Jump to content

[myPoll] Ποιον κατασκευαστή smartphone εμπιστεύεστε;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Ποιον κατασκευαστή smartphone εμπιστεύεστε;  

556 members have voted

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή smartphone εμπιστεύεστε;

    • SAMSUNG
      134
    • APPLE
      94
    • LG
      21
    • ASUS
      4
    • HTC
      26
    • HUAWEI
      62
    • LENOVO
      11
    • SONY
      49
    • XIAOMI
      88
    • ΑΛΛΗ
      66


Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/63086/best-smartphone-main.jpg

 

Σύμφωνα με έρευνες, η εταιρεία Samsung είναι ο μεγάλος ηγέτης της αγοράς, μια πραγματικά σταθερή αξία η οποία προσελκύει ετησίως περισσότερους από 300 εκατομμύρια χρήστες. Παρότι οι πωλήσεις έχουν πτωτική πορεία, εν τούτοις παραμένει κυρίαρχος της αγοράς της κινητής τηλεφωνίας. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί η εταιρεία από το Cupertino Apple με μία θεαματική πορεία τα τελευταία χρόνια.

 

Οι υπόλοιπες εταιρείες όπως η LG, παρότι έχει πολλά σκαμπανεβάσματα καταφέρνει και προσελκύει αγοραστές, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην πρώτη 5αδα. Ακολουθούν εταιρείες όπως, Huawei, Xiaomi, TLC, Micromax, HTC, Lenovo κλπ, οι οποίες μοιράζονται την υπόλοιπη αγορά. Όμως εμείς είπαμε αρκετά. Εσείς ποια εταιρεία εμπιστεύεστε περισσότερο;

 

Ο λόγος δικός σας.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψηφίζω LG έχοντας στην κατοχή μου για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τα δικά της μοντέλα. Αμέσως μετά HTC γιατί όποιο κινητό έχω δουλέψει έστω και για λίγο με έχει ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό. Αυτές είναι και οι πρώτες επιλογές μου. Μέχρι πέρισυ διάλεγα mid-range που δεν έβγαζαν προβλήματα, πλέον επιλέγω flagship διετίας και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου αρέσει το απλό και λειτουργικό UI της LG αλλά το Sense της HTC μου κρατάει το ενδιαφέρον για πιο πολύ καιρό. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασατε να βαλετε στην λιστα την Motorola

 

Έχει τη Lenovo.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Apple γιατί το iphone 6s που έχω εδώ και σχεδόν ένα χρόνο, τρέχει απροβλημάτιστα χωρίς σοβαρά προβλήματα. Με λίγα λόγια it just works;)
IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

samsung and xiaomi nothing else...

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι εταιριες εχουν τα σκαμπανεβασματα τους,αναλογα με το ανοιγμα που εχουν κανει.

Η samsung για μενα εχει βγαλει πολλες ποιοτικες συσκευες,η apple μια απο τα ιδια αλλα σιχαινομαι το marketing που εχει κανει,η lg ετσι και ετσι γτ ολα τα μοντελα της βγαλαν καποιο προβλημα αν και ειναι τουμπανα τηλεφωνα και φυσικα τα oneplus που δεν υστερουν πουθενα και δεν κοστιζουν ενα μηνιατικο.

xiaomi καλες συσκευες αλλα μπλεξιμο με την ελληνικη rom.

στη δουλεια εχουμε blackberry που ειναι σκυλια αλλα λογω ηλικιας εχουν αρχισει και βγαζουν ολα προβλημα.

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Huawei πρώτα απ' όλες, ίσως και Apple (αν είχα 2η ψήφο). Την "exploding" Samsung, με τίποτα... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Motorola!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

αντε samsung apple huawei να καταλάβω

η apple ειναι Όνομα μεγάλο όπως και η sammy huawei δίνει από της ποιο απροβληματιστες συσκευές........ την lg ποιος στο καλό ψήφισε με το παρελθόν που έχει?

Link to comment
Share on other sites

αντε samsung apple huawei να καταλάβω

η apple ειναι Όνομα μεγάλο όπως και η sammy huawei δίνει από της ποιο απροβληματιστες συσκευές........ την lg ποιος στο καλό ψήφισε με το παρελθόν που έχει?

 

Βασικά το poll είναι "άκυρο" γιατί η συντριπτική πλειοψηφία ψηφίζει αυτό που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το poll είναι "άκυρο" γιατί η συντριπτική πλειοψηφία ψηφίζει αυτό που έχει.

 

το εχει επειδη το προτιμησε ομως.

ενταξει δε λεω για fanboys,αλλα για πιο ψαγμενους χρηστες,που εξηγουν και το λογο που προτιμουν οτι προτιμουν.

Link to comment
Share on other sites

Samsung και Xiaomi
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

την lg ποιος στο καλό ψήφισε με το παρελθόν που έχει?

Καταλαβαίνω την απορία σου αλλά δεν αγοράζουν όλοι flagship και μάλιστα με το που κυκλοφορούν. Έχει βγάλει πολύ καλά και απροβλημάτιστα από την αρχή mid-range μοντέλα. Ενδεικτικά αναφέρω τα L90 & Zero που είχα στην κατοχή μου για αρκετούς μήνες χωρίς το παραμικρό θέμα. Με βάση την εμπειρία που έχω από αυτά κρίνω εγώ...

Βασικά το poll είναι "άκυρο" γιατί η συντριπτική πλειοψηφία ψηφίζει αυτό που έχει.

Αυτονόητο δεν είναι αυτό; Θα ψηφίσεις κάτι που δεν έχεις ή δεν έχεις δοκιμάσει; Βάσει προσωπικής εμπειρίας του καθενός νομίζω ότι έχει αξία το poll.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλο να φτιαχτεί ένα νήμα που θα έδινε με ποσοστά ένα δείκτη αξιοπιστίας για εταιρείες και τις συσκευές τους και να περιλαμβάνει στοιχεία για την ποιότητα των συσκευών και της υποστήριξης. Θα ήταν καλο γιατί εκτός απο τις παραδοσιακές μεγάλες εταιρείες γίνεται στροφή προς άλλες και επειδή οι συσκευές δεν κυκλοφορούν σε ελληνικά καταστήματα για να τις δει κάποιος απο κοντά θα βοηθούσε στην επιλογή συσκευής. Θα μπορούσε για παράδειγμα κανείς απο την εμπειρία του να αξιολογεί γενικά την εταιρία και πιο ειδικά την συσκευή ως προς τα βασικά και κυριότερα χαρακτηριστικά όπως κάμερα, ποιότητα κατασκευής, λειτουργία, αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Για να εμπιστευτεί κάποιος μία εταιρεία και να την προτιμήσει θα πρέπει να συνάδουν δύο πράγματα: 1) Να έχει αξιόπιστα κινητά χωρίς πολλά προβλήματα και 2) Να έχει υποστήριξη με update ώστε το κινητό να μην μένει πίσω και να παρατείνεται η τεχνολογική του ζωή.

Νομίζω ότι η Samsung παρόλο που βγάζει αρκετά ποιοτικές συσκευές (με άτυχης εξαίρεση το εκρηκτικό μοντέλο) στο θέμα της υποστήριξης δεν τα πάει καθόλου καλά αφού αφήνει κινητά με πολύ καλό hardware να πεθαίνουν μη αναβαθμίζοντας τα στις νεότερες εκδόσεις λογισμικού. Οπότε μονόδρομος είναι η apple που και ποιοτικές συσκευές έχει και σίγουρα διαθέτει την καλύτερη πολιτική αναβάθμισης και υποστήριξης των συσκευών της. Τέλος σε καλό δρόμο βρίσκονται η Huawei και η Google που ανέβασαν πολύ τον πήχη και στους δύο τομείς (Ποιότητα και υποστήριξη).

Link to comment
Share on other sites

Apple ρε παιδιά , τι να λέμε τώρα. Συσκευές 4ετιας και δουλεύουν μια χαρά με τα updates τους και όλα. Σπάνιο πράγμα η υποστήριξη στα παλιά μοντέλα.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

το εχει επειδη το προτιμησε ομως.

ενταξει δε λεω για fanboys,αλλα για πιο ψαγμενους χρηστες,που εξηγουν και το λογο που προτιμουν οτι προτιμουν.

 

Η εμπιστοσύνη δεν είναι θέμα μόνο απροβλημάτιστων συσκευών.

Αλλά να τιμούν τον καταναλωτή με την υποστήριξη στα προβλήματά του, στην εύκολη επικοινωνία με την εταιρεία, στο σέρβις.

Έχει πολλές πτυχές.

Το ότι προτίμησε κάποιος, ας πάρουμε την Xiaomi .... επειδή αγόρασε το κινητό από κινεζομάγαζο με ανύπαρκτη υποστήριξη, όπως ανύπαρκτη είναι και η υποστήριξη από την εταιρεία (ευτυχώς υπάρχει αρκετά ενεργή κοινότητα που σώζει την κατάσταση), που καταπατά την GPL και κρύβει τα sources συστηματικά (αν και τελευταία δίνει....κάποια), δεν την κάνει άξια εμπιστοσύνης.

Ακόμα και η Asus που δεν την ψήφισε κανένας, είναι σαφώς πιο αξιόπιστη.

Το ότι προτίμησε κάποιος και πήρε κάτι δεν λέει την αλήθεια.

Μπορείς να πάρεις μια συσκευή επειδή είναι vfm. Αλλά άλλο η εταιρική εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...