Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχουν οδηγοι αν το ψαξεις. Ευκολο ειναι αλλα θελει προσοχη.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Στα χρηματα 350-400 καλυτερα φωτογραφικα κινητα απο το S8 (οσο αφορα την πισω καμερα) ειναι το Mi8, το Οneplus 6 και κυριως το P20. Βεβαια σε selfie παιζει να μην εχουν τοσο μεγαλη διαφορα, συμφωνα τουλαχιστον με τα τελευταια tests του dxomark που ηταν ειδικα για τη μπροστινη καμερα και εδειξαν οτι τα Huawei πασχουν γενικα, ενω τα Samsung ηταν αρκετα ψηλα.

Σχετικα με το βιντεο τελος, η σταθεροποιηση που εχουν τα Samsung με OIS ειναι ανωτερη απο ολο τον ανταγωνισμο.

 

ρε συ δεν νομιζω να το 1+6 και το mi8 ειναι καλυτερα.. ακομα και για το P20 κοντραρονται...

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι που παρουσιάστηκε το p20 pro το πήρα δύο φορές. Μία τον Μάιο μήνα και μία τον Σεπτέμβριο. Την πρώτη φορά το κράτησα 5 μέρες και την 2η μια εβδομάδα με προσπάθεια. Φωτογραφικά μου άρεσε μόνον ο monochrome του Huawei, εξαιρετικά αποτελέσματα. Ίσως και η καλλιτεχνική του αίσθηση και η δική μου συνάμα, για αυτό πιθανότατα και με κέρδισε. Στα υπόλοιπα των καμερών θα το χαρακτήριζα καρτούν... φανταχτερά αποτελέσματα για χρήστες που θέλουν να εντυπωσιάζουν σε social media ... Όχι για τα γούστα μου φυσικά και απλά η γνώμη μου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

ρε συ δεν νομιζω να το 1+6 και το mi8 ειναι καλυτερα.. ακομα και για το P20 κοντραρονται...

Προφανως σε συσκευες της ιδιας κατηγοριας (high end εν προκειμενω) μην περιμενεις να δεις και τις χαοτικες διαφορες. Δεν ειπα οτι το ενα βγαζει φωτογραφιες και το αλλο ζωγραφιες. Απλως οτι ειναι τοσο καλυτερα οσο αναμενουμε να ειναι συσκευες που εχουν 1 αντε με το ζορι 2 χρονια διαοφορα και ειδικα απο 2016 και μετα.

Η αρχικη ερωτηση ηταν φωτογραφικα ποιες ειναι οι καλυτερες συσκευες στα 350-400. Οποτε με αυτες τις παραμετρους, εγω προσωπικα θα επαιρνα το P20 Dual (4/128) στα 363.

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

@Christian27

κάνω επικόλληση το παρακάτω κείμενο από άλλη ηλεκτρονική σελίδα

επίσης με μια ματιά που έριξα στις τιμές το p20 που αναφέρεις, είναι 100 ευρώ ακριβώτερο.https://www.skroutz.gr/s/14527718/Huawei-P20-128GB.html

δεν είναι απόλυτα καλύτερη η κάμερα του huawei.

h huawei έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι αλήθεια, όμως υπάρχουν κι αλλά πράγματα

σχετικα με την κάμερα μεταξύ αυτών των δυο συσκευών, είδα και εγώ πως η huawei έχει λίγο καλυτερα αποτελέσματα στο βιντεο.

όμως στις φωτογραφίες η Samsung είναι καλύτερη.

οπότε δε μπορείς να λες πως η κάμερα της huawei είναι καλύτερη, γενικά και αόριστα είναι καλύτερη κάπου και χειρότερη κάπου αλλού.

επειδή όμως οι απόψεις είναι υποκειμενικές, παραθέτω την απάντηση που έδωσα και σε σένα, ώστε να αποφασίσει μόνη της τι είναι καλυτερο για αυτην.

το p20

δεν είναι αδιάβροχο.

έχει λιγότερους αισθητήρες.

σαφώς δεν έχει την οθόνη του samsung η διαφορά είναι τεράστια.

η μπαταρία του p20 παρότι ειναι με περισσότερα αμπέρ διαρκεί λιγότερο.

έχει και άλλες διαφορές, δες εδώ.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9107&idPhone2=8161

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

@Christian27

κάνω επικόλληση το παρακάτω κείμενο από άλλη ηλεκτρονική σελίδα

επίσης με μια ματιά που έριξα στις τιμές το p20 που αναφέρεις, είναι 100 ευρώ ακριβώτερο.https://www.skroutz.gr/s/14527718/Huawei-P20-128GB.html

δεν είναι απόλυτα καλύτερη η κάμερα του huawei.

h huawei έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι αλήθεια, όμως υπάρχουν κι αλλά πράγματα

σχετικα με την κάμερα μεταξύ αυτών των δυο συσκευών, είδα και εγώ πως η huawei έχει λίγο καλυτερα αποτελέσματα στο βιντεο.

όμως στις φωτογραφίες η Samsung είναι καλύτερη.

οπότε δε μπορείς να λες πως η κάμερα της huawei είναι καλύτερη, γενικά και αόριστα είναι καλύτερη κάπου και χειρότερη κάπου αλλού.

επειδή όμως οι απόψεις είναι υποκειμενικές, παραθέτω την απάντηση που έδωσα και σε σένα, ώστε να αποφασίσει μόνη της τι είναι καλυτερο για αυτην.

το p20

δεν είναι αδιάβροχο.

έχει λιγότερους αισθητήρες.

σαφώς δεν έχει την οθόνη του samsung η διαφορά είναι τεράστια.

η μπαταρία του p20 παρότι ειναι με περισσότερα αμπέρ διαρκεί λιγότερο.

έχει και άλλες διαφορές, δες εδώ.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9107&idPhone2=8161

 

Και μόνο ότι δεν δουλεύει η σταθεροποίηση στα 1080p 60fps ή καθόλου στο 4Κ, το κάνει χειρότερο.

Εκτός αν θέλει κάποιος να τραβάει βίντεο χωρίς κίνηση στο πλάνο ή με τρίποδο...

Και στα χρώματα είναι "ψεύτικο".

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο χρησης και 210 κυκλους φορτισεων (παντα με προσοχη 20-90%, σπανια 100%) εχω αρχισει να βλεπω μια μειωση στις ωρες οθονης. Περιπου 45 λεπτα λιγοτερο. Φυσιολογικο νομιζω, δεν οφειλεται σε καποιο update. Συμφωνα με phone info εχω 88.60% υγιεια μπαταριας...

Δεν με επηρεαζει βεβαια ιδιαιτερα αφου αντι να φορτισω μεχρι 85% για να βγαλω τη μερα, θα φορτισω λιγο περισσοτερο....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι. Δεν εχω κρατησει ποτε smartphone τοσο πολυ. Φταιει κιολας οτι δεν με ενθουσιαζει η καινουργια μοδα με τα notches, τις τρυπες και τις 30 καμερες.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο χρησης και 210 κυκλους φορτισεων (παντα με προσοχη 20-90%, σπανια 100%) εχω αρχισει να βλεπω μια μειωση στις ωρες οθονης. Περιπου 45 λεπτα λιγοτερο. Φυσιολογικο νομιζω, δεν οφειλεται σε καποιο update. Συμφωνα με phone info εχω 88.60% υγιεια μπαταριας...

Δεν με επηρεαζει βεβαια ιδιαιτερα αφου αντι να φορτισω μεχρι 85% για να βγαλω τη μερα, θα φορτισω λιγο περισσοτερο....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φορτιζε το τηλέφωνο σου μέχρι να παει 100%

αν ήταν καλύτερη η μερική φόρτιση, θα το είχε φροντίσει το εργοστάσιο.

ίσως και να το έχει κάνει και δε μας το λεει

προσωπικά το έχω 19 μήνες έχει κάνει 332 κύκλους φόρτισης και η υγεία της μπαταριάς μου έίναι στο 91,3%

ο τρόπος που το φορτίζω, κάθε μέρα ειναι ο εξής.

είτε είναι στο 60% ειτε στο 8% οπως έτυχε εχθές, το αφήνω όσο κοιμάμαι στη φόρτιση (περίπου 5-6 ώρες)

με φορτιστή 800 μιλιαμπέρ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μόνο ότι δεν δουλεύει η σταθεροποίηση στα 1080p 60fps ή καθόλου στο 4Κ, το κάνει χειρότερο.

Εκτός αν θέλει κάποιος να τραβάει βίντεο χωρίς κίνηση στο πλάνο ή με τρίποδο...

Και στα χρώματα είναι "ψεύτικο".

 

δεν έγραψες σε ποιό αναφέρεσαι.

ποιό έχει τα μειωνεκτήματα που γράφεις;

το s8?

η το p20?

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως εχω τακτικη να φορτιζω καθε βραδυ. Συνηθως η χρηση μου ειναι 50-60% τη μερα οποτε δεν χρειαζεται να κανω πληρη φορτιση.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή προέρχομαι από Honor 10 και η Android 9 έχει έρθει εδώ και καιρό, για το S8 έχει έρθει επίσημα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενεται. Μεχρι τα μεσα Μαρτη θα ερθει λογικα.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Christian27

κάνω επικόλληση το παρακάτω κείμενο από άλλη ηλεκτρονική σελίδα

επίσης με μια ματιά που έριξα στις τιμές το p20 που αναφέρεις, είναι 100 ευρώ ακριβώτερο.https://www.skroutz.gr/s/14527718/Huawei-P20-128GB.html

δεν είναι απόλυτα καλύτερη η κάμερα του huawei.

h huawei έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι αλήθεια, όμως υπάρχουν κι αλλά πράγματα

σχετικα με την κάμερα μεταξύ αυτών των δυο συσκευών, είδα και εγώ πως η huawei έχει λίγο καλυτερα αποτελέσματα στο βιντεο.

όμως στις φωτογραφίες η Samsung είναι καλύτερη.

οπότε δε μπορείς να λες πως η κάμερα της huawei είναι καλύτερη, γενικά και αόριστα είναι καλύτερη κάπου και χειρότερη κάπου αλλού.

επειδή όμως οι απόψεις είναι υποκειμενικές, παραθέτω την απάντηση που έδωσα και σε σένα, ώστε να αποφασίσει μόνη της τι είναι καλυτερο για αυτην.

το p20

δεν είναι αδιάβροχο.

έχει λιγότερους αισθητήρες.

σαφώς δεν έχει την οθόνη του samsung η διαφορά είναι τεράστια.

η μπαταρία του p20 παρότι ειναι με περισσότερα αμπέρ διαρκεί λιγότερο.

έχει και άλλες διαφορές, δες εδώ.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9107&idPhone2=8161

Δεν έριξες καλή ματιά στις τιμές

https://www.bestprice.gr/item/2155304249/huawei-p20-128gb-dual.html

Επίσης, αν διάβαζες όλες τις απαντήσεις θα έβλεπες και άλλα πράγματα που έγραψα για να οδηγηθώ στο προσωπικό μου συμπέρασμα.

Στην τελική, υπάρχουν αρκετά βίντεο που παρουσιάζουν τις κάμερες η δύο συσκευών, αλλά και το Dxomark, το οποίο από εμένα τουλάχιστον, ξέρει καλύτερα.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι οι μόνες παράμετροι που είχε ο φίλος που ρώτησε ήταν η κάμερα και τα χρήματα. Αν σε ενδιαφέρον κι άλλα πράγματα, η επιλογή κάλλιστα μπορεί να είναι διαφορετική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν έγραψες σε ποιό αναφέρεσαι.

ποιό έχει τα μειωνεκτήματα που γράφεις;

το s8?

η το p20?

Φαντάζομαι αναφέρεται στο P20, καθώς όπως έχω πει σε προηγούμενη απάντηση η σταθεροποίηση ο βίντεο που έχουν τα Samsung με OIS δε συγκρίνεται.

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπάθησα για πρώτη φορά να συνδεθώ με το smart switch μέσω USB, και βλέπω ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το κινητό. Η επιλογή στο κινητό είναι στη μεταφορά αρχείων και μετά από κάποια ώρα βλέπω στο κινητό το μήνυμα "η συσκευή δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα της συσκευής αυτής". Εννοείται ότι και το smart switch δεν το βλέπει. Καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στη συσκευή;

Ευχαριστώ.

Edited by KLEO67
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσπάθησα για πρώτη φορά να συνδεθώ με το smart switch μέσω USB, και βλέπω ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το κινητό. Η επιλογή στο κινητό είναι στη μεταφορά αρχείων και μετά από κάποια ώρα βλέπω στο κινητό το μήνυμα "η συσκευή δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα της συσκευής αυτής". Εννοείται ότι και το smart switch δεν το βλέπει. Καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στη συσκευή;

Ευχαριστώ.

 

Άκυρο,* τελικά είναι θέμα pc. Σε άλλο, το διάβασε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η πρώτη πλήρης pie για το note 8 σήμερα,οπότε την άλλη εβδομάδα λογικά παίρνουμε σειρα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε. Αν και απο τοτε που ξεκιναει η διανομη μεχρι να παει σε ολα τα region θελει καιρο....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο υπαρχει και το odin,για τους ανυπομονους :D

παντως το note 8 πηρε την επισημη 3 ημερες μετα την beta 4,το ιδιο εγινε και στο s9 νομιζω.η beta 4 για το s8 βγηκε μεσα στην εβδομαδα , οποτε απο δευτερα λογικα θα βγει και η επισημη

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Περασε την παλαμη σου καθετα ακουμπωντας την οθονη απο αριστερα προς τα δεξια .

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις, συνθετες λειτουργιες να δεις αν ειναι ενεργοποιημενη η εξυπνη αποτυπωση.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...