενα εικονίδιο απο την κεντρική οθόνη.. Να νε καλα οι μπαμπάδες και οι γιαγιάδες.. Κατα τα αλλα δεν έχει τίποτα που να δικαιολογεί τα 400 με 500 ευρω διαφορά απο το σ7 εδγε.. Μονο την μανια του ναρκισισμου άλλωστε γιαυτό δεν τα περνουμε;

Πολύ σωστός.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια σοβαρα τωρα υπαρχει ανθρωπος εδω στην χωρα μας τουλάχιστον που θα αγορασει τις παραπανω συσκευες με τις παραπανω τιμες ?

Έχουμε αρκετά φρούτα. Δες τι έχουν οι περισσότεροι της τηλεορασης οι οποίοι δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία αλλά πρέπει να έχουν ότι πιο καινούργιο κυκλοφορεί γιατί πρέπει να δείχνουν πλούσιοι.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβαζω εδω και 3 μερες πολλαπλα ποστ για την τιμη του S8 και S8+.

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι οι συζητησεις για την τιμη του μαλλον θα πρεπει να γινονται σε αλλου ειδους φορουμ μαλλον οικονομικου περιεχομενου.

Φανταζομαι ολοι ξερουμε οτι το myphone ειναι τεχνολογικου περιεχομενου και οχι οικονομικου.

Κανονικα θα επρεπε να συζηταμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου.... Εξαλλου ακομα και αν γραψουμε 500 σελιδες λεγοντας οτι η τιμη ειναι υψηλη για τα Ελληνικα δεδομενα δεν θα αλλαξει νομιζω.

Ειναι σαν να λεμε οτι λογω του οτι δεν εχω τα λαφτα να αγορασω μια Ferrari θα μπω σε ενα φορουμ που ασχολειτε με αυτοκινητα και θα αρχισω να γραφω οτι ειναι ακριβη η τιμη των Ferrari και δεν ειναι σωστο και δεν πρεπει να ειναι και να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια συνεχομενα...... μονο και μονο επειδη δεν εχω τα λεφτα να αγορασω Ferrari....

Το ενδεχομενο να ασχοληθω με το τι δυνατοτητες εχει η Ferrari το παρακαμπτω και συνεχιζω να κραζω για την τιμη της....

Μηπως θα επρεπε να αλλαξει αυτο;

Αν δεν εχω τα λεφτα να το αγορασω δεν φταιει η Samsung η η Ferrari αντιστοιχα......

Ευτυχως υπαρχουν πολλες επιλογες για καθε ειδους βαλαντια ετσι ωστε να παρω αυτο που μπορει να σηκωσει η τσεπη μου.

Και μην μου πειτε αν αξιζει η τιμη σε σχεση με οσα προσφερει το S8 ή η 812 superfast....

Αν δεν τα αξιζε δεν τα εδινε κανενας.... δυστυχως η ευτυχως σε αυτον τον κοσμο "οτι πληρωνεις παιρνεις".... απλα.

Δεν ισχύει το ότι πληρώνεις πέρνεις. Το vfm των s8 iphone 7 είναι ένα μεγάλο μηδενικό. Φύκια για κορδέλες περνεις ξεκάθαρα. Και όχι μόνο στα κινητά. Εξου και τα υπέρογκα παράλογα κέρδη τέτοιων εταιριών.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι κάτοχος προηγούμενου μοντέλου και είσαι ευχαριστημένος από την εμπειρία χρήσης τότε το επόμενο μοντέλο (υποθετικά) θα έχει την ίδια αν όχι καλύτερη. Εάν αγοράζεις για πρώτη φορά συγκεκριμένη σειρά (S π.χ.) τότε βασίζεσαι σε reviews και εμπειρίες άλλων χρηστών.

 

Το προηγούμενο δεν καθορίζει το επόμενο.

Πες μου ένας αγοραστής Νοτε 7 τι θα έπαθε αν το πήρε σύμφωνα με το προηγούμενο. Θα "έσκασε" απ το κακό του :p

Κι αν το πάρεις day one; που ξέρεις τα κουσούρια του; Μπορείς να φας ήττα μεγάλη. Έχω φάει προσωπικά :lol:

Τροφή για σκέψη δίνω. Δεν σε κοντράρω :)

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο δεν καθορίζει το επόμενο.

Πες μου ένας αγοραστής Νοτε 7 τι θα έπαθε αν το πήρε σύμφωνα με το προηγούμενο. Θα "έσκασε" απ το κακό του :p

Κι αν το πάρεις day one; που ξέρεις τα κουσούρια του; Μπορείς να φας ήττα μεγάλη. Έχω φάει προσωπικά :lol:

Τροφή για σκέψη δίνω. Δεν σε κοντράρω :)

 

Ήμουνα υποψήφιος αγοραστής Note 7 αλλά δεν πρόλαβα το αγοράσω, η Samsung το απέσυρε. Όμως αυτό δεν θα με αποτρέψει για αγορά Note 8 (εάν και όταν βγει). Ήμουνα (για μικρό διάστημα) κάτοχος S7 edge, και (ίσως) υποψήφιος αγοραστής S8+.

Κι αν δεν το πάρεις αμέσως όταν βγει? Μήπως να περιμένεις λίγο να δεις αν έχει προβλήματα?

Πάρ' το τελοσπάντων μετά από ένα μήνα κυκλοφορίας, όλα κάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα υποψήφιος αγοραστής Note 7 αλλά δεν πρόλαβα το αγοράσω, η Samsung το απέσυρε. Όμως αυτό δεν θα με αποτρέψει για αγορά Note 8 (εάν και όταν βγει). Ήμουνα (για μικρό διάστημα) κάτοχος S7 edge, και (ίσως) υποψήφιος αγοραστής S8+.

Κι αν δεν το πάρεις αμέσως όταν βγει? Μήπως να περιμένεις λίγο να δεις αν έχει προβλήματα?

Πάρ' το τελοσπάντων μετά από ένα μήνα κυκλοφορίας, όλα κάλα.

 

Καλα εννοειται αυτο.. Ο μονος που δε θα παρει το επομενο Note λογω των φαινομενων του 7 ειναι καποιος που δεν εχει επαφη με την τεχνολογια και δεν ξερει πως λειτουργουν τετοιου ειδους εταιριες. Αντε στη χειροτερη να περιμενεις λιγους μηνες.. Απο την αλλη βεβαια το ποσοστο τετοιων χρηστων που θα πηγαιναν για Note ειναι μηδαμινο

Get your head out of your ash!

Confirmation Bias is our era's intellectual cancer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...