Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα. Καλο ειναιη γρηγορη φορτιση να μην γινεται συχνα. Απο εκει και περα φορτιζεις απο

20% και πανω. Εχω διαβασει επισης οτι η πληρης φορτιση φθειρει παραπανω την μπαταρια..

 

Παντως εγω που τα τηρω εχω χασει 12% ζωη μπαταριας σε ενα χρονο με 220 κυκλους φορτισεων....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το σχόλιο για τη γρήγορη φόρτιση δεν θα συμφωνήσω. Εγώ μόνο γρήγορη φόρτιση χρησιμοποιώ κάθε βράδυ και σε 262 κύκλους φόρτισης έχω 95% health στην μπαταρία. Λογικά για να το δίνουν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να φορτίζει το κινητό Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζεις όσο θέλεις, όποτε θέλεις.

2019 έχουμε, μην ασχολείστε με ματζούνια και βουντού για τις μπαταρίες.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις και από μένα με αφορμή όσα ειπώθηκαν παραπάνω. Αγόρασα το S8 γύρω στα Χριστούγεννα και αν δεν κάνω λάθος είναι από Γερμανία.το πρώτο που συμβαίνει την τελευταία εβδομάδα είναι ότι ενώ έχει γύρω στο 20% μπαταρία σβήνει.το βάζω να φορτίσει και η φόρτιση ξεκινάει από το μηδέν. Το αφήνω να πάει μέχρι το 20%, το βγάζω από την πρίζα και μπορεί να κρατήσει η μπαταρία για 2 ώρες με χρήση. Τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

Το δεύτερο είναι ότι δεν μου έχει κάνει καμία ενημέρωση λογισμικού από τότε, η τελευταία που έχει είναι του Νοεμβρίου. Είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 9 και τωρα το android info δεν δειχνει φορτισεις,μονο battery health. το κλειδωσαν η μαλλον θελει update η εφαρμογη?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εμφανίζεται και στο δικό μου...λογικά λόγω της pie ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(S9 plus)....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Με το σχόλιο για τη γρήγορη φόρτιση δεν θα συμφωνήσω. Εγώ μόνο γρήγορη φόρτιση χρησιμοποιώ κάθε βράδυ και σε 262 κύκλους φόρτισης έχω 95% health στην μπαταρία. Λογικά για να το δίνουν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να φορτίζει το κινητό

 

Συμφωνώ και εγώ. από τον Ιούλιο του 2017 το κινητό πάντα ενεργοποιημένη η γρήγορη φόρτιση Battery Health 93.23% kai 565 κύκλους φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις και από μένα με αφορμή όσα ειπώθηκαν παραπάνω. Αγόρασα το S8 γύρω στα Χριστούγεννα και αν δεν κάνω λάθος είναι από Γερμανία.το πρώτο που συμβαίνει την τελευταία εβδομάδα είναι ότι ενώ έχει γύρω στο 20% μπαταρία σβήνει.το βάζω να φορτίσει και η φόρτιση ξεκινάει από το μηδέν. Το αφήνω να πάει μέχρι το 20%, το βγάζω από την πρίζα και μπορεί να κρατήσει η μπαταρία για 2 ώρες με χρήση. Τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

 

 

Το δεύτερο είναι ότι δεν μου έχει κάνει καμία ενημέρωση λογισμικού από τότε, η τελευταία που έχει είναι του Νοεμβρίου. Είναι φυσιολογικό?

Αν ψαξεις λιγο πισω στο νημα θα βρεις απαντηση και για τα 2. Λογικα χρειαζεται calibration η μπαταρια και εγκατασταση της τελευταιας εκδοσης με odin.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα και εγω μεσω odin. Εβαλα το home csc οποτε εκανα εγκατασταση χωρις factory reset και διατηρησε το Ελληνικο csc. Προς το παρων ολα καλα...

Και μενα σε phone info δεν δειχνει κυκλους φορτισης και αλλαξε και το ποσοστο battery health...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα και εγω μεσω odin. Εβαλα το home csc οποτε εκανα εγκατασταση χωρις factory reset και διατηρησε το Ελληνικο csc. Προς το παρων ολα καλα...

Και μενα σε phone info δεν δειχνει κυκλους φορτισης και αλλαξε και το ποσοστο battery health...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αμα βάλουμε το απλό csc μετά λογικά γυρνάει σε Ελλάδα σωστά??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν ελληνικο και παρεμεινε ετσι. Λογικα διατηρει το τρεχων σου csc.

Πολυ ωραια η επιλογη να πατας στην οθονη και να εμφανιζεται για 30 δευτερα το AOD!

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο πισω στο νημα θα βρεις απαντηση και για τα 2. Λογικα χρειαζεται calibration η μπαταρια και εγκατασταση της τελευταιας εκδοσης με odin.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ, είχα κοιτάξει αρκετά πίσω σχετικά με την μπαταρία αλλά δεν είχα βρει κάτι,θα το ψάξω και πιο πίσω.

 

Για το λογισμικό είχα διαβάσει τις απαντήσεις για Odin αλλά η απορία ήταν γιατί δε γίνεται αυτόματα όταν είναι διαθέσιμη και πρέπει να το φορτώσω εγώ. Πρέπει να κάνω διαδοχικά τις αναβαθμίσεις ή μπορώ να πάω κατευθείαν στο 9; Υπάρχει επιλογή να μη διαγραφούν τα δεδομένα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ταχυτητα μια χαρα μου φαινεται. Δεν βλεπω διαφορα με πριν. Και η μπαταρια φαινεται καλυτερη προς το παρων... Αλλα ακομα ειναι νωρις για ασφαλη συμπερματα σχετικα με την μπαταρια. Η ενδειξγ health στο phone info πηγε απο 88% σε 99.4$ το οποιο ειναι υποπτο. Κατι μου λεει οτι ισως χρειαστει calibration....

25 λεπτα οθονης και 3 κλησεων μετα απο την 1η φορτιση και πηγε απο 100 σε 95%. Συνγθως απο 100 μεχρι 90 επεφτε αρκετα γρηγορα.

 

Στο αλλο θεμα που ρωταει ο φιλος παραπανω. Στην 1η εγκατασταση αν εχεις καρτα sim μεσα κατι πειραζει στα region settings καποιες φορες και δεν μπορεις να παρεις OTA update. Το ειχα παθει και εγω και διορθωθηκε μετα απο εκτασταση με odin.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

αμα βάλουμε το απλό csc μετά λογικά γυρνάει σε Ελλάδα σωστά??

και εγώ φλασαρα με home csc χωρις reset , και το active csc παρέμεινε xeo όπως ήταν πριν.απλα αναρωτιέμαι τώρα όταν βγει το update pie για xeo θα μου ζητήσει να το κάνω?

πάντως όλα άψογα χωρις reset και μπράβο τους γι αυτό. δεύτερο συνεχόμενο os update χωρις reset και όλα δουλεύουν τελεια

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα το ζητησει γιατι δεν θα εχει αλλαξει ο κωδικος της εκδοσης οταν ερθει... Θα ερθει ΟΤΑ με το 1ο security patch της pie.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ταχυτητα μια χαρα μου φαινεται. Δεν βλεπω διαφορα με πριν. Και η μπαταρια φαινεται καλυτερη προς το παρων... Αλλα ακομα ειναι νωρις για ασφαλη συμπερματα σχετικα με την μπαταρια. Η ενδειξγ health στο phone info πηγε απο 88% σε 99.4$ το οποιο ειναι υποπτο. Κατι μου λεει οτι ισως χρειαστει calibration....

25 λεπτα οθονης και 3 κλησεων μετα απο την 1η φορτιση και πηγε απο 100 σε 95%. Συνγθως απο 100 μεχρι 90 επεφτε αρκετα γρηγορα.

 

Στο αλλο θεμα που ρωταει ο φιλος παραπανω. Στην 1η εγκατασταση αν εχεις καρτα sim μεσα κατι πειραζει στα region settings καποιες φορες και δεν μπορεις να παρεις OTA update. Το ειχα παθει και εγω και διορθωθηκε μετα απο εκτασταση με odin.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δηλαδη αν βαλω το csc της Γερμανίας κανει καθαρή εγκατάσταση κ δει την ελληνική sim δεν θα γυρισει σε ελληνικό??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα γυρισει. Αυτο γινεται μονο μεσω OTA update.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα γυρισει. Αυτο γινεται μονο μεσω OTA update.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστώ φιλε μου.... έβαλαν 4k 60 fps?? Bokeh??Έχουν ακόμη την επιλεκτική εστίαση που πρέπει να κάνει επεξεργασία πρώτα?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επιλεκτικη εστιαση εχει... Τα αλλα δεν τα βλεπω.

Στο viber σας αναβοσβηνει το ledακι στις ειδοποιησεις με pie?

 

Edit: Το βρηκα με το viber. Απενεργοποιηθκε επειδη ενεργοποιησα την AOD...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι σε διαφορετικό λογαριασμό αποθηκευμενα; Επάνω θα έχει outlook, τηλέφωνο κτλ, στο edit

πράγματι επάνω όταν ανοίγω την επεξεργασία μιας επαφής, πρέπει να επιλέξω από ποιό λογαριασμό να ειναι η επαφή που θα επεξεργαστώ.

όμως δε μου δείχνει όλα τα στοιχεία που ειναι καταχωρημένα στη επαφή, σε κανένα από τους λογαριασμούς.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Αψογη η pie. Ταχυτητα, μπαταρια... Ξανανιωσε πραγματικα το κινητο. Η αυτονομια επανηλθε στα επιπεδα που ηταν καινουργιο (το εχω ενα χρονο)... Dark mode εννοειται παντα. Πριν αυτο ειχα μαυρο theme.

Πραγματικα απορω με καποιους σε φορουμ που ηθελαν να γυρισουν σε oreo αλλα αυτο γινεται με καθε update συσκευης νομιζω!

Μονα αρνητικα για μενα καποιες λεπτομερειες που δεν εχουν μεγαλη σημασια οπως οτι δεν μου αρεσει ο σχεδιασμος του μενου των μηνυματων, dialer και οτι ενω ειναι τρομερη προσθηκη να πατας στην οθονη και να εμφανιζει την AOD για 30 δευτερα αλλα αυτο απενεργοποιει τo λεντακι....

Edit: Ακυρο το τελευταιο, λειτουργει κανονικα το led.

 

Στις συνθετες λειτουργιες, ενεργοποιηστε την επιλογη μειωση κινησεων. Κανει σφαιρα το κινητο!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Στα προηγούμενα κινητά της Huawei που είχα, με το σύρσιμο της αρχικής οθόνης από αριστερά προς τα δεξιά, εμφανιζόταν ροή ειδήσεων. Μετά την απενεργοποίηση του bixby που έκανα, υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Αψογη η pie. Ταχυτητα, μπαταρια... Ξανανιωσε πραγματικα το κινητο. Η αυτονομια επανηλθε στα επιπεδα που ηταν καινουργιο (το εχω ενα χρονο)... Dark mode εννοειται παντα. Πριν αυτο ειχα μαυρο theme.

Πραγματικα απορω με καποιους σε φορουμ που ηθελαν να γυρισουν σε oreo αλλα αυτο γινεται με καθε update συσκευης νομιζω!

Μονα αρνητικα για μενα καποιες λεπτομερειες που δεν εχουν μεγαλη σημασια οπως οτι δεν μου αρεσει ο σχεδιασμος του μενου των μηνυματων, dialer και οτι ενω ειναι τρομερη προσθηκη να πατας στην οθονη και να εμφανιζει την AOD για 30 δευτερα αλλα αυτο απενεργοποιει τo λεντακι....

 

 

Στις συνθετες λειτουργιες, ενεργοποιηστε την επιλογη μειωση κινησεων. Κανει σφαιρα το κινητο!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό με την aod είναι η καλύτερη αλλαγή μέχρι τώρα.ετσι έπρεπε να είναι από την αρχή. 3 χρόνια τους πήρε να το σκεφτουν

σε μένα το led δουλεύει κανονικά,τουλάχιστον σε SMS,viber και mail που εχω

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...