Jump to content

[Άποψη] Τελικά, τα κατάφερε η Samsung με το Galaxy S8/S8+;


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Δεν τίθεται θέμα "δικαιολόγησης" της Samsung. Έκανε μια πολύ χοντρή πατάτα που θα τη μνημονεύουμε για χρόνια. Ωστόσο, το αντιμετώπισε όσο καλύτερα μπορούσε. Damage control done. Αλλά σίγουρα δεν έπρεπε να τους ξεφύγει κάτι τόσο χοντρό εξ'αρχής, θα είχαν προλάβει τη ζημιά.

 

Έτσι κι αλλιώς, όποιος πήρε το Note 7, αποζημιώθηκε. Να γκρινιάζουν αυτοί που πήραν το Note 7 και ταλαιπωρήθηκαν, το καταλαβαίνω. Οι υπόλοιποι, είχατε προβλήματα με τις μπαταρίες των Samsung σας?

 

Το θέμα είναι να μη κοιτάμε πίσω, αλλά μπροστά. Όλοι μας θέλουμε ένα πολύ καλό smartphone. Εγω απογοητεύτηκα με το G4, νοσταλγώ το πιστό μου G2 και εν τέλει αποφάσισα να αλλάξω στρατόπεδο πρόσφατα. Αλλά το G6 δε θα με χάλαγε καθόλου. Κακώς κρίνουμε νέα μοντέλα με βάση το τι πήγε στραβά στα παλιά. Αν, φυσικά, όλα είναι ΟΚ στα νέα...

 

Για τη RAM, ξέχασα να το προσθέσω στο άρθρο. Τα 6GB είναι υπερβολή αυτή τη στιγμή και για 1,5-2 χρόνια ακόμα, τα 4GB θα είναι αρκετά. Αν κάποιος θέλει να πάρει το S8 για μια 4-5ετία, τότε ναι, τα 4GB κάποια στιγμή θα του πέσουν λίγα. Αλλά πόσοι νομίζετε ότι θα τα κρατήσουν τόσα χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικώς η προσπάθεια να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα το μόνο που καταφέρνει είναι να τα υπέρ τονίσει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω να δω την αυτονομία της σε πραγματικές συνθήκες γιατι φοβάμαι οτι θα θέλει φόρτιση 2-3 φορές τη μερα!!!:lol:

Αυτο που δεν αυξάνουν ένα χιλιοστό το πάχος και λιγο το βαρος μια συσκευής ώστε να εχει καλη αυτονομία ειναι μεγάλο κόμπλεξ των κατασκευαστών.

Κατα τα αλλα η συσκευή φαίνεται πολυ καλη, οταν θα πέσει αρκετα η τιμη της μετα το καλοκαιρι ισως την αγοράσω εάν δεν υπάρχει καλύτερη προταση τοτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή θα προτιμούσατε να μην έχει γίνει καμία αναφορά στο ζήτημα από τη Samsung και απλά να προσπαθήσει να ξεχαστεί και να το "κουκουλώσει"? Σίγουρα και τότε θα υπήρχαν άλλοι τόσοι που θα έκραζαν γι'αυτό ακριβώς το λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω εδω και 3 μερες πολλαπλα ποστ για την τιμη του S8 και S8+.

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι οι συζητησεις για την τιμη του μαλλον θα πρεπει να γινονται σε αλλου ειδους φορουμ μαλλον οικονομικου περιεχομενου.

Φανταζομαι ολοι ξερουμε οτι το myphone ειναι τεχνολογικου περιεχομενου και οχι οικονομικου.

Κανονικα θα επρεπε να συζηταμε για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου.... Εξαλλου ακομα και αν γραψουμε 500 σελιδες λεγοντας οτι η τιμη ειναι υψηλη για τα Ελληνικα δεδομενα δεν θα αλλαξει νομιζω.

Ειναι σαν να λεμε οτι λογω του οτι δεν εχω τα λαφτα να αγορασω μια Ferrari θα μπω σε ενα φορουμ που ασχολειτε με αυτοκινητα και θα αρχισω να γραφω οτι ειναι ακριβη η τιμη των Ferrari και δεν ειναι σωστο και δεν πρεπει να ειναι και να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια συνεχομενα...... μονο και μονο επειδη δεν εχω τα λεφτα να αγορασω Ferrari....

Το ενδεχομενο να ασχοληθω με το τι δυνατοτητες εχει η Ferrari το παρακαμπτω και συνεχιζω να κραζω για την τιμη της....

Μηπως θα επρεπε να αλλαξει αυτο;

Αν δεν εχω τα λεφτα να το αγορασω δεν φταιει η Samsung η η Ferrari αντιστοιχα......

Ευτυχως υπαρχουν πολλες επιλογες για καθε ειδους βαλαντια ετσι ωστε να παρω αυτο που μπορει να σηκωσει η τσεπη μου.

Και μην μου πειτε αν αξιζει η τιμη σε σχεση με οσα προσφερει το S8 ή η 812 superfast....

Αν δεν τα αξιζε δεν τα εδινε κανενας.... δυστυχως η ευτυχως σε αυτον τον κοσμο "οτι πληρωνεις παιρνεις".... απλα.

 

συγνωμη αλλα δεν παει ετσι ..

καταρχην το θεμα ειναι γενικο αν καταλαβα καλα ...

και φυσικα θα μιλαμε και για τιμες πλεον σημερα ..!

το οτι πληρωνεις παιρνεις επισης διαφωνω ..!

υπαρχουν κινηταρες με την μιση τιμη που προσφερουν τα ιδια και ακομη παραπανω ..

(θεωρω αποψη μου αυτη οτι το lg v 10 εχει παραπανω πραγματα (ραδιο υπέρυθρες dac αποσπωμενη μπαταριά και ισως καλυτερη καμερα )και κανει πλεον το ενα τριτο της τιμης του s8 ...και ας ειναι κινητο διετίας ..)

ειναι παραλογες πλεον οι τιμες οχι μονο για ελλαδα αλλα για παντου !

επισης εγω σαν παλιογερος 40ρης θυμαμαι αλλες εποχες ..

καποτε αγοραζες ενα κινητο σαν s2 του αλλαζες τα φωτα το ρουταρες και γενικα γουσταρες το android στο φουλ (και ειχες ακομη εγγύηση ..)!

τωρα νιωθω οτι αγοραζω ενα μπιμπελό πλεον! 900 ευρό εγω αν το αγοραζα θα φοβομουν να το βγαλω πανω στο τραπεζι αν πηγαινα για καφε ποσο να το "πειραξω" .....

ειναι απαραδεκτες οι τιμες ...για κινητα μιλαμε και οχι για αμαξια ...

και επιμενω στην αρχικη μου αποψη ..συσκευες για ελιτ πλεον και για λιγους ...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει καποιος εκ των προτερων να γνωριζει αν τα καταφερε;αφου το προιον δεν εχει κυκλοφορησει.στην θεωρια φαινεται να τα καταφερε.αλλα πολλες φορες στην πραξη τα πραγματα ειναι διαφορετικα.ας περιμενουμε λοιπον να δουμε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο ότι οι τιμές ξεφεύγουν και μάλλον είναι ακριβότερες από άλλες χώρες, αλλά και το ότι οι επιδοτήσεις από τους παρόχους πλέον είναι πολύ μικρές... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάποιοι έκαναν κ κριτική στο Σκρουτζ για τα συγκεκριμένα. Πόσο τραγικοί

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν παει ετσι ..

καταρχην το θεμα ειναι γενικο αν καταλαβα καλα ...

και φυσικα θα μιλαμε και για τιμες πλεον σημερα ..!

το οτι πληρωνεις παιρνεις επισης διαφωνω ..!

υπαρχουν κινηταρες με την μιση τιμη που προσφερουν τα ιδια και ακομη παραπανω ..

(θεωρω αποψη μου αυτη οτι το lg v 10 εχει παραπανω πραγματα (ραδιο υπέρυθρες dac αποσπωμενη μπαταριά και ισως καλυτερη καμερα )και κανει πλεον το ενα τριτο της τιμης του s8 ...και ας ειναι κινητο διετίας ..)

ειναι παραλογες πλεον οι τιμες οχι μονο για ελλαδα αλλα για παντου !

επισης εγω σαν παλιογερος 40ρης θυμαμαι αλλες εποχες ..

καποτε αγοραζες ενα κινητο σαν s2 του αλλαζες τα φωτα το ρουταρες και γενικα γουσταρες το android στο φουλ (και ειχες ακομη εγγύηση ..)!

τωρα νιωθω οτι αγοραζω ενα μπιμπελό πλεον! 900 ευρό εγω αν το αγοραζα θα φοβομουν να το βγαλω πανω στο τραπεζι αν πηγαινα για καφε ποσο να το "πειραξω" .....

ειναι απαραδεκτες οι τιμες ...για κινητα μιλαμε και οχι για αμαξια ...

και επιμενω στην αρχικη μου αποψη ..συσκευες για ελιτ πλεον και για λιγους ...

 

Σωστος.... αλλα.....

Παρε το lg v 10 που σε ικανοποιει και μην τρωγεσαι με την τιμη του S8......

Οσο αφορα αν μιλαμε για κινητα και οχι για αμαξια τι σημαινει αυτο; Ειναι ακριβως το διο πραγμα οπως ειναι ακριβως το ιδιο αν μιλουσαμε για κουζινες, για ποδηλατα, για τηλεορασεις, για υπολογιστες, για παιχνιδια, για μηχανες γκαζον, για εκτυπωτες, για βαζα, για επιπλα, για βρυσες, για πολυελαιους, για σπιτια, για για για για οτιδηποτε μπορεις να αγορασεις σημερα...... στα παντα μπορεις να βρεις και ακριβα και φτηνα και τσαμπα αν το ψαξεις λιγο παραπανω...... δεν υπαρχουν απαραδεκτες τιμες..... υπαρχει αδυναμια αγορας απο εμενα που δεν εχω να δωσω τοσα και αναγκαζομαι να αγορασω κατι αλλο απο αυτο που πραγματικα θα ηθελα να αγορασω..... την ιδια δουλεια κανει και μια απλη λαμπα πυρακτωσεως οπως την ιδια κανει και μια λαμπα led..... αλλα δεν κοστιζουν τα ιδια λεφτα..... "οτι πληρωνεις παιρνεις" αδερφε......

Αλλα πες μου πραγματικα αυτο που λες για το lg v10 το εννοεις; Το θεωρεις δηλαδη ισαξιο του S8?

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστος.... αλλα.....

Παρε το lg v 10 που σε ικανοποιει και μην τρωγεσαι με την τιμη του S8......

Οσο αφορα αν μιλαμε για κινητα και οχι για αμαξια τι σημαινει αυτο; Ειναι ακριβως το διο πραγμα οπως ειναι ακριβως το ιδιο αν μιλουσαμε για κουζινες, για ποδηλατα, για τηλεορασεις, για υπολογιστες, για παιχνιδια, για μηχανες γκαζον, για εκτυπωτες, για βαζα, για επιπλα, για βρυσες, για πολυελαιους, για σπιτια, για για για για οτιδηποτε μπορεις να αγορασεις σημερα...... στα παντα μπορεις να βρεις και ακριβα και φτηνα και τσαμπα αν το ψαξεις λιγο παραπανω...... δεν υπαρχουν απαραδεκτες τιμες..... υπαρχει αδυναμια αγορας απο εμενα που δεν εχω να δωσω τοσα και αναγκαζομαι να αγορασω κατι αλλο απο αυτο που πραγματικα θα ηθελα να αγορασω..... την ιδια δουλεια κανει και μια απλη λαμπα πυρακτωσεως οπως την ιδια κανει και μια λαμπα led..... αλλα δεν κοστιζουν τα ιδια λεφτα..... "οτι πληρωνεις παιρνεις" αδερφε......

Αλλα πες μου πραγματικα αυτο που λες για το lg v10 το εννοεις; Το θεωρεις δηλαδη ισαξιο του S8?

 

κοιτα για να γινω κατανοητος ...

καταρχην δεν τρωγωμαι με την τιμη του s8 ...σπανια θα με δεις εδω μεσα να γκρινιαζω για κατι ..

αλλα ναι θεωρω τα 900 και τα 800 ευρω πλεον παραλογο ποσο για κινητη συσκευη ..! ακομη και αν τα ειχα δεν θα τα εδινα !

η samsung μεταμορφωθηκε πλεον σε apple και αυτο δεν μου αρεσει ...παει αυτο!

οταν εκανα αναφορά στο lg v 10 δεν το εκανα για σύγκριση ..!

ειμαι σε μια φαση πλεον που δεν κοιταω να εχω το καλυτερο κινητο το πιο cool και το πιο @gamistero κτλ ...(εχω περασει και απο αυτη την φαση )!

θελω μια δυνατη καμερα πλεον (που πχ το lg v 10 την εχει) μεγαλη οθονη (που επισης την εχει) ραδιακι (που με την samsung το εχουμε ξεχασει πλεον) και γενικα μια συσκευη που σαν συνολο να μην σέρνεται ..

θεωρω οτι lg v 10 με τιμη κατω απο 3 κατοσταρικα (αν το ψαξεις) τα κανει ολα αυτα και με το παραπανω ...

ολα τα αλλα ειναι πλεον φρουφρου και αρωματα !

πληρωνεις στην ουσια ενα κάρο λεφτα και δεν κανεις χρηση ουτε το 80% απο αυτο που αγοραζεις ..

για να μην σε κουρασω αλλο αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω με τα μυαλα που εχω σημερα δεν θα αγοραζα ολες αυτες τις συσκευες που εχω αγορασει μεχρι τωρα ..

και επιμενω και σε αυτο ακομη και αν ειχα τα 900 κατοσταρικα (να με περισευαν πως να το πω αλλιως ) δεν θα τα εδινα σε καμια samsung και για κανενα κινητο ..

ας τα πουλησουν τωρα στην ελιτ που ειναι να τα πουλησουν και οταν μετα απο 5 χρονια πεσει η τιμη του σε νορμαλ επιπεδα συνεχιζουμε την κουβεντα ...

Link to comment
Share on other sites

Μού αρέσει που το αναλύσουμε......Θα πουλήσει και μάλιστα σε πολύ καλά νούμερα για τήν κατηγορία τιμής,αυτό σας το υπογράφω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν παει ετσι ..

καταρχην το θεμα ειναι γενικο αν καταλαβα καλα ...

και φυσικα θα μιλαμε και για τιμες πλεον σημερα ..!

το οτι πληρωνεις παιρνεις επισης διαφωνω ..!

υπαρχουν κινηταρες με την μιση τιμη που προσφερουν τα ιδια και ακομη παραπανω ..

(θεωρω αποψη μου αυτη οτι το lg v 10 εχει παραπανω πραγματα (ραδιο υπέρυθρες dac αποσπωμενη μπαταριά και ισως καλυτερη καμερα )και κανει πλεον το ενα τριτο της τιμης του s8 ...και ας ειναι κινητο διετίας ..)

ειναι παραλογες πλεον οι τιμες οχι μονο για ελλαδα αλλα για παντου !

επισης εγω σαν παλιογερος 40ρης θυμαμαι αλλες εποχες ..

καποτε αγοραζες ενα κινητο σαν s2 του αλλαζες τα φωτα το ρουταρες και γενικα γουσταρες το android στο φουλ (και ειχες ακομη εγγύηση ..)!

τωρα νιωθω οτι αγοραζω ενα μπιμπελό πλεον! 900 ευρό εγω αν το αγοραζα θα φοβομουν να το βγαλω πανω στο τραπεζι αν πηγαινα για καφε ποσο να το "πειραξω" .....

ειναι απαραδεκτες οι τιμες ...για κινητα μιλαμε και οχι για αμαξια ...

και επιμενω στην αρχικη μου αποψη ..συσκευες για ελιτ πλεον και για λιγους ...

Αδερφέ, γιατί το κουράζουμε; Ναυαρχίδα. Πεταμένα λεφτά. Εδώ και χρόνια.

 

Ούτε η Samsung φταίει, που τα τελευταία χρόνια έχει αξιόλογες προτάσεις και στα προσιτά μοντέλα, ούτε το Galaxy S, που εξ' ορισμού είναι η ακριβή σειρά της Sammy...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, γιατί το κουράζουμε; Ναυαρχίδα. Πεταμένα λεφτά. Εδώ και χρόνια.

 

Ούτε η Samsung φταίει, που τα τελευταία χρόνια έχει αξιόλογες προτάσεις και στα προσιτά μοντέλα, ούτε το Galaxy S, που εξ' ορισμού είναι η ακριβή σειρά της Sammy...

 

με βγηκαν τα ψυχολογικά μου για ολες τις "ναυαρχιδες" που εχω αγορασει ... :lol::lol::lol:

αν μου το ελεγες 5 χρονια πριν οτι θα κοιτούσα σημερα τις αγγελιες για συσκευαρες περσινές και προπερυσινες με κατω απο τα μισα λεφτα τους (αρχικα) θα σε ελεγα τρελο ...:lol::lol::lol:

 

PS μου χαλασε το note edge μου πηρα ενα lg 4 μεχρι να το φτιαξω και τωρα δεν μπορω να το αποχωριστώ ...ποιος εγω? κόλλησα με προπερυσινη ναυαρχίδα ..το εζησα και αυτο χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Στα του συγκεκριμένου άρθρου.....αν τα κατάφερε η Samsung με τα s8/s8+ θα κριθεί μόνο από τις πωλήσεις τους. Έχει στόχο 60εκ.πωλήσεις των 2 συγκεκριμένων κινητών και εδώ θά είμαστε σε ένα χρόνο να δούμε αν πράγματι θα τα καταφέρει.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα τα καταφέρει αλλά τπτ. δεν είναι σίγουρο.

Μόνο τα νούμερα θα δείξουν τί θα συμβεί.

Τώρα....για την μπαταρία....γιά το s8+ που είδα θα έχει overall την ίδια διάρκεια με το s7edge. Χωρίς δεδομένα 4g/μόνο wifi θα είσαι στις 6-7 ώρες SOT ανάλογα τη χρήση που κάνεις βέβαια. Με λίγα λόγια αν είσαι όλη τη μέρα με το κινητό στο χέρι και δεν το αφήνεις σε ησυχία, θέλεις 2φορτίσεις/μέρα χαλαρά! Αν είσαι με φειδώ θέλεις 1φόρτιση την μέρα.

Για τα 6gb που διαβάζω κατά καιρούς από τους πυρηνικούς επιστήμονες που κυκλοφορούν στο φόρουμ....είναι απλά αχρείαστα και τα 4gb ειναι υπεραρκετά. Η συζήτηση είναι του στύλ 'εγώ έχω 6gb μεγάλε, εσύ πόσα έχεις'??....

Για την κάμερα....συνεχίζει την υλοποίηση του s7, δλδ. την καλύτερη κάμερα που υπάρχει σε smartphone σήμερα (μαζί με του iphone7 plus & pixel XL), και κάνει μικρές αναβαθμίσεις στο software. Την μπροστινή την αναβαθμίζει αισθητά.

Εντάξει... όποιος έχει υψηλότερες απαιτήσεις από την κάμερα πρέπει να κοιτάξει προς DSLR.

Σχεδιασμός....υπέροχος...κάνει το s7 να φαίνεται παλιομοδίτικο, τί να λέμε τώρα. Το τρίκ που κάνει με την διχρωμία μπρος-πίσω (μαύρη μούρη σε όλα και το χρώμα στην πλάτη) δεν ξερω αν μ'αρέσει. Πρέπει να το δώ live για να κρίνω αν μ'αρέσει. Από τα βίντεο κ φώτος δεν είμαι σίγουρος.

Τιμή....ακριβά??...πανάκριβα βέβαια,, αλλά αυτός είναι ο κόσμος που ζούμε, αν κανείς δεν τα αγόραζε να δεις πού θα ήταν οι τιμές! Αν μπούμε στη κοινωνικο-φιλοσοφική συζήτηση αν αξίζει να δίνεις 900ευρώ γιά ένα τηλέφωνο....ακρή ποτέ δε θα βγεί!

829 έχει το s8 όσο δηλαδή είχε και το s7edge όταν ξεκίνησε. Λογικό μου φαίνεται. Και τιμολογεί 1κατοστάρικο πάνω το s8+...και αυτό λογικό μου φαίνεται. Σε 5-6 μήνες θα έχει 600 το s8 και 700 το s8+ και σε 10 μήνες θά έχει 500 το s8 και 600 το s8+. Έτσι λειτουργεί το σύστημα, σε όποιον αρέσει. Θεωρώ μεγάλη ανοησία να ψωνίζεις από αλυσίδες λιανικής όταν σε 2-3 μήνες τα σκρουτζομάγαζα θα το πουλάνε 20% φθηνότερα!!

Και να συμπληρώσω...μην περιμένετε καμία εταιρεία να βγάλει το "τέλειο" τηλέφωνο! Αν το έβγαζε πώς θα πούλαγε το επόμενο?? Δεν τη συμφέρει οικονομικά, ειδικά στα smartphones όπου είναι αναγκασμένοι να παρουσιάζουν νέα σειρά κάθε 12 μήνες!

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλη ανοησία να ψωνίζεις από αλυσίδες λιανικής όταν σε 2-3 μήνες τα σκρουτζομάγαζα θα το πουλάνε 20% φθηνότερα!!

 

σε αυτο μονο να συμπληρώσω σε αγγελιες οπως εδω η στο insomnia (φυσικα βλεπεις βαθμολογίες απο αυτον που τα πουλαει κτλ ) τα βρισκεις ακομη πιο φτηνα και απο το skroytz ...

Link to comment
Share on other sites

Μού αρέσει που το αναλύσουμε......Θα πουλήσει και μάλιστα σε πολύ καλά νούμερα για τήν κατηγορία τιμής,αυτό σας το υπογράφω.

 

Για το ότι θα πουλήσει και μάλιστα καλά, είμαι σίγουρος και εγώ... Αν δεις σχόλια με ποσά τα οποία ήταν διατεθειμένοι κάποιοι να δώσουν για refurbished συσκευή με 2 ανακλήσεις στο ενεργητικό της (βλ. Note 7), θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Λίγες σκέψεις...

1) Σαφώς και θα πουλήσει, αρκεί να μην σκάσει κάποιο super wow θέμα.

2) Στα specs μπορούσε και καλύτερα, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θα πρέπει να έχει το επερχόμενο note.

3) Ακριβό σαφώς και είναι. Αν και η γενικότερη κουβέντα περί ακριβού και φθηνού είναι σχετική. Για εμένα και τα 300€ θεωρούνται πολλά. Για κάποιον άλλον όχι. Περί ορέξεως όμως, κολοκυθόπιτα. Όποιος θέλει και μπορεί το αγοράζει... Απλό είναι.

4) Το ρητό "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" μάλλον πρέπει να το σκαρφίστηκαν τα τμήματα marketing των εταιριών. Αστικός μύθος, που έχει βασιμότητα όταν χρησιμοποιείται για πάμφθηνα προϊόντα, αλλά παραμένει ένα μεγάλο ψέμα όταν αναφερόμαστε στα ακριβά. Επιβεβαιώνεται, δε, το παραμύθι του πράγματος όταν σε σύντομο χρονικό διάστημα η τιμή του ακριβού πάρει τον κατήφορο. Υπεραξίες πληρώνουμε...

Υ.Γ.: Στην όλη κουβέντα περί κόστους των συσκευών, ένα μόνο πράγμα μου φαίνεται κωμικοτραγικό... Το να μην έχεις βγάλει ως εργαζόμενος ούτε ένα cent στη ζωή σου και να ψάχνεσαι για να αγοράσεις ένα τηλέφωνο που κοστίζει εκατοντάδες euros...

Link to comment
Share on other sites

Λίγες σκέψεις...

1) Σαφώς και θα πουλήσει, αρκεί να μην σκάσει κάποιο super wow θέμα.

2) Στα specs μπορούσε και καλύτερα, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θα πρέπει να έχει το επερχόμενο note.

3) Ακριβό σαφώς και είναι. Αν και η γενικότερη κουβέντα περί ακριβού και φθηνού είναι σχετική. Για εμένα και τα 300€ θεωρούνται πολλά. Για κάποιον άλλον όχι. Περί ορέξεως όμως, κολοκυθόπιτα. Όποιος θέλει και μπορεί το αγοράζει... Απλό είναι.

4) Το ρητό "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" μάλλον πρέπει να το σκαρφίστηκαν τα τμήματα marketing των εταιριών. Αστικός μύθος, που έχει βασιμότητα όταν χρησιμοποιείται για πάμφθηνα προϊόντα, αλλά παραμένει ένα μεγάλο ψέμα όταν αναφερόμαστε στα ακριβά. Επιβεβαιώνεται, δε, το παραμύθι του πράγματος όταν σε σύντομο χρονικό διάστημα η τιμή του ακριβού πάρει τον κατήφορο. Υπεραξίες πληρώνουμε...

Υ.Γ.: Στην όλη κουβέντα περί κόστους των συσκευών, ένα μόνο πράγμα μου φαίνεται κωμικοτραγικό... Το να μην έχεις βγάλει ως εργαζόμενος ούτε ένα cent στη ζωή σου και να ψάχνεσαι για να αγοράσεις ένα τηλέφωνο που κοστίζει εκατοντάδες euros...

 

στο 4 λες με 2 λόγια οτι εγω παρλαπιπιζω πανω με 100 λεξεις ...:lol::lol::lol:

επιμενω οτι μπορες να βρεις ναυαρχιδες σουπερ ουαου να κανεις τα παντα με το 1 τριτο της τιμης του s8 ...

ολα τα αλλα ειναι φρουφρου και παραμύθια ..

Link to comment
Share on other sites

Λίγες σκέψεις...

1) Σαφώς και θα πουλήσει, αρκεί να μην σκάσει κάποιο super wow θέμα.

2) Στα specs μπορούσε και καλύτερα, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θα πρέπει να έχει το επερχόμενο note.

3) Ακριβό σαφώς και είναι. Αν και η γενικότερη κουβέντα περί ακριβού και φθηνού είναι σχετική. Για εμένα και τα 300€ θεωρούνται πολλά. Για κάποιον άλλον όχι. Περί ορέξεως όμως, κολοκυθόπιτα. Όποιος θέλει και μπορεί το αγοράζει... Απλό είναι.

4) Το ρητό "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" μάλλον πρέπει να το σκαρφίστηκαν τα τμήματα marketing των εταιριών. Αστικός μύθος, που έχει βασιμότητα όταν χρησιμοποιείται για πάμφθηνα προϊόντα, αλλά παραμένει ένα μεγάλο ψέμα όταν αναφερόμαστε στα ακριβά. Επιβεβαιώνεται, δε, το παραμύθι του πράγματος όταν σε σύντομο χρονικό διάστημα η τιμή του ακριβού πάρει τον κατήφορο. Υπεραξίες πληρώνουμε...

Υ.Γ.: Στην όλη κουβέντα περί κόστους των συσκευών, ένα μόνο πράγμα μου φαίνεται κωμικοτραγικό... Το να μην έχεις βγάλει ως εργαζόμενος ούτε ένα cent στη ζωή σου και να ψάχνεσαι για να αγοράσεις ένα τηλέφωνο που κοστίζει εκατοντάδες euros...

 

Πολύ σωστός σε όλα... Συμφωνώ 100%... :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σοβαρα τωρα υπαρχει ανθρωπος εδω στην χωρα μας τουλάχιστον που θα αγορασει τις παραπανω συσκευες με τις παραπανω τιμες ?

 

 

Γιατί δεν υπάρχει κόσμος που έχει η δικαιούται επιδότηση η βάζει πχ δόσεις; Αρκετοί. Είχα σκάσει σε Γερμανό για το iPhone 1K ντούκου στην ψυχρα. Οκ τα είχα είναι αρκετοί που έχουν επίσης

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει κόσμος που έχει η δικαιούται επιδότηση η βάζει πχ δόσεις; Αρκετοί. Είχα σκάσει σε Γερμανό για το iPhone 1K ντούκου στην ψυχρα. Οκ τα είχα είναι αρκετοί που έχουν επίσης

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει τα λεφτα του ....συμφωνω ..

απλα σημερα οταν σου σκανε λογαριασμοί για ναυαρχιδα απο την δεη στην ελλαδα το θεωρω λιγο δύσκολο ...!

τεσπα το ολο το σκεπτικο μου το ολοκλήρωσα μετα ...

ναυαρχιδες "πεταμενα" λεφτα με 2 λεξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει τα λεφτα του ....συμφωνω ..

απλα σημερα οταν σου σκανε λογαριασμοί για ναυαρχιδα απο την δεη στην ελλαδα το θεωρω λιγο δύσκολο ...!

τεσπα το ολο το σκεπτικο μου το ολοκλήρωσα μετα ...

ναυαρχιδες "πεταμενα" λεφτα με 2 λεξεις ;)

Ο καθένας επιλέγει το πως ξοδευει τα λεφτά του. Ο καθένας κρινει τι είναι πεταμένα λεφτά.

Για μένα, τα 2-3 πακέτα τσιγάρα πχ είναι καραπεταμένα λεφτά , αλλά 30% των ελλήνων φουγαριάζουν ;)

 

Για μένα , τα χρήματα που έδωσα πχ σε 2 ελβετικά ρολόγια δεν είναι πεταμένα λεφτά αλλά για σένα για παράδειγμα θα μπορούσαν να είναι (ή και όχι).

 

Ομως θα συμφωνήσω με προλαλήσαντα ότι σε ένα τεχνολογικό φόρουμ το να βαφκαλιζόμαστε για τη τιμή ενός προϊόντος όταν θα έπρεπε να συζητάμε για το τι προϊόν ειναι, ειναι του κερατά overkill.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μειον :

-Τιμη (η ποιο ακριβη ever, αρα θα αργήσει πολυ να κατέβει σε ποιο νορμάλ επίπεδα)

-Fingerprint scanner. Απλα απαράδεκτη η θέση τοποθέτησης ειδικα στο μεγάλο μοντελο. Στο μικρο μπορεί να φτανει το δάχτυλο ανετα και να μην είναι τοσο πρόβλημα. Εγραφα οτι αποκλείεται στο μεγάλο μοντελο να τον βαλει εκει, και διαψευστικα πληρως.. Σπανιως διαψευδομαι. Παρα πολλοι χρησιμοποιουν το fingerprint. Ολα τα υπολοιπα face recognition, ιριδα, μαρκετινγκιστικα κολπα. Ουδης τα χρησιμοποιησε μεχρι τώρα γιατι απλα εχουν προβλήματα.

----Το μακραν μεγαλύτερο πρόβλημα η μπαταρία. 3500 για 6.2 ιντσες, είναι απλα λιγο ειδικά για power users. Για το μεσο χρηστη μπορει να φτανει, αλλά τοτε μαλλον δεν του χρειάζεται πραγματικά τετοιου τυπου κινητο. Ειδικά σε τοσο μεγαλο μέγεθος συσκευής δεν κατάφεραν να χωρέσουν μια 4000 οταν στο ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ s7 edge χωρεσανε 3600.. Πως γκενεν αυτο??

Στο κατω κατω ας ηταν 1 χιλ παχυτερο. Τα ιδια ηλεκτρονικα εχει και μάλιστα ποιο μικρο σε μέγεθος soc λογω 10 nm. Απλα απαράδεκτο στο τετράγωνο. Δεν ηθελε να χωρεσει σοβαρη μπαταρία για να παρεις του χρόνου το s9 με μεγαλύτερη, οταν πλεον τοτε μετα κανα 2 update ΔΕ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕΡΑ.

- Η περίφημη συσκευή για συνδεση σε μόνιτορ. Φυσιολογικά θα το εβαζα στα συν. Πολυ καλη και εξέλιξημη ιδέα. Αλλά οχι για 150ε... Αυτα μόνο η Apple τα εκανε και τη βριζατε ολοι.. Να βριζουμε και τους υπόλοιπους οταν γίνονται Apple. Οταν με ενα Android box των 50ε κανεις παρόμοια και καποια μαλιστα καλύτερα, τοτε πρόκειται για κοροιδια τοσα λεφτα γι αυτο.

 

+++Design, σχεδον μια οθονη ολο το κινητό. Η μακράν καλύτερη oled οθονη της αγορας που κανει ολες τις lcd να μοιάζουν ασπρόμαυρες. Τα μικρότερα bezel στην καλύτερη υλοποίηση. Υπάρχει και το mi mix αλλά δεν εχει ηχειο, δεν ακούγεται καλα, εχει lcd.

Ο ουσιαστικος και μοναδικός λογος να παρεις τη συσκευή. Και αν και ουσιαστικά με ενα μόνο εστω και μεγαλο συν, δεν δικαιολογηται η αγορά τοσο ακριβης συσκευής, η αλήθεια είναι οτι θα τραβηξει πολυ κοσμο και θα κανει ρεκορ πωλησεων.. Είναι σαν την ομορφη γκομενα που εχει ομως μονο κουσούρια αλλα την θελουν ολοι.

Ακόμα και εγω που ειμαι (αν και συστηματικα με χαρακτηριζουν samsung fanboy) καθαρα αρνητικος ως προς τη συσκευή, μη παραξενευτητε αν την αγορασω, οταν φθηνηνει πολύ ομως..

+ soc. Ο 835 στα 10 nm μεγαλο συν που σχεδον μηδενιζεται λογω μικρης μπαταρίας.. Ουσιαστικά αξιοποιειται μόνο για μειωση κατανάλωσης ωστε να σε φτάσει η μικρη μπαταρία και οχι για βελτίωση επιδοσεων.. Ενας 820 με μεγαλύτερη μπαταρία θα ειχε το ιδιο αποτέλεσμα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Μού αρέσει πάντως που όλοι έχουμε άποψη χωρίς να το έχουμε καν πιάσει στα χέρια μάς.....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας επιλέγει το πως ξοδευει τα λεφτά του. Ο καθένας κρινει τι είναι πεταμένα λεφτά.

Για μένα, τα 2-3 πακέτα τσιγάρα πχ είναι καραπεταμένα λεφτά , αλλά 30% των ελλήνων φουγαριάζουν ;)

 

Για μένα , τα χρήματα που έδωσα πχ σε 2 ελβετικά ρολόγια δεν είναι πεταμένα λεφτά αλλά για σένα για παράδειγμα θα μπορούσαν να είναι (ή και όχι).

 

Ομως θα συμφωνήσω με προλαλήσαντα ότι σε ένα τεχνολογικό φόρουμ το να βαφκαλιζόμαστε για τη τιμή ενός προϊόντος όταν θα έπρεπε να συζητάμε για το τι προϊόν ειναι, ειναι του κερατά overkill.

 

Στο τελευταίο θα διαφωνήσω...

Και η Alfa Romeo 4c είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο, με αρκετά καλούδια. Αυτό, όμως, δεν απέτρεψε διάφορες συζητήσεις ανά τον πλανήτη, σχετικές με το κατά πόσον δικαιολογεί το υψηλό κόστος απόκτησης (άνω των 80.000€), ιδίως όταν αυτό την φέρνει αντιμέτωπη με αντίστοιχα εξαιρετικά αυτοκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...